Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dělo v Býčí věži / M. Dudáš, ABC Speciál / 1:150 - HOTOVO
Jdi na stránku 1, 2  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Diorámata a miniboxové krajiny / Diorama
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Martinus

PříspěvekZaslal: 23.12.2009 20:34 st    Předmět: Dělo v Býčí věži / M. Dudáš, ABC Speciál / 1:150 - HOTOVO Citovat

V tomto předvánočním času si dovolím představit další projekt z řady "Modelářský bobřík" Wink Prozatím mám splněny tyto kategorie:

Jako dioráma jsem si vybral model Děla v Býčí věži z vynikajícího ABC Speciálu "Vynálezy Julese Verna". Jde o dělo z románu Ocelové město

=============
Dělo coby zbraň Julese Verna fascinovalo. Jako motiv se objevuje v mnoha románech, někdy i ve velmi fantastických souvislostech. Velevýznamnou roli ovšem hraje v románu Ocelové město.

Tam vzniklo vrcholné dílo dělových sléváren Stahlstadtu, Ocelového města jeho majitele a šéfkonstruktéra ničivých systému Herr Schultze. Vážilo tři sta tisíc kilogramu a nabíjelo se odzadu. Průměr ústí byl půl druhého metru. Leželo na ocelové lafetě a pohybovalo se v drážkách. Pružina na konci lafety mírnila zpětný ráz, zbytku rázu bylo využito k automatické výměně náboje.
Co je ovšem mimořádně pozoruhodné, je jeho stanoviště. Nebylo totiž umístěno na pohyblivé lafetě, která by brzděným pojezdem utlumila strašlivý zpětný ráz, nýbrž v nejvyšší stavbě Stahlstadtu, totiž v kupoli Býčí věže vévodící městu. Stavba byla už navržena pro tento účel a musela mít zcela mimořádnou statiku, protože v závěru románu se z děla skutečně střílelo a věž výstřel přežila bez úhony.

Dělo mohlo střílet různými typy nábojů. Z nich byl mimořádně zajímavý tzv. symetrický náboj, který dokázalo vystřelit na vzdálenost 45 kilometru. Byl vyroben z litiny, jeho ráže odpovídala parametrům obřího děla. Každý náboj obsahoval sto symetrických nábojů, zasunutých do sebe jako trubice dalekohledu. Po výstřelu se každý z nich stává dělem, které vystřeluje další náboj s výbušnou náplní. Je to tedy jakási baterie, která přenese neuhasitelný oheň na celé město. Herr Schultze zamýšlel touto zbraní zničit konkurenční město France Ville, vybudované jeho francouzským příbuzným doktorem Sarrasinem. Výstřel však udělil střele tak vysokou rychlost, že překonala zemskou přitažlivost a stala se umělou oběžnicí. K výstřelu došlo 12. 9. 1877 ve 23 hodin, 45 minut a 4 vteřiny.

Verne použil motivu "umělé oběžnice" celkem třikrát. Kromě Ocelového města je z děla vystřelena Měsíční střela v románu Do Měsíce, a jako oběžnice skončí náboj vystřelený z obřího děla zapuštěného do hory Kilimandžáro v románu Zmatek nad zmatek.

Je užitečné se zamyslet nad tím, zdali je možné vystřelit z děla střelu, která by překonala zemskou přitažlivost. Astronomický pracovník J. Sadil v doslovu k Vernovu románu napsal: "Vernova Kolumbiada měla hlaveň dlouhou 270 m. Aby náboj, který byl z ní vystřelen, dosáhl při opuštění hlavně rychlosti potřebné k překonání zemské přitažlivosti (1-1,2 km za vteřinu), musel by v době asi 0,04 vteřiny, během níž by trval let projektilu hlavní, obdržet zrychlení téměř 300 km za vteřinu. Toto zrychlení by nejen naráz zabilo, ale doslova rozmačkalo na kaši lidskou posádku... člověk o průměrné váze 70 kg by byl tlačen na dno silou asi 22 400 000 kg! Aby náboj dosáhl potřebné rychlosti při snesitelném urychlení asi 30 m za vteřinu, musela by být dělová hlaveň dlouhá nikoliv 270 m, nýbrž 2000 km!" Navíc,zhuštění vzduchu před střelou by bylo uvnitř hlavně děla tak silné, že by se tlak vzduchu téměř vyrovnal tlaku rozpínajících se plynů za projektilem. Náboj by tedy byl rozdrcen dvěma strašnými silami, vyletěl by z ústí hlavně, na chvilku by utkvěl v prostoru a dopadl by na zem v bezprostřední blízkosti. Což ovšem nebránilo odvážným pokusníkům v experimentech s dalekonosnými děly. Tyto pokusy ukázaly, že za určitých okolností lze vystřelit z děla náboj (kombinovaný s raketou), avšak kupodivu náklady na dopravení jednoho kilogramu na orbitu při střelbě z děla převyšují náklady při použití nosné rakety. Oběžnice vystřelená dělem v Býčí věži tudíž zůstává Vernovou smyšlenkou.

Zdroj: ABC Speciál Vynálezy Julese Verna
==============

Stavba bude zahájena po dokončení jeřábu, což znamená ještě letos Wink

Naposledy upravil Martinus dne 12.1.2010 18:55 út, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Martinus

PříspěvekZaslal: 27.12.2009 17:00 ne    Předmět: Citovat

Ač by se mohl zdát opak, tak vánoční svátky patlu moc nepřejí. Buď člověk někde slídí po příbuzných, nebo naopak přijede nečekaná návštěva. Dnes jsem započal práce na dělu a jak rychle jsem začal, tak rychle jsem z důvodu nenadálé návštěvy skončil Shocked Takže pro začátek jen malý postup:
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Martinus

PříspěvekZaslal: 29.12.2009 18:20 út    Předmět: Citovat

Stavba pokračuje, dnes už naštěstí žádná návštěva nepřišla Twisted Evil
Trochu oříšek bude na tomto modelu retuš - musel jsem po delší době odložit vodovky a začít míchat tempery...

Držáky děla zatím posazeny nasucho:
Martinus

PříspěvekZaslal: 30.12.2009 17:56 st    Předmět: Citovat

Toto dělo je můj první model od Michala Dudáše, vím že dělá figurky a spíš jednodušší modely. Líbí se mi excelentní grafické zpracování Exclamation

Martinus

PříspěvekZaslal: 31.12.2009 18:36 čt    Předmět: Citovat

Nalepil jsem plošinu obsluhy nabíjení:

a začal práce na ozubených kolech hlavně:

A tímto reportem se pro letošní rok loučím s tímto fórem - rok 2009 byl pro mě rokem svatby a návratu k papírovému modelářství Wink

Čas stavby: 13 hodin
Martinus

PříspěvekZaslal: 1.1.2010 22:59 pá    Předmět: Citovat

Pokusil jsem se slepit ty půlkruhy na "polský" způsob s použitím kartonu, ale asi nemám ten správný skill - ukázalo se to komplikovanější, než slepit pneumatiku s použitím kružítka. Tento jeden kus jsem dával dohromady dvě hodiny a druhý jsem pro dnešek s úlevou vzdal Wink Naštěstí bude velká část schovaná uvnitř základny děla a další část bude překrytá hlavní. Teď ještě spatlat ten druhý aspoň jako tento...
Martinus

PříspěvekZaslal: 3.1.2010 17:54 ne    Předmět: Citovat

Dokončil jsem druhé ozubené kolo, příště budu podobné kusy dělat ještě o trochu jinak, ale aspoň jsem si to vyzkoušel:

Po tom, co se mi u McLarenu zprohýbala křídla, tak radši většinu dílů podlepuju. Nedělám to najednou, tak jak jednotlivé díly zpracovávám, podlepuju je průběžně kartonem / čtvrtkou / kanclákem. Na dělu už moc dílů nezbývá, podlepil jsem teda všechny nezpracované díly a šel jsem dělat podložku:

Na proschnutí dílů musím čekat do zítra, takže jsem dal ještě 5 z 11 figurek. Ty moc velikosti nepobraly a na konci už mě slušně přecházely oči Shocked Zde položeny na síti 1*1 cm:
Martinus

PříspěvekZaslal: 4.1.2010 12:32 po    Předmět: Citovat

A pomalu se blížím do konce - zpracováno zadní pozadí, kolejnice jeřábu nabíjení a víko výtahu:
Martinus

PříspěvekZaslal: 5.1.2010 13:39 út    Předmět: Citovat

Snad kromě Thomase Flyabouta jsem na každém zde stavěném modelu udělal nějakou chybu, co mě pak mrzela. No a povedlo se i na tomto - neprozřetelně jsem podlepil kanclákem kolejnice. Pak se ukázalo, že to jde velmi špatně ohnout a zpracovat. Navíc jsem podlepoval Koresem, který i na neohýbaných dílech drží jen silou vůle Twisted Evil Kolejnice se po ohnutí napůl rozlepily, zkroutily a zvlnily Shocked Když jsem to viděl, šel jsem automaticky tisknout náhradní díly ze záložní kopie, ale to jsem pro tentokrát narazil. Nové díly měly úplně jinou barvu Rolling Eyes

Nezbylo, než použít ty původní. Nakonec jsem to nějak splácal, ale není to ono. Všem budoucím stavitelům bych doporučil naskenovat kolejnice na kvalitním skeneru a vytisknout na papír gramáže 160.

Čas stavby - 25 hodin. Ano, i takto jednoduchý model se dá stavět tak dlouho - a zdaleka ještě není hotovo Very Happy
Martinus

PříspěvekZaslal: 6.1.2010 11:55 st    Předmět: Citovat

Začal jsem zpracovávat jeřáb nabíjení:
Martinus

PříspěvekZaslal: 7.1.2010 13:27 čt    Předmět: Citovat

Dokončil jsem jeřáb a začal dělat poslední věc - hlaveň:

Na levé fotce je vidět další neblahý dopad podlepených kolejí na model - dokázaly zkroutit celou podložku. Je podlepená kartonem 0.5 mm s použitím oboustranné pásky a byla krásně rovná. Už není Embarassed Pokusím se to srovnat nalepením dřevěných hranolů zespodu...
Martinus

PříspěvekZaslal: 9.1.2010 18:00 so    Předmět: Citovat

Dokončil jsem hlaveň:

Všechny díly modelu jsou zpracovány, zbývá vše trochu porovnat a složit dohromady Wink
CSR

PříspěvekZaslal: 9.1.2010 20:58 so    Předmět: Citovat

Máš to moc pěkné a líbí se mi jak se ti povedla retuš na tomhle barevně složitém modelu.
Jinak takého mám někde doma nepostavené a už dlouho ho mám v plánu,tak snad mě tvá stavba k tomu nakopne a podaří se mi přiblížit se alespoň částečně tvému dílu.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Martinus

PříspěvekZaslal: 11.1.2010 20:15 po    Předmět: Citovat

Díky, kladné ohlasy vždy potěší, za retuš pak dvojnásob Wink Wink
Dnes jsem dělo dokončil, s focením počkám na denní světlo. Tak jen pár fotek, aby bylo vidět, že se neflákám Very Happy
Gumička přitlačuje "ozubená kola" na spodní špejli a jejím otáčením lze nastavit náměr děla:

Na srovnání podložek jsem použil ozdobnou lištu, co zbyla z rekonstrukce bytu Wink
Martinus

PříspěvekZaslal: 12.1.2010 18:54 út    Předmět: Citovat

Můžu si odfajfkovat další kolonku Wink

Zahájení stavby: 27.12.2009
Dokončení stavby: 11.1.2010
Čas: baťovských 39 hodin

Škoda těch podlepených kolejnic, mohlo to být o něco lepší. Ještě jsem mohl vyříznout vzduch z těch ok na přední části děla, ale vůbec mě nenapadlo, že to je vzduch, vidím to až teď Very Happy Dál taky šlo začernit ústí hlavně, sice je dioráma určené pro pohled z boku, ale nic bych tím nezkazil.

Jinak to byla pohodová stavba, bral jsem to jako oddechovku po jeřábu. Nakonec jsem spokojen, vyzkoušel jsem si model od Michala Dudáše a docela se mi líbí Wink

Při pohledu na poměr děla k lidem nezbývá než zvolat: "TO JE ALE POŘÁDNÁ KLÁDA!"

Zcela výjimečně připojuji video s ukázkou funkční modelařiny Cool

A samozřejmě - Show must go on Very Happy
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Diorámata a miniboxové krajiny / Diorama Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přejdi na: