Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Valečov - rekonstrukce / hovadak / 1:300
Jdi na stránku 1, 2  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Architektura / Architecture
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
hovadak

PříspěvekZaslal: 8.10.2009 23:42 čt    Předmět: Valečov - rekonstrukce / hovadak / 1:300 Citovat

Valečov - rekonstrukce

Rozsáhlý skalní hrad vznikl nedaleko Mnichova Hradiště někdy v první polovině 14. století. V době husitské sloužil jako bezpečné zimoviště husitských polních vojsk. Množství hradních interiérů, často vytesaných v pískovcové skále, bylo k tomuto účelu velmi příhodné. V roce 1439 se hradu náhlým přepadem zmocnil Jindřich z Vartemberka a zajetím jeho majitelů si hrad přivlastnil (asi na pět let). Pro hrad mnohem důležitějším majitelem byl po polovině 15. století Vaněk Valečovský, který za dlouholeté služby králi Jiřímu z Poděbrad získal prostředky, které umožnily přístavbu nového paláce na čtvrtém skalním bloku a posílení hradeb. Tento nový palác má až dva metry silné obvodové zdi a je nejlépe zachovanou vnější částí hradu.
Během třicetileté války Valečov několikrát změnil majitele (nejvýznamnějším byl bezpochyby Albrecht z Valdštejna), ale zřejmě nebyl poškozen. Třebaže ztrácel na významu, byl částečně obýván ještě na počátku 18. století. Poté nalézali v pískovcových světničkách příležitostné obydlí chudší obyvatelé z okolí. Podobně situované obyvatele hostil hrad s přestávkami až do počátku 20. století.

První setkání s tímto hradem jsem zažil již v útlém dětství, ve sbírce kreseb K.H.Máchy Hrady spatřené. Na celé dvojstraně byl vytištěn tento obraz: , který mě nekolik let skutečně děsil... V srpnu 2009 jsem se konečně odhodlal jej navštívit a natolik mě zaujal, že jsem se rozhodl vytvořit jeho model. Bohužel spousta částí hradu byla ze dřeva, jiné zase díky zmíněné chudině přetavěny a překopány, takže určit původní vzhled není jednoznačně možné. Já osobně také nejsem žádný historik, takže to bude spíš taková fantazie.

Naposledy upravil hovadak dne 10.2.2010 23:52 st, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Alda C.

PříspěvekZaslal: 9.10.2009 10:59 pá    Předmět: Citovat

S dovolením bych tě odkázal na - http://www.turnovskovakci.cz/view.php?nazevclanku=hrady-a-z%C3%81mky-pana-kastel%C3%81na&cisloclanku=2008070003 - dozvíš se tam víc. Wink
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 9.10.2009 20:39 pá    Předmět: Citovat

No.. četl jsem tvůj záměr s měřítkema a musím nesouhlasit. Abraxx to měřítko tuším udělal podle původního hradu a pak to upravil jak potřeboval a taky bral na zřetel rozsah velikosti modelu a předlohy..
Kdybys ten model udělal 1:333 tak vznikne neskutečný prcek.... Zkus si to ještě rozmyslet.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
hovadak

PříspěvekZaslal: 12.10.2009 23:10 po    Předmět: Citovat

Tak jsem to ze zvědavosti zkusil vytisknout v 1:333 a není to tak hrozný. Pokud se vrhnu do větších detailů, tak bych to asi zvětšil, snad na 1:250, ještě uvidím. Ještě musím taky pořešit tloušťku papíru a s ní související nepřesnosti...

P.S. Jestli by někdo náhodou měl o tomto hradu nějaké zajímavé informace, klidně se o ně může podělit, vůbec se nebudu zlobit Smile
hovadak

PříspěvekZaslal: 15.10.2009 13:19 čt    Předmět: Citovat

Tak jsem hrádek zkusmo vybarvil temperama...

hovadak

PříspěvekZaslal: 15.10.2009 22:39 čt    Předmět: Citovat

Tak jsem modýlek znova rozložil, naskenoval a začínám si hrát s detaily.

Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 16.10.2009 0:23 pá    Předmět: Citovat

Shocked zajímavý postup. Jsem moc zvědavý. vypadá to pěkně nabarvené. Škoda, že sis nepohrál víc s detaily....
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
svobomil

PříspěvekZaslal: 16.10.2009 18:36 pá    Předmět: Citovat

moc zajímavý nápad, hrady prostě miluju
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hovadak

PříspěvekZaslal: 19.10.2009 12:19 po    Předmět: Citovat

Nějaké ty detaily ještě ladím. Akorát si moc nejsem jist, jak mohla vypadat okna. Nemáte nějaký tip? Holt první modýlek, žádné zkušenosti... asi moc velké sousto Sad
hovadak

PříspěvekZaslal: 11.2.2010 0:00 čt    Předmět: Citovat

Po dlouhé době malý pokrok... Zkouším sestavit zkušební model. Dělám to jem kvůli náhledu, moc neřeším čistotu a už vůbec ne retuš.
Začínám zadním hradem...

Pavel Pejša

PříspěvekZaslal: 11.2.2010 9:47 čt    Předmět: Citovat

Takhle to vypadá dost dobře. Co se týče oken, já se hodně inspiruji knížkama a jinými modely.
Aki

PříspěvekZaslal: 11.2.2010 10:27 čt    Předmět: Citovat

vypadá to fakt moc hezky. jenom bych asi ubral tý modrý v oknech, prsknul bych je spíš světlejší a víc do šeda. ale jinak tleskám Smile

některý ženský jsou strašně dětinský... nedávno mi jedna vlezla do koupelny a potopila všechny moje lodičky...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob4444

PříspěvekZaslal: 11.2.2010 12:04 čt    Předmět: Citovat

Ahoj!¨To vůbec nevypadá špatně a myslím,že se klidně můžeš pustit do většího modelu a pohrát si s detaily. Myslím,že všechny naše hrady stojí za to,aby je někdo postupně vytvořil i když při jejich množství je to opravdu běh na dlouhou vzdálenost. Tak hodně úspěchů a mnoho sil do pokračování!
Lesy

PříspěvekZaslal: 11.2.2010 12:42 čt    Předmět: Citovat

Tady roste další krasavec. Zatím se mi to líbí, jsem zvědavý na pokračování.
hovadak

PříspěvekZaslal: 13.2.2010 20:36 so    Předmět: Citovat

Díky za příznivé ohlasy (i za kritiku). Pokračuji se stavbou a nalézám dost nepřesností...

P.S. děkuji Lesymu za fotečky...
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Architektura / Architecture Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přejdi na: