Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Diorama - Větrná elektrárna / 1:300
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Diorámata a miniboxové krajiny / Diorama
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Měli byste zájem o modely z dorámy (ve formě 2D)?
ano
81%
 81%  [ 77 ]
ne
18%
 18%  [ 17 ]
Celkem hlasů : 94

Autor Zpráva
Budulman

PříspěvekZaslal: 29.7.2007 19:07 ne    Předmět: Citovat

A nechceš je časem udělat i 1:100?
Frantisek Sochor

PříspěvekZaslal: 29.7.2007 20:24 ne    Předmět: Citovat

Díky czbrasimu za pdf Jirkovi za schválení rozměrů mercedesu. Tak ho tak nechám.

Ve stovkovém měřítku by to byly docela dlouháni (tzv. longři):
AC 100 - délka 14 m (v měřítku 1:100 14 cm)
AC 700- délka 20 m (v měřítku 1:100 20 cm)
Souprava - délka cca 41 m (v měřítku 1:100 40 cm)

Ale co je horší je nedostatek podkladů a také vysoká časová náročnost při kreslení modelů. Možná někdy v budoucnu, ale zatím se budu držet své linie FIREBOX.
Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
stop_r

PříspěvekZaslal: 30.7.2007 11:02 po    Předmět: Citovat

Frantisek Sochor - to vies ze by zaujem bol !!! Smilea nemusis ani v mojom pripade nic oznacovat.. hadam nejaku navodnu kresbickui mozno.. sak hadam kazdy sa dovtipi co si ma narezat a podobne..

Človek je hodný slova umelec keď ho začnú vykrádať, napodobňovať a kopírovať.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Frantisek Sochor

PříspěvekZaslal: 1.8.2007 12:39 st    Předmět: Citovat

Další fotí - tentokrát terénu
Laughing
To: stop_r - V budoucnu dodělám nějaké návodné obrázky a šoupnu to na net
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
stop_r

PříspěvekZaslal: 1.8.2007 13:18 st    Předmět: Citovat

Terén vyzerá moc pekne a na ten model sa už teším, netuším síce kde ho využijem ale niekde ho už hádam dám... Smile

Človek je hodný slova umelec keď ho začnú vykrádať, napodobňovať a kopírovať.
Tomáš B.
Moderátor

PříspěvekZaslal: 1.8.2007 14:50 st    Předmět: Citovat

Vypadá to moc pěkně,jen z toho asi bude docela bordel doma ne? nechtěl bych asi kýchnout Laughing Těším se na celek i s auty a elektrárnou Cool
Frantisek Sochor

PříspěvekZaslal: 1.8.2007 17:47 st    Předmět: Citovat

Tak v noci na dnešek a dneska jsem máknul na AC 700. Stavba už je skoro u konce. Zbývají dodělat podpěry, a to podle mého názoru nejtěžší, lana. Na ty použiji v Nerátkách zakoupenou gumovou niť. No uvidíme, co z toho vyleze.

To: Tomáš B.: Bordel z toho je, ale dá se držet v rozumných mezích, když má člověk za rohem vysavač. I když v tomto případě polystyrén tolik bordelu nenadělal, protože žádné velké kopce se nekonají. Posyp je ve formě koberce, tak snad jen to obsypání okrajů a samozdřejmě použití patinátorů taky nějaký bordel udělá. Mad

Frantisek Sochor

PříspěvekZaslal: 7.8.2007 12:43 út    Předmět: Citovat

Konečně hotovo!!! Cool Cool Po čtrnácti dnech jsem dokončil toto doiráma a úspěšně jsem s ním zúčastnil IV. Mistrovsví ve stavbě Miniboxů 1:300.

Dostal jsem za uši od Jirky, protože souprava vezoucí tubus se nepřirozeně "láme" do zatáčky. No, nikdo není dokonalý. Budu tedy muset ještě provést malou úpravičku. Omluvou mi budiž, že jsem nikde na netu nenašel více fotek celého kolosu, jak jede do zatáčky. Při lepení mi byl inspirací tento obrázek (hned pod textem), který je ovšem zatížen perspektivou a tak polohu jednotlivých částí lze jen odhadovat.

Jinak ke stavbě modelů: Na lana jsem použil gumovou niť. Práce s ní není vždy lehká, protože pruží a spojení háku a kladek chtělo notnou dávku trpělivosti.

Kladky - Vysekané pomocí průbojníku o průměru 2mm. Dva kruhy spojené pomocí čtverečku. Ten byl získán ořezáním původního kruhu

Napínací tyče - zvonkový drát. Propojení jednotlivých segmentů je naznačenou nařezanou bužírkou. Natřeno modelářskou barvou patřičného odstínu.

Písty - stočení pásek kancelářského papíru. Jako písty posloužily špendlíky, dráty od prskavek, kancelářské svorky.

Ramena jeřábů jsou celá vystužena dřevěnými hranoly. Některé namáhané díly jsou podlepeny kartonem, jednak, aby byla konstrukce pevnější a zároveň věrnější své předloze.

Podložka doznala také několika změn oproti předchozím fotkám. Především původní štěrkové pole jsem odstranil, protože přilnavost k podkladu byla mizivá. Pak jsem zkoušel nadrcený štěrk přilepit Herkulesem na povrch. Na první pohled to vypadalo dobře, ALE po zeschnutí a očištění od zbytků kamínků byl povrch nerovný a tudíž nevodný pro přilepení modelů a zadruhé ce celá nasypaná část i s posypem začala odlupovat z podkladu, který tvořila sádrová vrstva. Sádra vysála vodu z lepidla a pak štěrk nedržel na povrchu. Nakonec jsem podklad vyřízl z kartonu o tloušťce 0,5mm, natřel šedou temperou a do vlhkého povrchu jsem vetřel bílou křídu. Vznikl tak podklad imitující betonový podklad. Před jeho lepením jsem se už poučil a sádru natřel rozředěným lepidlem Herkules. Po zaschnutí jsem podklad natřel znova, tentokrát již lepidlem s normální konzistencí a nalepil karton. Místa, která jsem opatlal lepidlem při usazovaní podložky jsem nanesl a prsty rozmazal hliněný prach získaný rozdrcením zeminy. Doma jsem našel starý mixér, který se na tyto účel skvěle hodí. Získaný prach se dá použít i na patinování techniky místo prodávaných pigmentů.

Celkové sestavení diorámy probíhalo přibližně takto:
Nejprve bylo nutno co nejpřesněji určit polohu jednotlivých jeřábů a vlastního nákladu. Bylo nutno zajistit, aby lano z jeřábu směřovalo kolmo k zemi. Nejprve jsem určil polohu hlavního jeřábu, poté jsem pomocí nitě a uvázaného kamínku určil místo, kam mám umístit jden konec tubusu. Následovalo nalepení prvního dílu tubusu. Pro větší realičnost jsem ho přilepil na podložku pomocí dřevěných špalků - kousky balzy. Před nalepením tubusu jsem na každou stranu nalepil dvě lana přibližně tak, aby byla ve čtrvtině kruhové podstavy, navlékl kladky a lano zalepil druhou stranou na podstavu. Pak jsem znovu ověřil správnost usazení jeřábu. Na terén jsem nalepil podvozek a teprve pak nástvbu s ramenem atd. Natahnul jsem lano přes všechny kladky, dále hákem a zpátky na horní kladku ramene. Jelikož lano bylo přilepeno jen na horní kladce (směr lana od horní kladky na hák) bylo možno s hákem hýbat a nastavit takovou polohu ve které byl hák uprostřed- tzn. lano bylo na obou strnách stejně dlouhé. Navíc bylo nutno kontrolovat délku lana, aby po zaháknutí kladek na hák byla lana mírně napružena a došlo k jejich vypnutí. Když byla délka vpořádku přilepil jsem lano vedoucí od háku k horní kladce a udělal asi ještě dvě omotávky horní kladka - hák. Po zaschnutí jsem na hák zavěsil kladky a asi nejtěžšší práce byla hotová. Pak jsem postupně dodělával lanové výztuhy na rameni.

Podobně krkolomnou cestou jsem opatřil lanem i menší jeřáb.

Ostatní technika již byla docela v pohodě (i když MB a Tatra 815 daly daké zabrat) a po sestavení ji stačilo nalepit na základní desku.

Naposledy upravil Frantisek Sochor dne 7.8.2007 16:27 út, celkově upraveno 1 krát.
Brzdic
Moderátor

PříspěvekZaslal: 7.8.2007 13:24 út    Předmět: Citovat

Tak jestli tohle výjde v ABC tak to musím mít, je to naprostá bomba a ten jeřáb mně dotává na kolena Shocked
Vojta Č.
Moderátor

PříspěvekZaslal: 7.8.2007 14:19 út    Předmět: Citovat

Tohle je velkej nářez (teda spíš malej Very Happy) Na fotkách to vypadá moc pěkně. I když působí trochu zvláštně kombinace promakanýho jeřábu s výložníkem a krabičkovitých autíček dole. Ale smekám. Dobrej nápad, dobře vymyšlený, hezky zrealizovaný, paráda.
www.tleskac.cz Cool
BTW tohle by mohlo vyjít oficiálně? To by si teda zasloužilo, o tom žádná Smile Nechtěla by to zasponzorovat spol. APB? Když jí tak děláš reklamu...
Frantisek Sochor

PříspěvekZaslal: 7.8.2007 16:33 út    Předmět: Citovat

To brzdic123: V ABC asi nejspíš ne. Pokud k vydání dojde, pak asi v malosériovém nákladu několika desítek kusů

To bVojta Č:. Promakávat takovýho formana nebo avii je i na mě moc Very Happy . O sponzoringu jsem zatím neuvažoval, i když přiznávám, že mě to napadlo. Aby to nedopadlo tak, že řeknu, jestli by to nechtěli sponzorovat a oni mi řeknou, že jsem bez povolení použil logo jejich firmy s následky z toho vyplývajícími Confused .
Tomáš B.
Moderátor

PříspěvekZaslal: 7.8.2007 16:39 út    Předmět: Citovat

Můžeš to říct naopak, že by si udělal model jejich nákláďaků a oni by přitom nevěděli že už to máš.

Jinak je to velice povedené, gratuluji.
Frantisek Sochor

PříspěvekZaslal: 7.8.2007 16:45 út    Předmět: Citovat

No i tak by to šlo. Uvidíme

Exclamation Exclamation Exclamation Jo a nezapomeňte hlasovat, abych věděl na čem sem. Každý hlasuje pouze jednou Evil or Very Mad
Frantisek Sochor

PříspěvekZaslal: 10.8.2007 23:13 pá    Předmět: Citovat

Protože počet hlasujících toužících po novém modelu se zvyšuje, což mě těší, rozhodl jsem se, že trochu dotahnu model do finální podoby. Zatím jsem připravil návodné kresby, z nichž většinu můžete vidět na obrázku. Také jsem upravil vlastní kresbu dílů - doodělal značky a číslování.

Frantisek Sochor

PříspěvekZaslal: 6.12.2007 16:33 čt    Předmět: Citovat

S modelem je to na dobré cestě. Měl by vyjít Abíčku na začátku nového roku. Konkrétní termín vydání včas dodám. Mám svolení majitele firmy APB, takže bude i s logy.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Diorámata a miniboxové krajiny / Diorama Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

Přejdi na: