Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

M5A1 Halftrack /WAK/ 1:25 / dokončeno
Jdi na stránku 1, 2  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pásová technika / Tracked vehicles, tanks
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
czbrasi

PříspěvekZaslal: 8.2.2010 23:58 po    Předmět: M5A1 Halftrack /WAK/ 1:25 / dokončeno Citovat

Nedal jsem si pokoj a pustil se do dalšího kousku. Vybral jsem M5A1 od WAKu.

Halftrack M5A1 vychází z verze M3A1, kterou používala amercická armáda. Vozy M3 pro US-army byly montovány ve firmách White Motor, Autocar a Diamond T Motor Car , naproti tomu M5 vyráběla firma International Harvester a byla určena pro dodávky spojencům. Halftracky obdržely Velká Británie a Rusko, takže v rámci armády Commonwelthu se tato výzbroj dostala i do jednotek polských, austrlaských, novozélandských atd. Rozdíl proti americkým polopásům bylo jiné pancéřování (M3 - 0,25 palce všude a 0,5 palce kryt čelního okna, M5 0,31 palce všude a 0,625 palce kryt čelního okna) a jiný motor (Harvester RED 450-B 143HP místo White 160 AX 147HP).
Zde musím poznamenat, že WAK rozdíl v motorech zaznamenal a ve vystřihovánce je opravdu pokus o Harvester, zatímco ostatní vozy vycházející z podobné konstrukce (mám všechny) mají White.

nakonec by se na poličce mělo objevit něco takového:

K vlastní vystřihovánce:
13 stran A4 s díly, asi 7 stran s návodnými kresbami. Počet dílů nespočetně. Model představuje halftrack 11. sq. sapérů, 1. obrněné divize v letech 1944-45. Barva dost tmavě zelená, vzpomněl jsem si na nějaký americký film, kde ji nazývali POZEN (posr.... zelená navrch). Patina se nekoná, ale šedé díly (třeba motor) jsou v lepší kvalitě než Modelik, jinak se to Modeliku dost podobá.

Stavbu jsem zahájil kupodivu rámem. Bohužel nám vydavateství připravilo velmi nepříjemné překvapení - čísla dílů při lepení nejsou logicky řazena a ani nejsou na listech nějak u sebe. Ať už logicky, nebo číselně. Takže toto bude první polák, který budu luštit návod. Dost mi to připomíná osmisměrku - najdi co chceš dělat - najdi si k tomu návodné kresby (některé detaily jsou označeny třeba na 3 kresbách - pokaždé jiné díly) a pak se vydej hledat díly v archu... Snadno se tak něco přehlédne a tak čekám, že budu dost často párat a dolepovat. Je to prostě strašněj bordel.
Na nepřesnosti jsem zatím nenarazil, uvidíme, jak to půjde dál.

Naposledy upravil czbrasi dne 31.7.2010 20:47 so, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
vojta80

PříspěvekZaslal: 10.2.2010 22:34 st    Předmět: Citovat

Tak tohle budu sledovat s nadšením, držím palce, ať se podaří podle Tvých představ!!!
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
czbrasi

PříspěvekZaslal: 20.5.2010 20:47 čt    Předmět: Citovat

Dodělal jsem spodek, tak jsem vám ho vyblejsk.

Model má spousty mušek a místy by zasloužil i lépe popracovat detaily.
Agregát nesedí výškově, ventilátor je taky trochu mimo chladič, výfuk se nevejde pod kabinu, uložení zadních kol je dost zjednodušeno. Horní pojezdová kola jsou nízko, takže musíte vyrobit nový držák. Trumfem v rukávu je nevytištěný kus pásu a pokud umístíte karoserii na držáky, zůstane vám zadní části vyčuhovat rám o cca 5mm. V opačném případě můžete držáky zkrátit, rám schovat, ale geometrie modelu tím dost utrpí. A o tom zase příště.

Lukáš

PříspěvekZaslal: 20.5.2010 21:34 čt    Předmět: Citovat

Hm, ty pásy jsou mňamka.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bakulda

PříspěvekZaslal: 21.5.2010 5:09 pá    Předmět: Citovat

Zřejmě kvalitní betatester. Na to kolik jsi zde vypsal chyb to zatím vypadá moc pěkně.

PříspěvekZaslal: 23.5.2010 19:13 ne    Předmět: Citovat

Karoserie se lepí docela dobře, až na blatníky, které žádájí úpravu. Trochu jsem blbnul u rámu čelního okna a vršku nade dveřmi, to jde za mnou.

A pak svatba - setkání karoserie s podvozkem. Překvapivě sedlo vše, ža na avizovaný čumící rám vzadu

czbrasi

PříspěvekZaslal: 14.6.2010 9:58 po    Předmět: Citovat

Na karoserii věším výbavu a doplňky. Vysílačku půjčil hal, protitankové miny jsou z vlastní zahrádky.

Přesnost žádná sláva - u kapot nesedí síly podlepů - díly lezou ven z karoserie, horní díl dveří se musí pokrátit - sklopený zakrývá kliku atd.
VZadak

PříspěvekZaslal: 14.6.2010 13:12 po    Předmět: Citovat

Moc pěkné to je, na jedné fotce vyskočila taková zelenkavá retuš, jelikož znám tvou práci, svádím to na blesk. U rámu okna jsem si ničehož moc nevšiml, jen nějaká výztuha tam je, co napravo není.
Kastli máš asi ještě nasucho, ty pásy mi přijdou kapku hozený dozadu, ve skutečnosti je z obou stran pásu stejná mezera vůči kastli. Wink

Ať se daří to dodělat. VZ

PříspěvekZaslal: 14.6.2010 15:12 po    Předmět: Citovat

Ahoj, díky za reakci.

Ano, z rodinných důvodů lepím pouze v noci a na retuši je to místy znát.
Výztuha je pouze na jedné straně, protože na druhé bude lafeta kulometu.
Kastle je napevno, těch pásů jsem si ani nevšiml, ale s tím už asi nic nenadělám. Ten rám je vůbec u tohoto modelu nějaký divný. Lepší si kreslit modely sám.

Snad to dodělám, moc chutí do toho už nemám.
VZadak

PříspěvekZaslal: 14.6.2010 16:46 po    Předmět: Citovat

Jenom lep, je to dobrý.
Přišlo mi to na tomhle bočním pohledu

http://www.papirove-modely.cz/phpsource/full-image.php?showfoto=77961

je to ze staršího příspěvku, to mohlo být ještě nasucho. V nových už tento pohled není, takže nemohu posoudit. Možná máš výsledek dobře, nevím.

To je taky řešení - lepit v noci a spát v práci.
Tak dobré ráno. Smile

PříspěvekZaslal: 27.6.2010 21:13 ne    Předmět: Citovat

Dodělal jsem některé detaily. A díky delším dnům fotil za příznivějšího světla, hlavně pro moji retuš.

Naposledy upravil czbrasi dne 27.6.2010 21:49 ne, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
štefíno

PříspěvekZaslal: 27.6.2010 21:33 ne    Předmět: Citovat

Perfektní zpracování Wink
bakulda

PříspěvekZaslal: 27.6.2010 22:29 ne    Předmět: Citovat

Moc pěkné, parádní čistota lepení a přesné, přímočaré tvarování dílů.

PříspěvekZaslal: 31.7.2010 20:46 so    Předmět: Citovat

OK Johny, pošleme tu káru našim hochům, ať maj v čem jezdit za holkama a na víno

Jak jste doufám pochopili, dnes jsem halftraka zapoličkoval. Ještě by se do něj dalo cpát další a další vybavení, ale tohle, myslím, už stačí.
Model jsem stavěl od února. Termín dokončení jsem inetrně stále posouval, ale už je to za mnou.
Hodnocení vystřihovánky:
start 10 bodů
-1b. přesnost obecně - chyb je víc než je zdrávo, nicméně jsou většinou řešitelné, začátečníkům ale model nelze doporučit
-1b. rám - nějak výškově nehraje, motor tam šel nasoukat jen za cenu velkých úprav a zadní část vyčumuje zpod kastle
-1b. detail - něco řešeno až neslepitelně, nebo zbytečně, naopak mne mrzí úroveň zpracování pojezdů, to mohlo být o dost lépe
-0,5b. číslování dílů - díly nejsou očíslovány logicky ve skupinách, ale tak nějak napřeskáčku, což znesnadňuje orientaci i práci s návodnými kresbami
-0,5b. návodné kresby - mnohdy jsou pouze schématické, nepoznáte kam co přesně umístit, pozice celků na kresbách nesouhlasí s modelem ani s předlohou

výsledek je tedy 6 bodů z 10, tak tomu říkejme třeba průměr.

Model celkově se mi líbí, samozřejmě jsem v něm sám nasekal chyb v množství větším než malém, ale slibuju, že se polepším. Asi nejméně spokojen jsem s retuší, dělal jsem ji vodovkami a moc mi to nejde. ještě zkusim Adelky a nebo se vrátím k temperám.

Díky za pozornost i postřehy a u dalších modelů se těší

czBrasi
bakulda

PříspěvekZaslal: 31.7.2010 21:28 so    Předmět: Citovat

Jak jsem již psal, moc se mi líbí Tvá čistota lepení, z detailů mě nejvíce oslovily ty vyrovnané pušky - tipnu si M1? Prostě koukatelný model.
Jen jeden dotaz k tomuto pohledu na model - nemá z tohoto pohledu pravé kolo nastavený rejd do leva a v příčné ose trochu "šmajdá"?
Možná je to jen zkreslení, ale praštilo mě to do očí.

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pásová technika / Tracked vehicles, tanks Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přejdi na: