Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 


Hubble Space Telescope / abc / 1:100

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Letecká a kosmická technika / Aircraft, space ships
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mediumZaložen: 25.4.2006
Příspěvky: 514
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: 6.3.2010 23:25 so    Předmět: Hubble Space Telescope / abc / 1:100 Citovat

.
Celkem známý obrázek, takže možná někdo pozná, o co pujde....

Umíme nahlédnou stovky světelných let daleko, ale mnohdy přehlídneme to, co je přímo před námi.
Pokračování brzy...
_________________
Do you think they'll try to break my balls?


Naposledy upravil medium dne 21.3.2010 12:03 ne, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
=M@trix!=Založen: 20.10.2009
Příspěvky: 50
Bydliště: Žďárské vrchy

PříspěvekZaslal: 7.3.2010 2:46 ne    Předmět: Citovat

HST .. Laughing
já osobně mám radši tuhle ... už leta jí mám ve woknech na ploše ...a je jich milion dalších, ale je fakt že orlí mlhovina je asi nejznámější ... jsem zvědavej na pokračování ...
_________________
=M@trix!= ... patlám si jen tak pro radost Smile
Galerie
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MartinusZaložen: 20.4.2009
Příspěvky: 711
Bydliště: Kolín

PříspěvekZaslal: 7.3.2010 11:23 ne    Předmět: Citovat

Střílím od boku, vidím vesmír, vidím iniciály LB, vidím měřítko 1:100 - Sojuz 28 od L. Badalce?

Upraveno:
Aha, tak to bude Hubbleův teleskop, už to vidím v příspěvku nad sebou Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mediumZaložen: 25.4.2006
Příspěvky: 514
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: 21.3.2010 12:21 ne    Předmět: Citovat

Hubbleův teleskop je jedním z nejznámějších přístrojů co se nám vznáší nad hlavami, a nějaký jím pořízený obrázek viděl už asi skoro každý, buď v novinách, televizi či na internetu. A nejen obrázky jsou zajímavé, ale i život samotného teleskopu neoplývá nudou. Už jen třeba to, že se rodil více než 3 desetiletí. Hned od prvních myšlenek na zrod tohoto přístroje bylo počítáno s významným využitím, a možná proto byl pojmenován po jednom z největších pozorovatelů vesmíru, který svým způsobem udělal "nekonečný vesmír opravdu nekonečným".....

Edwin Powell Hubble se narodil na konci listopadu roku 1889 v USA ve státě Missouri. Zprvu nic nenapovídalo tomu, v čem si získá celosvětový věhlas. Na smrtelné posteli svému otci slíbil, že se stane právníkem. A svému slovu opravdu dostál. Při studiu práv vynikal i jako sportovec, a to hlavně v basketbalu a dokonce i boxu. Po ukončení školy v roce 1913 pracoval nějaký čas skutečně jako právník, ovšem záhy ho začala více přitahovat astronomie. Ta ovšem musela ještě několik let počkat, neboť přišel pro E. Hubbleho povolávací rozkaz do 1. světové války.

Po návratu z války Edwin Hubble (s hodností majora) začal pracovat na prestižní hvězdárně Mount Wilson v jižní Kalifornii , tehdá vybavená nejvýkonnějším dalekohledem na světě (průměr 2,5 metru). Ve svém vědeckém bádání se začal věnovat "rozmazaným místům" na obloze ? mlhovinám. Do té doby (začátek 20. let 20. století) vědci pracovali pouze s existencí jedné galaxie ? naší Mléčné dráhy. To byl jediný plnohodnotný vesmír, mlhoviny byly jen nepodstatné cosi mimo.
Hubble díky svému pozorování dějů v mlhovině Andromedy toto chápání vesmíru roku 1923 vyvrátil a dokázal, že mlhoviny jsou vlastně galaxie podobné té naší. Zkoumání galaxií se stalo Hubbleovi jeho osudem, a tak o 2 roky později vytvořil základní odbornou klasifikaci galaxií. V roce 1929 ještě díky výpočtům pohybu galaxií (vzájemnému vzdalování) zavedl fyzikální zákonitosti ohledně rozpínání vesmíru.

V polovině 30. let se stal i úspěšným spisovatelem, když své bádání shrnul do úspěšné knižní publikace.
Jako správný astronom jdoucí s dobou se snažil vyvíjet a pomáhat při stavbě čím dál více výkonnějších dalekohledů. Ovšem v tomto snažení ho opět přerušila další světová válka. Ve válečném soupeření Edwin Hubble pomohl své vlasti podílem na zdokonalování balistických systému zbraní.

Po válce byl dalekohled skutečně dostavěn, bohužel Hubble ho již nemohl nikdy pořádně využít. Po prodělaném infarktu ke konci 40. let již nikdy nebyl schopen se plnohodnotně věnovat svému mnohahodinovému pozorování oblohy na chladných vrcholcích hor, kde stály observatoře. Edwin Hubble umírá 28. září 1953.


_________________
Do you think they'll try to break my balls?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mediumZaložen: 25.4.2006
Příspěvky: 514
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: 21.3.2010 12:42 ne    Předmět: Citovat

Představení vystřihovánky

Autor: Ladislav Badalec
Vydáno: ABC č. 1/ roč. 46 (leden 2001)
Rozsah: necelé 2 strany A4
Počet číslovaných dílů: 50
Počet dílů celkově: 83
Obtížnost: stupeň 2 z 5

Vystřihovánka není nijak obtížná, ale i tak je důležité pracovat s rozmyslem. Neboť přeci jen se při stavbě vyskytne pár chyb a je nutné minimalizovat jejich následky.
Navíc si chci nacvičit na tomto modelu balení do alobalu. Jelikož tady jde jen o jednoduchý válcový trup, a získané poznatky pak budu moci uplatnit při dodělání složitější družice Cassiny.

A náhled na šmikajdu: (za fotky děkuji Mt. Terrorovi)


_________________
Do you think they'll try to break my balls?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mediumZaložen: 25.4.2006
Příspěvky: 514
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: 25.4.2010 10:18 ne    Předmět: Citovat

Včera uplynulo přesně 20 let ode dne, kdy 24. dubna 1990 z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě odstartoval raketoplán Discovery, jenž ve svém nákladovém prostoru vynesl na oběžnou dráhu Hubbleův teleskop. No a tak jsem si řekl, že u příležitosti tohoto významného výročí bych mohl zas o kousek pokročit ve svém vlákně.

Zrod mimozemské pozorovatelny
Zrod mimozemské pozorovatelny
Možná budete překvapeni, jak dlouho se tento vědecký přístroj rodil. Je až fascinující, že je defacto starší než samotná vesmírná agentura NASA (vznik 1958). Vše začíná od myšlenky a nápadu. S tou přišel již v roce 1946 astronom a fyzik Lyman Spitzer, který v jednom ze svých publikovaných článků začal pracovat s teorií observatoře mimo planetu zemi. A jako hlavní výhodu uvedl nezkreslení pozorovaných objektů zemskou atmosférou (turbulence, a omezená propustnost infračerveného a ultrafialového zaření).

Během 60. let 20. století bylo vysláno na oběžné dráhy Země několik menších astronomických observatoří, které potvrdily výhodu mimozemského pozorování vesmíru. A tak NASA na přelomu 60. a 70. let přišla se smělým plánem vesmírného přístroje s prozatímním označením Velký vesmírný dalekohled, jehož start byl určen na rok 1979.
Ovšem jedním z prvních problémů bylo získání financí na tak velký a tudíž drahý projekt. Je to stále stejné, takže škrty v rozpočtech?.čas ubíhá?.nutnost okleštit smělé plány, NASA musela spojit z finančních důvodů síly s evropskou ESA?.a až pak mohl začít vznikat samotný dalekohled. Ovšem to už se píše rok 1978.
Místo plánovaného startu začíná v roce 1979 teprve stavba dalekohledu. V tomto období dostal i své konečné pojmenování Hubbleův vesmírný teleskop. Sestavování dalekohledu probíhalo ?na dvou frontách?. Jedna část byla vědecké přístroje a zrcadla, a druhá byla stavba kostry a vnější obal.
Jelikož již povídání bylo dost, dneska se jen zmíním o konstrukci těla dalekohledu a vnitřnosti nechám na příště. Tělo dalekohledu tvoří hliníková schránka, vyztužena grafito-epoxidovou kostrou. Nejsložitějším úkolem vývojových inženýrů bylo zajistit přístrojům stálou teplotu, neboť dalekohled při obíhání Země přechází ze studeného zemského stínu na přímý sluneční svit. A tak technici oblékli dalekohled do vícevrstvého izolačního pláštíku, aby se změny teploty neovlivnily zrcadla a přístroje dalekohledu.


_________________
Do you think they'll try to break my balls?


Naposledy upravil medium dne 25.4.2010 11:07 ne, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mediumZaložen: 25.4.2006
Příspěvky: 514
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: 25.4.2010 11:00 ne    Předmět: Citovat

Stavba trupu teleskopu

1) Objektiv:
- zde jsem musel vnější plášť zkrátit asi o 0,75 mm, aby se mi všel do kruhových madel.
2) Střední část trupu:
- podlepil jsem kruhový díl přechodu mezi užším a širším průměrem válcového trupu
- bylo nutné nasílit kancelářským papírem díl do kterého se vlepovala právě ona přepážka (modře naznačeno)
- průměr kruhových otvorů v madlech, do kterých se vlepovaly válcové díly trupu byl vždy větší. Jelikož trup později zabalím do alobalu, nebude to vidět. Ale bylo nutné lepit přibližně stejně "napřesným" odszením od madel, aby byl trup plynulý válec, a ne s boulí. (označeno červeně).
3) Ukončení trupu:
- zde bylo nutné nasílit kancelářským papírem hranu "alobalové" části trupu, do které se má vsunout válcový díl s kresbou trubkové kostry
Model versus realita. Sedí to?No a teď již stačí připravené části do sebe zasunout, a máme celý trup Hubbleova teleskopu:


_________________
Do you think they'll try to break my balls?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mediumZaložen: 25.4.2006
Příspěvky: 514
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: 24.4.2011 20:03 ne    Předmět: Citovat

Ehhmm, po trochu delší odmlce NASA opět našla ve svém rozpočtu nějaké peníze, a tak může pokračovat vývoj Hubbleova teleskopu. Může se zdát, že roční prodleva je dlouhá doba, ale to možná pro nás ubohé pozemšťany, tam kam se dívá tento teleskop, je to pouhý okamžik, a jestli byl v důležitý v dálavách nekonečného vesmíru, se dozvíme třeba za pár set tisíc let.
Někdo si dnes užívá volnou neděli, věřící slaví Velikonoční období, Jirkové svátek.....ale co chudák teleskop? Věřte nevěřte, ale dneska taky slaví - dnes uplynulo přesně 21 let od startu Hubbleova telescopu v útrobách raketoplánu Discovery.


Aparatura teleskopu
Aby nezůstalo jen u povídání, přidám i pár obrázků postupu. Loni jsem postavil kompletní skořepinu teleskopu, takže letos jsem se mohl pustit do "vnitřností" - vědecké aparatury, soustavy zrcadel atd.Malý problém byl s délkou pásku se žlutými obdélníky. Bylo potřeba ho na pár místechrozstřihnout a zkrátit. Čela lepená k tomuto pásku jsem podlepil kancelářským papírem pro udržení rovných ploch. Ovšem větší nepříjemností je ne úplně kvalitní tisk u těchto dílů. Bohužel, rukama mi prošlo od vydání asi i několik desítek výtisku tohoto abc, a všude to bylo podobné.


A nakonec vědecké přístroje v pozadí s vnější schránkou teleskopu, a vědecké přístroje zasunuté v teleskopu.


_________________
Do you think they'll try to break my balls?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
štefínoZaložen: 9.6.2008
Příspěvky: 2145
Bydliště: okolí Zlína

PříspěvekZaslal: 25.4.2011 9:48 po    Předmět: Citovat

No, jsem zvědav na to balení do alobalu. Jinak škoda, že sis nevyhrál s těma madlama či jak to nazvat.
_________________
Co je malé, to je milé a v po...ličce roztomilé Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Letecká a kosmická technika / Aircraft, space ships Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com