Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Modely autobusů Karosa B732 a C954e/ vlastní tvorba / 1:35
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Velká dopravní technika / Heavy vehicles, trucks
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
DORIS

PříspěvekZaslal: 12.2.2009 16:58 čt    Předmět: Modely autobusů Karosa B732 a C954e/ vlastní tvorba / 1:35 Citovat

Po dlouhé době jsem se konečně dostala k modelům autobusů. Tentokrát mne čekají dva modely Karosy B732 včetně interiérů a detailního provedení karoserie a jeden model novějšího autobusu C954e bez interiéru, ale jinak s velmi propracovanou karoserii a vysokou pevností. Všechny tyto modely stavím na zakázku, takže budou individualizovány dle přání zadavatelů (sedadla a jejich potahy, barevné provední karoserie atd.), takže nemusí odpovídat přesně danému typu autobusu s označením BXXX nebo CXXX jak je znáte z běžného provozu. Jejich stavbu a způsob tvoření dílů zde postupně zveřejním pro případné zájemce, kteří by si chtěli podobné modely taky postavit.
Předloha modelu B732

Díly modelů mohou vycházet z přiložených odkazů, vyžadují však úpravy a v dílech je znázorněn pouze plášť bez interiéru:
http://www.mino-art.cz/index.php?id=20
http://www.mino-art.cz/index.php?id=26 (zde bude nutná úprava zadních dveří dveří pro typ C954e, který je vzadu nemá)
Základ karoserie mých modelů bude podobný, ale budou větší (1/35). Díly interiéru a technologie, jak toto vyrobit zde postupně najdete, ovšem díly, které vytvořím a po naskenování dám sem, je třeba ještě upravit a uzpůsobit kvůli přesnosti. Nejedná se o klasickou vystřihovánku, ale o model, kde je občas třeba i něco přebrousit, přetmelit a povrchová úprava se dělá polepením různorodých materiálů. Pro ztvárnění oken budete potřebovat čiré a poměrně pevné fólie, dále houževnatý karton na podlepování, barevné samolepící fólie, barvy a čirý lak nejlépe ve spreji (Motip) a hlavně trpělivost a čas.

Naposledy upravil DORIS dne 12.2.2009 23:28 čt, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
trucker100

PříspěvekZaslal: 12.2.2009 17:24 čt    Předmět: Citovat

Tak na tohle se budu moc těšit Doris! Shocked
František

PříspěvekZaslal: 12.2.2009 19:23 čt    Předmět: Citovat

Modely jsou zajímavé, ale kvalitnější je má Petr Kudrej (Automaticke_pero), odkaz na jeho tvorbu http://dopravni.net/modely/vystrihovanky/

Karosa C734.1460 PK001/6

Karosa C954E.1360 PK002/24

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
martanek41

PříspěvekZaslal: 12.2.2009 20:32 čt    Předmět: Citovat

No DORIS už se těším na stavbu... Smile

Tipnul bych si, že budou potahy prošoupané, pod sedadly přilepené žvýkačky, vlasy na opěrkách, zapomenuté noviny a mezi sedadly na zemi použité lístky... Smile

Ať se daří Exclamation

PříspěvekZaslal: 12.2.2009 21:36 čt    Předmět: Citovat

Díky za přízeň! Osobně se taky těším na tyto modely, protože po více jak deseti létech mám daleko lepší zkušenosti a praxi v papírácích včetně technologií jejich úpravy a díky přesným technickým plánům mohu vytvořit kvalitnější modely, než je například stávající C734. Na přání zadavatelů budou obě B732 jako zánovní vozy, takže žádné žvýkačky ani nepořádek v interiéru... Wink I když se přiznám, že před pár dny jsem dělala plasťák osobního auta, kde jsem poprve zkoušela patinu a ztvárnila ho jako používaný vůz. Docela se mi to i zalíbilo a vypadá to celkem věrohodně.
Nyní už k samotné stavbě:
Podlepené díly boků už zasýchají a čekají na tvarování a vyřezávání oken. Střecha se bude lepit zvlášť. Používám kvalitní matný fotopapír s gramáží 200 a podlepuji ho výkresem o tloušťce 0,5mm.
Plášť karoserie před rozstříháním

Boky připravené k podlepení. Chlopně se též odstřihnou. Pro slepování k dalším částem karoserie se vyrobí nové pro dosažení dokonale čistých a pevných hran.

DORIS

PříspěvekZaslal: 13.2.2009 20:26 pá    Předmět: Citovat

Základ karoserie jsem před chvíli dokončila. Je to jakýsi skelet, který ve finále nebude na modelu vidět, protože bude překrytý druhotným pláštěm tvořeným křídovým papírem potaženým barevnými fóliemi. Vnitřek budu vyztužovat kartonem a před vlepením skel bude model kompletně naimpregnován akrylovým lakem (Motip), jenž ho bude chránit před vzdušnou vlhkostí. Střechu modelu čeká polepení hladkým křídovým papírem. V oblých místech bude tvarován pomocí páry.
Příprava boků karoserie, vyřezání oken

Lepení boků ke střeše

Před vlepením zadní části karoserie

Dokončování střechy na přední části

Základní tvar karoserie před započetím vyztužování

Model v pozadí je jeden z nejstarších, které mi zůstaly a má už něco za sebou. Čeká ho rozsáhlá renovace.
V.E.N.A.

PříspěvekZaslal: 13.2.2009 22:41 pá    Předmět: Citovat

Tak toto jevelmizajímavé. A těším se na to upravení pomocípáry. A pokud možno s pořádnou fotodokumentací. Wink Patlu Zdar!!
DORIS

PříspěvekZaslal: 14.2.2009 13:14 so    Předmět: Citovat

V.E.N.A. : Díky moc! Další postup práce - impregnace pláště karoserie akrylovým lakem, nabarvení rámů oken pro lepení fólií a první polepy křídovým papírem potaženým fóliemi. Pomalu to dostává barvy a pevnost...
Příprava rámů oken pro vlepení fólií

První díly polepů karoserie. Hladký křídový papír potažený fóliemi se postupně skládá jako mozaika....

Chosík

PříspěvekZaslal: 14.2.2009 16:36 so    Předmět: Citovat

Teda to je pecka! já jsem takovej fanda busů a tohle-to je něco neuvěřitelného!!!Držím palce a sleduju...a ten model se bude dát někde sehnat,nebo jak? Jsem to nějak nepochopil Embarassed
DORIS

PříspěvekZaslal: 14.2.2009 17:46 so    Předmět: Citovat

Chosík: Díky, to mne moc těší! Jako vystřihovánku Karosy nemám v plánu vydat, jednak k tomu nemám vhodný PC program, abych přesně navrhla díly a pak tento styl modelů není čistě jako klasické vystřihovánky, ale díly se během stavby upravují, občas se něco brousí, tmelí apod. Nicméně, díly exteriéru je možné stáhnout z odkazů výše a další díly, ze kterých budu tvořit interiér a další doplňky vložím naskenované sem, aby si je případní zájemci mohli vytisknout a upravit pro stavbu podobných modelů. Pokud se dodrží technologie, které zde zveřejním a podrobně zdokumentuji, není pro zkušenějšího modeláře problém postavit podobný model autobusu. Jinak konkrétně tyto modely stavím pro klienty na zakázku.

Pokračování stavby probíhá takto:
Dokončila jsem polepy i na druhé straně, zatím ještě nedělám příčky mezi okny a střechu. Zapracovala jsem na přední části karoserie, kde mám nahrubo udělanou masku a podklad pro světla. Mřížka v masce je dělána z cca 0,3mm širokých proužků samolepící fólie (viz foto). Plastická prohloubení kolem světel jsem vytlačovala do ještě vlhkého papíru od lepidla - jsou slepeny 3 vrstvy černého papíru menší tloušťky k sobě a tupým zaobleným předmětem jsem od středu k okrajům protlačovala papír až po okraj, kde je rám. Zevnitř jsem na to občas foukala páru behem tvarování. Po zatvrdnutí lepidla je díl velmi pevný a drží si perfektně tento tvar.
Polepy na druhé straně

spida
Moderátor

PříspěvekZaslal: 14.2.2009 19:53 so    Předmět: Citovat

Jáj
Doris, Nechceš postavit taky nějakou Dakarku Smile
Jsi šikulka

PříspěvekZaslal: 15.2.2009 0:09 ne    Předmět: Citovat

spida: Díky Ti! No v budoucnu možná nějaký model Tatrovky z Dakaru zkusím, kdysi jsem měla jednu z ABC. Lílo se mi , že měla pohyblivé nápravy a pestrou karoserii.
Jinak už mám skoro celou střechu, zbývá jen zadní část. Přední díl jsem ohýbala s pomocí páry, aby bylo dosačeno lepšího vyklenutí ve všech směrech. Tato práce je velmi náročná na čistotu provedení, protože sebemenší nervnost nebo i lokálně více lepidla trvale zdeformuje papír. Ten je potažený lesklou fólií, která by pak jakoukoliv vadu mnohonásobně prokreslila. Střechu jsem nalepovala pouze po obvodu, aby ji lepidlo nezvlnilo.

DORIS

PříspěvekZaslal: 15.2.2009 21:58 ne    Předmět: Citovat

Plášť střechy dokončen, nyní pracuji na přední a zadní straně karoserie, pomalu dělám detaily světel a v přípravě jsou už i lišty, kterých je na karoserii plno.

štefíno

PříspěvekZaslal: 15.2.2009 22:00 ne    Předmět: Citovat

Shocked uff...to je rychlost a jaká kvalita...tleskám
Rudinko

PříspěvekZaslal: 15.2.2009 23:00 ne    Předmět: Citovat

waw vyzera to perfektne tesim na finish
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Velká dopravní technika / Heavy vehicles, trucks Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Další
Strana 1 z 12

Přejdi na: