Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dioráma - Francie 1944 / 1:120 - DOKONČENO
Jdi na stránku 1, 2  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Diorámata a miniboxové krajiny / Diorama
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ml407

PříspěvekZaslal: 23.6.2009 23:03 út    Předmět: Dioráma - Francie 1944 / 1:120 - DOKONČENO Citovat

Ahoj všem.

Po zhruba dvou měsících příprav jsem se pustil do jednoho ze svých ?diorama nápadů? Shocked . Jak postupuje práce na něm uvidíte v tomto vláknu. Základní idea byla postavit pořádnou dioramu na formátu papíru A4. Shocked

Zápletka

Je pozdní léto roku 1944. Západní Evropou se již takřka tři měsíce probíjí spojenecké jednotky. Ustupující síly německé branné moci za sebou likvidují infrastrukturu, zejména železnici a mosty. A právě u jednoho ze zničených kamenných mostů bylo ideální místo, kde ženijní oddíl americké armády postavil provizorní mostní konstrukci známou pod označením Bailey Bridge. Krajina kolem mostu je poměrně členitá, místy se objevují skalní výchozy, na jedné straně mostu je zalesněná plocha. Němci oblast opustili ještě před příchodem Spojenců, takže krajina ušla devastujícímu účinku fronty. Jediné poškození zaznamenal již zmíněný kamenný most, jehož dva ze tří oblouků byly vyhozeny do vzduchu. Čas se v dioramě zastavil právě ve chvíli, kdy provizorní most překračoval jeden ze zásobovacích konvojů. Na zalesněné straně říčního břehu ženisté vytvořili pískovou odstavnou plochu. Ta je právě využita jedním vozidlem jiného konvoje, který se předchozí den vracel z fronty. Vůz byl odstaven kvůli poruše motoru. Na jeho opravě právě pracuje skupina mechaniků...

To by bylo pro základní náhled vše.

Předpokládaná technika

Prozatím by diorama měla vypadat (alespoň co do techniky) podle následujícího rozkreslení.

Jaká technika se tedy objeví:
1x jeep Ford GPW
1x jeep Willys MB
1x jeep Willys MB s přívěsem
2x GMC 353 CCKW (zatím bez bližší specifikace nástavby ? nejspíš nechám hlasovat)
1x Dodge WC-51 (nebo WC-52, ještě se uvidí, ale určitě bude vozidlo této typové řady)
1x Dodge WC-60 (opravářský vůz)
1x M2 Halftrack
1x M16 Halftrack (protiletadlová ochrana mostu, bude tak na 60% - ještě se uvidí)
1x Harley Davidson WLA (bude tak na 40% - ještě se uvidí)
1x tajemné vozidlo, které teď neprozradím, ale slibuji, že to bude chuťovka... Rolling Eyes Rolling Eyes

U některých strojů ještě nejsem zcela rozhodnut, zda je budu pro tuto dioramu dělat ? nechci, aby ve výsledku byla ?přeplácaná?...

Podklady

Krajina dioramy nemá žádný skutečný předobraz ? bude to prostě jenom jakási říčka. Z techniky jediný stroj, u kterého tak nějak vyjdu z existujícího modelu, bude trojice Jeepů (typy Ford a Willys se zvenčí příliš neliší). Jako podklad poslouží model uveřejněný v ABC 22/2006. Zbytek modelů bude tvorba od čisté stránky papíru... Wink

Práce

Krajinu hodlám realizovat až později, přes léto potřebuji nasbírat ještě nějaké podklady. Začal jsem proto s technikou, a to s trojicí vozů Jeep. V jakém stavu je práce brzy ukáži.

To je prozatím vše.
Dle matematických zákonů platí nepřímá úměrnost - čím větší je měřítko, tím méně místa ve vitríně zbyde. A jak řekl klasik: "může se Vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat..."

Naposledy upravil ml407 dne 19.4.2010 13:33 po, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ml407

PříspěvekZaslal: 25.6.2009 9:13 čt    Předmět: Citovat

Přidávám fotografie z prozatímního průběhu stavby - jak jsem již psal, stavbu jsem začal trojicí Jeepů. Za zhruba tři týdny práce (v podstatě ale asi jenom 5 pracovních hodin Embarassed ) mám hotovo 15 kol - pět pro každý Jeep. Když jsem dělal fotky pod bleskem, ukázalo se, že ještě budu muset některá místa přebarvit... Embarassed

Každé kolo je složeno celkem z osmi dílků. Postup práce byl následný - sestavil jsem jednotlivé obruče do tloušťky kola, plochým pilníkem srazil hranu. Poté přilepil pásek se vzorkem pneumatiky a čtvercovým pilníkem vypiloval zářezy dle vzorku. Ve výsledku kolo vypadá poměrně "reálně" Rolling Eyes .
Dle matematických zákonů platí nepřímá úměrnost - čím větší je měřítko, tím méně místa ve vitríně zbyde. A jak řekl klasik: "může se Vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat..."
ml407

PříspěvekZaslal: 26.6.2009 12:34 pá    Předmět: Citovat

Přestože nadále probíhá práce na trojici Jeepů, rozhodl jsem se trochu předběhnout aktuální stav práce. Po dokončení Jeepů bych se rád vrhnul na dvojici vozů GMC CCKW. A jak jsem slíbil, je tu prostor pro drobné neoficiální hlasování. Třínápravové nákladní vozy typu CCKW se stavěly ve dvou základních trambusových podobách - pevná kabina (hard top) a kabina krytá plátěnou střechou (soft top), dále měly řadu rozličných nástaveb. Proto Vás nechám zasáhnout do stavby dioramy, resp. tedy do výběru předlohy modelu. S Vaší pomocí vyberu dvojici nástaveb, které se objeví v dioramě. Předběžně jsem se rozhodl jeden stroj udělat v poměrně tradiční "konvojové" podobě, u druhého se uvidí. Takže nyní možnost pro Vás rozhodnout, jakou nástavbu budou vozy mít. U některých variant přikládám fotku pro lepší představení si nástavby.

V nabídce jsou následující varianty:

1) soft top valník s navijákem
2) hard top valník s navijákem
3) soft top valník bez navijáku
4) soft top zaplachtovaný valník s navijákem
5) hard top zaplachtovaný valník s navijákem
6) soft top zaplachtovaný valník bez navijáku
7) hard top dvounádržová cisterna na pohonné hmoty
8.) soft top se skříňovou nástavbou
9) hard top se skříňovou nástavbou
10) soft top cisterna na pitnou vodu

Pro 1. vůz vybírejte z nástaveb 1-6, pro druhý vůz kteroukoli uvedenou. Jenom pro pořádek - uvedené nástavby samozřejmě nejsou kompletním výčtem (kromě těchto lze uvést např. LOT-7 (odtahový vůz), radiovozy (např. SCR-399), kompresor Le Roi, tahač návěsů, jeřáby, letištní cisterny, hasičské speciály (např. CCF) a spoustu dalších nástaveb, které přijdou na řadu třeba do nějaké jiné dioramy... Laughing ). Nástavby v seznamu byly vybrány jako nejvhodnější vozy pro konvoj, a hlavně mám pro ně dostatek pořízené fotodokumentace...

Závěrem ještě harmonogram - předpoklad je, že Jeepy dostavím do příštího víkendu Wink . To znamená, že první červencový víkend se vrhnu na CCKW. Začnu jak mám ve zvyku koly, takže na Vaše hlasování je prostor přibližně 2-3 týdnů. Cool

Předem děkuji za Vaše náměty a spolupráci na výběru vhodné nástavby.
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 26.6.2009 13:22 pá    Předmět: Citovat

Nevím, Jirko, zda výzva k hlasování je v tomto případě nějak zvlášť smysluplná - je to přece jen tvůj model a prášit se na něj bude léta na tvé poličce - abych se přiznal, je mi celkem fuk, jakou verzi vozů použiješ - hlavně se zaměř na reálnost situace a modelářskou pečlivost v M1:120 Very Happy ... tím nechci srážet tvou výzvu - veřejnost nechť se klidně vyjádří.

Fotky - nechceš místo nepříjemného photobucketu využít dobré české služby tady? http://www.papirove-modely.cz/
Fotky též ořezávej - ta kola zabírají jen cca 4% plochy celého snímku => malá vypovídací schopnost. Ať se daří, jako s Targou Florio! Wink

Naposledy upravil Standa F. dne 26.6.2009 13:58 pá, celkově upraveno 3 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vojta Č.
Moderátor

PříspěvekZaslal: 26.6.2009 13:26 pá    Předmět: Citovat

To je teda dost ambiciózní plán, o tom žádná. A jestli to přitom budeš i konstruovat... No, někteří asi fakt nevědí, co s volným časem Wink

Nicméně když už si můžu vybrat, tak třeba valník bez plachty a palivovou cisternu Wink

Nejsem si jistý, jestli stejně chápeme, co je to "trambus". Kdybych na to nenarazil v souvislosti s RTO, tak nereju, ale trambus je typ šasi, kde je řízení před přední nápravou (např. to RTO, ale spousta jinejch autobusů a náklaďáků). Nicméně tohle, kde je před řidičem kromě přední nápravy i motor, trambus není. Ale možná to chápu špatně a v každém případě je to slovíčkaření Wink

Držím palce a se zájmem sleduju.
Šidi

PříspěvekZaslal: 26.6.2009 16:01 pá    Předmět: Citovat

Kabiny nákladních aut se v zásadě dělí na tři skupiny:
Kapotové - motor je samostatně před kabinou (T-111, T-138, Zil-5, GMC),
Polotrambusové - motor je částečně v kabině (P-V3S, P-S5T)
Trambusové - motor je v kabině (Š-MTS, T-813, T-815)
ml407

PříspěvekZaslal: 4.8.2009 12:35 út    Předmět: Pokračování Citovat

To Standa F.: fotografie přesouvám na papírové-modely.cz. Vím, že na model se bude prášit u mě doma. Možná to už bylo trochu patrné z práce na Tatře 12, mám rád výzvy. No a tohle hlasování (tedy výběr nástavby) je taková malá výzva... Wink

To Vojta Č.: moc děkuji za věcnou přípomínku, příště po sobě musím text číst nejméně 5x... Embarassed

Po delší době přináším novinky ze stavby dioramy. Bohužel práce jde pomaleji, než jsem původně doufal. Prostě řečeno ? při pracovním nasazení všedních dní a pracovně-oddychovém nasazení o víkendech nezbývá příliš času na modely. Takže až se podzim zeptá, co jsem patlal v létě, budu taktně mlčet... Laughing

Přece jen ale nějaký posun v práci je. Nejdéle mi na stole leží trojice jeepů. Rozhodně nechci být papežštější než papež, ale při práci podle předlohy z ABC jsem narazil na několik drobných nesrovnalostí mezi modelem a skutečnými vozy Jeep Willys MB. Jde zejména o nesrovnalosti v interiéru - jako příklad kožený potah na modelu vs. plátěný ve skutečnosti; jedna řadící páka vs. trojice pák ve skutečnosti; počet pedálů; budíky na přístrojové desce... Lehký náznak postupu práce na modelech znázorňují následující fotografie.

Poslední dva snímky zachycují současný stav práce. Dochází k osazování interiérových prvků jako jsou sedačky. Včera jsem připravil zadní část karoserie a nabarvil na ní detaily, které by se po přilepení na správné místo barvily hůře.

Dalším modelem na stole je přívěsný vozík za jeden z jeepů. Model je poměrně jednoduchý, takže práce jde poměrně rychle od ruky.

Aktuální stav práce je zachycen na snímku. Včera jsem na model nalepil jednu vrstvu z papírového kapesníku pro vytvoření plachty. Zatím zaplachtování vypadá docela dobře, uvidím jaké to bude po barvení.

Posledními modely na stole je dvojice GMC CCKW. Již asi měsíc se patlám s celkem 22 koly pro tyto nákladní vozy. Tato práce byla (a je) dosti zdlouhavá ? kola jsou složena z 5, 6, některá dokonce z 9 dílků. Jen několik dní trvalo vyřezat vzorky na pneumatiky (jaká je to práce zná určitě spousta z Vás) Rolling Eyes ... Přibližný postup lepení kol zachycuje následující snímek. Poslední kolo v řadě (to nabarvené) je dvojmontáž zadního kola vozu ? plasticita vzorku je na fotce poměrně obstojně vidět.

Protože kola mám již téměř hotová, je čas vrhnout se na zbytek vozu. Tímto tedy ukončuji neoficiální hlasování o nástavbě a bez zdlouhavého vyhodnocování mohu říct, že budou realizovány valník a dvounádržová palivová cisterna. Mohu také předeslat, že na valníku bude naloženo několik beden a pak hlavně sudy. To doufám přidá na reálnosti situace (snad to potěší Standu F.), nebude se jednat o jakousi změť techniky, ale o zásobovací konvoj s pohonnými hmotami.

To je pro tuto chvíli asi vše. Jirka (ml407).
ml407

PříspěvekZaslal: 10.11.2009 13:11 út    Předmět: Citovat

Po dlouhé době přináším pohled pod čepel skalpelu a čelisti nůžek na stav práce na dioramě. I když to tak možná díky dlouhé odmlce mohlo vypadat, stavba není mrtvá (jenom díky hezkému počasí, dovolené, ?odlisťování? zahrady a dalším podobným činnostem hluboce spala Rolling Eyes ). Práce tak šly značně pomalu, rychleji se rozjely teprve nedávno, takže je konečně o čem psát. Nadále budu popisovat práce na každém modelu zvlášť (čísla strojům nadále zůstanou i při dalších popisech).

1. Jeep Willys MB
Práce na prvním z Jeepů jdou pomalu do finále. Chybí již jen dodělat nárazníky a nějaké doplňky vezené na zadní části vozu. Kola jsou hotová a připravená, na model budou dolepena až nakonec. Ve finále tu zvažuji ještě dvě drobné varianty ? buď bude Jeep v klasické dopravní podobě (při závěrečném doplnění posádky bude mít na zadním sedadle 2 vojáky), nebo variantě s lafetou a těžkým kulometem umístěným za první řadou sedaček. To je už jenom drobnost, kterou během několika následujících dní (doufám) rozseknu.

2. Jeep Willys MB
Druhý z Jeepů jde také do finále. Kromě stejných drobností, které chybí prvnímu, zbývá ještě přilepit čelní sklo a část sedačky. Tento stroj bude převážet náklad umístěný za první řadou sedaček. Za vůz bude připojen přívěsný vozík, který má náklad zakrytý plachtou. Náklad na Jeepu bude taktéž zaplachtován.

3. Přívěsný vozík
Nad můj pracovní stůl přiletěla asi před dvěma týdny první vlaštovka. A přinesla dokončený přívěsný vozík. Jako zcela zaujatý pozorovatel si myslím, že vypadá docela obstojně. Jenom aby se stejně zadařilo i s ostatními ?drobnostmi? do diorámy. Laughing

4. Ford GPW
Taktéž stroj nesoucí insignie Military Police je na stejné úrovni ?spatlanosti? jako první Willys. Navíc chybí sklo a sedačka spolujezdce. Tento vůz bych rád opatřil plátěnou střechou, kterou ještě musím dokončit. V jakém stavu jsou všechny tři jeepy ukazují fotky. Shocked

5. GMC CCKW valník
Už dlouho jsou hotová kola pro tento vůz. Konečně jsem lehce postoupil dál ? již nezbývá mnoho k dokončení rámu podvozku. Kromě toho jsem slepil valníkovou plochu, která je takřka dokončená. Oproti poslednímu zápisu doznal drobné úpravy záměr nákladu na tento vůz ? původně měl mít naloženy sudy a bedny. Nový záměr počítá jen se sudy (jako vzor posloužil film Bitva v Ardenách, kde se v jedné scéně objevilo CCKWéčko sloužící jako zásobování palivem). Na sudech se také již začalo pracovat.

6. GMC CCKW cisterna
Na cisterně až tak moc práce provedeno nebylo Embarassed . Jsou hotová jen kola a pracuje se na rámu podvozku.

7. Dodge WC-51
Dlouho utíkal slalpelu, ale již na něj také došlo Laughing . Nákladní plošina vozu je již poměrně obstojně připravená, momentálně se pracuje na rámu podvozku, interiéru a kapotáži motoru.

8. M2 Halftrack
Práce na něm začaly také poměrně nedávno. Hotov je rám podvozku. Pracuje se na předním nárazníku, který je poměrně značně profilovaný. Patlat jsem začal také součásti interiéru kabiny, v základu je připravena taktéž kapotáž motoru. Podle základního námětu dioramy se bude jednat o stroj s poruchou. Vůz proto bude mít částečně odkryté plechy motoru ? mechanici je budou právě zavírat (protože bude přijíždět dosud tajemný stroj, který se bude jeden z členů posádky halftracku snažit na komunikaci zastavit), takže by ještě měl být trochu vidět motor. Ten bude také dalším pracovním úkolem při práci na tomto vozu.

To je prozatím vše k rozpracovaným modelům. Snad nyní již práce poběží rychleji. Jirka (ml407).

P.S.: jenom pro pořádek a představu o velikosti objektů na fotkách - podložka má čtverečky 1cm krát 1cm (podložku ale myslím většina z Vás určitě zná, takže zbytečné info...) Rolling Eyes .
ml407

PříspěvekZaslal: 23.12.2009 21:33 st    Předmět: Citovat

V poslední době jsem zpracovával spoustu drobností, které se snad ani nedají pořádně vyfotit. Přesto se ale něco vyfotit podařilo.

5. GMC CCKW valník

Momentálně zpracovávám interiér vozu a kryt motoru. Náklad je již téměř hotový.

7. Dodge WC-51

Před časem jsem srovnával fotografie vozu s hotovou zadní partií a došel jsem ke zjištění, žese mi příliš nepodařila. Při porovnání jsem objevil, že mnou vytvořená část vozu není dostatečně plastická. Takže jsem ji celou přebudoval. Vyřezány a podlepeny byly plochy světel, úchytů a plnícího otvoru nádrže. Výřezy byly podlepeny. Při mnou užívaném měřítku tato úprava stačila na vytvoření jakés takés plasticity. Ložná plocha byla osazena na rám podvozku.

9. Dodge WC-60

Nově jsem začal rozpracovávat opravářský vůz WC-60. Začal jsem od krytu motoru a interiéru. Druhá fotka ukazuje podobu vlepené palubní desky.

To je momentálně vše. Závěrem mi dovolte popřát Vám příjemné prožití svátků klidu, míru a pohody a šťastný vstup do nového roku 2010. Pevnou ruku při šmikání a mnoho zdaru při patlání přeje Jirka Z. (ml407).
stop_r

PříspěvekZaslal: 28.12.2009 14:59 po    Předmět: Citovat

Aka divna kamuflaz... Smile Zeleno biela.... hm hm hm... SmileSmile

Človek je hodný slova umelec keď ho začnú vykrádať, napodobňovať a kopírovať.
ml407

PříspěvekZaslal: 4.1.2010 10:56 po    Předmět: Citovat

Tak na vysvětlenou - kamufláž je způsobená současnými klimatickými podmínkami... Shocked Shocked Shocked To aby je na sněhu nikdo nenašel... Ale s příchodem jara (stejně jako řada zvířat) určitě "přepeří" do fešné Olive Drab. Laughing Laughing Laughing
ml407

PříspěvekZaslal: 20.1.2010 14:17 st    Předmět: Citovat

Práce na modelech opět pokročily, takže přináším aktuální info. Ačkoli jsem měl původně v plánu o Vánocích na nich intenzivně pracovat, realita byla poněkud jiná. Mezi svátky jsem si dobíral dovolenou, takže času bylo teoreticky dost. Celou dobu jsem ale nakonec strávil mimo své pražské útočiště u rodičů. Takže na modelech nula od nuly pošla... Než se dostanu opět k jednotlivým modelům, budu se věnovat dvěma společným tématům.

Prvním je označování vozidel. Nějakou chvíli (přesně jsem to nepočítal, zhruba celý jeden večer) jsem věnoval označení přílušnosti vozů k jednotkám. Samozřejmě jsem zohledňoval používanou techniku u dané jednotky, její nasazení na Evropském bojišti a tak dále. Ve výsledku jsem drtivou většinu techniky, která se v dioramě objeví přisoudil 7. obrněné divizi, pouze technika patřící Military Police a cisterna GMC měla nést označení přímo 3.armády. Značení jsem dal dohromady a vytiskl. Výsledek mě ale nepotěšil ? v tomto měřítku byl popis zcela nečitelný. Takže výsledek je takový, že technika bude bez jakéhokoli popisu příslušnosti. Popisy ponesou jen dva modely ? na cisterně jsou nápisy dostatečně velké, aby byly čitelné (jak je vidět níže při popisu práce přímo na modelu). Druhým modelem, který bude mít popis bude Ford GPW, a to označení Military Police. Na první fotce je vidět podoba nárazníků GMC valníku nahoře a cisterny dole.

Druhou záležitostí než se dostaneme k modelům bude výroba figurek. Je to docela drobotina, tak Vás třeba bude zajímat postup tvorby. Základním materiálem jsou papírové kapesníčky, na výrobu použijeme jednotlivé vrstvy. Máme celé tři možnosti výroby. První je magie Shocked . Vezmeme štětec lehce namočený do lepidla, kroužíme s ním nad kapesníčkem za odříkávání magické formule ?čáry máry čabraka, ať je z tebe figurka?. Pokud to nezabere Crying or Very sad , přejdeme na druhou variantu, kterou je vyhrožování. Zle se na kapesníček zadíváme a řekneme: ?buď z tebe bude figurka nebo tě použiju!? Crying or Very sad Crying or Very sad Ani na jednu z těchto variant jsem nebyl dostatečně šikovný, takže mě nezbylo než se uchýlit k variantě třetí ? manuální výrobě Rolling Eyes . Z kapesníčku natrháme tenké proužky, velmi lehce je potřeme lepidlem. Na výrobu jedné ruličky nám stačí jeden proužek, tloušťka válečku totiž rychle narůstá. Zcela stačí tenký proužek lepidla, doporučuji nanášet tenkou špejlí. Štětec není zrovna vhodný, nanesete ho s ním zbytečně moc. Díky tenkosti papíru stačí opravdu jen minimum lepidla, čím více lepidla na kapesníček nanesete, tím hůře se vám bude dařit stáčet ho do válečku, ze kterého figurky vytvářím. Platí tady přímá úměra ? čím víc lepidla, tím víc se z papíru stane kaše. Pak je už výroba jednoduchá ? sestavíme dohromady válečky podle tělesných proporcí. Nabarvíme a hotovo. Figurky určitě nejsou dokonalé, ale myslím, že pro mé účely dostačují. Chybí jim výraz v obličeji, ale bez lupy to snad nebude nikomu moc vadit...

Tak a teď k jednotlivým modelům.

1. Jeep Wyllis MB

Posledně jsem u tohoto modelu řešil jeho výslednou podobu. Nakonec jsem se rozhodl pro verzi s kulometem na lafetě. Jednalo se o dost títěrnou práci. Na výrobu byl použit karton, obyčejný papír a třísky. Z kartonu je tělo kulometu a zásobník, z papíru váleček tvořící část hlavně kulometu. Zbytek hlavně a ?rukojeti? jsou z třísek. Lehký náznak postupu výstavby a vzhled kulometu jsou na následujících snímcích.

U modelu zbývalo již dokončit jen několik detailů. Náznak práce včetně výsledku ukazují fotky.

2. Jeep Wyllis MB

Na druhý Wyllis bylo třeba dokončit náklad a detaily. Stejně jako první Wyllis je i tento již hotov, své místo již dokonce zaujal i řidič. Fotky výsledku ukazují Jeep po ?zapojení? přívěsu Bantam tak, jak bude souprava v dioramě.

5. GMC CCKW valník

Práce na valníku se blíží ke konci. Hotový je rám podvozku a valníková nástavba. Momentálně se ještě pracuje na dokončení kabiny a celé přední části vozu. Skoro hotové je i kvatnum sudů, které budou tvořit náklad. Pro oba modely CCKW byla vybrána kabina soft top (hadrová střecha). Abych udělal alespoň trochu odlišné verze bude střecha na valníku stažená, na cisterně bude natažená.

6. GMC CCKW cisterna

Práce na tomto modelu jsou zhruba na stejné úrovni jako u valníkové verze stroje. Rozdíl, který mezi oběma byl se mi podařilo dotáhnout. Hotová je celá nástavba, stejně tak podvozkový rám. Zbývá dokončit přední část vozu jako u valníku.

7. Dodge WC-51

Model je sesazený na podvozku, zbývá dokončit podvozek, interiér, zaplachtování ložného prostoru a nějaké detaily. Základ vozů WC-51 a WC-60 je v podstatě stejný. Abych i tady udělal nějaké verze, tak jedenapadesátka bude mít staženou střechu nad prostorem řidiče, opravářský vůz ji bude mít normálně nataženou.

8. M2 Halftrack

Posledně jsem sice psal, že u halftracku je na řadě motor, ale k práci na něm zatím nedošlo. Zjistil jsem, že mi ještě chybí nějaké podklady. Takže jsem se pustil do pláště vozu. Začal jsem osazovat prvky interiéru kabiny vozu. Halftracky sloužící pro přepravu materiálu jezdily často zaplachtované, takže také ten můj nakonec ponese plachtu.

9. Dodge WC-60

Opravářský Dodge je již také v poměrně dobrém stavu rozpracovanosti. Nástavba, stejně jako přední část vozu, je hotová. Dohromady jsem začal patlat rám podvozku, následovat bude sesazení částí vozu na rám.

Pomalu se blíží čas, kdy se vrhnu na krajinu. Když jsem o tom tak přemýšlel při prohlížení podkladů, dospěl jsem k rozhodnutí lehce upravit původní ideu. Původně zde měl stát částečně pobořený tříobloukový most. Nakonec tady bude stát pobořený jednoobloukový most ? na šířku údolíčka by myslím tři oblouky byly až moc...

Závěrem ještě drobnost ? všiml jsem si, že díky mému přechodu z Photobucketu na Papirove-modely jsem dlouho nevyužíval první zmíněné uložiště fotek a tak mě zde zrušili účet (včetně vymazání fotek). Pokusím se je dohledat a nahrát na český server. Tak zase příště. Jirka Z. (ml407).
ml407

PříspěvekZaslal: 8.3.2010 13:02 po    Předmět: Citovat

Delší dobu jsem již o postupu prací nepsal, tak napravuji. Během posledního měsíce jsem pracoval spíše na modelech, než fotil postup, ale přeci jen nějaké snímky jsou.

Minulý týden to již vypadalo na příchod jara. Víkend ale přesvědčil o opaku. Musím říct, že sám jsem zaregistroval příchod jara ? na mém stole se objevilo několik ?vlaštovek? (resp. tedy hotových modelů ? z plánovaných 11 kousků techniky je hotovo 6, další 3 jsou nedaleko před dokončením). Jak to tedy vypadá s jednotlivými modely?

4. Ford GPW

Třetí jeep v pořadí hlásí stav dokončeno. GPW byl již dlouho v poměrně slušném stavu rozpracovanosti, kdy zbývalo dokončit hlavně zamýšlenou plachtu. Ta už je spolu s celým vozem hotova.

5. GMC CCKW valník

Nákladní GMC je nedaleko před dokončením ? v podstatě zbývá dodělat podvozek a část nákladu.

6. GMC CCKW cisterna

Cisternový GMC je také takřka hotový. Opět chybí dokončení podvozku. Navíc ještě kabina. Včera jsem se snažil na tomto modelu intenzivně pracovat. Když jsem na něj odpoledne koukal, našel jsem jednu chybku. Čelní sklo vozu bylo v reálu v podstatě kolmé k zemi. Po osazení střechy ale došlo ke sklonění čelního skla, což u modelu vypadalo poměrně divně... Střechu jsem tak musel odříznout a bohužel s ní šlo i čelní sklo... Tuto část vozu proto musím opravit.

7. Dodge WC-51

Model vozu je hotový. Od posledního zápisu zbývalo dodělat jen plachtu a nějaké drobnosti. Vozidlo má již i řidiče.

8. M2 Halftrack

Při postupu prací na modelu bylo nezbytné vytvořit motor. Podařilo se mi získat fotografie motoru, podle kterých jsem chtěl postupovat. Vývoj práce byl ale nakonec jiný. Jedná o docela drobnou součást vozu, kterou bude možné vidět jen malým prostorem otevřených plechů. Proto jsem motor vytvořil jenom jako profilovaný blok. Jde o značné zjednodušení, ale při měřítku práce nevypadá výsledek až tak špatně. Po dokončení motoru jsem provedl opláštění vozu, podpůrnou konstrukci pod plachtu a zaplachtování. Momentálně chybí vozu dokončit vodící kola pásu a pás.

9. Dodge WC-60

Opravářský vůz patří již také mezi ty hotové. Od posledního zápisu byl postup poměrně komplikovaný. Nástavbu a přední část vozu jsem sesadil na podvozek a objevil zase chybičku. Špatně jsem si spočetl některé rozměry vozu... Rozvor WC-60 je 3073 mm, bohužel jsem počítal s přesmyčkou 3703 mm. Hloupá chyba, která znamenala předělání celé nástavby. Nástavba byla nakonec předělána a model je již hotov.

10. Harley Davidson WLA

Hned v úvodu práce na dioramě byly dva stroje, jejichž zapojení do dioramy nebylo jisté. Z obou se nakonec do dioramy dostane motocykl Harley WLA (protiletadlový vůz M16 nebude do dioramy postaven, ale protože se jedná o velmi zajímavý stroj, bude zpracován někdy v budoucnu). Motocykl bude docela titěrná věcička. Přesto bude z maxima proveden z papíru. Chápu, že někteří z Vás budou mít možná připomínky ke stavbě, nepůjde totiž o vystřihovánku jako takovou. Jednotlivé části budou normálně rozkresleny, poté podlepeny kartonem a zkompletovány. Trubkové části rámu se provedou stejným postupem jako figurky. Budu se snažit držet maximum detailů, ale už u motoru jsem musel přijít se zjednodušením ? celý motor bude tvořit jeden blok. Kola jsou provedena jako vyplétaná. Na výplety jsou použity dřevěné třísky. I tady jsem si dovolil lehké zjednodušení práce ? zadní kolo bylo provedeno jako vyplétané jen částečně. Motocykly WLA na zadních kolech často vozily brašny, které ponese i model. Výplety pod brašnami nebudou vidět a jejich provádění by tak bylo zbytečnou ztrátou času.

11. Diamond T969A Wrecker

Od začátku jsem poslední vůz určený pro dioramu držel v tajnosti. Utajování již bylo dost, proto se pouštím do posledního zatím nerozpracovaného kousku techniky, a to odtahového vozu Diamond T969A. Osobně se domnívám, že půjde o jakousi třešničku na dortu. Pro představu, o jaký vůz se jedná, přikládám fotografii vozu, který se loni objevil na Slavnostech svobody v Plzni.

Stavba modelu jde zatím poměrně rychle. Rám vozu je značně zjednodušený ? tvar odpovídá skutečnosti, příčky již ne. Podle fotografií je patrné, že rám je přímý. Spojovacích příček jsem vložil určitě mnohem víc, než jich ve skutečnosti bylo, rám však bude tužší (a stejně nebude v podstatě vidět...). Nástavba i přední část vozu nejsou až tak komplikované, zábava nastane, až začnu dávat dohromady odtahovou část nástavby...

Tak zase příště. Jirka.
stop_r

PříspěvekZaslal: 8.3.2010 18:23 po    Předmět: Citovat

Motorka je jednoznacne najlepisa !!! Smile

Len tak dalej... Smile

Človek je hodný slova umelec keď ho začnú vykrádať, napodobňovať a kopírovať.
ml407

PříspěvekZaslal: 18.3.2010 12:20 čt    Předmět: Citovat

Jaro, které se zdá přicházet za okny, přilákalo na můj stůl další dvojici vlaštovek... Rolling Eyes Takže jaký je stav práce na jednotlivých vozech?

5. GMC CCKW valník

Vůz byl postaven na kola (samozřejmě již letní Cool ). Schází čelní sklo, posádka a naložit sudy.

6. GMC CCKW cisterna

Vozidlo je hotovo. Ani nevím, co víc připsat...

8. M2 Halftrack

Také halftrack je hotový. Dost času zabrala napínací a pojezdová kola pásu. Ale stálo to za to...

10. Harley Davidson WLA

Motocykl se dostal také do fáze těsně před dokončením. Mechanici ho ještě musí vzít do stříkací kabiny a nabarvit... Cool

Pro dnešek je to vše. Jirka Z. (ml407).
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Diorámata a miniboxové krajiny / Diorama Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přejdi na: