Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pohledy do archívu - ALBATROS - 1 (1969-98) - začátky, SNDK
Jdi na stránku 1, 2  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pohledem do historie / Historic paper models
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 15.2.2009 20:38 ne    Předmět: Pohledy do archívu - ALBATROS - 1 (1969-98) - začátky, SNDK Citovat

... Chvátal. Bylo půl šesté večer, padal déšť se sněhem a měl toho za celý den dost. Na poště vystál důlek, ale už to má za sebou. Jako vždy si povídal sám se sebou, jako Glum. Ovšem jen v duchu. Jeho horší já klábosilo s tím ještě horším já.
- Ten výtisk stál 11 stovek, blboune, co hypotéka...
- No, trošku drsnější aukce, ale jsou i horší.
- Hmm, ženušku nemusíš infomovat o každém detailu a ona je natolik moudrá, že se neptá.
- Za americké vydání Karlštejna z roku 1975 - to je dobrá cena. Nesehnatelná věc!

Kdyby mu aspoň nesněžilo do ksichtu. Výtisk je dobře zabalen a igelitka ho chrání.
Déšť se sněhem zhoustl. Karamba! Hlavně že deštník je doma v teple zachráněn! Podíval se na úplně mokrou igelitku a zauvažoval, zda vzácný Albatros je stále ještě v suchu. Zaklel ještě více, když mu velká mokrá vločka úplně zalepila levé oko. Pomyslel na přibližné složení dešťové vody a zda v ní obsažený sajrajt může nějak oko poškodit a smýknul s sebou do dveří osvětleného obchodu, který právě míjel.
Na prahu se otřepával z vody a sněhu a protíral si mokré oči.
- Dobrý večer, přejete si?
Postoupil dál do obchodu a rozhlédl se, odkud vyšel ten zvonivý hlas... rázem zapomněl na své zimní trápení.
- ... Do-dobrý den ...
Nějak se nedokázal vymáčknout. Podél delší stěny místnosti se táhly čtyři regály nad sebou, v rohu se lámaly a pokračovaly podél kratší stěny. Byly plné bělostných a barevných výtisků, ve kterých okamžitě poznal Plastické vystřihovánky Albatros. Bylo jich mnoho desítek, většinou dětské stříhánky, ale i spousta hradů, technika, lodě... vše po deseti-dvaceti kusech naskládáno úhledně vedle sebe ve všech regálech.
Obrátil se na prodavačku středního věku s trvalou na hlavě a s šaty z Trenčína, mesta módy:
- Prosím vás, kolik stojí ten Pražský hrad?
- Dvacet korun.
- Dvacet korun?!?
- No, je trošku dražší, je to takový tlustospis. Děti by to neměly vystřihovat samy. Pokud byste chtěl něco rozumnějšího, máme tu krásný Orlík za osm nebo-...
- Prosím vás, kterého je dnes?
- 15. února.
- A rok? Který je, prosím, rok...

Jeho oči se potkaly s kukadly prodavačky. Dva mozky, výsledky milióny let dlouhého vývoje, uvažovaly o stejné věci - kdo se tady zbláznil.
- 1984. Je 15. února 1984 a za chvíli zavíráme, pane.
- Promiňte, musím na chvilku na vzduch...
- Počkejte! Ten Orlík nechcete? Vemte si aspoň naši samolepku...

Nastavil mokrou tašku a prodavačka mu do ni vsunula lísteček.
- Přijďte zas!, pronesla za ním zvonivým hlasem.

Rozrazil dveře a vítr mu vmetl do tváře plnou hrst ledových a mokrých papírových ústřižků. Nadechl se. Blbneš, hochu, jde to s tebou s kopce. Ještě že bydlíš jen čtyři zastávky od blázince.
Otočil se a ohlédl. Viděl výkladní skříň banky, která už měla dobré dvě hodiny zavřeno. Příště si nedávej Stopangin před gulášovou polévkou, pitomče, máš halucinace jak Brno. Vyrazil k domovu.

Doma bylo vše v pořádku, děti si hrály, manželka opravovala sešity a deštník na něj s úsměvem mával z věšáku.
Sundal mokré věci a z igelitky vytáhl vzácnou albatrosku, export do USA. Na halucinace venku si už ani nevzpomněl - už je uložil do své 13. komnaty, kam se nikdo nikdy nedostane, stejně jako manželka se nikdy nedoví, že vyhodil tolik peněz za praštěnou vystřihovánku, kterou už beztak má (ale americkou nemá!).
Ještě nerozbalený Karlštejn položil do skříňky, vzal igelitku, složil ji a chtěl dát do skříně... ale tu pocítil, že v ní ještě něco je. Nějaký kousek kartonku nebo co... nebo samolepka... ?!?

A přátelé, tento příběh je pravda. Ten úchyl se totiž jmenoval Stean Fajxis Magyor.

Obchod plný albatrosek není, či spíše nebylo žádné sci-fi, nýbrž realita našich rozjásaných pionýrských let. Dům dětské knihy Na Perštýně se mi, bohužel, podařilo coby původem nepražákovi navštívit jen jedinkrát v životě a to už byl tento obchod na sklonku své kariéry (polovina 90. let).
Další půvabný obchůdek měl Albatros na Pražském hradě ve Zlaté uličce, ano, už jsem to kdesi psal, že bylo pohlazením na duši si kdysi v této uličce koupit v jednom krámku LP s Janem Werichem a vedle zase třeba vystřihovací albatrosku. Tak to už se opravdu nevrátí.

Zvu vás tedy opět na probírku archívu, tentokrát se zaměřením na Plastické vystřihovánky Albatros. Jistě je mnohé budete znát, ale spolu s kolegou JoKem, kterému děkuji za pomoc s některými snímky, se vám budeme snažit představit i výtisky hodně málo vídané.
Takže, nejprve je nutno archív najít, otevřít, vyhnat rybenky a pavouky... dveře trochu drhnou... SKŘÍÍÍP...!!!

(Koukám, že budoucnost je nerůžová. Globálně i personálně.)

Pro sběratele má sbírka albatrosů tu výhodu, že je uzavřená. Ohraničená v čase. Víme, který je úplně první a který úplně poslední albatros. To, co je mezi těmito hraničními body, máme zmapováno také, i když panuje menší nejistota pokud jde o zahraniční mutace výtisků.

Podotýkám, že neznáme nikoho, kdo má VŠECHNY vystřihovací albatrosy, tedy všechna vydání včetně zahraničních. Pokud někdo takový existuje, ať se ozve - my budeme pochvalně mručet a zírat s ústy neslušně dokořán.

I když je sbírka ohraničená a nové výtisky už dávno nevznikají, přesto je to sběratelský běh na hodně dlouhou trať - spíše vícegenerační.

JAK TO ZAČALO - SNDK

Dodnes existující vydavatelství Albatros vzniklo v roce 1969 změnou jména původního Státního nakladatelství dětské knihy (SNDK, vznik 1949).
SNDK vydávalo od počátku 60. let i číslovanou řadu vystřihovánek, ale ve srovnání s našimi polskými či východoněmeckými bratry šlo o neskonale prostější záležitosti: Zvířátka (Zdeněk Adla, 1965) ...

... oblékací panenky nebo placatí vojáčci bratrských armád - tyto jsou z r. 1965, mají pořadová čísla 14 a 15 a kreslil je známý ilustrátor Bohumil Ceplecha:

Za pozornost stojí vzácný souborek techniky, který v této edici vyšel - jde o dvojlisty už tehdy formátu B4, který si vystřihovánky Albatros později osvojily:

Autorem dopravního iljušina, tůčka i vláčků a automobilů z poloviny 60. let není nikdo menší než Jaromír Svoboda, o kterém ještě uslyšíme.
Létající polomaketu delfína (SNDK, 1967) známe původně z ABC - autorem je Zdeněk Liska a v trošinku jednodušší verzi a s menšími rozměry jej otiskli v ABC č. 4 / 1963/4 (roč. 8 ).

Jedna z posledních, ne-li úplně poslední vystřihovánka SNDK nese pořadové číslo 26 a jmenuje se...

Ano, pánové architekti Pavel Blecha a Richard Vyškovský zde mají svou světovou premiéru, ještě před vstupem do ABC. Píše se rok 1968, řada SNDK končí, ale oba klasici jsou na samém počátku...

1969 - STARTUJE ALBATROS

Veliký mořský pták Albatros poprvé rozepjal křídla ve 20. roce existence SNDK a dosud s nimi třepotá (i když dnes už z jeho křídel nevypadávají papírové odstřižky ani jiné lupy). Je zajímavé, že starou řadu SNDK uzavřeli klasici budoucnosti (Blecha s Vyškovským) a klasik předvyškovské éry, J. Svoboda, který byl v té době ve své tvorbě na vrcholu, začíná éru novou ...

Ing. arch. Jaromír Svoboda (*1945) byl od mládí velmi plodným kreslířem vlastních papírových modelů - bohužel, jen zlomeček se dostal mezi modelářskou veřejnost. Na snímku ho vidíme před svým pověstným kufrem narvaným jeho soukromou papírovou nostalgií... Poznáte tyhle pompézní savjétskije avtamabíly?

Byl autorem prvního vystřihovacího albatrosu, píše se stále rok 1969. Katalogové číslo publikace: 3386. Obálka měla původně vypadat takto (viz vlevo - všimněte si vydavatelství - ještě SNDK!), ale nakonec to dopadlo malinko jinak (vpravo, už pro ALBATROS)...

Ke 100. výročí vzniku Velké Pacifické železniční dráhy tento originální samorostlý autor vytvořil kus vlaku jako z westernu včetně nádražní budovy, na kterou neopomněl vyvěsit výzvu na dopadení desperáda dead or alive za 10.000$. Inu, viděl asi mnoho amerických kchaubojek Cool.

Jaromír Svoboda se s námi modelářsky definitivně rozloučil druhým a posledním počinem pro Albatros, dnes velevzácným sešitem Letadla 1918/1933 z r. 1972:

Než se obálky "utřepaly" do klasické grafické podoby, jakou vidíte na letadlech výše, chvilku to trvalo. Po Velké Pacifické následoval Ladův český betlém. Ten vyšel nejprve jako čtyři volné archy A3, až další vydání byla standardizovaná:

Stejně tak Příbramské jesličky Jana Čáky vypadaly ve svém 1. vydání v r. 1970 netypicky - dva obří dvojlisty (tento výtisk visí u okna v prodejně ve Zlaté uličce - viz obr. výše):

Tvar úhledných sešitů neměly ani nové modely architektury - Prašná brána a Týnská škola Miroslava Šrámka a Jihočeský dvorec Jaroslava Hořánka (výtisky z r. 1970) jsou pouhé dvojlisty 2×B4 (bránu a školu mají slepenou na polici nad oknem obchodu ve Zlaté uličce...)

Také první čtveřice slavných českých aut (z Kopřivnice) od Leoše Špachty je vytvořena na arších a je dnes rovněž velmi vzácná (v dětství jsem jich rozpižlal mnoho Wink). Až další vydání je shrnuje v jednom sešitu, ale k tomu se ještě dostaneme.

Albatros vydával (a vydává) především věci pro děti. Příště se proto koukneme na vypižlávanky určené především jim. V další části pak nahlédneme do kuchyně klasiků, jako je Láďa Badalec a pánové Šorel-Kobík-Velc, a protřídíme tvorbu tvůrců architektury v čele s V. Kováříkem a R. Vyškovským.

Díky a na shledanou! SF

Naposledy upravil Standa F. dne 22.5.2011 21:32 ne, celkově upraveno 16 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ne4um

PříspěvekZaslal: 15.2.2009 22:04 ne    Předmět: Citovat

WOW. To teda zírám Shocked Osobně jsem v rukách žádný albatros nikdy neměl, tak aspoň takhle. Díky Stando Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Martin Č.

PříspěvekZaslal: 15.2.2009 22:36 ne    Předmět: Citovat

Díky! Sám mám Albatrosky pouze tři (a to jsem Kovaříkovo Národní divadlo koupil asi před měsícem či dvěma v antiku za 35,- Kč Smile)

Nádherné počtení. Jak historického exkurzu, tak vtipné sci-fi povídky. Dlabu na modely, jdu si číst Smile

To musela být šílená práce! Přitom taková blbost! (Pelíšky Smile)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Šandík

PříspěvekZaslal: 16.2.2009 4:50 po    Předmět: Citovat

Taky děkuju za tuhle papírovou nostalgii.
Jako dítě jsem jich taktéž rozpižlal a zničil mraky. Kdeže loňské sněhy jsou... ;o)
r.valena

PříspěvekZaslal: 16.2.2009 13:11 po    Předmět: Citovat

to je paráda,myslel jsem ,že mám docela velkou hromadu Albatrosů ,ale vyvedl si mne z omylu Very Happy . Dneska si rvu vlasy,že jsem tenkrát kupoval jenom ty ,co jsem měl v plánu stavět , koho by to napadlo,jak to bude jednou vzácné Very Happy
dokončeno : http://www.papirove-modely.cz/user/index.php?showuser=r.valena + další dva pytle modelů
JoK
Moderátor

PříspěvekZaslal: 16.2.2009 14:13 po    Předmět: SEN Citovat

I já mívám sny. Narozdíl od Standy ty moje sny jsou bohužel už jen černobílé Crying or Very sad

Ach jo. Kde ty loňské sněhy jsou.
r.valena

PříspěvekZaslal: 16.2.2009 14:40 po    Předmět: Citovat

tak to si tu polívčičku taky přihřeju Very Happy Very Happy Very Happy

dokončeno : http://www.papirove-modely.cz/user/index.php?showuser=r.valena + další dva pytle modelů
Honza K.

PříspěvekZaslal: 16.2.2009 19:26 po    Předmět: Citovat

S dovolením bych doplnil informace od Standy, měl bych tu jeden sešit od SNDK - Automobily - Jaromír Svoboda. Sešit obsahuje 3 modely:
Laurin & Klement 1907, Fiat 1300, Škoda 1000 MB. Vydáno v roce 1966 pod číslem 25

jozkin
Moderátor

PříspěvekZaslal: 16.2.2009 20:43 po    Předmět: Citovat

No neviem, ale ta laurinka mi pripomina model od p.Antonickeho...

... normálne je vlastniť (viac) originál(ov)
Lepím preto, že ma to baví, tak ako ma to baví a to, čo sa mi páči.
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 16.2.2009 21:59 po    Předmět: Citovat

Michal Antonický si v r. 1966 hrál ještě v uhláku na horníka, jelikož mu byl přesně 1 rok Wink.

Jaromír Svoboda vymyslel více konstrukčních zajímavostí, které později převzali i pánové Blecha s Vyškovským - vzpomeňte na dělené náboje kol prvních autoveteránů a "rozseknuté" vnitřní kolo...

Honzo, díky za ukázku opravdu unikátního výtisku, ta auta jsou fakt boží Cool.
jozkin
Moderátor

PříspěvekZaslal: 16.2.2009 22:11 po    Předmět: Citovat

Je mi jasne, ze p.Svoboda nekopiroval p.Antonickeho, skor mi napadol presne opacny postup, ale na druhu stranu pri rovnakej predlohe by mali byt aj modely do urcitej miery podobne Wink

... normálne je vlastniť (viac) originál(ov)
Lepím preto, že ma to baví, tak ako ma to baví a to, čo sa mi páči.
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 16.2.2009 22:28 po    Předmět: Citovat

Já vím, Jožko, nepodezíral jsem Tě z takového časového excesu. Jen jsem to časové upřesnění věku MA uvedl na pravou míru pro ostatní, pro zichr Cool.
Děkuji všem a mám připraveny snímky další várky albatrosek, takže v nejbližších dnech se mrkneme, s čím si hrály děti (tedy spíše nehrály - s JoKem a Honzou K. jsme jim to raději pobrali, ať nedopadnou jako my Cool).

Naposledy upravil Standa F. dne 17.4.2011 22:42 ne, celkově upraveno 1 krát.
lopata95

PříspěvekZaslal: 17.2.2009 13:39 út    Předmět: Citovat

teda pánové, když vidim ty fotky, tak nevim, jestli mám dřív slintat, nebo brečet - tohle už se neuvidí a je to sakra škoda - taková pěkná albatroska, to je mnamka. Skoro se bojim do nich střihnout a jak krásně starobyle a zašle jsou cejtit Smile
Beny

PříspěvekZaslal: 17.2.2009 13:55 út    Předmět: Citovat

No a me se ted vzdy rano lepe vstava a jde do prace, kdyz se muzu tesit, co se tu objevi noveho.
fox

PříspěvekZaslal: 17.2.2009 14:15 út    Předmět: Citovat

No teda. Sem ani nevěděl co pod hlavičkou Albatros vyšlo. Ale ten Ladův betlém znám. Na vánoce ho vždycky vytáhnem ze skříně. Je pořád v původním stavu, až na to že sem ho před lety musel podlepovat výkresem, aby držel tvar. Razz

Na stole: Bumar Labedy Dut 0502
Hotovo: Tatra 815 VD 13350 6x6.1

Pod stolem: Nohy. Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pohledem do historie / Historic paper models Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přejdi na: