Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Cromwell Mk.IV "TONČA" / Walter / 1:72
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pásová technika / Tracked vehicles, tanks
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
WalterCZ

PříspěvekZaslal: 20.1.2010 19:33 st    Předmět: Cromwell Mk.IV "TONČA" / Walter / 1:72 Citovat

Zdravím všechny modeláře !
Před nějakou dobou jsem zde uveřejnil svou první vlastní vystřihovánku (americký transportét M113A2) a tak dnes přidávám další, v pořadí 2. model. Tentokrát jde o střední britský tank
Cromwell Mk.IV typ D "TONČA", opět v měřítku 1:72.

S rýsováním jsem začal v srpnu 2009, ale práce šla velmi pomalu, na tanku jsem pracoval tak jednou do týdne a navíc mi po měsíci pofidérní práce začala připadat kvalita a věrohodnost modelu nedostatečná a tak jsem začal znovu, tentokrát pořádně. Našel jsem si podklady a pevně se rozhodnul, že půjde o velitelský Cromwell, který měla ve svých řadách naše 1. obrněná brigáda a jemuž osádka dala jméno Tonča.

Dvě ze tří údajně dochovaných fotek Tonči. 3. se mi ovšem nepodařilo sehnat.
V říjnu se tedy práce rozjely znovu a tentokrát už zcela jiným tepmem. Dílů a textur přibývalo každým dnem vyjma skoro celého prosince, kdy jsem musel dělat spoustu věcí do školy. I přes to se mi však povedlo model v tomto měsíci dodělat a začalo se se stavbou. Na tu jsem využil vánoční prázdniny, kdy se dalo celých 9 dní sedět nad modelařinou a lepit. Objevilo se sice pár chyb, ale ty se daly snadno odstranit a v lednu byl model před dokončením. Nejvíce času zabrala kola, ale když jsem se prokousal přes ně, Cromwell byl hotový a dnes jsem ho konečně na pořádném světle nafotil a umístil sem na fórum. (Ještě k tomu focení. Myslel jsem, že je to má smrt, protože kůli šeru všude v domě jsem ho musel jít fotit ven. Netušil jsem, že po 40ti minutách jen tak na lehko (nafotil jsem 95 fotek, z niž jsem nakonec použil stejně jen 24) budu tak zmrzlý Very HappyVery Happy)

Zde odkaz na plastikové model-fórum, které mi poskytlo spoustu informací: Plastikové Model-fórum

Rozměry modelu v měřítku 1:72:
Délka (bez hlavně) - 90mm
Délka (s hlavní) - 93mm
Šířka - 42mm
Výška (s poklopem velitele, bez antén) - 34mm
Počet dílů - zatím neznámý Very Happy ale hodlám je spočítat

A nyní už fotky ze stavby:

Na posledních 3 fotkách je již hotový Cromwell přiraven k transportu k tátovi, kde jsme si chtěl vybrat injekční jehlu na kulomety z jeho "plastikovo-modelářské" výbavy. Very Happy

A zde jsou fotky hotového modelu:

Při stavbě jsem narazil na pár problémů a poprosil bych vás o radu.
Arrow 1. Z čeho se dají udělat antény, aby byly co nejtenčí a nejrovnější? Původně jsem uvažoval o štětinách ze smetáčku, ale ty se ukázaly jako moc tlusté. Antény co vidíte na modelu jsou nakonec z vlasů velkého štětce, ale jak sami vidíte, jsou strašně křivé a vypadá to tragicky Sad
Arrow 2. Nevíte kde by se dal sehnat nějaký průraznk o různých velikostech na "vybouchávání" koleček v papíře? Potřebuju ale takový, aby se ta vyřízlá kolečka dala použít, například jako nýty. Tady na foru už jsem to u pár modelářů viděl, ale nepodařilo se mi nikde nic podobného sehnat.

Naposledy upravil WalterCZ dne 24.4.2010 1:02 so, celkově upraveno 8 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Tess

PříspěvekZaslal: 20.1.2010 20:01 st    Předmět: Citovat

Model je parádní, líbí se mi Wink
K dotazu č.1: Skoušel si tuhy od pentilky? rovné, tenké akurát se ti můžou zlomit, ale kdyź si budeš dávat pozor tak by se nemělo nic stát a k doazu č.2:
http://www.advantage-fl.cz/kid325cz-sada-12-kornajsen-s-drevenym-drzadlem.htm
Máš tam hromadu velikostí a myslím, že existují i větší sady, ale toto by mělo na nýty stačit.
WalterCZ

PříspěvekZaslal: 20.1.2010 20:11 st    Předmět: Citovat

Ta tuha není vůbec špatný nápad. Mám na rýsování 0.3mm, to by bylo ideální, ale jsou opravdu strašně křehounké, nevím nevím Very Happy Každopádně zkusím štěstí a na příštím anténovitém modelu ji osadím.
Ty průrazníky jsou super!!! Přesně jak jsem si představoval. Je tam i sada 23 usů takže ještě lepší. Jenom mi nějak unikla jejich šířka: "Sada obsahuje velikosti 0?22. Délka 60mm, průměr 2,60mm." To jako že velikost 22 má 2.6mm?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Tess

PříspěvekZaslal: 20.1.2010 20:39 st    Předmět: Citovat

Jak je to s těma velikostma to nevím, ale jestli bakulda dovolí, projde si tohle vlákno - http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum/viewtopic.php?t=5608&postdays=0&postorder=asc&highlight=kornajsen&start=0
To co potřebuješ začíná na 3. listu.
A tu tuhu bych aplikoval i na tento model, ty staré půjdou určitě nějak odstranit. Máš výbornou retuš a kola a vubec celej model, tak ať se k tomu ty antény hodí Wink
navstevak

PříspěvekZaslal: 20.1.2010 20:41 st    Předmět: Citovat

Tak to je paráda. Naprosto luxusni práce a to v měřítku, které bylo nepochybně náročné na práci s malými díly.
Líbí se mi jak se tento britský tank rozjíždí zde v modelech.
Na antény bych doporučoval vyzkoušet vytažení nitě z rámečků platikových modelů. Plastikáři tento postup znají. S trochou trpělivosti se tak dá vytáhnout poměrně tenké vlakno, které navíc poměrně slušně kopíruje vlastnosti antény - ohebnost a tvarovou stálost.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
WalterCZ

PříspěvekZaslal: 20.1.2010 21:25 st    Předmět: Citovat

navstevak napsal:
Tak to je paráda. Naprosto luxusni práce a to v měřítku, které bylo nepochybně náročné na práci s malými díly.
Líbí se mi jak se tento britský tank rozjíždí zde v modelech.
Na antény bych doporučoval vyzkoušet vytažení nitě z rámečků platikových modelů. Plastikáři tento postup znají. S trochou trpělivosti se tak dá vytáhnout poměrně tenké vlakno, které navíc poměrně slušně kopíruje vlastnosti antény - ohebnost a tvarovou stálost.

Ano znám a zkoušel jsem, ale ani jednou se mi to nepovedlo a přitom když jsem ještě dělal plasťáky, tak sem to zvládal v klidu Very Happy Asi se o to ještě 1 pokusím, protože kdyby se to povedlo, bylo by to asi nejsnažší a nejideálnější řešení. Ty tuhy by se asi fakt strašně lámaly.

Jinak díky všem za pozitivní ohlas Smile
bernie
Administrátor

PříspěvekZaslal: 20.1.2010 21:35 st    Předmět: Citovat

tak to je na Tleskače. Moc povedené.

Antény bych doporučil z optických kabelů a ohněm odstraněné izolační vrstvy, které zaručí minimální sílu materiálu, a zároveň ohořením očernění do požadované barvy.

Každá kapička lepidla pak řeší plastické prvky.

Opravdu povedené, gratuluji

PříspěvekZaslal: 21.1.2010 7:23 čt    Předmět: Citovat

Jj, parádní práce, vlastní tvorba, krásně čistě postavené a na tohle měřítko dost detailní, to se jen tak nevidí, máš můj velký obdiv Wink .
Miloš D.

PříspěvekZaslal: 21.1.2010 8:38 čt    Předmět: Citovat

Velmi pěkná a čistá práce. Chtělo by to nafotit pár detailů (fotečky hotového modelu jsou jen z dálky), abychom se mohli kochat a plesat nad skvělým provedením ještě víc.
Kdyby nebyl nafocen postup stavby, tak bych Waltra skoro podezříval Wink Wink , že se nás zase pokouší obalamutit počítačovou animací, tak jak tomu bylo před časem s dakarskou šestikolkou z ABC Wink Wink .
Aki

PříspěvekZaslal: 21.1.2010 10:10 čt    Předmět: Citovat

na antény bych zkusil drátky z opředení obyčejnýho koaxiálního anténního kabelu. metr přide v elektře řádově do 10 kaček a máš v něm drátků asi tak na milión antén Smile je to krásně tenoučký a celkem dobře se to i tvaruje

některý ženský jsou strašně dětinský... nedávno mi jedna vlezla do koupelny a potopila všechny moje lodičky...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
WalterCZ

PříspěvekZaslal: 21.1.2010 10:57 čt    Předmět: Citovat

Detaily sem chtěl nafotit, ale je to tak malé, že se mi nepovedlo zaostřit Very Happy A to nemám foťák žádný kepl. Ty detaily z postupu jsou jen ořezané velké fotky.
No udělám znovu ty antény, celé to nafotím a ještě jednou se o ty detaily pokusím.
Brzdic
Moderátor

PříspěvekZaslal: 21.1.2010 17:03 čt    Předmět: Citovat

Opravdu paráda, když na to koukám, tak je to stejně propracovaný jako model od Malého Modeláře. Very Happy

Jen se zeptám jestli model dáš free ke stažení.

Na dotaz k anténě asi není moc co dodávat, neboť ti všichni odpověděli Smile Jen to shrnu.
- kabel, třeba od sluchátek, tam jsou drátky s tenoučkým průměrem
- vytažení antény z plastového rámečku nad svíčkou
- optické vlákno
WalterCZ

PříspěvekZaslal: 21.1.2010 19:21 čt    Předmět: Citovat

Brzdic napsal:
Opravdu paráda, když na to koukám, tak je to stejně propracovaný jako model od Malého Modeláře. Very Happy

Jen se zeptám jestli model dáš free ke stažení.

Na dotaz k anténě asi není moc co dodávat, neboť ti všichni odpověděli Smile Jen to shrnu.
- kabel, třeba od sluchátek, tam jsou drátky s tenoučkým průměrem
- vytažení antény z plastového rámečku nad svíčkou
- optické vlákno

Díky jak za pochavlu, tak za souhrn informací. Když jsem tady dneska viděl ty odborné názvy kabelů, nebyl jsem z toho moc moudrý Very Happy

A k otázce na volné stahování modelu...
No říkal jsem si, že by nebylo špatné si přivydělat, takže jsem uvažoval, že udělám pořádnou návodnou kresbu včetně písemného návodu a zkusím to prodávat na Aukru (díly setříděné a očíslované mám). Nepočítám, že z toho bude balík Very Happy, ale nějaká ta kačka by se hodila a když bych to dal za 70Kč, možná by to i někdo koupil. Ale ještě nejsem pevně rozhodnutý.
Tenhle výkend se chci u kamaráda naučit dělat 3D modely v AutoCadu, takže o návodnou kresbu by mělo být postaráno. U M113tky jsem jí dělal tak, že jsem model vyfotil, vložil do Cadu a obkreslil, ale teď mi to přijde jako hodně ubohá metoda.
Třeba si za ty vydělané peníze budu moci dovolit koupit si ty děrovače Very HappyVery Happy

Jedna ze dvou stránek vystřihovánky. Na 2. jsou stejně jen pásy a napínací kolo s rozetou.

Mám připravený ještě jeden Cromwell naší brigády. Je to to tank s číslem T188441 s názvem Faust.

Naposledy upravil WalterCZ dne 28.1.2010 16:19 čt, celkově upraveno 1 krát.
WalterCZ

PříspěvekZaslal: 24.1.2010 20:42 ne    Předmět: Citovat

Tak v sobotu jsem se zdárně naučil základy 3D modelování v AutoCadu a přikládám výsledky mé 1 denní práce.
Není to nic extra, ale mělo by to stačit.

V.E.N.A.

PříspěvekZaslal: 27.1.2010 17:37 st    Předmět: Citovat

To je tvůj 1 3D model??? Doost dobře.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pásová technika / Tracked vehicles, tanks Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

Přejdi na: