Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bismarck / HAL / 1:200
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Lodě / Ships
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JoskaM

PříspěvekZaslal: 17.5.2009 19:57 ne    Předmět: Citovat

koukni ke mě jak jsem řešil barvu, je pravdou že Bismaka asi mockrát nepřetírali, ale jeden klučina mi ukazoval foto, kdy to fakt patlali jak to šlo...spodek byl flekatý...už ani nevím co to bylo za loď, i on to pak hledal a nenašel...je pravda, že to asi byla nějaká základovka, a asi že to natírali co měli po ruce...a kde, ríša mi cestoval mezi francií afrikou a amerikou...německo mělo asi jeden odstín, ale S=100, IX ponorka i bismark mají jinou barvu...Smile
norad

PříspěvekZaslal: 19.5.2009 16:47 út    Předmět: Citovat

Mara napsal:
Dále pomalu řeším odstín červené na trupu, na netu jsem našel, že se jednalo o odstín RAL 3010 (pro Bismarck), jenže než jsem k této informaci došel, tak jsem si nechal namíchat barvu ve spreji podle barvy ve šmikajdě. Zajímavé, že odstín RAL 3010 nemůžu nějak najít Shocked , takže nemůžu nic porovnat, ale +- jsem s namíchanou barvou mezi odstíny RAL 3009 a 3011.

Kde jsi našel ten údaj RAL 3010?? Publikace o Bismarcku z řady Anatomy of the Ship uvádí pro spodní část trupu pro změnu hnědočervený odstín RAL 8013. A to že to není ve vzorníku zase není až tak neobvyklé, chybí jich tam poměrně dost. Je v podstatě zbytečné uvádět všechny odstíny, kolikrát jsou mezi nimi tak malé rozdíly že to okem nerozeznáš. Navíc i dnes je kolikrát problém dodržet stejný odstín u různých šarží téže barvy, o podmínkách za války nemluvě.
Takže ve skutečnosti byla a dodnes jsou i nově natřená dna velkých lodí pěkně flekatá.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mara

PříspěvekZaslal: 19.5.2009 16:48 út    Předmět: Citovat

jm9454: jj, taky jsi řešil barvu, vím o tom... v podstatě jsem chtěl jen uvézt pro další lepiče k čemu jsem došel.

Pomalu postupuji ku předu, vlastně k zádi Laughing :

Obšívka lehce přebroušená (vypadá to docela škaredě Shocked ), srazil jsem tím větší nerovnosti, následných pár vrstev plniče vše zakryje. Udělal jsem plastické prolisy (pravděpodobně otvory pro přívod a odvod mořské vody jakožto chladícího média??), ještě nejsou hotové, v podstatě chybí ještě boční stěny, které budou lehce ze šikma.

EDIT:
norad: Našel jsem to zde: http://www.bismarck-class.dk/paint_schemes/introduction.html , a ke všemu jsem se blbě díval Rolling Eyes Embarassed , opravdu je to RAL 8013. Jak jsem psal dříve, barvu jsem si nechal namíchat dle barvy ve šmikajdě, tak snad se HAL moc nesekl Cool .

Naposledy upravil Mara dne 19.5.2009 17:25 út, celkově upraveno 1 krát.
JoskaM

PříspěvekZaslal: 19.5.2009 17:00 út    Předmět: Citovat

taky jsem si říkal, co to je, ale používat mořskou vodu jako chladivo..no je to levné, studené a všude přítomné, ale chtěl bych vidět to čištění, od 60°C takhe voda krystalizuje a ucpava vyměníky....možná to pravidelně přoštouchávali...aa nebo to bylo dvou, tří okruhové chlazení...to musí napsat větší odobrník... v práci mám e upravovanou vodu, a po roce je to zarostlé vodním kamenem a až hrůza, ale co jiného by to bylo.. "housenkový pohon těžko" na jiných ldích jsem si toho nevšiml...
Mara

PříspěvekZaslal: 2.6.2009 10:24 út    Předmět: Citovat

Zdravím všechny, opět jsem mírně pokročil... práce je to vcelku nezábavná, proto to jde pomalu Rolling Eyes .

Trup se již nachází ve stavu kdy chci začít lepit přichystanou horní obšívku od zádi směrem dopředu, poté dle potřeby přední část přibrousit a na závěr dopasovat přední díl spodní obšívky. Následně vzniklé nerovnosti mezi spodní a horní obšívkou srovnat (případně dotmelit). Nechci dělat spodek načisto bez horní obšívky protože se bojím, že se projeví nějaké chyby a nebudu to moct doopravit, takhle ale na druhou stranu riskuju poškození horní obšívky maskou. No uvidíme...

Rekapitulace zatím hotového:

Edit:
Dalším krokem bylo srovnání spodní obšívky do horizontální roviny (sem tam něco ulítlo o chlup). Zavzpomínal jsem na dětská léta Cool a použíl jsem Merkur, pomocí něhož jsem vytvořil takové udělátko s čepelkou (viz foto), které později použiju i pro seříznutí masky při nástřiku černé linie...

Mara

PříspěvekZaslal: 3.6.2009 14:01 st    Předmět: Citovat

Pomalu jsem začal lepit obšívku. Zatím se mi zdá, že todle byla nejtěžší část trupu...

štefíno

PříspěvekZaslal: 3.6.2009 15:41 st    Předmět: Citovat

Pokud je to opravdu tak, tak si to zvládl suprově.

Ještě malej dotaz. Dělal si něco s obšívkou, než si ji brousil?(lakovaní nebo tak něco)
Mara

PříspěvekZaslal: 6.6.2009 12:06 so    Předmět: Citovat

No papír mě bohužel nenapadlo nalakovat, možná by se při broušení méně trhal, ale plnič vše bez problému zakryl. Probroušená místa se při nástřiku dost ježila, ale šlo to dobře zbrousit.

Ke stavbě: bohužel se svou dosavadní prací nejsem spokojen, jo po večerech při umělém osvětlení se opravdu nevyplácí lepit, no alespoň retušovat.... Vůbec jsem nezvládl spoje jednotlívých částí horní obšívky a chtěl jsem to zachránit retuší, no pohled na to za denního světla není příjemný Rolling Eyes . Proto prosím kdo by měl pozůstatky z nedokončeného modelu a mohl by postrádat kompletní nerozstříhaný arch s horní obšívkou, rád bych jej odkoupil, nebo i kompletní zbytky za rozumnou cenu...
juloAG

PříspěvekZaslal: 13.6.2009 20:23 so    Předmět: Citovat

Mara napsal:
Zavzpomínal jsem na dětská léta Cool a použíl jsem Merkur, pomocí něhož jsem vytvořil takové udělátko s

a keby len Merkur Very Happy , na inom fore došlo aj na LEGO.
petros sarosa

PříspěvekZaslal: 13.12.2009 19:58 ne    Předmět: Citovat

Ahoj Maro velice by mě zajimalo jak pokračuje tvá stavba ... Wink
Mara

PříspěvekZaslal: 14.12.2009 19:42 po    Předmět: Citovat

Ahoj petrosi, jak jen začít... stavba pokračuje velmi, ale opravu velmi pomalu Laughing , jsem hrozný Rolling Eyes . A to jsem si říkal, že do roku a půl, max. do dvou let budu mít hotovo Shocked , takže asi ne... Nějak mi chybí chuť k lepení, času moc na zbyt taky nemám, krize hold dorazila i ke mě. Přes svátky se to snad změní Wink .
štefíno

PříspěvekZaslal: 14.12.2009 22:03 po    Předmět: Citovat

Krize...to znám. Taky se mi poslední dobou nic nechce. Navíc se mi nic nedaří, tak si vždy řeknu proč se zbytečně rozčilovat Laughing

Jinak snad zas brzy začneš. Máš to moc povedené.
Mara

PříspěvekZaslal: 13.4.2010 8:02 út    Předmět: Citovat

Po hodně dlouhé době hlásím comeback k Bismarcku. Původně jsem chtěl dát vědět až v době kdy budu mít trup (pod čárou ponoru) komplet, ale do té doby uplyne ještě móře času, tak alespoň pár fotek dosavadních prací:

Do konce týdne bych chtěl napsat pár slov k postupu kompletace trupu, který jsem použil (výhody, nevýhody, atd.). Zatím utřepávám myšlenky...

Ps: omlouvám se za pozadí, vzhledem k větším rozměrům trupu a pozdním příjezdům domů nebudu moct ještě nějaký čas udělat pořádné fotky za denního světla a na lepším pozadí...
štefíno

PříspěvekZaslal: 13.4.2010 15:19 út    Předmět: Citovat

Jo jo jo jo jo, tak se mi to líbí Smile
Mara

PříspěvekZaslal: 18.4.2010 11:24 ne    Předmět: Citovat

Zdravím, tak přináším pár postřehů z lepení trupu Bismarcku od Hala. V podstatě většina rad a postupů je vyčtena různě po fórech, nedělám si tedy žádné nároky na nějaké patenty postupů atd. Také bych chtěl říct, že je 100 lepičů a 100 postupů s malými obměnami, proto bych nerad aby někdo pokazil svůj model kvůli tomuto návodu, lepme modely podle svého uvážení a hlavně zkušeností. Za sebe můžu říct, že kdybych alespoň trochu tušil, co mě čeká, tak si ještě x-krát rozmyslím, jestli se do tak rozsáhlého modelu vůbec pustím. Takže tolik slov úvodem a mužem začít:

Kostra trupu ? u Bismarcku (Hal) je hlavní kýlové žebro v kuse, žádný problém, jen je možná trochu složitější vychytat geometrii v podstatě není způsob jak bez doplňků celý trup vyrovnat... Základem v tomto bodě vidím rovnou desku a nějaké ?vinklíky?- více ve starších příspěvcích...
Důležitým prvkem (jak se později ukázalo) byly podélné plošné výztuhy v úrovni waterline ? jejich plynulý přechod tvoří důležitý základ pro bezchybné navázání horní a spodní obšívky.
Další podélné výztuhy spodní obšívky jsem lepil způsobem ?nalepit a zatlačit oc. pravítkem? k příčným žebrům nadoraz, vyhnul jsem se tak velkému broušení.

Paluba ? palubu jsem nejprve podlepil celou na jeden kus lepenky a až poté jsem ji ?po částech? lepil na trup... Nejprve jsem lepidlem mázl prostřední část trupu (prostřední třetina délky i šířky), vyrovnal, zatížil a nechal proschnout. Dále následovala příď a záď, nakonec jsem přilepil odchlíplé kraje paluby.
V tomto způsobu lepení jsem nepřišel na nevýhody, spíše naopak: není třeba hlídat zda-li jsou jednotlivé části paluby v ose, spoje jednotlivých částí paluby lze provést čistěji, s dobrou retuší (což není můj případ Smile ) je lze zhotovit takřka neviditelné...
Celkově jsem palubu na trup lepil tak, aby mi lícovala v zadní části (kterou jsem si vzal jako základ, z něhož jsem dále vycházel při lepení horní obšívky), protože už od začátku se zdálo, že kostra bude lehce větší. Jednodušší je přiříznout a poupravit příď.

Spodní obšívka (červená) ? no tady toho moc nenapíšu, protože mi tato část nevyšla ? z tohoto důvodu jsem přebarvoval. Chybu, kterou jsem udělal ? nepoužil jsem pruhy jako podklad spojů jednotlivých částí obšívky.
Dále se držím názoru, že nejlepší je začít uprostřed ? nejlépe se pohlídá kolmost dílů obšívky vůči podélné ose.
Vzhledem k tomu, že jsem se již u začátku lepení rozhodl pro přebarvování, tak nemůžu komentovat přesnost dílů, moc jsem ji už neřešil. Občas se mi ale zdálo, že přibrušuju nějak moc... nevím, netuším... možná je lepší když přebývá než chybí. První díl na přídi (špici) jsem nalepil až po provedení horní obšívky.

Horní obšívka ? jak jsem již psal, začal jsem od zádi. U dílu 29L jsem měl menší problémy, (tuto část jsem dělal 2x ? tak vím, o čem mluvím) vyskytla se totožná chyba ? vrchní výřez v zadní části dílu 29L (jsou tam 2 výřezy pro snadnější vytvarování) by chtělo rozšířit cca o 1mm při kraji (viz. obr.).

Po prvé jsem chybu odhalil a vychytal ji, starší fotka této části prozradí (příspěvek z 3.6.2009 - první pokus), že se mi tato část docela povedla. Po druhé jsem se na to vykašlal a měl jsem co dělat při lepení, papír jsem násilím přidržoval až do zaschnutí ? výsledkem byla nepříjemná deformace papíru, naštěstí šla částečně vyhladit, na fotce z minulého příspěvku jde nad místem pro kotvu vidět natřepení papíru ? hold tam toho papíru bylo moc.
Další velkou chybou bylo nevytvoření rovného základu pro napojení jednotlivých dílů horní obšívky (při prvním pokusu). Spoje samozřejmě dopadly katastrofálně, následně nepovedenou retuší jsem je dorazil úplně... Část zhotovené horní obšívky šla okamžitě do věčných lovišť.
Dále následovalo dlouhé rozjímání co s modelem, až jsem si jednou řekl, že jsem už docela daleko na to, abych stavbu vzdal. Obětoval jsem korunky a zakoupil další výtisk a o pokračování stavby bylo rozhodnuto. Po druhé se mi spoje podařily o chlup líp, ale nejsou ideální. Docela mě mrzí, že je konstruktér šmikajdy neorientoval do míst barevných přechodů kamufláže (jak je tomu tuším např. u Tirpitze od GPM?). Na fotkách v minulém příspěvku jde občas vidět odstínový nesoulad barev ? Hal neHal, přitom všechny díly horní obšívky jsou tištěny na jednom listě.

Další věc, kterou jsem řešil, byl podélný přechod mezi tloušťkami bočního pancíře (viz. obr.). Nakonec to nebyl takový problém, jak se na první pohled zdálo. Tuto část jsem z obšívky vyřízl a dodatečně lepil na hotový trup. Stačilo zaměnit pravou a levou stranu, lehce poupravit a sedlo to. V téhle části trupu mi vycházela obšívka cca s 2mm rezervou nad palubu, takže tam bylo dost prostoru na úpravy.

Tvarování obšívky na přídi bylo v pohodě, takřka přesně vyšlo s palubou. Dále jak jsem čekal, bylo potřeba seříznout kostru, nějak jsem to neřešil, trochu humpolácky jsem uřízl víc, než bylo potřeba a tím jsem si zadělal na pěkné problémy při lepení prvního dílu spodní obšívky. Neměl jsem jej na co uchytit, takže následovalo vycpávání vrstvami lepenky a pak tmel.

Waterline - Po dokončení kompletní obšívky následovalo tmelení spáry mezi spodní a horní obšívkou (spáru jsem si způsobil sám zbytečně velkým srovnáním spodní obšívky). V této části mi hodně pomohly podélné plošné výztuhy v úrovni waterline, jak jsem se o nich zmiňoval na začátku. Vrch jsem maskoval páskou Tamiya (první zkušenost a musím říct, že výborná, za ty peníze to určitě stojí). Po vytmelení x vrstvami jsem plochu ještě párkrát přejel plničem a přebrousil. Poté jsem vrchní hranu masky zvýšil ještě o 1mm přebrousil vzniklý schod, zamaskoval spodek a stříkal. Masku jsem seřezával forichtungem s Merkuru, řeč již o něm byla... S horní hranou waterline jsem vycházel podle nejvyššího místa dle šmikajdy. Nevím proč, ale v přední části vycházela hrana cca o 2mm výš než na zbytku trupu ? to byl pro mě výchozí bod (počítal jsem i s 1mm rezervou pro zbroušení přechodu), přesto bych poměrově podle nákresů mohl jít ještě o 1mm výš, ale nechal jsem to tak. Proč o tom mluvím: po oddělání masky jsem vykulil oči, schod na boku lodi (změna tloušťky pancíře) se místo v cca polovině mezi horní hranou waterline a palubou nacházel ve spodní třetině. Možná detail, ale byl jsem z něj rozhozený...
Nástřik waterline: přesto, že černá barva měla být matná, leskne se jako zrcadlo. Po radě kamaráda zkusím povrch zmatnit nějakou jemnou brusnou hmotou, např. Cif nebo jiné čisticí prostředky na vany, sporáky atd... manželky a přítelkyně snad poradí.

Tento postup asi nelze použít univerzálně, z velké části záleží samozřejmě na konstrukci šmikajdy, kde se může postup lepení významně lišit. Podobný postup bych patrně zvolil např. u USS Missouri od GPM, naopak IJN Fuso od Hala je zcela něco jiného... Na druhou stranu musím říct, že Bismarck je má první loď, zkušenosti tedy malé, takže vše napsané raději berte s rezervou...
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Lodě / Ships Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 7 z 8

Přejdi na: