Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

HMS Bounty / Maly Modelarz / 1:100
Jdi na stránku 1, 2  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Lodě / Ships
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zdenek-ch

PříspěvekZaslal: 3.4.2010 21:54 so    Předmět: HMS Bounty / Maly Modelarz / 1:100 Citovat

V modelaření už nějakou dobu plavu, ale do lodě jsem se pustil poprvé. Zároveň je to můj první polský model. Už teď vím že ta loďka nebude dokonalá, ale z chyb se člověk učí.

Zatím vznikla kostra, byla potažena obšívkou a polepena proužky samolepící tapety. Myslím, že nejvíce se mi povedla paluba a na zbytek se snad dá taky koukat. Wink

Tak tedy... koukněte...

Mou galerii naleznete zde:
http://www.papmodely.wz.cz
Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JoskaM

PříspěvekZaslal: 3.4.2010 22:13 so    Předmět: Citovat

Nezačal jsi špatně ale nakoukni k Radowanovi na Couriera..
Mě teda strašně praštily do očí ty spáry a oplechování spodku...
Ani na palubě takové spráry nebyly, byly to poctivě utěsněný prkna. Kid někde psal koudelí napuštěnou v ...dehtu?? teď nevím...
A o oplechování určitě nebylo přes hrany...tím si ale nenech zkazit náladu, buďto oprava a nebo při příští lodi dát pozor!
Lezoucí žebra to je věčný boj snad u všech lodí..chce to zkoušet a být poctivý...ani barva ani folie tohle neschová...je to jen o přesnosi a trpělivosti...držím palce.
štefíno

PříspěvekZaslal: 3.4.2010 22:49 so    Předmět: Citovat

No, přesně jak psal jm9454, vrch dobrý, ale spodní obšívka je trochu slabší. S takovýma mezerama mezi jednotlivými kusy dřeva by lodička daleko nedoplula. Navíc mi to přijde jako kdyby tam nabuchaly x desek od stolů. Nevím, ale tak nějak mi ta tapeta nepřijde jako dobrá volba. Jako něco to do sebe má. Když vidím to, co s tím dokáže DORIS, tak to smekám. Ale nadruhou strany takové papírové proužky nalepené pěkně na obšívku a následně barvené postupem, jak psal myslim Kid, se mi zdají jako nej volba.
zdenek-ch

PříspěvekZaslal: 3.4.2010 23:11 so    Předmět: Citovat

Jo jo, je to můj první pokus a myslím, že vím, co a kde jak vzniklo. Ta prkna na spodku bohužel vynikla když jsem se snažil zvýraznit ty spáry mezi nimi tmavší temperou... a to byla chyba. Možná bych se to mohl pokusit napravit opětovným přebarvením nasvětlo, ale nejspíš to nechám tak, byl by to pokus-omyl.
Vylézající žebra, to je opravdu velký neduh, nejlépe by asi pomohlo mezery mezi žebry něčím vytmelit ještě před obšíváním, tak příště...

Ono na fotce v makru vše vynikne ještě víc, než jak to vypadá naživo pouhým okem.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kid Karola

PříspěvekZaslal: 3.4.2010 23:17 so    Předmět: Citovat

Část pod čarou ponoru byla pobitá měděnými páty, takže fólie imitující dřevo není dobrá volba.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenek-ch

PříspěvekZaslal: 3.4.2010 23:24 so    Předmět: Citovat

Zajímavý postřeh, leč přišel trochu pozdě. Na netu jsem našel více barevných provedení, kde některé modely měly spodní část bílou, jiné hnědou... v jednom vlákně tady jsem dal na tohleto i dotaz, ale otázka zůstala bez odpovědi... takže jsem se rozhodl udělat to dřevěné.

Tady jsou příklady provedení:
http://www.historicships.com/TALLSHIPS/Latina/HMS_BountyAL22810/HMS%20Bounty%20AL22810.htm

nebo
http://www.historicships.com/TALLSHIPS/Amati/HMS%20Bounty%20AM1432/HMS%20Bounty%20AM1432.htm
Kid Karola

PříspěvekZaslal: 4.4.2010 12:52 ne    Předmět: Citovat

Ono záleží na tom, z který doby daná loď je. Zpočátku to dehtovali, takže pod čarou byl trup téměř černý, potom přišla na řadu směs běloby, sádla, popele, střepů, síry a pod..., to ta bílá a nakonec měděný plátování, což je i případ Bounty. Každopádně se toto téma rozebíralo tady už víckrát, takže to někde určitě je. Například tady, konkrétně můj příspěvek z 21.3.2010 14:34, který následně doplnil Jano100.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenek-ch

