Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

"100-leté novinky" z JoKova archívu v 3D

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pohledem do historie / Historic paper models
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
medium

PříspěvekZaslal: 6.4.2008 13:40 ne    Předmět: "100-leté novinky" z JoKova archívu v 3D Citovat

Když se před pár lety oběvila v abc vystřihovánka lesovny, řek sem si to je něco pro mně. Jednoduchý, většinou jen necelá stránka, takže bych to moh dodělat dřív než to skončí jako kostlivecve skříni. Jak se v abíčku oběvovaly další kousky, přicházel jsem sběrovýmu papíru čím dál víc na chuť.
Nejvíc ze všeho by mně zajímalo, jak se s tím tehdejší patlalové poprali. Ačkoliv originály byly většinou tištěny na papíře formátu A3, i tak mi některé díly připadají dost titěrný. A to neměly žádný Olfy, vyřezávací kružítka, natož nějakej laser Shocked

Uveřejněné 100leté novinky v abc:
- Lesovna 20/2004
- Mešita s minaretem 22/2004
- Most 3/2005
- Hrad Papírštejn 7/2005
- Plovárna 13/2005
- Zámek 23/2005
- Pevnost 24/2005
- Městská brána 20/2006
- Středověký hrad 1/2007
- Hájovna 5/2007
- Malostranské mostecké věže 13/2007
- Dvouplošník 23/2007
Arrow Pokud docházelo před abíčkovským vydáním k nějakým grafickým úpravám, tak o ty se postaral pan Michal Dudáš.

Navíc existuje jedna speciální edice Mosteckých věží (oproti vydání v abc je zmenšená) a to u příležitosti Papírového jara 2007.

Samozřejmně nesmím zapomenout ani na podložky na který to ve finále plácnout. Já sem nic novýho nevymejšlel a zůstal sem u osvědčených pivních tácků Smile

Nazávěr úvodu musim poděkovat JoKovi, jakožto nevysychající studnici informací a užitěčných rad, neb sem se ho naotravoval s dotazy asi docela dost Cool
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medium

PříspěvekZaslal: 6.4.2008 13:55 ne    Předmět: Citovat

A hned sem se do něčeho pustil. Nazačátek jsem si vybral Dvouplošník, prozatím jedinej kousek z oblasti techniky.
Letadýlko bylo vydáno v ČSR někdy počátkem 20. let 20. století

Tento kousek je zajímavý tím, že to byla československá předělávka nakreslená podle dříve vydané německé vystřihovánky - viz malý náhled přidán v návodným textu.

Takže podlepeno žlutou čtvrtkou a vyřezaný moderní Olfou.
medium

PříspěvekZaslal: 21.4.2008 18:33 po    Předmět: Citovat

Tak už konečně - první patlalská vykopávka hotová Rolling Eyes

No je docela zajímavý se do toho pustit..... Cool
medium

PříspěvekZaslal: 17.5.2009 21:51 ne    Předmět: Citovat

A můžu začít stejně jako úvodní slovo v abíčku: "Po delším čase je tu opět stoletá novinka" - a jak jinak než opět z JoKova archívu propašovaná na stránky zmiňovaného plátku. Protentokrát jsem si vybral stavbičku Městké brány. Originál vydalo J.F.S.i.E. ve 20. letech minulého století. Za onou krkolomnou zkratkou se ukrývá vydavatelství J.F. Schreibera z Esslingenu.

Městská brána patří mezi nejlépe jak barevně, tak tiskově povedené šmikajdy z vydaných vystřihovánek té doby. Neboť jedním z největších neduhů tehdejších vystřihovánek byl nepovedený soutisk (možno všimnout si např. na vystřihovánce Mešity uvedené taktéž v abc). V návodu je uvedeno že je v pohodě i samotná konstrukce a tudíž bezproblémová slepitelnost - no uvidíme a poreferuji Wink

Díly městské brány se v abíčku směstnaly na půlku A4, na druhou půlku se vešel doprovodný text s důležitými postřehy od Pepy ke stavbě. A při odpoledním focení za světla jsem měl: postranní schodiště do vyššího patra věže, základ cimbuří věže, nástavbu na věži a zdi obydlí strážného u brány. Plochy stěn jsem se rozhod zpevnit podlepením, jinak pujde o čistou stavbu.

Momentálně jsem zase ještě o kousek dál, ale o tom opět příště...

Naposledy upravil medium dne 24.5.2009 21:33 ne, celkově upraveno 1 krát.
medium

PříspěvekZaslal: 21.5.2009 20:28 čt    Předmět: Citovat

Ochoz brány s nástavbou:

Konečně jsem dotáhnul nějakej celek do konečné podoby, takže 2 obrázky jak to vypadá, a taky pár postřehů.

Arrow U zvoničky je nutné prodloužit vykrojení pro hřeben střechy až pod hranici dřevěných trámků, aby si sedla přesně na vyznačené místo na střeše.
Arrow U komínu je potřeba upravit skosení chlopní dosedající na střechu na stejnou "šikmost", na každé straně jsou pod trochu jiným úhlem.

Arrow Vnitřní strany cimbuří jsou ve šmikajdě nakreslený, ale moc přesně nepasujou. Musí se pak hodně zastřihávat a retušovat. Nabízí se tudíž možnost podlepit cimbuří barevným papírem, nebo se vyřádit zabarvením.
medium

PříspěvekZaslal: 24.5.2009 21:47 ne    Předmět: Citovat

Brána a domek strážného:

Arrow U dílu průjezdu je nutné jednu polovinu lomeného oblouku o něco zkrátit - je to ta část na které jsou dveře.
Arrow U stříšek nad schodištěm připojeného k věži je potřeba doplnit chlopně - částečně upozorněno v návodu. Ještě jsem doplnil i chybějící chlopně u střechy nad domkem strážného - na boku střechy dosedajícího k tělu věže.

Arrow No a ve vetešnictví zakoupený, zlatým mokem nasátý nezbytný pivní tácek, jako budoucí základ podložky....
medium

PříspěvekZaslal: 26.5.2009 21:55 út    Předmět: Citovat

Finito:

Musím říct, že až na oněch pár zmiňovanejch drobnůstek, je stavba opravdu pohodová. Takže patlání byla jedna radost a skvělý relax. Takže zase někdy příště u další prababičky z papíru. Wink

medium

PříspěvekZaslal: 4.6.2009 21:17 čt    Předmět: Citovat

Když už jsem byl v té návštěvě historie, řekl jsem si, že ještě chvilku zůstanu,a slepil jsem si další historickou věcičku. A jelikož začíná červen a s ním se blíží i horké letní dny, kdy každý uvítá nějaké to osvěžení, volba nepadla sice na hospodu, ale na .....

PLOVÁRNA:
Dalo by se říci, že plovárna je vlastně taková sestřička předchozí Městské brány. Pochází opět z 20. let 20. století, stejně tak vyšla pod hlavičkou Schreibrova vydavatelství a patřila opět k těm velmi povedeným, jak po stránce atraktivnosti pro stavitele svojí tématikou, tak po stránce kvality tisku a barevného zpracování.

Stavba:

Nejdříve jednotlivé celky v podobě dílů na stavbu budovy plovárny, ohrady vymezující prostor pro koupání (včetně nakreslených vnitřních stěn) a ochozová mola se schodištěm do chladivé vodní lázně.

Stavba probíhala bez jakýhkoliv větších problémů. Dokonce i docela seděly vyřezaná okýnka ve vnějších i vnitřních dílech ohrady. A tak stačilo jednotlivé části poskládat dohromady, vytvořit podložku spojením dvou pivních tácků, doplnit vodu a nějakou letní travičku a bylo hotovo.

JoK
Moderátor

PříspěvekZaslal: 9.7.2009 18:10 čt    Předmět: Všechno je jinak Citovat

Michale Michale, máš to moc pěkné. Opravdu moc. Těší mne, že jsi se pustil do takového neléhkého úkolu. Až to všechno zboucháš, bude to moc milá sebranka. Bohužel se mi dostalo do uch informace, týkající se především posledních dvou modelů, že všechno je jinak a že ty kváky v ABC byly pěkné blbosti. Je mi líto, ale zřejmě nejde o stoleté novinky ale pěkný podvrh, kterým mne chtěl někdo nas.... Což se mu opravdu podařilo. Až budu vědět víc, možná budem přepisovat historii. Zatím si u druhé nulo 100? udělej otazník, jako jsem tak učinil já.
medium

PříspěvekZaslal: 7.11.2009 20:57 so    Předmět: Citovat

Tak po kratší odmlce jsem opět roztočil kola času zpětným chodem a znovuotevřel toto vlákno. A udělal jsem to samé co JoK ve vedlejším vláknu s historickými baráčky - šáhnul jsem do jeho bezedného archívu. Tentokrát to byla skříň číslo 2, šuplík 1., oddělení 4, sektor A6, a vylovil jsem ......

VODNÍ MLÝN

Nejedná se ovšem o šmikajdu prohnanou reprintem a grafickou úpravou v abc. Tudíž barvy nebudou zářivě odpovídat době tisku v časopise 21. století, ale budou mít nádech století minulého. Stejně tak si nemohu přečíst nějaký odstaveček o původu vystřihovánky a vydavateli. Ale podle zkušeností z předchozích kousků by se dalo usoudit, že se opět jedná o Schreibrovo vydavatelství. A vzhledem k podobnému stylu kresby by mohlo sedět i vydání někdy ve 20. letech 20. století.
Ovšem je možné že se pletu, třeba mě JoK opraví.

Stavba modelu

Na prvním foto připravené největší díly - zdi, střechy. A ještě nevystříhané drobnosti - terasa, vikýře a komíny.

Na této fotce je vidět nepřesnost u střechy stájí. Pomohlo obyčejné zastřihnutí.

A tady již prozatím zkompletované hlavní obvodové stěny mlýnu, stájí a samotné mlýnské kolo. Vedle jsou připravené i střechy.

medium

PříspěvekZaslal: 9.11.2009 18:22 po    Předmět: Citovat

Tak a samotná šmikajda je kompletní, už nezbývá na pracovní podložce ani jeden dílek. Takže teď naopak zbývá vytvořit podložku (jak jinak než z pivních tácků), na které bude mlýnek stát. Uvidím, co mi z toho nakonec vyleze.

Ale tady již na fotkách budova mlýnu s přístavěnými stájemi, verandou se schody, mlýnské kolo a vše dohromady zastřešeno.

JoK
Moderátor

PříspěvekZaslal: 9.11.2009 19:25 po    Předmět: Podložku nééééééé!!!!!!! Citovat

Ahoj Michale, máš to super a krásně se to tváří. Prosím tě ale o jedno. Učiň výjimku a na podložku to tentokrát nelep. Pojal jsem nápad a časem tě do něj zasvětím. Model mlýnku bude jeho důležitou součástí.
Pepa
mumodeanel

PříspěvekZaslal: 9.11.2009 19:26 po    Předmět: Citovat

To asi není z abc že?
medium

PříspěvekZaslal: 9.11.2009 21:55 po    Předmět: Citovat

Tento modýlek není konkrétně z abc.
Inu když jsem osvobozen od podložky, plácnu na tácek nějaký vychlazený zlatavý mok, a můžu si napsat další čárku - za dokončený model.
JoK
Moderátor

PříspěvekZaslal: 11.11.2009 14:09 st    Předmět: Stoletý projekt Citovat

Beny na to kápnul. Nejde o veteraniádu, ale už se sešlo tolik prastarých domečků, že bychom mohli vytvořit "stoletou empéerku". Chodov to jistí!!!! Na zapojení do projektu vás včas oslovím, především stavitelé chaloupek. Předběžně půjde o cca 20 - 25 objektů. Některé už znáte z ABC a některé ne, ač byly pro ABC připravené k otištění.Ťedy čekejte na další informace. Než vyřídím projektovou dokemntaci a stavební povolení, bude to chvilku trvat. Kdo jste stavěl barák, víte o čem mluvím.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pohledem do historie / Historic paper models Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: