Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 


Už se slétávají :-) aneb Hurááá na značky, bratři a sestry!

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pohledem do historie / Historic paper models
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JoK
Moderátor


Založen: 3.2.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: 30.6.2006 21:12 pá    Předmět: Už se slétávají :-) aneb Hurááá na značky, bratři a sestry! Citovat

Těm, komu jsem se nezavděčil pohledem na krásu omšelých papírových vystřihovacích Betlémů bych rád ukázal, že i já dokáži pružně reagovat na velmi aktuální téma Twisted Evil Komentář bude strohý. Prakticky žádný. Škoda jen, že nemohu odprezentovat všech více než čtyřicet archů se Sokoly, které se vyskytují v mém archívku. Polovina z nich je ale k vidění v Muzeu policie na výstavě Papírové léto 2 a tak se opět dostávám takto nenásilně k její pozvánce.

Plzeňské vydavatelství NHJ - litografický tisk - počátek 20. století

Plzeňské vydavatelství NHJ - litografický tisk - počátek 20. století

Pražské vydavatelství "Umělecké snahy" výňatek z Kožíškova všesokolského sletu - doplňkový list k osmi archům s figurami Sokolů - 20. léta 20. století

Jeden z osmi výše jmenovaných archů - "Kožíšek"

Američtí sokolové,vydavatelství VMP - Praha(?), 20.léta 20.století

Neznámé vydavatelství - 20.léta 20. století - asi nejde o Sokoly ale o cvičence Dělnické tělových.jednoty - založena 1921 - názoroví "odrodilci" od Sokolů leč cvičení těla chtiví Confused
V roce 1948 vyšel ve vydavatelství Hermes - umělecké vystřihovánky krásný sešit plný vystřihovacích figur Sokolů a Sokolek doplněný o cvičební plochu. Bohužel ji nevlastním ale znám. Pokud to Honzo K. čteš, prosím ťě o přidání náhledu. Předem díky.
Předsletová procházka po nositelých Tyršova odkazu končí. Věřím a doufám, že je neúplná, neboť čas vždycky ukáže, co nového skrývají půdy, sklepy a skříně našich předků a nám nakloněné antikvariáty vydají svá další tajemství Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Honza K.Založen: 5.3.2006
Příspěvky: 85
Bydliště: Šestajovice

PříspěvekZaslal: 3.7.2006 20:22 po    Předmět: Citovat

Zdravim Pepu (JoKa) a přikládám náhled na výše zmíněné sokolské vystřihovánky od vydavatelství Hermes.Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoK
Moderátor


Založen: 3.2.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: 5.7.2006 12:11 st    Předmět: Přiletěli:-)) Citovat

No to je super Honzo. Díky, že jsi vyslyšel mou prosbu. Krásný náhledy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoK
Moderátor


Založen: 3.2.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: 5.7.2006 13:47 st    Předmět: Pár informací - převzato z www.sokol-cos.cz Citovat

I.slet 1882 se konal 18. června na Střeleckém ostrově v Praze, kde cvičilo 700 mužů pod vedením náčelníka dr. Miroslava Tyrše. V průvodu pochodovalo 1572 krojovaných sokolů s 57 prapory, nadšeně pozdravovaných vlasteneckými Pražany.

II.slet 1891 se uskutečnil v Královské oboře během Jubilejní výstavy. Přes 2400 cvičenců předvedlo prostná a různé závody před 7000 diváky, Prahou pochodovalo více než 5000 členů včetně přátelských delegací z ciziny.

III.slet 1895 proběhl v době Národopisné výstavy českoslovanské a konal se poprvé na letenské pláni. Mezi 5000 cvičenci byl též dorost a jízda, závodů a průvodu se zúčastnili i zahraniční hosté. Program sledovalo již přes 30 000 diváků.

IV. slet 1901 přinesl kromě cvičení mužů a dorostenců též vystoupení 876 žen s kuželi. Soutěží se zúčastnili i borci z Vídně, Francie, Polska a Slovinska. Na sletovou výstavu zval plakát Mikoláše Alše, průvod 11 000 sokolů končil holdem městu Praze na Staroměstském náměstí.

V. slet 1907 byl prvním "velkým" sletem a trval čtyři týdny. Vystoupila i školní mládež a ženy v moravských krojích. K tělocvičným závodům ČOS a EUG se sešlo 194 družstev z českých zemí i ze zahraničí. Poprvé byla uvedena sletová scéna "Šachový turnaj", zobrazující vítězství husitů nad Zikmundem. Na Vltavě uspořádali regatu s ohňostrojem. Průvodu se zúčastnilo přes 12 tisíc členů a sokolská jízda.

VI.slet 1912 byl společnou akcí Svazu Slovanské sokolstvo a trval pět týdnů. Cvičilo a závodilo přes 30 000 sokolů, diváků přišlo desetkrát tolik. Vystoupili i cvičenci z Ameriky, z Francie a ze slovanských zemí. Scéna "Marathon" s 1500 účastníky byla holdem antice i povzbuzením národa .

VII. slet 1920 se konal jako poslední na letenské pláni. Vystřídalo se zde přes 100 000 cvičenců, které sledovalo přes 500 000 diváků, přítomen byl i prezident Masaryk. Poprvé se konaly středoškolské hry a vystoupila i nová čs. armáda. Oslavou vzniku republiky se stala scéna "Stavba sochy svobody". V průvodech prošlo Prahou 78 000 sokolů. Zásobování sletu "nakrmilo" celou vyhladovělou metropoli. Poprvé zazněl pochod Josefa Suka "V nový život".

VIII.slet 1926 se konal již na Strahově. Přijelo 140 tisíc cvičenců, které shlédlo na 800 tisíc diváků. Ve třech průvodech pochodovalo přes 80 000 sokolů. Gymnastických závodů ČOS a Svazu Slovanské sokolstvo se zúčastnilo 200 družstev. V novém sídle ČOS Tyršově domě otevřeli sokolské muzeum a odhalili Tyršovu sochu. T. G. Masaryk věnoval sokolstvu vlajku. Ke sletové scéně "Kde domov můj" přispěli přední čeští umělci.

IX.slet 1932 se stal oslavou 100. výročí narození dr. M. Tyrše, sletová scéna měla název "Tyršův sen". Uskutečnil se rozestavný běh z devíti míst vlasti, zimní sletové hry, středoškolské hry, obecný závod slovanského sokolstva, četné kulturní programy, sportovní a osvětové soutěže. Cvičenců přijelo 190 tisíc, diváků přes milion, konaly se tři průvody se 100000 účastníky. Sletový plakát vytvořil Max Švabinský.

X.slet 1938 se konal v době fašistické hrozby. Slavná prostná "Přísaha republice" cvičilo 30000 mužů najednou, stejný počet žen předvedl originální rej jako první "velkou choreografii". Všechny průvody vyzněly manifestačně. Prezident Beneš daroval Sokolu prapor ( na nějž připjal později Válečný kříž). Cvičilo na 350 000 účastníků, diváků přišlo přes dva miliony. Slet se stal povzbuzením národa před mnichovskými událostmi.

XI.slet 1948 připravovaný hned po válce se uskutečnil až po únorovém puči komunistů. Prostná mužů "Věrni zůstaneme" vzpomněla sokolů umučených za války, moderní skladbu s kuželi musely promoklé ženy pro úspěch opakovat. Ojedinělé bylo i vystoupení 2500 táborníků. Počet cvičenců překonal půl milionu. Během průvodů dorostu i členstva došlo k demonstracím proti režimu a prezidentu Gottwaldovi. Po sletě bylo komunistickými akčními výbory vyloučeno ze Sokola a existenčně postiženo přes 11 000 členů.Přehled o jednotlivých sletech vám přináším jako ukázku práce "papírového archeologa", jehož cílem je popsat nový archívní přírustek. Určitě nejzajímavější na celé věci je zjištění stáří. Za předpokladu, že vystřihovací figurky sokolských cvičenců byly vydávané u přiležitosti sletu se lze tomuto alespoň přiblížit. Původní odhad byl správný. Vzhledem k přítomnosti Sokolů na koni a cvičích žen nemohou být pro víše zmíněné informace vstřihovací archy staršího data než je rok 1901.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pohledem do historie / Historic paper models Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com