PříspěvekZaslal: 4.4.2010 14:30 ne    Předmět: Citovat

Dík za odpověď. Tak teď tak přemýšlím nad tím, koupit modelářskou syntetiku (imitaci mědi) a pokusit se to opatrně přetřít. Ale pořád jsem se ještě definitivně nerozhodl...
DORIS

PříspěvekZaslal: 5.4.2010 13:45 po    Předmět: Citovat

Někde jsem už viděla i fólie imitující měď a jiné kovy, kompletním nabarvením se dost zalijí detaily, které právě díky použití fólií tak efektně vylepší povrch. Pláty obšívky je ideální překládat přes sebe, vždy je vhodné počítat s přesahy, neboť některé levnější typy fólií se stářím srážejí a spáry mezi díly se pak zvětší.
Tomáš B.
Moderátor

PříspěvekZaslal: 5.4.2010 16:50 po    Předmět: Citovat

Barva nezalije detaily, pokud nepoužíváš barvu jako tmel, ale tak, jak se používat má.
DORIS

PříspěvekZaslal: 5.4.2010 19:19 po    Předmět: Citovat

To je relativní, používám více druhů fólií, u konvenčních produktů s barvením nebývá problém, ale některé speciální fólie jsou extrémně tenké a právě dodatečné použití barev i v sebejemnější vrstvě požadovanou plastičnost na hranách více či méně znehodnotí, ač se jedná o nástřik barvy byť sotva 10-20 mikronů. Právě u fóliování jde často o efekt čistoty provedení a plastičnosti, aniž by se na to používaly barvy (nejde-li samozřejmě o patinu apod.) . Navíc je potřeba si uvědomit, že ne každý druh barvy je vhodný na fólie, některé k povrchu nepřilnou bez použití základu a mohou se sloupat, jiné můžou být naopak velmi agresivní, případně na okrajích podtečou pod fólií a ta se pak znehodnotí. S fóliemi mám dlouholeté i profesionální zkušenosti, používám je i pro renovaci interiéru v autech a pod., takže vím moc dobře, o čem mluvím. Wink
zdenek-ch

PříspěvekZaslal: 5.4.2010 19:55 po    Předmět: Citovat

Děkuji za cenné rady. Pokud to budu barvit, nemám ještě jasno, jakou barvu na tu folii použít, našel jsem barvy Agama, nabízejí přímo imitaci mědi a to buď lihovou, syntetickou, nebo akryl. Jelikož nemám s barvením fólie žádné zkušenosti, uvítal bych radu, která ze zmiňovaných barev se k tomuto účelu hodí nejlépe?

Tady je odkaz do eshopu:
http://obchod.agama-model.cz/cz-detail-234539-44-me-med.html

Jinak mi bylo porazeno, že vylézající žebrování lze trochu srazit opatrným sklepáním, což jsem lehce vyzkoušel a ono to opravdu krapet pomohlo.
DORIS

PříspěvekZaslal: 5.4.2010 20:27 po    Předmět: Citovat

Ideální jsou akryly ve spreji (Motip), pro bezproblémové nastříkání je vhodné jemné zahřívání podkladu a nanášení slabých vrstev barvy. Osobně fólie barvím jen lokálně pro účel patiny a k tomu jsou třeba vhodné akryláty od Tamiye, ale tam je potřeba použít primer na plasty, jinak se barvy snadno škrábnou a nedrží. Syntetika má zase tendenci podtékat pod okraje fólie a ta se pak znehodnotí. Rozhodně doporučuji rychloschnoucí barvy, v žádném případě ne olejovky. Jinak pro lepení fólií je velmi důležitá příprava podkladu, měl by být naimpregnován třeba bezbarvým lakem, aby podlad nebyl savý a zároveň se srovnal pro lepší adhezi lepidla na rubu fólií. Zanedlouho toto budu řešit na Sovereignu, takže můžete v případě zájmu shlédnout můj postup.
zdenek-ch

PříspěvekZaslal: 14.4.2010 10:00 st    Předmět: Citovat

Všem děkuji za cenné rady i připomínky a po shlédnutí další série fotek budu očekávat další. Smile

Opravil jsem část pod ponorem, přetřel jsem ji měděnou barvou. Myslím, že to vypadá lépe, neř to dřevo a pláty zůstaly taky viditelné.

No a tady to je:

Mou galerii naleznete zde:
http://www.papmodely.wz.cz
Wink
zdenek-ch

PříspěvekZaslal: 29.4.2010 17:49 čt    Předmět: Citovat

Mám dotaz na ctěné odborníky, konkrétně k barvě lan. Začínám s kormidlem a netuším, jestli lano, které jej ovládá by mělo být černé, či bílé? Co k tomu použít? Tady je každá rada dobrá...
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Lodě / Ships Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přejdi na: