Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Papírová archeologie 34 - závěr a trocha statistiky
Jdi na stránku 1, 2  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pohledem do historie / Historic paper models
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 12.4.2007 12:33 čt    Předmět: Papírová archeologie 34 - závěr a trocha statistiky Citovat

Přátelé archaeopteryxové,
na webu ejbísí visí poslední díl Archeologie - tutaj: http://www.iabc.cz/scripts/detail.php?id=9318 .
Pojal jsem ho jako takové malé ohlédnutí se zaměřením na pár údajů a čísel. Dozvíte se např. kolik modelů v ABC vyšlo, kolik stránek namalovali nejplodnější autoři a pár dalších prapodivných údajů Cool.

Tohle je první vystřihovánka v ABC:

A tohle nejpopulárnější autor ... poznáte, jaký drží v ruce model?

Momentálně neuvažuji o pokračování - uvidíme časem. Své poděkování jsem vyjádřil v samotném článku - i vám na tomto místě děkuji za pozornost a za váš zájem o historické vyžužlávanky!

Standa Fajkus

Naposledy upravil Standa F. dne 2.9.2010 22:32 čt, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bernie
Administrátor

PříspěvekZaslal: 12.4.2007 12:58 čt    Předmět: Citovat

Administrátor

PříspěvekZaslal: 12.4.2007 13:43 čt    Předmět: Citovat

Very Happy ... jak jsem se onehdy procházel po Karlově mostě, nevšiml jsem si, že bys tam seděl mezi ostatními kreslíři, kteří za stovku dělají rychloportréty kolemjdoucích turistů... myslím, že bys konkurenci na mostě brzy přivedl ke skoku do řeky... Cool
mazanov

PříspěvekZaslal: 16.4.2007 14:51 po    Předmět: RV Citovat

Také jste si všimli, že levé obočí RV má úplně opačný tvar na originálu a na kresbě a přitom celkový výraz tváře zůstal nezměněn? Možná, že kdyby Bernie lepil Mercedes-Sauber, stejně z toho nakonec bude KrAZ...
Ćím menší, tím lepší. Ale pod 1:120 jsem ještě nešel a ani to nemám v plánu :o)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Achard

PříspěvekZaslal: 21.4.2007 21:38 so    Předmět: Citovat

Stando, byl bych moc rád, kdybys ještě přehodnotil svůj záměr skončit a archeologií. Něco takového tady chybí a je hrozná škoda přestat v polovině... Díky
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
vítek

PříspěvekZaslal: 23.3.2008 21:35 ne    Předmět: Citovat

Je to jak napsal Achard. Myslím, že je opravdu předčasné skončit. A ani se nedomnívám, že by to už bylo v polovině.
Spíš myslím, že by doposud zpracovaná Historie měla dostat nějakou celistvější podobu - knižní - Stručný nástin vývoje papíroého modelářství v zemích koruny české do roku 2006 ... a co děti ... (např.).
Třeba s nějakou bonus vystřihovánkou.

Jinak po mém soudu to co udělal Standa se vyrovná mnoha špičkově postaveným modelům. A jsem rád, že jeho psaní bylo méně sentimentální (sentimentu jsem při čtení občas podlehnul já) a více prodchnuto milým humorem. O faktech ani nemluvě. Díky Stando.
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 19.8.2008 7:16 út    Předmět: Citovat

Při psaní výše uvedených kváků o ABC jsem pominul jeden aspekt, a sice plastikové modely coby zdroj a podklady pro rozličnou práci v ABC.

Je známá věc, že plastikáče sloužily jako výborný podklad pro autory papírových modelů v dobách předvěkých, neinternetových, a vlastně mohou sloužit dodnes. Třeba Michal Antonický se netají tím, že má doma velkou haldu plastikových modelů soutěžních vozů a F1 a třeba autojeřáb P.W.D. 4136 konstruoval podle své taiwanské hračky na setrvačník, kterou měl a se kterou dělal po tepichu "Wrrr! Žžž...BOUCH!!!":

Fota s dovolením zapůjčena od Štefína (model) a Supermufa (hračka).

S arch. R. Vyškovským jsem se kdysi bavil na téma, zda některé své modely kreslil podle hraček, viz např. velká podobnost jeho mostního tanku (ABC č. 10/23) nebo taktického raketonosiče (ABC č. 2/22, reedice 9/26) s výrobky tehdejšího východoněmeckého výrobce VEB Plasticart:

Pan architekt tento můj dojem nepotvrdil, ale ani vysloveně nevyvrátil - bylo to po mnoha letech, ale zkreslit papírák podle hotového 3D-podkladu se jeví jako velmi snadná cesta k cíli.

Další ukázkou může být modýlek Ladislava Müllera z ABC č. 19/19, jeho letoun Polikarpov I-16 Istrebitěl včetně doprovodné ilustrace vyloženě kopíruje stavebnici Revell, které se tehdy daly sehnat prakticky jen v Tůzu alias Tuzáru... tedy v podniku zahraničního obchodu Tuzex, za skvělé nadčasové platidlo - poukázky zvané bony Cool:

Plastikové modely krásně čněly z kreseb vynikajícího, bohužel již zesnulého ilustrátora Františka Kobíka. Jeho týmový kolega Václav Šorel, jinak velefanda na plastikové modelářství, ho jistě zásoboval řadou krabic českých i zahraničních výrobců anebo jejich katalogy a kreslíř tak měl skvělé podklady pro svoji práci.

Jednu dobu mne bavilo "odhalovat" zdroje Kobíkových kreseb a tyto krabice si pořizovat do sbírky. Některé jsem pak i slepil. Při každém takovém odhalení jsem si řekl něco jako "Ha! Mne neošálej, milý Uotsne!".
Možná si vzpomenete na výborný seriál, který kdysi vycházel v ABC v rámci Obrazové školy, a sice Od Ikara k MIGU V. Šorela s ilustracemi F. Kobíka. V osmi pokračováních, které vycházely nepravidelně od čísla 6/19 (listopad 1974) do č. 10/20 (leden 1976), bylo ctěné čtenářstvo seznámeno s historií letectví od pravěku po současnost, tedy s tématikou vpravdě "šorelovskou".
(Pozn. pro archiváře: Seriál má 8 dílů, přičemž chybí díl č. 7 - zato zde jsou dva díly č. 6 po sobě jdoucí - chybička v označení se vloudila).
Seriál je ilustrován mrakem letadýlek - a mnohé mají své vzory na krabicích plastikových modelů. Vybírám tedy ze své šatní skříně pár důkazů:

Plastikové stavebnice byly oku vždy velmi přitažlivé díky velmi atraktivním krabicím. Ovšem my víme, že papír tady byl 2000 let před nějakým PVC, že ano Cool.

Naposledy upravil Standa F. dne 2.9.2010 22:35 čt, celkově upraveno 5 krát.
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 19.4.2009 18:42 ne    Předmět: Citovat

Jako papírový modelář si pochopitelně sem-tam koupím i plastikovou stavebnici Very Happy.
Ovšem coby archaický onkolog si malinko vybírám - neodolal jsem nedávno u jedné aukce, jelikož se nabízela stará škatulka z poloviny 70. let firmy AIRFIX - víko od ní posloužilo F. Kobíkovi při tvorbě kreseb k výše zmíněnému seriálu Od Ikara k MIGU, část 5. ...

... no, nekupte to, takový excitační letoun. Čapajevci, vperjód! Cool

Naposledy upravil Standa F. dne 6.3.2011 13:17 ne, celkově upraveno 2 krát.
Petr001

PříspěvekZaslal: 1.5.2009 19:40 pá    Předmět: Re: Papírová archeologie 34 - závěr a trocha statistiky Citovat

Standa F. napsal:
...A tohle nejpopulárnější autor ... poznáte, jaký drží v ruce model?

Jedná se o model tvrze Kestřany.

Naposledy upravil Petr001 dne 3.5.2009 12:26 ne, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Šandík

PříspěvekZaslal: 1.5.2009 20:42 pá    Předmět: Re: Papírová archeologie 34 - závěr a trocha statistiky Citovat

Když už, tak Kestřany, konkrétně horní tvrz v Kestřanech. Kromě ní jsou v Kestřanech ještě dolní tvrz s raněbarokní zámek.

http://www.hrady.cz/index.php?OID=1174
http://www.hrady.cz/index.php?OID=2115
http://www.hrady.cz/index.php?OID=2116
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 21.8.2010 20:03 so    Předmět: Re: Papírová archeologie 34 - závěr a trocha statistiky Citovat

Standa F. napsal:
... Momentálně neuvažuji o pokračování - uvidíme časem ...

No, o pokračování se již douvažovalo. Bude. Pokud klapne 1513 věcí a pár drobností.
Momentálně jsem za mohutného přispívání a zpívání Pepy JoKa a RoBertina P. domlátil do počítače rukopis 1. dílu Papírové archeologie, který velmi podrobně zmapuje prapočátky ABC až po konec 14. nočníku (1957-1970).
Budou tam zahrnuty všechny archeologické objevy posledních let, kvanta obrázků + čmikací příloha: nové i dobové vyšušňávanky.

Staré tisky z webu ABC zahoďte - out of date!

Teď to musíme ještě vnutit nějakému sebevražednému nakladatelství ... Wink
Lukáš

PříspěvekZaslal: 22.8.2010 20:11 ne    Předmět: Citovat

Tomu říkám zpráva! Už se těším..
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bedatruhlar

PříspěvekZaslal: 22.8.2010 23:40 ne    Předmět: Citovat

já taky Laughing Laughing
odloženo:SA-6 KUB ANGRAF
hotovo : e 514 a mnoho dalších
-------------------------------------------------------
"Bijte je pražákéééé, hanba Sparta!"
pet1972

PříspěvekZaslal: 23.8.2010 9:32 po    Předmět: Re: Papírová archeologie 34 - závěr a trocha statistiky Citovat

Standa F. napsal:
+ čmikací příloha: nové i dobové vyšušňávanky.

Ak to znamena ze sa objavi zas nieco ako prachom zapadnuty Cifkuv statek (t.j. nejaka majstrova suflikova kreacia)+nejake reprinty starsich veci, tak uz teraz som nadseny.
stop_r

PříspěvekZaslal: 6.3.2011 12:34 ne    Předmět: Re: Papírová archeologie 34 - závěr a trocha statistiky Citovat

Standa F. napsal:
Standa F. napsal:
... Momentálně neuvažuji o pokračování - uvidíme časem ...

No, o pokračování se již douvažovalo. Bude. Pokud klapne 1513 věcí a pár drobností.
Momentálně jsem za mohutného přispívání a zpívání Pepy JoKa a RoBertina P. domlátil do počítače rukopis 1. dílu Papírové archeologie, který velmi podrobně zmapuje prapočátky ABC až po konec 14. nočníku (1957-1970).
Budou tam zahrnuty všechny archeologické objevy posledních let, kvanta obrázků + čmikací příloha: nové i dobové vyšušňávanky.

Staré tisky z webu ABC zahoďte - out of date!

Teď to musíme ještě vnutit nějakému sebevražednému nakladatelství ... Wink

Vyse pol roka po tejto skvelej informacii.. tak by ma zaujmalo ci sa nadobudol nejaky pokrok ?

Človek je hodný slova umelec keď ho začnú vykrádať, napodobňovať a kopírovať.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pohledem do historie / Historic paper models Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přejdi na: