Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Saturn V / 1:96 / vlastni tvorba
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Letecká a kosmická technika / Aircraft, space ships
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mrm2

PříspěvekZaslal: 8.3.2010 8:52 po    Předmět: Saturn V / 1:96 / vlastni tvorba Citovat

Saturn V
Pro ty z nás, kteří by nevěděli co je to Saturn V - jedná se o tento pekelný stroj:
http://www.youtube.com/watch?v=wvWHnK2FiCk
To byla ta raketa, která vynesla člověka na Měsíc. Všechny její starty byly úspěšné, vždy vynesla užitečné zatížení na plánovanou dráhu. Některé její parametry jsou dodnes nepřekonané a bohužel po zrušení projektu Constellation i dost dlouho nepřekonané zůstanou. Právě vývoj nosné rakety této kategorie byl jedním z klíčových momentů závodu o Měsíc. Sovětský svaz se o něco podobného pokusil ale nedokázal to.
Základní informace (zaokrouhleno, konfigurace Apollo):
Délka (výška): 111m
Průměr prvního stupně: 10m
Hmotnost: 3000 tun
Nosná kapacita: 120 tun na nízkou oběžnou dráhu, 47 tun na dráhu k Měsíci
Pdrobnější informace:
http://en.wikipedia.org/wiki/Saturn_v
http://www.cs.indiana.edu/sudoc/image_30000061709352/30000061709352/pdf/techdata.htm
Pozoruhodná a rozporuplná je postava hlavního tvůrce Saturnu. Bývalý důstojník SS Wernher von Braun:
http://en.wikipedia.org/wiki/Wernher_von_Braun

Můj projekt
Chtěl bych postavit tak přesnou a detailní maketu Saturnu V SA-506 (Apollo 11), jakou budu z papíru ve zvoleném měřítku 1:96 schopen udělat. V dosažení toho cíle mi bohužel brání několik handicapů. Nejsem modelář a už vůbec ne papírový. Poslední seriozní model jsem stavěl zhruba před patnácti lety a pořádně postavit papírový model se teď pokouším poprvé v životě. Také je to poprvé co sám papírový model navrhuji. Navíc jsem cyklista, takže přes léto na Saturna ani nešáhnu. Ale dodělat bych to jednou chtěl. Bude to projekt na několik let. Zatím mám kus LES. Zde jsou fotky:

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Alin

PříspěvekZaslal: 8.3.2010 10:44 po    Předmět: Citovat

Vítej na foru Laughing
Pokud je takhle zvládnuta špice záchranného modulu, tak to se na zbytek těším.
wedge

PříspěvekZaslal: 10.3.2010 10:25 st    Předmět: Citovat

Absolutní špica (jak obrazně tak fakticky že? ) Je to nádherné - moc se těším na zbytek... až po letech dotvořím LM , určo se budu inspirovat tebou ve stavbě Saturníka ( která je nevyhnutelná ) . Jen tak dál !
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mrm2

PříspěvekZaslal: 12.3.2010 7:36 pá    Předmět: Citovat

Děkuji všem za podporu. Tu záchrannou věžičku jsem dal na internet ke stažení:
http://www.jslavicek.cz/downloads.html
Případné připomínky uvítám.
chuan

PříspěvekZaslal: 12.3.2010 23:33 pá    Předmět: Citovat

smekám je to výborný po všech stránkách
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mrm2

PříspěvekZaslal: 15.4.2010 8:16 čt    Předmět: Citovat

Tak jsem dokončil příhradovou konstrukci, kterou je záchranná věžička spojena s velitelským modulem. Hlavní kámen úrazu byl v tom, že jsem se zařekl že to musím mít celé z papíru, což mimo jiné znamenalo vyrobit papírové trubičky o průměru 0.7mm a jednu z nich dokonce stočit do kruhu. To se nakonec po několika týdnech výzkumu a vývoje podařilo - zatím v tom modelu nejsou žádné nepapírové díly, ani viditelné ani skryté.

lupiklv

PříspěvekZaslal: 15.4.2010 11:31 čt    Předmět: Citovat

Wow párádní a jak se tí podařilo stočit tu trubičku do krukhu aby se nezmačkala ? Question
mrm2

PříspěvekZaslal: 15.4.2010 15:11 čt    Předmět: Citovat

lupiklv napsal:
... a jak se tí podařilo stočit tu trubičku do krukhu aby se nezmačkala ? Question

Závěrečné kroky výroby trubičky jsou:
- vsunout do trubičky tenký proužek papíru gramáže 160
- pomocí injekční stříkačky s jehlou 0,4 mm tam vstříknout zředěný herkules, tak aby protekl vnitřkem po celé délce
- nechat pořádně zaschnout

Takže ona vlastně není dutá a dá se s ní provádět leccos.
lupiklv

PříspěvekZaslal: 16.4.2010 7:24 pá    Předmět: Citovat

takže je to jak sem si myslel a to že je to dost podobný ohýbání trubek normálních(železných)
taky se to dělávalo že se do trubky nasypal písek aby v místě ohybu nevznikl zlom, jak se to dělá dnes to netušim Laughing
mrm2

PříspěvekZaslal: 16.4.2010 9:00 pá    Předmět: Citovat

lupiklv napsal:
takže je to jak sem si myslel a to že je to dost podobný ohýbání trubek normálních(železných)
taky se to dělávalo že se do trubky nasypal písek aby v místě ohybu nevznikl zlom, jak se to dělá dnes to netušim Laughing

Ještě jsem tam zapomněl napsat věc, která je asi hlavní: při tom diagonálním způsobu navíjení, kterým jsou ty trubičky vytvořeny, to pak nemá v případě ohýbání trubičky tendenci se na vnitřní straně zbortit, ale místo toho se jednotlivé závity rozevřou na vnější straně. I na těch fotkách je to trochu vidět.
Aki

PříspěvekZaslal: 16.4.2010 9:31 pá    Předmět: Citovat

teda máš to parádní! zvlášť tu kruhovou obruč mi hlava nebere, v životě by mě nenapadlo, že to jde udělat z papíru a navíc takhle čistě a pěkně, fakt nářez Smile

některý ženský jsou strašně dětinský... nedávno mi jedna vlezla do koupelny a potopila všechny moje lodičky...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mrm2

PříspěvekZaslal: 13.10.2010 8:11 st    Předmět: Citovat

Tak jsem zase trochu pokrocil a udelal jsem Boost Protective Cover (BPC). S vysledkem tentokrat nejsem prilis spokojen. Zacalo to tim, ze jsem na to nesehnal poradne podklady. Co jsem se dival na internetu na fotky postavenych modelu (nejen papirovych), tak mam dojem, ze seriozni podklady na BPC nema nikdo. Tak jsem to postavil podle toho, co maji i vsichni ostatni - prehled dostupnych podkladu jsem svoji indianskou anglictinou sesmolil zde:
http://www.jslavicek.cz/news/bpcTroubles.html
No, a navrh modelu a stavba samotna sla neskutecne pomalu. S vysledkem jsem byl nakonec spokojen, ovsem jen do chvile, kdy jsem to vyfotografoval. Na fotkach vsechny nepresnosti vystoupily a neco vypadalo fakt otresne. Ale podarilo se mi vybrat nekolik lepsich obrazku, na kterych to vypada celkem uspokojive. Takze vysledek povazuji za prijatelny a predelavat to po sobe nebudu.

mrm2

PříspěvekZaslal: 25.10.2010 8:20 po    Předmět: Citovat

Boost Protective Cover je k dispozici ke stazeni:
http://www.jslavicek.cz/downloads.html
Tomys
Moderátor

PříspěvekZaslal: 25.10.2010 19:40 po    Předmět: Citovat

Týýý wogo.. já ho teda postavený mám 1:96, ale ne takto super detailní Shocked Shocked Shocked Shocked
Radek Bitter

PříspěvekZaslal: 25.10.2010 23:30 po    Předmět: Citovat

Máš to fakt suprový Shocked

Drobet mě dostala ta předpokládaná cena Crying or Very sad
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Letecká a kosmická technika / Aircraft, space ships Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

Přejdi na: