Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Parní slon a osobní vagon/ L.Badalec, ABC / 1:? / HOTOVO
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Sci-fi, fantasy a ostatní papírové modely / Sci-fi, fantasy and other paper models
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Martinus

PříspěvekZaslal: 5.5.2010 18:56 st    Předmět: Citovat

Díky, jsem rád, že se vagón líbí Very Happy Doufám, že tomu tak bude i po jeho dokončení, momentálně jsem si pěkně zavařil Rolling Eyes Podlepil jsem střechu kladívkovou čtvrtkou a jako vždy jsem to zahladil hranou pravítka a to tak že pořádně. Pojezdil jsem to ve všech směrech a dal přes noc pod zátěž. Bohužel uprostřed střechy byl díl, který se musel před podlepením vyříznout, což způsobilo její zeslabení a tím pravítkem jsem pak zvlhčenou střechu natáhl skoro o 2 mm. Shocked Shocked

Ověřoval jsem rozměry střechy ze skenu a byla v pořádku... Takže teď mi nesedí boční lišty a navíc uprostřed po přilepení kupole pod ní budou vidět bílé místa.
Teď musím dát dát dohromady tu kupoli a uvidím, jak to bude sedět. Pokud to nebude vidět, zakrátím střechu ze stran, pokud ano, budu ji muset rozpůlit, zaretušovat to asi nedokážu...

Končím s uhlazováním pravítkem, přecházím na válcování Surprised
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
bedatruhlar

PříspěvekZaslal: 5.5.2010 22:32 st    Předmět: Citovat

to nepomože umí se to natáhnout i při válcování
odloženo:SA-6 KUB ANGRAF
hotovo : e 514 a mnoho dalších
-------------------------------------------------------
"Bijte je pražákéééé, hanba Sparta!"
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
toudi_sk

PříspěvekZaslal: 6.5.2010 17:53 čt    Předmět: Citovat

skús to nabudúce podlepiť KORESom, pri ňom by sa to nemalo tak natiahnuť, lebo obsahuje málo vody
bedatruhlar

PříspěvekZaslal: 6.5.2010 21:10 čt    Předmět: Citovat

To neni o vode ,ale o tom že je v tom dilu výřez
odloženo:SA-6 KUB ANGRAF
hotovo : e 514 a mnoho dalších
-------------------------------------------------------
"Bijte je pražákéééé, hanba Sparta!"
Martinus

PříspěvekZaslal: 7.5.2010 20:27 pá    Předmět: Citovat

Stejně radši zkusím to válcování, s pravítkem jsem měl problémy už dřív, ale ne o takový kus. Většinou jsem měl díly zkřivené - čára, které měla být evidentně rovná, byla po přiložení pravítka do oblouku. Tak jsem ji vyřezal od ruky a ono se to vždycky nějak srovnalo Very Happy
Na všechny podlepované díly používám Kores, jen na velmi malé dílky co se lepí na karton matlám Herkules.
A válcování jsem si vyzkoušel už na základní díl pro kupoli, kde by změna velikosti měla fatální následky. Uprostřed byla taky část vyřízlá, naštěstí tady to dopadlo dobře. Podle návodu se měly jednotlivé části lepit k sobě natupo a pak zespodu podlepit proužkem papíru. To by mi asi šlo blbě, udělal jsem rovnou pomocné chlopně a lepil to na ně:

Nezpracované díly rapidně ubývají Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Martinus

PříspěvekZaslal: 8.5.2010 16:38 so    Předmět: Citovat

Sobota = pokračuju do cíle.

Dokončil jsem spodní kupoli, oproti návodu jsem navíc základní díl pořádně vyztužil kartonem a ten jsem nalepil i na horní část:

Dál je zde menší kupole - to už znám ze slona Wink

Celé dílko naskládané na sebe. Nakonec to vypadá, že střecha se nebude muset půlit. Velká kupole přesně kopíruje čerchované čáry, takže budou trochu vidět - to přežiju Very Happy

Kvůli své výšce se to začíná poměrně blbě fotit:
Martinus

PříspěvekZaslal: 10.5.2010 12:38 po    Předmět: Citovat

Pokračoval jsem lepením předního a zadního "čela" na střeše. V originálu se tyto tvary měly lepit na zoubky, což jsem okamžitě zavrhnul a zvolil jsem polský způsob . Neměl jsem odvahu lepit na karton rovnou originální díly, vytiskl jsem tedy zálohu a 4 potřebné díly vyřezal z kopie. Teprve až ty jsem nalepil na původní díly - jde hlavně o získání potřebné tloušťky pro nalepení zeleného pásku a tam se nějaká ta nepřesnost ztratí Wink
Díly jsem vyřezával řezačem místo skalpelu (jak radil Potkan na slovenském fóru) - a ono to opravdu jde líp Shocked
Narazil jsem na první nepřesnost, při tomto rozsahu modelu klobouk dolů před autorem Exclamation Zelený díl má špatně naznačené ohyby, pokud se to takto naohýbá, je to velké - ohyby jsou naznačené moc daleko od sebe.

Dalším problémem je, že ten zelený kus bude přes ty čela přesahovat z každé strany asi 5 mm, je zespodu bílý a není tam žádný protikus na podlepení Shocked U podvozku to dokážu pochopit, tam stejně nikdo nekouká, ale tohle bije do očí... Ty 4 proužky u toho modelu mohly být navíc... Nezbylo tedy, než to vytisknout z kopie, ale tam už to není při této velikosti dílu moc přesvědčivé, mám špatný scanner. Kvalita tisku zde:

Podlepením zeleného proužku jsem získal 3 za cenu 1 Very Happy
- nebude to zespodu bílé
- díky podlepení se tam snad neprotlačí karton
- původní díl už byl narýhován, snad se mi podaří to podlepením vyrovnat. Musím si vystřihnout proužek papíru a správnou vzdálenost rýhování zkusit metodou pokus/omyl...

Sem ještě přijdou nalepit dvě žebra, zajišťující kolmost a rovinu stěn. Uznávám, že na takovéto tvary je polský způsob prostě nejlepší Wink

Čas stavby: 150 hodin a stále stoupá Laughing
Martinus

PříspěvekZaslal: 11.5.2010 11:09 út    Předmět: Citovat

Lepení pásku nahoru nebyla zas taková pohoda, jak jsem si myslel. Nedovedu si představit, jak bych to lepil na zoubky na nepodlepené boky. Tlačil jsem tam ty ostré rohy pravítkem docela velkou silou...
Co se týče toho rýhování, o kterém jsem psal včera. Čáry dále od středu jsou v pořádku, čáry blíže ke středu jsem musel narýhovat asi o 0.5 mm blíž ke středu. Ale pravděpodobně by to šlo slepit i bez posunutí, prostě se to tam natlačí, je to papír Very Happy Takže opět prohlašuji tento model za bezchybný Wink
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 11.5.2010 11:35 út    Předmět: Citovat

Všiml sis, Martine, že ten model vagónu vůbec neodpovídá původní předloze? Viz foto z obálky Zenitu...

S Láďou Badalcem si to kdyžtak pak vyřiď ručně a stručně, co to vymyslel za cirkusovou káru Cool.
Martinus

PříspěvekZaslal: 11.5.2010 12:26 út    Předmět: Citovat

Všiml, když jsem četl ten článek o L.Badalcovi. Asi je to navržené na efekt, takhle s těma kupolema, zdobením a obloukama to vypadá podle mě líp, než na té obálce. Tohle asi dokážou rozřešit jen kvalitní podklady - nemá někdo dobové foto toho vagonu? Kdyžtak prosím vložit do sekce Podklady ke stavbě Very Happy Laughing Very Happy
Jinak to pojmenování je výstižné - manželka pořád říká: "Zase jdeš lepit cirkus?" Shocked
Ale jedno prvenství se tomuto modelu upřít nedá - byl to první model, co mi manželka sama od sebe pochválila Razz Prozatím na všechno říkala jen: "Hmm". S výjimkou Valašského stavení, které jsem lepil pro ni. To pochválila při slavnostní kolaudaci, ale to je povinnost Very Happy I u vagonu bylo ticho po pěšině, dokud jsem ho měl bez střechy. Jakmile jsem ho jednou "šteloval"na focení s nasazenou střechou a těma kupolema, tak ho viděla a říkala, že tohle se jí líbí, že to je jak nějaká atrakce na pouti. Dostal jsem tedy pochvalu před rozvinutou standartou. Když odezněl prvotní šok z pochvaly, všiml jsem si, že ta standarta je ve skutečnosti utěrka na nádobí, co mi právě podává Shocked Shocked
Martinus

PříspěvekZaslal: 12.5.2010 12:17 st    Předmět: Citovat

Sprintuji do cíle rychlostí Usaina Bolta Very Happy

Dokončeny přední a zadní čelo, zahájeny práce na bočních. Ty mají trochu jiný tvar, jejich přední a zadní část měly být pouze nalepeny na sebe a zelený pásek se měl lepit na zoubky. Zvolil jsem nalepení na karton 1mm, o ten milimetr pak budu muset zkrátit ty zakroucené díly, co spojují čelo s velkou kupolí:

Z nezpracovaných dílů zbývá už jen šest ozdobných kuželek s podstavcem.
medium

PříspěvekZaslal: 12.5.2010 21:31 st    Předmět: Citovat

Už se nemůžu dočkat na přetnutí té cílové stuhy. Myslím že se máme na co těšit. A ty se máš taky možná co těšit.... Wink
Martinus

PříspěvekZaslal: 15.5.2010 13:55 so    Předmět: Citovat

Taky se těším na dokončení - už skoro 3 měsíce Very Happy
Přináším poslední foto rozestavěného modelu, všechny díly jsou zpracovány, teď už to "jenom" slepit dohromady. Příště už dávám závěrečnou Wink
Martinus

PříspěvekZaslal: 21.5.2010 17:30 pá    Předmět: Citovat

Vagon je hotov, teď už jen musím počkat na dobré světelné podmínky a sehnat nějaký ten volný čas na focení. A abych zde nepsal jen tak naplano bez obrázků, pro nedočkavé aspoň foto kompletní střechy. Původně jsem ji chtěl přilepit napevno, ale není není k tomu důvod - střecha tam sedí pěkně, takže zůstane zachována funkce pokladničky Wink
Martinus

PříspěvekZaslal: 23.5.2010 19:27 ne    Předmět: Citovat

No a je to Wink Po 4 měsících a 10 dnech se mi konečně podařilo dokončit toto Vernovské spřežení - avizoval jsem dokončení jaro/léto 2010, takže aspoň že jsem to dokončil na jaře Very Happy Prostor pro zrychlování zde ale určitě je.
Stavba vagonu byla pohodová, jen trochu zdlouhavá. Měl jsem dvě krize - jedna byla při lepení sloupků, druhá pak těsně před dokončením spodní části, už jsem prostě chtěl jít na tu střechu a pořád jsem ještě musel dělat nějaké drobné dílky a pak rozporku Rolling Eyes Střecha už se pak lepila téměř sama...
Co se často nevidí - při lepení jsem na vagonu nenarazil na jedinou chybu! Při rozsahu 10.5 stránky A4 klobouk dolů před autorem! Co mě naopak trochu mrzelo, je poměrně velké množství dílů, které zůstávají z rubové strany bílé (ač jsou vidět). Řešil jsem to tiskem náhradních dílů z kopie, ale to prostě není ono. Až na ty nejmenší dílky jsou téměř všechny díly nějakým způsobem podlepené. To se ovšem projevilo na váze modelu - rozhodně doporučuji zcela vynechat tyto 4 "pružiny" a místo nich tam nalepit ve stejné výšce karton. Vagon už si totiž začíná sedat na předek...
Co se týče stavby - za svůj nejlepší model nadále považuji slona, tam se mi prostě povedlo na co jsem šáhnul Very Happy Tady už to je horší. Namátkou - sloupky nejsou moc dobře slepené, ani podruhé bych je ale neslepil líp... Retuš zelené barvy na střeše byla nad moje síly, ani na několik pokusů jsem to nenamíchal. Zvolil jsem teda radši o něco tmavší odstín než světlejší. Pásek na zadním čele na střeše je dost křivě nalepený, lepil jsem ho jako první a jak se později ukázalo, špatným způsobem Surprised Držák osy u levého zadního kola jsem si zapatlal vteřiňákem, okamžitě jsem pak přešel na gelový... Měl jsem problémy při vyřezávání dílů podlepených 1mm kartonem, to mi zatím moc nejde.
S čím naopak jsem spokojený - určitě s geometrií, když jsem viděl velikost těch dílů, čekal jsem to horší. Celé spřežení koštovalo 13.5 stránek A4 - nezničil jsem ani jeden díl, což je pozitivní do budoucna Very Happy No a vagon je určitě nejhezčí model, co jsem kdy slepil - postavený na stole vypadá opravdu efektně, na fotkách to ale není ono.

Aby zde bylo vše u sebe, napřed opáčko slona:
Parní slon
Zahájení stavby: 13.1.2010
Ukončení stavby: 14.2.2010
Čistý čas: asi 60 hodin

Detailní foto slona:

Celkové foto slona:

Děkovací video.

Osobní vagon
Zahájení stavby: 17.2.2010
Ukončení stavby: 23.5.2010
Čistý čas: asi 169 hodin

Detailní foto vagonu:

Celkové foto vagonu:

Spřežení
Rozporka měla být původně ještě přivázaná k oji - "provaz" měl být uvázán za obě oka a obtočen kolem oje. Zkusil jsem to a nevypadalo to moc dobře. Navíc jediné řešení je v tomto případě provaz na oj přilepit, jinak padá dolů. To jsem ale nechtěl, modely budu skladovat odděleně a zapřažené dohromady se to prakticky nedá přenášet...

Zahájení stavby: 13.1.2010
Ukončení stavby: 23.5.2010
Čistý čas: asi 229 hodin

Veškeré foto (a nějaké navíc) v původním rozlišení lze stáhnout zde. Je to pro účely výstavy BaJ v Liberci, ale podívat se může kdo chce - jsou tam líp vidět všechny nedostatky Very Happy
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Sci-fi, fantasy a ostatní papírové modely / Sci-fi, fantasy and other paper models Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 7 z 8

Přejdi na: