Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pohledy do archívu - NTM, PANORAMA

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pohledem do historie / Historic paper models
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JoK
Moderátor

PříspěvekZaslal: 1.8.2008 14:57 pá    Předmět: Pohledy do archívu - NTM, PANORAMA Citovat

Píše se rok 1967, je 6.května a právě jsem utratil své poslední 2 koruny 50 haléřů za nové ábíčko. No řeknu Vám je to hrůza, žádné vystřihovánky. Papír je strašný, takový dřevitý. A ty fotky? Děs běs. Fifíka znám už i pozpátku a ti lulani Strážci mne fakt nechávaj chladnym. Celkově tomu dávám 0 hvězdiček. I kdýž? Ono tam přeci jenom něc je. Listuji bedlivěji, projíždím stránku za stránkou a na protější straně, kde je návod se střihem na házedlo z tužky (taková bejkárna od V. Procházky) a ejhle co nevidím. jak tak čtu a koukám na obrázek asi bych se měl konečně zajít podívat na Letnou do technického muzea. Voni tam maj vystřihovánky aut a to musím mít. Jen ta cena je divná. Je to skoro stejně drahé jako ábíčko. Asi budu muset hrábnout do prasátka Crying or Very sad

Máme tu nového vydavatele vystřihovánek. Ke Státnímu nakladatelství dětské knihy, Orbisu, Smeně a Mladým letům se přidává i NTM. No to už je panečku pěkný výběr. Je polovina 60. let. Za rok tu bude Pražské jaro a já si mohu konečně stříhnout do něčeho domácího Rolling Eyes Kdo má pořád shánět ty Male modelarze a Kranichy. Že jo.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoK
Moderátor

PříspěvekZaslal: 4.8.2008 16:10 po    Předmět: NTM Citovat

Super, mám je! Včera jsem byl v Muzeu na Letný a vymámil jsem z nich pár kousků. Všechny po dvou korunách. Neměli všechny ale 8 kousků taky dobrejch. Pán v pokladně tvrdil, že jich je zatím 10 a že připravují na příští rok 1968 ještě 2 lokomotivy. Takže se mám na co těšit. Prohlížím si úlovky pěkně pečlivě a musím konstatovat, že autor pan František Míka se moc nepředved. Jde o jednoduché modely aut, sestávající povětšinou ze čtyř dílů. Začínám pochybovat, jestli do toho střihnu.
Jednotlivé modely jsou tištěné na různě velikých formátech papíru, čímž je sice umožněno dodržení měřítka - 1:25, ale pro skladování problém. Půl metru dlouhá nudle se hned tak někam nevejde.

Předlohou papírovým vystřihovánkám těchto modelů aut byly skutečné vozy z expozice Národního technického muzea. Horní část vystřihovánky je vymyšlená jako kartoteční lístek, obsahující kromě obrázku auta také pár základních údajů o příslušném automobilu. Docela hezký nápad, to se možná někdy ujme.
V roce 1966 muzeum vydalo 4 modely aut.
Voiturettu, Präsidenta, Tatru 11 a Veloxe.

JoK
Moderátor

PříspěvekZaslal: 6.8.2008 13:35 st    Předmět: A jedeme dál... Citovat

Možná si někteří pamětníci vzpomenou na písničku F.R.Čecha, kterou ale zpíval Viktor Sodoma - "my máme parní stroj, úžasné síly zdroj .....". Jako malému pacholeti se mi moc líbila hlavně díky černobílému klipu.
Po odzpívaném refrénu přišlo vždy takové zvolání "a jedeme dál", takže i my popojedem.
V roce 1967 Národní technické muzeum také pokračovalo v jízdě a opět prostřednictvím autora Františka Míky "zaneřádilo" moji sbírku "nelepitelných" papírových kuriozit dalšími kousky. Naštěstí ne zcela, protože právě sbírky militantních sběratelů "všeho" mají mezery.
Každý arch s modelem měl již své pořadové číslo:
č.5 - Gardner Serpolet - parní osobní automobil
č.6 - Oldsmobil - lehký osobní automobil
č.7 - ?
č.8 - ?
č.9 - ?
č.10 - Praga-Alfa - luxusní osobní automobil
Vše opět v měřítku 1:25

Teď budu muset trošku předběhnout čas (asi jen o 15 let). Domnívám se, že dva ze tří chybějících vozů budou Bugatti 51 a Škoda 422. (V roce 1985 nakladatelství Panorama vydalo tu samou Voiturettu, co v roce 1966 a v roce 1983 ony uvedená dvě auta. Je to možná kostrbatá dedukce ale logika tomu napovídá).
A proto!!!!!!!!!!
Přátelé, kamarádi, nejsem na světě sám, kdo vlastní starej papír výše zminěného ražení. Jistě v některém sklepení, či za trámem na půdě najde chybějící aršík z vozem zítřků či vlastně minulosti Shocked . Podělte se s námi o jeho obrázek. Nepřímo vás tímto i nesměle vyzývám, že mám o něj zájem Wink , kdyby jste jej tedy jako postrádali. Byl bych samozřejmě velice zavázán.
A co nás čeká při příští návštěvě na Letné? No? Budou se dít věci. Rok 1968 přinese i pár několikatunových kolosů Confused .
JoK
Moderátor

PříspěvekZaslal: 11.8.2008 16:14 po    Předmět: Nazdááááááárrrrrr! Citovat

Víkend je za námi a my jsme opět po další návštěvě Národního technického muze v Praze na Letné. Jsme nejen starší o sobotu a neděli ale také o rok. Z muzea si nesu další placaté kousky s vystřihovánkami se kterými si nejspíš vystelu poličku, stejně jako s těmi předchozími. Je rok 1968 (to je strašný - ty plachty jsou staré 40 let.) Říkám jim těžkotonážní modely. Jakoby předesílaly, to co nás tyto srpnové dny čeká. (Kdo ví jak by to vypadalo, kdyby papírové modely vydávalo vojenské muzeum už v osmašedesátém - ale o tom jindy)
Sokolské NAZDAR neznělo jen z vlasteneckých hrdel ale lokomotiva toho jména, tísnící se v davu jiných černotou se blyštících monster v expozici NTM, stala se předlohou velmi zajímavého modelu. S ohledem na velikost se pan Míka uchýlil i ke změně měřítka - tendrová lokomotiva NAZDAR řady 310.0 je padesátinou - 1:50. Zda-li je tomu doopravdy, těžko říct.
Na rozdíl od prostoduchých autíček je vystřihovánka lokomotivky o poznání složitější, o čemž svědčí i návodové kresby - tři příčné řezy.
Rád bych Vám napsal i o té druhé mašině ale bohužel, jak jsem již psal "vloni", nemohu mít všecko. To, že NTM vydalo v šedesátých létech celkem 12 modelů, vím z doslechu, stejně tak, že dva z tuctu modelů byly lokomotivy.

Je rok 1968, nastává doba temna a nad vystřihovánkami z NTM se snáší mračna....... No nazdar!

Naposledy upravil JoK dne 11.8.2008 16:15 po, celkově upraveno 1 krát.
JoK
Moderátor

PříspěvekZaslal: 11.8.2008 16:14 po    Předmět: NTM opět na scéně - 1981 Citovat

Ve Vltavě uplynulo opět trošku vody, jsme zase o nějaký ten pátek starší. Píše se už rok 1981. Nad českou "scénou" papírových vystřihovánek černá mračna rozhání sebejistě vydavatelství Albatros. Richard Vyškovský se svými modely si buduje v Československu pozici bezkonkurenčního autora. "Okupuje" svou kavalitní prací Albatros ale především ABC mladých techniků a přírodovědců. Koho by napadlo počátkem osmdesátých let chodit pro vystřihovánky do technického muzea na Letnou. Na těch 12 "apoštolů" z "šedesátých" si už nikdo nevzpomene. A přeci. Někdo si vzpomněl na pana Míku a nabídl mu opět spolupráci. Nová doba, nové modely. A určitě byly i nové přírustky v expozici NTM.
Rok 1981 přinesl pouze jeden model v osvědčeném "automobilovém" měřítku 1:25.
Osobní parní automobil White

Po dvouleté pauze (dost možná ale, že pauzu respek. mezeru má jen můj archív) v roce 1983 NTM vyvalí z útrob ještě čtyři vozítka - osobní automobily.
De Dion Bouton, RAF, Praga a Benz.

Je až neuvěřitelné, že za těch 15 let od vydání posledního modelu, si NTM dokázalo udržet původní "disegn" archů. Jak nadčasová byla ta šedesátá léta Shocked Jediné, co se nepodařilo udržet je cena modelů - modely jsem si nekupoval ale dostal zdarma. Nyní jde o bez"cenný" propagační materiál Wink

JoK
Moderátor

PříspěvekZaslal: 12.8.2008 13:34 út    Předmět: PANORAMA Citovat

Přišel čas, kdy se naposledy setkáme s modely pana Františka Míky. Je to takové poslední rozloučení. Jak jsme si řekli již v předchozím příspěvku, tak v roce 1983 vyšly 4 modely aut v NTM. V tomtéž roce pan Míka navázal spolupráci s vydavatelstvím PANORAMA a vydává v příjemnějším formátu tři vystřihovánky opět s modely vozů - exponátů technického muzea z Letné.
L&K Voituretta, Škoda 422 coupé a Bugatti 51 grand prix.
Formát 4 listy A4, přičemž využití papíru je přizpůsobeno nastavenému rozsahu listů. Škodka a bugatka je doplněna jednoduchým pozadím pro vytvoření iluze krajiny. Po slípnutí se dítko může kochat ubíhající přírodou případně si užívat jinak. Každopádně to jsou ta PANORAMA-ta - jak se kdysi nechal slyšet klasik Homolka Very Happy

Opět nevím, zda-li nebyla k mání ještě jiná auta. Je to přátelé na vás a na vašich "sbírkách", jestli nemáte to štěstí a nevlastníte něco, co nemám ani já či kolega Standa F. ev. kolega Kubík.

Vydavatelství PANORAMA si zaslouží samostatné vlákno, takže někdy příště.
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 17.8.2011 19:49 st    Předmět: Citovat

Reaguji, reaguji - vždyť uplynuly teprve 3 roky Cool. (Pepo, náhledy Tvých obrázků jsem zvětšil, jsou spektakulárnější Wink)

Dostal se ke mně unikátek - ta laurinka Voituretta, iba v reči slovenskej. Vyšla ve stejné době jako česká verze, 1985:

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pohledem do historie / Historic paper models Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: