Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Das Boot! - HOTOVO
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Diorámata a miniboxové krajiny / Diorama
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Listy

PříspěvekZaslal: 29.11.2009 21:34 ne    Předmět: Das Boot! - HOTOVO Citovat

Jak každý ví, na počátku bylo slovo ? V mém případě nikoli jedno, ale hned celá kniha, či lépe řečeno brožura, kterou jsem zakoupil letos na jaře v knihkupectví na pražském hlavním nádraží ( mimochodem velmi strategicky umístěném ), abych si jejím studiem ukrátil těch několik plánovaných a po zkušenostech s Českými drahami kdoví kolik neplánovaných Rolling Eyes , hodin, strávených na cestě mezi mým momentálním středočeským bydlištěm a severomoravským rodištěm.

Nedojeli jsme ještě ani do Kolína a mě už bylo jasné, že můj další modelářský počin bude o vodě, oceli a betonu. V Pardubicích jsem už měl v hlavě základní rozvržení a v České Třebové už zbývalo jen domyslet patřičně úderný název. Celou záležitost jsem hodlal pojmout v duchu prvních minut počítačové hry SILLENT HUNTER III. Možná to znáte: šedý doutník pomalu opouští příšeří obrovské betonové jeskyně a sune se po nehybné hladině okolo nábřeží, zakotvených lodí, skladišť a vykládacích jeřábů. Vzduchem zní křik racků, houkání lodních sirén a optimistická dechovka, lidé na břehu mávají, krásné ošetřovatelky ( no dobře, já vím, že počítačová grafika má svá omezení, ale naštěstí mám v tomto směru dost bujnou fantazii ) se snaží dohodit květinami na palubu odplouvající ho člunu. Kdo někdy zakusil pocity kapitána stojícího na virtuální věži vyplouvající ponorky, ten jen tak nezapomene. Kdo to štěstí neměl, musí se spokojit s podobnou scénou z filmu Das Boot. Ta ostatně taky stojí za to! Cool Sad
Jenže k tomu, abychom vytvořily pohledné dioráma na téma ?Ponorka v doku? potřebuje především ?. ponorku! Představoval bych si samozřejmě klasiku ? typ VII, ne větší jak 1:250. Bohužel žádné plavidlo tohoto typu se v mém archívu nenacházelo. Několik večerů prohledávání download a free paper model stránek taky k ničemu nevedlo. Na stránkách oficiálních prodejců ponorky sice jsou, ovšem jedná se buď o zcela neupotřebitelné typy nebo modely sice vhodné ovšem ve zcela nevyhovujícím měřítku ( takové dioráma se ?stovkovou? VII by bylo jistě atraktivní, ovšem jednalo by se nade vší pochybnost o dost neskladný kousek, nemluvě o přepravě! ). Není tedy divu, že mé nadšení postupně opadlo a projekt s pracovním názvem Ponorková základna byl po několika týdnech uložen k ledu. Sad
Vše se zlomilo na podzim v Neratovicích, když jsem se ponořil do jedné z krabic polského prodejce a vytáhl odtamtud tento napohled nenápadný sešit, obsahující modely polského ( ve skutečnosti britského ale pod polskou vlajkou a převážně s polskou posádkou působícího ) torpédoborce a nákladní lodi:

Tím hlavním, co mě na tomto ?konvojovém kombu? zaujalo byl drobný přívažek v podobě půl stránky s díly pro stavbu modelu ponorky U-606. Když už jsem byl v tom, zalovil jsem v krabici znovu a přibalil k nákupu ještě druhý sešit tentokrát se sadou německých lodí: torpédoborec Z 32 a dvě transportní lodě, přičemž ta větší dokonce nějaký čas působila v roli plující ponorkové základny.

Všechny modely jsou v měřítku 1:400, typu waterline ? chybí jim tedy podhladinové partie, což v mém případě samozřejmě vůbec nevadí.

Off topic otázka: Jak se pozná správná modelářská akce? Odpověď: správná a úspěšná patlalská akce se pozná podle toho, že z ní patlalové odcházejí ve stavu horečnatého činorodého neklidu a to jediné, na co jsou schopni myslet, je: ?Už abych byl doma za svým stolem, uprostřed svého nářadí a mohl se pustit do stavby toho úžasného tanku, auta, baráku, lokomotivy, letadla ( nehodící se škrtněte, chybějící doplňte ), co jsem si právě koupil! Very Happy Tak přesně v tomto duchu jsem opouštěl Neratovice a když jsem pak ( což normálně nedělám ) výše jmenované sešity podrobil ještě ve vlaku důkladné prohlídce, došel jsem k názoru, že tohle by mohlo vyjít. Večer pak vznikl první, velmi předběžný návrh:

Ráno jsem si z vystřihovánky okopíroval půdorysy potřebných objektů ( 2 ponorky + zásobovací loď ) a zasadil je do nákresu, tentokrát už ve skutečném měřítku. Při tom samozřejmě došlo na nějaké změny, jednu loď jsem oželel a naopak na bunkru trochu přidal ?

Aby se i věci neznalí dostali do obrazu, přikládám jednu fotku zobrazující to, o co se chci pokusit. Pokud do prohlížeče Google Earth zadáte heslo St Nazaire, v okamžiku se ocitnete v přístavu, kde se nachází dodnes zachovalý ponorkový bunkr. Na stejné adrese lze najít i spoustu krásných snímků této ojedinělé stavby ( její příbuzné např. v La Rochelle , Brestu nebo norském Bergenu byly buď zbořeny nebo přestavěny k nepoznání )

A jdeme na to! První přišla na řadu loď-plující základna ponorek. Jedná se o plavidlo původně stavěné pro polského zadavatele ( proto asi polští vydavatelé uznali za záhodno vypustit do světa jeho model ) v holandských loděnicích. Mělo jít o pasažérsko-nákladní loď pro levnou dopravu nákladu a cestujících mezi Polskem a Amerikou. Za tímto účelem mohla tato 94,5 metru dlouhá loď o výtlaku 3436 BRT převážet 1450 tun nákladu nebo 268 cestujících rychlostí až 14 uzlů. Její jméno mělo znít WARSZAWA. Bohužel těsně před dokončením obsadila Holandsko i s jeho doky německá vojska a zrekvírované plavidlo bylo předáno německému obchodnímu loďstvu a posléze Kriegsmarine, kde vstoupilo do služby pod jménem BLOKONBURG jako plovoucí základna pro ponorky ve stavu 26. ponorkové flotily v Hamburku. Tamtéž byla později upravena jako ubytovna pro posádky ponorek. Od konce roku 1944 se podílela na evakuaci německých obyvatel z oblastí ohrožených obsazením ruskou armádou. V květnu 1945 byla zasažena a potopena při náletu nedaleko ostrova Fehrman. Po válce ji Poláci, kteří ji stále považovali za svůj majetek vyzdvihli a odtáhly do Gdaňsku, kde však tento vrak už čekalo jen pár let stání na kotvách, než došlo v polovině 50. let k jeho definitivnímu sešrotování. Confused

Bylo to moje první setkání s modely vydavatelství JSC, vycházejícími v měřítku 1:400 pod příhodnou značkou MIKROFLOTA. Navzdory poměrně malému počtu dílů jsem k práci přistupoval s respektem, maje na paměti znění prvního Murphyho patlaského zákona: čím jednodušší model lepíme, tím více přesnosti a důkladnosti musíme vynaložit, má-li výsledek za něco stát Razz . Systém stavby je zajímavý: nejprve slepíme trup tak říkajíc nanečisto:

?teprve na něj přijde obšívka

?. a pak to ostatní. I když jde v podstatě jen o ?krabičkování? práce je to zajímavá a hlavně jde pěkně od ruky! Takto vypadala loď po dvou stavebních dnech:

Řekl bych, že po všech těch dvoustovkových či dokonce stovkových vojenských potvorách je tento skorocivilní parníček docela příjemná změna Very Happy

Naposledy upravil Listy dne 14.3.2010 18:20 ne, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
old_Mr_Grim
Moderátor

PříspěvekZaslal: 30.11.2009 18:27 po    Předmět: Citovat

Marku, ani nevíš jakou radost a potěšení jsem zažil, když jsem si přečetl název tvého vlákna a co teprve při jeho rozkliknutí a přečtení. Moje ponorkové srdíčko vesele poskočilo a jsem moc rád, že se do toho pustil někdo tvých kvalit, zaručujících skvostné zpracování. Sám jsem o něčem podobném, i když v menším měřítku, uvažoval, ale dosud jsem nenašel odvahu se do toho pustit. Proto se moc moc moc těším a budu sledovat rostoucí dílo - pro mě number one na tomto DF Smile

Naposledy upravil old_Mr_Grim dne 1.12.2009 19:54 út, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
JoskaM

PříspěvekZaslal: 30.11.2009 21:01 po    Předmět: Citovat

No nazdarek, mám sice zpoždění ale včera jsem to zaregistroval a doufal jsem že najdu čas v práci ti napsat. Tam ale bylo všechno jinak- tak teď..
Ale ve volné chvíli cestou domů jsem přemýšlelel - viděl jsem jen ponorky 1:100 že by jsi je zmenčil na 1:200? Pak jsem četl o 1:250 - furt mi vycházel lapač prachu -podle nákresů tak 1-2 x 1-2m,(asi metr na metr, prostě asi-metrická diorámka).
1:400 to už pujde máš to rozloženo na A3, nepletu se?
Stavba se mi líbí, i nápad, tak se těším a jako Old Mr. Grim, náš pohádkář (jestli se pletu tak se omlouvám odhaduju tě na bratra Jung. Mr. Grima-tedy mladšího bratra z bratří Grimů) tě budu sledovat bedlivým okem.
jen se těším a teď tě budu citovat:
" Vzduchem zní křik racků, houkání lodních sirén a optimistická dechovka, lidé na břehu mávají, krásné ošetřovatelky "
Ti radci, tedy rackové, a krásné ošetřovatelky v 1:400 - to už je opravdu o fantazii...ale zástup 5mm lidiček to bude kumšt, skončil bych u manželky kapitána (a i tu bych nechal doma)..
Tak hodně stěstí a těším se že se potkáme nad setkáme nad hlubokými vodami.
Listy

PříspěvekZaslal: 30.11.2009 23:12 po    Předmět: Citovat

To jm9454: Na A4 bych se rozhodně nevešel, rozměry podložky jsou 57 X 34 cm. Proč? No prostě proto, že právě tak velké je moje "letošní" dioráma tedy Výtopna a já přece nebudu dělat pro nový kus extra převozní krabici Exclamation Jinak už jsem podnikl jakési pokusy ohledně figurek a i při velikosti cca 4,5mm to ještě pořád připomíná lidskou postavu. Jen zatím nevím, jak to bude vypadat v barvě Confused
Vojta Č.
Moderátor

PříspěvekZaslal: 30.11.2009 23:18 po    Předmět: Citovat

S tímhle nápadem nejsi první - na Paper Replice už je něco podobného. Jestli to využiješ...

http://paper-replika.com/index.php?/Military/U-Boat-Pen-Diorama.html
Listy

PříspěvekZaslal: 1.12.2009 2:40 út    Předmět: Citovat

No, rozhodně si nedělám nárok na to být první. Ostatně velmi podrobné dioráma na stejné téma se nachází již pěkných pár let v expozici vojenského muzea na Vítkově. Jinak díky za typ, už jsem na něj kdysi narazil ( a zapoměl ) ale ta 700 mi příjde až moc malá ... Cool
JoskaM

PříspěvekZaslal: 1.12.2009 7:51 út    Předmět: Citovat

To listy: ty kluku neumíš číst psal jsem o A3 - což je nějakých 420 x 300 o A4 jsem ani neuvažoval... ta tvoje ponorečka bude mít něco okolo 200 mm, nepletu se? to by se asi ani na tu A3 nevešla, no nebudem zdržovat a těším se na další pokračování.
Jinak ta muzejní verze a vůbec vojenská muzea stojí za vidění.
Listy

PříspěvekZaslal: 1.12.2009 12:33 út    Předmět: Citovat

To jm:Ježkovyvoči Exclamation Embarassed Embarassed Embarassed Tak to je opravdu trapas. Jen na omluvu - už jsem zase ve stavu nemocných, ale jak víš, tentokrát nejsem v naší rodině sám, takže to zdaleka není taková pohoda jako posledně Confused
JoskaM

PříspěvekZaslal: 1.12.2009 17:48 út    Předmět: Citovat

Laughing co napsat jiného...a potěšila mě ta Česká Třebová... mé, manželčino i mých děti rodné město - jezdíváme rodit domů, o víkendu ji jedu zrovna odvést...kdyby to na ni přišlo.. Laughing
Rawen

PříspěvekZaslal: 1.12.2009 20:00 út    Předmět: Citovat

člověče, věděl bych o ponorce ve velmi malém měřítku a ve waterline verzi. Já sem dokonce jednu kreslil v měřítku 1:300 ale pak jsem si ji omylem smáznul( ano zasloužím trest ) Možná bych jí ale dal znova.
Listy

PříspěvekZaslal: 5.12.2009 18:08 so    Předmět: Citovat

To Rawen ( ale taky Vojta ): Díky za nabídku. Toto je klasická ukázka fenoménu, odborně zvaného žesneřek. Prostě - dokud člověk něco shání, je na všechno sám. V momentě, kdy se rozhoupá a dotyčnou věc si pořídí, vždy se objeví někdo, kdo příjde a řekne:"Žes něco neřek! Šlo to přece pořídit líp, levněji, dřív atd." Twisted Evil ( dle mých zkušeností to funguje nejen v modelářství, ale i při nákupu počítačů, domácích spotřebičů, nábytku a vůbec všeho Exclamation )

Ale teď vážně. Díky za nabídku, ale už mám všechno rozvrženo v čtyřstovce a začínat znovu by se mi nechtělo. Taky proto, že už jsem dokončil první objekt - plovoucí základnu Bolkoburg. Musím přiznat, že jsem se při stavbě ne snad přímo zapotil, ale docela vyřádil. Opět se potvrdilo známé pravidlo, že se nevyplácí podceňovat "jednoduché" modely. Nicméně moje první čtyřstovka je hotova a musím říct, že mě navnadila a že se k tomuto praktickému lodnímu měřítku hodlám v blízké budoucnosti co nejdříve vrátit.
Jen pro pořádek - model jsem stavěl prakticky bez úprav, jediný tunning dostaly protiletadlové zbraně ( po pravdě jsem je v sešitu vůbec nenašel a tak jsem je musel vyrobit komplet od nuly ). Jak tak na něj koukám, určitě by mu neuškodilo plechové zábradlí ... uvidíme.

Naposledy upravil Listy dne 15.12.2009 21:05 út, celkově upraveno 1 krát.
Rawen

PříspěvekZaslal: 6.12.2009 0:36 ne    Předmět: Citovat

Zdary, máš pravdu, tenhle fenomén je dost rozšířenej:-) Každopádně držim palec a sleduju jak se ti to dioramko bude vyvíjet, já ač zarytý scifi fanatik si tohle rozhodně nenechám ujít.
bedatruhlar

PříspěvekZaslal: 8.12.2009 21:18 út    Předmět: Citovat

jednim slovem skvostné tesim se na pokracovani
Listy

PříspěvekZaslal: 14.12.2009 23:26 po    Předmět: Citovat

Tak, po nějakém čase na moři, opět zpátky do přístavu!
Po nákladní lodi přišla na řadu hlavní hrdinka, resp. jedna ze dvou. Podle informací v sešitu by mělo jít o ponorku U-606, vyrobenou v Hamburku na podzim 1941, působící z norské základny Bergen a potopenou v únoru 1943 při útoku na spojenecký konvoj, v kteréžto události hrál velkou roli polský torpédoborec Burza ( zde tedy odpověď na otázku, proč si naši patriotičtí severní sousedé vybrali pro ztvárnění právě toto plavidlo ). Nicméně se domnívám, že v tomto měřítku je těžké posoudit, nakolik model odpovídá konkrétní předloze Cool a tak se spokojme pouze s tím, že se nadevší pochybnost jedná o jednu z ponorek náležíjící k nejrozšířenějšímu typu, tedy VIIC.

O kostře se tentokrát nedá moc mluvit, spíše o vyztužené podložce:

Trup ( nebo spíš to málo, co je z něj nad hladinou vidět ) zas připomíná opuchlou kanoi a pravda je, že v této fázi mi nepřišel nic moc ...

... takže jsem se honem pustil do věže, kterou jsem mírně vytunil vlastním zábradlím a PL kanónem, když už jsem byl v tom, přibral jsem hlavní "osmaosmdesátku" ...

... a na trupu přeřezávač sítí a hlavně zábradlí okolo děla ( vše většinou v kombinaci měděný drátek, tuha a polystyrénové vlákno ) ...

... takže po sestavení a doplnění lan ( z gumové nitky ), by to opravdu mohlo jedincům nadaným zvláštní představivostí připomínat zčásti vynořenou ponorku:

Naposledy upravil Listy dne 15.12.2009 21:06 út, celkově upraveno 1 krát.
modelar

PříspěvekZaslal: 15.12.2009 8:30 út    Předmět: Citovat

Pěkné, velice pěkné. Jsem hodně zvědav na finální výsledek. Držim palce

http://pencin.myminicity.com/

Pracuji na Mikromodelech 1:250
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Diorámata a miniboxové krajiny / Diorama Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 1 z 6

Přejdi na: