Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

PzKpfw IV Ausf.H / GPM / 1:25
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pásová technika / Tracked vehicles, tanks
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mara

PříspěvekZaslal: 8.3.2010 11:17 po    Předmět: PzKpfw IV Ausf.H / GPM / 1:25 Citovat

PzKpfw IV Ausf.H / GPM / 1:25

(Info o předloze a zdroj použité fotografie http://www.panzernet.net)

Šmikajda a předloha je asi víceméně známá, staveb a představení lze na tomto fóru i jiných vyhledat tuny, proto bych přešel rovnou k prezentaci stavby:

Stavbu jsem již tradičně začal pojezdovými koly: u tohodle stroje docela chuťovka, ale stavbu si lze částečně zjednodušit vhodným způsobem kompletace. Tak jsem sepsal postup, který jsem použil, možná to někomu pomůže:

?Pojezdová guma?:
Arrow Na srolovaný papír jsem ?navlekl? střídavě díly 154 (bok-vytvarovaný a slepený) a 154e (vnitřní část) několik za sebou, poté jsem roztažením ruličky díly upl a vystředil vůči sobě (1. část vrchní foto). Pak už stačilo dílky jen zakápnout lepidlem (pozor na přilepení dílů k ruličce) a sundat (2.).
Arrow Obdobným způsobem lze přilepit i druhý bok (3., 4.).
Arrow Dále jsem postupně přilepil díl 154f.
Arrow Nakonec jsem sjednotil vnitřní průměr a mírné nerovnosti přebroušením (smirkový papír nalepený na stočený papír - průměr nutno vyzkoušet), tím jsem minimalizoval vznik škvír mezi pojezdovou gumou a diskem.

?Disk?(zapomněl jsem fotit, tak alespoň slovy):
Arrow Díl 154d ?ráfek? jsem rozřízl na 3ks ? široký vnitřní pruh (tiskem vně) a dva menší krajní proužky (tiskem dovnitř).
Arrow Slepení širokého pruhu a pouze jednoho vnitřního ? je nutné si pohlídat vnější průměr dle vnitřního průměru pojezdové gumy.
Arrow Vlepení kónické části disku (díl 154b) ? je nutné si pohlídat průměr, tak aby se disk vešel natěsno do širokého proužku a dosedl na úzký proužek.
Arrow Vlepení rubu disku (díl 154a) ? lepidlo jsem nanesl na hranu ráfku a pomocí kolečka z 1mm kartonu jsem rub disku rovnoměrně zatlačil do požadované hloubky.
Arrow Vlepení druhého úzkého proužku (154d) ? po částech.
Arrow Kompletace s pojezdovou gumou ? a základ pojezdových kol je hotov.

Obecně: kružítko olfa je naprostá nutnost, bez toho není snad ani možné dosáhnout dobrého výsledku. Jednotlivé díly jsou většinou delší, širší a s větším průměrem než je třeba, proto jsem se při vyřezávání dílků snažil postupovat tak, abych zbytečně nevyřezal díly o pár desetin mm větší či menší. Např. optimální průměr dílu 154b jsem našel třeba až na 5 způsob na cvičném papíru a poté jsem naostro vyřezal všechny díly. Vyřezání všech dílů předem bez kontroly návaznosti vůči dalším dílům nedoporučuji.

Vana tanku:
Jednotlivé stěny vany jsem kompletoval (vnější plášť+karton+vnitřní pl.) v rozloženém stavu, nechal proschnout pod zátěží a až pak slepil do celku. Šablony ze šmikajdy jsem nepoužil, vycházel jsem z dílů obšívky, přesto vznikl problém - vnitřní plášť je asi o 1mm kratší (nebo vnější plášť o 1mm delší), ale v podstatě nic závažného. Já to vyřešil 2mm tlustým předním pancířem. Zadek sice ještě nemám nalepený, ale tam už snad problém nebude. Co se týče drobností v interiéru tak je tam plno menších nepřesností, zejména mě udivilo, že v modelu není naznačen ani v návodu kardan mezi převodovkou a motorem. O realnosti motoru snad ani nelze mluvit. Dále se mi nezamlouvají řídicí páky a vůbec prostor řidiče, pokud by někdo našel dobrou fotku realu, byl bych za ní rád...

Výhled do budoucna: pásy budou asi laser GPM, dále mě napadlo řešení ohledně viditelné chybné linky na blatnících, až vyzkouším tak poreferuji.

Za půl roku zase naviděnou Laughing .
Kovář

PříspěvekZaslal: 8.3.2010 15:28 po    Předmět: Citovat

Zatím dobrý, kolečka jsou jedno jak druhé, super postup Wink .
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sarmen

PříspěvekZaslal: 8.3.2010 16:51 po    Předmět: Citovat

tolik rozestavěných PZ IV najednou sem tady ještě neviděl Smile
parádní práce, zvlášt kolečka

Naposledy upravil sarmen dne 8.3.2010 18:46 po, celkově upraveno 1 krát.
Aikom222

PříspěvekZaslal: 8.3.2010 18:13 po    Předmět: Citovat

Suprový začátek práce Wink

Nejen rozestavěných PZ IV, ale i modely co má Mara ve špičkové kvalitě rozestavěné Twisted Evil Osobně bych nedělal víc jak jeden model, či dva před stím, že jeden těsně před dokončením, nevěděl bych do čeho dřív píchnout Laughing takže klobouk dolů Wink

Rozpracované: M4A3 Sherman, M25 Dragon Wagon
Mara

PříspěvekZaslal: 8.1.2011 21:06 so    Předmět: Citovat

Ahoj všem,
trošku se mi postesklo po tomto stroji, tak jsem na něm trochu zapracoval. Koukám, že rozloučení v mém posledním příspěvku tohoto vlákna mi moc nevyšlo Laughing , tak snad příště...

Předělal jsem řídicí páky, trochu jsem se inspiroval u vatikha, díky. S realitou to asi bude mít málo společného, ale co už, interiér je celkově u toho modelu zajímavý.
Dále se mi povedlo podlepil strop vany 1mm kartonem (místo 0,5mm), samozřejmě vznikl problém s kratší boční obšívkou a nižším vnitřním prostorem - na řadu přišel skalpel a úprava vnitřních drobností - proto jdou vidět občas okousané díly..., naštěstí to nebude vidět.

Pokračování snad brzy Wink .
Mara

PříspěvekZaslal: 29.1.2011 17:18 so    Předmět: Citovat

Trochu jsem pokročil ve stavbě, teď se snad zapotím až u lepení děla Laughing.

V zadní části mi to moc nesedělo, ale je tam hodně prostoru jak to zakamuflovat.
No a posádka ma omezenou munici, hold musí šetřit Laughing , ty náboje mi opravdu nešly Rolling Eyes , všeho všudy jsem se zmohl na 7 ks. Ještě, že nepůjdou vidět...

Tahle maličkost mě zatím z celé stavby naštvala nejvíc:

Neměl být otvor v podlaze v jedné svislé ose s otvorem ve vrchním pancíři vany? Rolling Eyes . Foceno je to s bleskem, tak se může zdát, že je vana tanku focena šejdrem, není tomu tak...
Mara

PříspěvekZaslal: 26.3.2011 20:51 so    Předmět: Citovat

Zdravím všechny,
opět jsem mírně pokročil ve stavbě. Zádrhely v dosavadní práci byly jen minimální. Asi největší fuška byla uhlídání otvorů pro osy pojezdových kol v jedné linii se vzdáleností mezi nimi 20mm.

Mara

PříspěvekZaslal: 3.4.2011 12:14 ne    Předmět: Citovat

Tak, už stojím na kolech Smile.

Aikom222

PříspěvekZaslal: 3.4.2011 14:32 ne    Předmět: Citovat

Nádhera Exclamation jen tak dál Wink

Rozpracované: M4A3 Sherman, M25 Dragon Wagon
Mara

PříspěvekZaslal: 4.7.2011 21:44 po    Předmět: Citovat

Zdravíčko všem,
díky Aikome Wink .

Po delší době se hlásím s menším pokrokem, jde to hoodně pomalu... no hlavně, že jde... Laughing Kola už mám naštěstí komplet. Víc napoví foto:

K zadnímu napínácímu kolu: 1 kolo, 1 den práce, osmička jak vyšitá. Docela pakárna to dát do kupy. Jako stěžejní vidím slepit kvalitní a přesný skelet pro "obruče". Díl T1 jsem použil jedenkrát - 1mm. Díly T2 jsem vypodlepil tak, aby celek ( T1 + 2xT2) měl přesně tloušťku stejnou s rozdílem vnitřní/vnější průměr dílu T1, neboť průřez obručí má tvořit kruh...

A teď jsou na řadě pásy Laughing , práce zase na nějaký týden. Asi jsem se o nich ještě nezmiňoval - použiji laser (viz. prezentace vatikh). Už na nich pomalu pracuji, ale zatím není co prezentovat, takže příště...
Brzdic
Moderátor

PříspěvekZaslal: 5.7.2011 12:10 út    Předmět: Citovat

Na tohle je radost pohledět, nádherná práce. Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Howkey

PříspěvekZaslal: 5.7.2011 12:21 út    Předmět: Citovat

Nehcete někdy udělat video "jak pečlivě dělat kolečka" ? Protože takhle krásný je asi nikdy mít nebudu.
Moc se mi líbí i kamufláž s tim vzorkem.
Sd.Kfz.173 Jagdpanther - Mega Graphic - 1:35
Mara

PříspěvekZaslal: 11.7.2011 19:47 po    Předmět: Citovat

Díky pánové Wink .
U začátku tohoto vlákna jsem se zmiňoval o nápadu, jak vyřešit jednu z chyb ve vysřihovánce - viditelnou čárkovanou linku na blatnicích...
Teprve teď jsem se dostal k realizaci, dopadlo to takhle:

Čárkovanou čáru jsem jednoduše "vyřizl" a díl poté znovu slepil dokupy. Nesedí sice kresba, ale pořád je to lepší, než ten originální děs. Hrany jsem neretušoval, jakákoliv chyba v odstínu by prozradila spoj...
stockholmik

PříspěvekZaslal: 11.7.2011 20:22 po    Předmět: Citovat

ahoj máš to krásný, ani to není skoro poznat že to je seříznuté. ještě jednou krása
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukáš

PříspěvekZaslal: 11.7.2011 21:16 po    Předmět: Citovat

A to tam ta čára byla jen tak? Nemělo se na ni něco nalepit?
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pásová technika / Tracked vehicles, tanks Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

Přejdi na: