Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Packard Landaulet 1912/R.Vyškovský+P.Blecha-ABC/1:42- HOTOVO
Jdi na stránku 1, 2  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Malá dopravní technika / Small vehicles, cars
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 12.9.2009 18:09 so    Předmět: Packard Landaulet 1912/R.Vyškovský+P.Blecha-ABC/1:42- HOTOVO Citovat

(Původně "záhadný" název vlákna změněn a odtajněn 13.9. večer.)

Co se mi to přimotalo do archívu papírových modelů? Kurnik, dyť je to kovové a neplacaté ...

Jak souvisí tyto roztomilé modýlky z 2. poloviny 60. let s naším krásným papírovým koníčkem?

Správné odpovědi budou odměněny věcnými cenami, jako např. pochvalným mručením, povytažením obočí a užaslým sykotem přes chybějící dvojku vlevo nahoře: Fííííha ...!

(Následovat bude střih, ohyb a lep.)

Naposledy upravil Standa F. dne 25.4.2011 21:20 po, celkově upraveno 5 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TEO
Moderátor

PříspěvekZaslal: 12.9.2009 18:40 so    Předmět: Citovat

Tak bych to viděl asi takto. Společného to bude mít nejspíš to, že byl vytvořen papírový model podle předlohy - PACKARD Landaulet z roku 1912 samotným mistrem RV. Je možné, že se ale pletu.
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 13.9.2009 23:47 ne    Předmět: Citovat

Ano, Zdeněk-TEO obsadil první 3 místa a vyhrává všechny ceny - tedy pochvalné mručení, povytažení obočí i užaslý sykot poroty - díky, gratulujeme Cool.

Ano, podle tohoto angličáku vznikl před více než 40 lety první model novopečené autorské dvojice Pavel Blecha-Richard Vyškovský pro časopis ABC ...

Název: Packard Landaulet - r. 1912
Autoři:
Richard Vyškovský a Pavel Blecha
Vyšlo: ABC č. 12 / roč. 13, vyšlo 17.3.1969
Měřítko: Neuvedeno, vypočítáno 1:41 až 42
Rozsah: 0,8 str. A4
Počet dílů: 28 fyzických

Sběratelé tuší či vědí, že tento packard nebyl osamocen. V řadě prvních oldtimerů se značkou BV je vícero těch, které mají předlohu v dávné řadě Matchbox "Models of Yesteryear" - více snad časem, mnohé tyto angličáky mám ve sbírkách.

Zajímavostí je, že tento model ještě neobsahuje návodnou kresbu (stejně jako následující Ford T), jen perokresbu se šikmým pohledem na propracovanější model ve větším měřítku, který vznikl dříve, a také jeho černobílou fotečku. Čili nikde není vidět model, který sestavujete. Až později se dovídáte, že model nemá hlavní reflektory, i když na uvedených dvou obrázcích jsou, a spatříte i další tvarové odlišnosti.

Model nemá uvedeno měřítko. Ovšem matchboxová předloha je v M1:50, takže můžeme dopočítat, že papírový kámoš je zvětšen na 1:41 či 42.

Jako děcko jsem tahle velmi pohledná autka klohnil, pochopitelně jejich délka života nebyla o moc větší než běžně loženého lahváče za horkého dne.
Boží mlýny ale melou furt, pomalu a vytrvale, i nadešel po 35 letech den, kdy tyto kousky slípnu znovu. Podruhé a naposled. Coby my private ultimate edition.
Impulsem též bylo mrsknout modýlek prvního packarda i se svou předlohou na chystanou výstavu u příležitosti 80. narozenin RV v Muzeu Karlova mostu (více se ještě dozvíte), takže mne tlačí i čas.

Při vší úctě k historii, neubránil jsem se úpravám vystřihovánky:

Arrow Zcenzuroval jsem 4 nápisy drogistických výdobytků na kapotě - leštěnka na auta CARWAX Fluid na střeše a u střechy za kabinou, Druchema na předním chladiči a na zadní straně budky. Omluvou nechť mi je, že na originálu autorů tyto nápisy nejsou, byly tam dodány až v tiskárně ABC.
Arrow Stejně tak padla za vlast i SPZ-ka se slavným prvním autorským kódem BV.001. Model by se tak měl více přiblížit matchboxu.
Arrow Obtáhl jsem zlaté linky a lemy na karosérii, jelikož jsou tak jemné, že i drobný nesoutisk na původní vystřihovánce posunuje tenké žluté čáry mimo linky a lemování pak není všude "zlaté":

Arrow Následovat bude i klasické "provětrání vzduchů" - výřezy z listových per, nábojů kol, mezi loukotěmi a příčkami volantu.
Arrow Kola (pneu) - rovněž lehký upgrade.
Arrow Sem-tam jsem odmáznul čárkované ohybové čáry, kde rušily na modelu.
Arrow Možná (záleží na čase) dopracuji chybějící reflektory.
Arrow Modýlek jsem si vytiskl na papír 160 g/m2, se kterým se pracuje o chlup lépe než s originálem, který sice není vysloveně tenký, ale ... rozstříhejte 40 let starý originál, že Cool.

Tak jsem začal. Podvozek mi hned naznačil, že krut je jeho oblíbená vlastnost, tož jsem ho umravnil placatým dřívkem od nanuku ...

Model nemá zpracován podvozek - není určen pro koukání "pod sukně". Ovšem pro pohled alespoň z roviny podložky jsem nesložitě dopracoval ruby listových per, ať bílý papír z rubu neuráží oko.

Pokračování příště... do 10.10. to musím stihnout... Neutral Wink

Naposledy upravil Standa F. dne 13.10.2010 10:36 st, celkově upraveno 3 krát.
Svoboďák

PříspěvekZaslal: 14.9.2009 14:03 po    Předmět: Citovat

na stáří modelu je to moc pěkné Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 20.9.2009 19:32 ne    Předmět: Citovat

Po včerejší GAPovce u Pepy na zahradě se mi tak nějak dobře lepí, ruce se vůbec n-n-netřepou, oko n-nezamženo, nezívá-áám a celkově beru s nadhledem, že ta hlavní kabina moc dobře nesedí na podvozku a za předními sedadly ...

Okna jakž-takž zasklena. Dvojice řadicích pák mi tak nějak překážela, tak jsem je rovnou amputoval, otravy jedny... Very Happy

Až při srovnání na modelu vidím, že oranžovočervená barva boku přední sedačky se liší od barvy hlavní kabiny ... Confused ... předek je světlejší. Budu muset přimhouřit vočišťata a sugerovat si, že-mi-to-ne-va-dí-ne-mo-hu-za-to... Cool

Naposledy upravil Standa F. dne 13.10.2010 10:37 st, celkově upraveno 1 krát.
Stuler

PříspěvekZaslal: 20.9.2009 21:29 ne    Předmět: Citovat

Tomuto hovorim cistucka praca. Paci sa mi to Wink
Svoboďák

PříspěvekZaslal: 21.9.2009 17:37 po    Předmět: Citovat

Pozorně sleduji stavbu a zatím se mi moc líbí Very Happy
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 27.9.2009 18:56 ne    Předmět: Citovat

Arrow Stuler a Svoboďák - díky za přízeň, chlopi Wink.

Trošku jsem pokročil - doplněny opěrky zadní sedačky a zjednodušená placatá shrnutá střecha. Je sepnuta jen nakresleným páskem s přeskou - ten jsem vystřihl extra a nalepil.
Následovaly blatníky - není úplně snadné u těchto "kostitřasů" udržet geometrii tak, aby člověk v afektu jedním úderem pěsti neukončil předčasně svoji práci a nezačal zádumčivě hledět z okna Smile.

Na to, že to je první model dvojice Vyškovský-Blecha, si čtenáři/modeláři abecečka užili hned zkraje - žádná úplně triviální krabička ...

Naposledy upravil Standa F. dne 13.10.2010 10:37 st, celkově upraveno 1 krát.
Myšák

PříspěvekZaslal: 27.9.2009 20:31 ne    Předmět: Citovat

Valím augly, seš kózelník, fStando, fakt betelná hokna:-) Musím říct, že mně osobně se na to dívá líp než na leckteré přebarvené polák (dámy a pánové polákotvůrci nechť se, prosím, neurazí )
Bugatti

PříspěvekZaslal: 27.9.2009 22:00 ne    Předmět: hmmmm Citovat

Na svoj vek je to velmi pekný model.
Bambulo

PříspěvekZaslal: 27.9.2009 22:26 ne    Předmět: Citovat

Laughing aj na vek modelara Laughing ... jeden by az neveril co dokaze veteranista modelar urobit s veteranistickym modelm veterana

... no yo , kdo umi - umi
... Stando , poklona Wink
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 28.9.2009 20:14 po    Předmět: Citovat

Arrow Myšák, Bugatti & Bambulo - díky za přízeň, ogaři! Wink
(Tu poznámku o mém věku jsem vyloženě přehlédl. Vyloženě přeslechl Cool.)

Kušček jsem ještě dnes pokročil, následoval volant ...

... no, dírka uprostřed něj je asi 0,03 mm mimo střed, což mi způsobilo nemalé deprese, které jsem odehnal až po 20-minutovém tření těla froté ručníkem.
Volant je z kousku izolovaného drátku d=1 mm, omotaný vrstvičkou papíru z kapesníčku a natřen. Jelikož mám gramlavé pazury a slepé oko, tloušťka obruče není stejná po celém obvodu ... tentokrát ani ten froťák nezabral.

Enyvej, volant jsem vrazil do šasi (tyč je z tuhy do pentelky d=0,7 mm), přidal původně odšmiknuté řadicí/brzdové páky (teď už je snad při manipulaci 20× neohnu tam a zpět) a dalšími pár vrstvami "natlustil" ty krajní svítilny, ať nejsou tak tence placaté:

Zbývají kola (+ jedno pneu coby rezerva). Vyřezávání vzdoušků z mezer mezi loukoťkami patří k nejoblíbenějším papíráckým činnostem - právě obdobnými procedurami se významně lišíme třeba od chovatelů kober nebo fanoušků belgické krajky.

První model a hned první chyba, Mistře!!! Twisted Evil Ten bleděmodrý (kovový) vnitřní náboj je ve vystřihovánce pro 3 kola o délce 12,5 mm a jednou, pro 4. kolo, je dlouhý 14 mm ... Confused

Naposledy upravil Standa F. dne 13.10.2010 10:38 st, celkově upraveno 1 krát.
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 11.10.2009 23:09 ne    Předmět: Citovat

Kurnik, ze všeho nejraději lepím na čas. Termín odevzdání je fakt zabiják modelařiny, ale aspoň je model dokončen dříve než za rok, že Wink.

Mám to hotovo, něvládzem, přidávám aspoň jednu stylovou fotku Cool, zbytek zítra, brou noc!

Naposledy upravil Standa F. dne 13.10.2010 10:40 st, celkově upraveno 1 krát.
MIO

PříspěvekZaslal: 12.10.2009 21:52 po    Předmět: Citovat

Fujtajbl Stando !!!

Si nabuduce daj pokoj s pravekým pozadím !!!

Packard je zjavne moc hlučný a mne s kompu lezú von všeliaké potvory... Very Happy Very Happy Very Happy

...ale autíčko je samozrejme pekné Cool
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 12.10.2009 21:59 po    Předmět: Citovat

MIO: Very Happy To víš, starší vůz patří do starší krajiny. Jsi znalec! Twisted Evil
Takže doválčeno jest a modýlek je už v Muzeu Karlova mostu, kde se snad dožije neděle, pokud nebude rozdrcen, byvše mockrát manipulován neznabožským personálem Cool.

Umatlal jsem koléčka, na kterých je vidět, že jsem v závěru dosti spěchal - nejsou dokonale kulatá a vystředěná a strojním inženýrům by při měření radiálního (na voze i čelního) házení urvala mikrometr. Osky kol jsou z tuh do pentelky d=1 mm ...

A ještě tradiční decentní podstaveček ...

Na výrobě tohoto modýlku jsem nešetřil - celkem jsem více či méně rozkuchal šest (slovy 6) výtisků na papír 160 g/m2 a dva výtisky na kancelák 80 g/m2 - ne že bych tak kazil, ale kvůli mírným vylepšením modelu a proto, že mi blbnul laserový printer, který netiskl stejnobarevně po celé ploše - viz ta světlejší červená na bocích přední sedačky, které jsem nakonec polepil nově vytištěnými "pláty" na kanceláku.

Úpravy modelu:
Přes původní ideu, že slepím "první vyšudlávanku RV v ABC tak, jak vyšla", při vší úctě k historii, asi už nedokážu jen tak cosi vzít a prostě slepit. Ovšem přistoupil jsem k úpravám jen decentním, aby se model přiblížil originální kresbě autorů a kovovému Matchboxu:

Arrow Model naskenován a v PC upraven nesoutisk - zvláště u zlatožlutých linek to bylo nezbytné. Dále odmazány dobově poplatné reklamní nápisy z karosérie a "espézetka", sem-tam jsem odmáznul čárkované ohybové čáry, kde rušily na povrchu modelu. (Originál vystřihovánky pochopitelně vlastním, hned pro zichr 3 kusy - co kdybych ji chtěl někdy slepit! Very Happy)
Arrow Upraven podvozek - zpevněn podélně a příčně dřívkem, bílé ruby stran, které by byly vidět, polepeny "lícovými" stranami nebo začerněny. vyříznuty "vzduchy" z listových per.
Arrow Víčko chladiče na přídi zesíleno pro větší plasticitu.
Arrow Sedačky nerýhovány ostrým nožem, ale ohnuty natupo kolem hrany pravítka, aby na polstrování nebyla nepřirozeně ostrá hrana, ale kulatá, měkčí. Bacha, dělá to binec v geometrii, díly sedačky pak mají samozřejmě jiné rozměry než při kolmých ostrých ohybech.
Arrow Na složenou zadní střechu přilepen pásek spínající střechu, který je původně jen nakreslen - pro lepší plasticitu.
Arrow Zasklena okna.
Arrow Zesíleny boční malé svítilny na trojnásobnou tloušťku vrstvením stejných kousků.
Arrow U volantu použit původní kříž s vyříznutými "vzduchy", obruč zhotovena z milimetrového drátku omotaného vrstvičkou papíru z kapesníčku. Obruč nabarvena na hnědo.
Arrow Stupačky blatníků lehce místně "ochozeny" vyškrábáním jakési mřížky - celkem halabala - rychlost-radost Smile. Totéž na podlážkách před sedačkami.
Arrow Rubové strany blatníků a spodek zadní karosérie jsou polepeny červeným barevným papírem resp. nabarveny, ať do oka nebijí bílé, autory "neřešené" plochy.
Arrow Vyříznut "vzduch" mezi pákami.
Arrow Kola předělána - ponechal jsem původní paprsky loukotí, vyřízl "vzduchy" mezi nimi, z pásku šířky 3 mm vykroužil ráfek (žlutý), na něj nakroužil pneu z pásku šířky 2,5 mm a z boku přidal z obou stran prstýnky coby boky pneu. Hrany pneu zabroušeny šmirglem a vše natřeno, loukotě jen retušovány na hranách.
Arrow Jelikož mi blbla tiskárna, musel jsem provést tisk ještě jeden (vzhůru nohama) a polepil jsme tenkým papírem světle vytištěné boky přední sedačky - kousky ohraničené zlatým lemem.
Arrow Přidán podstavec. Nelakováno, laserový tisk leskem postačil.

Při porovnání s "originálem", tedy odlitkem Matchbox, mi první papírák v ABC se značkou BV příliš proporčně nesedí ... Neutral

... ano, chybí hlavní reflektory, pak ta kola a posazení vozu na nich. Kola mají správnou velikost, dokonce jsem je oproti původní vystřihovánce o milimetr v průměru zvětšil. Ale nemají tak "balónová" pneu, disky s loukotěmi jsou opticky příliš velké a hlavně - vůz je posazen příliš vysoko, je velká "fuga" mezi koly a blatníky - vypadá trochu "žebřiňákovitě". Jakoby si tam měla ještě sednout tlustá paní Packardová a ramenatý pořízek Landaulet jr., aby vůz správně zaúúúpěl a poklesl Cool:

I když se autko lepí dobře, není to úplně triviální model - na to, že jsme na samém počátku cesty Mistra RV, to je docela ambiciózní start.
Až na uvedený proporční nesoulad karosérie s koly jsem našel jedinou konstrukční chybu - jeden z vnitřních bleděmodrých nábojů kol je delší o 1,5 mm (viz minulý příkecek).

A závěrem společné foto sbírečky - i s ranými modely J. Svobody:

Díky všem za pozornost - chtěl bych dál v sérii prvních autoveteránů v ABC pokračovat, jelikož mnohé z nich mají svou předlohu v "angličácích" Matchbox - Models of Yesteryear, které rovněž mám ve svém "kovovém" archívu - a bylo by to určitě zajímavé porovnávání Wink.

Naposledy upravil Standa F. dne 13.10.2010 10:43 st, celkově upraveno 2 krát.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Malá dopravní technika / Small vehicles, cars Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přejdi na: