Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

USS Heermann / Halinski / 1:200
Jdi na stránku 1, 2  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Lodě / Ships
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Sete15

PříspěvekZaslal: 6.1.2012 21:32 pá    Předmět: USS Heermann / Halinski / 1:200 Citovat

Dobrý den všem příznivcům lodního papírového modelářství.
Jednoho dne při brouzdání po internetu jsem zavítal i na tyto stránky a vzpoměl si díky nim na dobu, kdy jsem se pokoušel lepit modely z ABC.

Hned na začátku musím konstatovat, že veškeré modely, které jsem tu viděl jsou nádherné a právě díky nim jsem se rozhodl oprášit nářadíčko a pokusit se vstoupit do vašich řad.

Jako svůj první model jsem si zvolil torpédoborec USS Heermann od Halinskeho.
Model je v měřítku 1:200 a obsahuje základní sešit (12 stran s díly a 13 stran návod) a dále laserem vypálená žebra (3 stránky).

Popis:
DD-532 USS Heermann

třída: Fletcher
loděnice: Bethlehem Steel Corporation,San Francisco,Californie
stavba zahájena: 8 května 1942
spuštěn na vodu: 5 prosince 1942
převzat do služby: 6 července 1943

vyřazen: 12 června 1946
reaktivován: 12 září 1951
vyřazen: 20 prosince 1957
odepsán: 1 září 1975

prodán do: Argentiny
přejnenován: Almirante Brown
prodán na šrot: 1982

Parametry:
délka: 376'5" 114,73 m
šířka: 39'7" 12,06 m
ponor: 13' 10 3/4" 4,12 m

Výtlak:
standartní: 2 276 tun
plný: 3 005 tun

Pohon:
kotle: 4 Babcock & Wilcox
turbíny: 2 General Electric
výkon: 60 000 shp
dosah: 3 480 n.mil / 20 uzlů
rychlost: 37,8 uzlů

Výzbroj:
5 x 5"/38 Mk.12 5 x 127 mm (5 x I)

protiletadlová výzbroj:
6 x 40 mm /56 (3 x II), 11 x 20 mm /70 (11 x I)
10 x 40 mm /56 (5 x II), 7 x 20 mm / 70 (7 x I) (rok 1944)
14 x 40 mm / 56 (2 x IV, 3 x II), 12 x 20 mm / 70 (6 x II) (rok 1945)

torpédomety:
10 x 533 mm (5 x II)
5 x 533 mm (5 x I) (rok 1945)

protiponorková výzbroj:
2 x skluzavka hlubiných bomb
6 x K-Gun

Posádka:
důstojníci: 9
námořníci: 264

Závěrem přikládám pár fotek:

Naposledy upravil Sete15 dne 6.1.2012 21:52 pá, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal Dostál

PříspěvekZaslal: 6.1.2012 21:35 pá    Předmět: Citovat

Vítám tě a držím palce.
JoskaM

PříspěvekZaslal: 7.1.2012 0:44 so    Předmět: Citovat

Jak jako Třebováka, tak modeláře tě vítám, těším se na postup, lodiček není nikdy dost.
martanek41

PříspěvekZaslal: 7.1.2012 6:46 so    Předmět: Citovat

Vítej u lodiček .... Smile

Dobrá volba ... určitě se tady všichni těšíme na prezentaci ...

PříspěvekZaslal: 7.1.2012 10:55 so    Předmět: Citovat

zdravim a prajem vela zdaru!
V.E.N.A.

PříspěvekZaslal: 7.1.2012 12:54 so    Předmět: Citovat

První stránka hned je tak jak má být! To chce pochvalu Exclamation
Jinak též tě vítám a přeji hodně trpělivosti Exclamation
Budu sledovat lodičku vlastním a jistě si jí jednou postavím také Cool
Sete15

PříspěvekZaslal: 7.1.2012 20:50 so    Předmět: USS Heermann / Halinski / 1:200 Citovat

Zdravím všechny a děkuji za přivítání.

Dnes jsem se dal do práce a začal chystat vypálené díly žeber. Zatím jsem je pouze vylámal a kompletaci se budu věnovat zřejmě zítra za denního světla.
Pro nafocení jsem se je snažil na sebe narovnat co nejpřesněji, ale moc se mi nedařilo Confused

Také jsem dnes večer začal přemýšlet nad provedením dna záchranných člunů.

scan dna záchraného člunu

Protože si netroufám na vyřezání jednotlivých mezer ve dně, ale i tak bych rád dosáhl detailnosti dna, rozhodl jsem se celé dno nahradit výpletem z nitě.
Připravil jsem si testovou formu vyrobenou ze špendlíků a polystyrenu, který je z obou stran polepený tvrdým kartonem. V této formě jsem následně udělal výplet pomocí šedé nitě.

Abych nezničil originální díly člunu, tak jsem si udělal jejich kopie a vytvořil z nich následně prototyp záchraného člunu s použitím dna z výpletu.

Pouze však budu muset ještě více celý výplet zahustit, protože v současnosti jsou mezery velké cca 1 mm. Nit se pokusím také namočit do lepidla, aby se tolik netřepila. Uvidím, zda se mi to povede a nerezignuji. Very Happy
Sete15

PříspěvekZaslal: 9.1.2012 1:19 po    Předmět: USS Heermann / Halinski / 1:200 Citovat

Tak jsem se dnes pustil do skládání kostry trupu.
Protože chci kostru trupu vyplnit šedým Florexem a nechtěl jsem na první pokus zničit originální trup (jedná se o můj první model lodě), rozhodl jsem se prvně postavit kopii trupu.
Jako první jsem dnes tedy celý den vytvářel kopii kostry. Ukázalo se, že volba vypalovaných žeber byla opravdu správná (při vyřezávání žeber jsem měl totiž spoustu nepřesností Rolling Eyes).

Takto vypadá trup po vyplnění šedým Florexem a následném vybroušení.

Díky stavbě kopie trupu se mi podařilo odhalit problémy, na které si mohu dát pozor při konstrukci originálu. Florex jde vemi lehce brousit a v některých místech jsem ho probrousil víc než jsem měl.

Večer jsem se pustil do skládání originálních vypalovaných žeber a vše pasuje s naprostou přesností. Dokonce se mi povedlo kostru trupu složit aniž by se moc zkroutila.

Nakonec přikládám pro srovnání fotku s originální kostrou a kopií trupu, kde jsou vidět probroušená místa ve Florexu hlavně na přídi.

JoskaM

PříspěvekZaslal: 9.1.2012 10:01 po    Předmět: Citovat

Tak zaprvé, co to je ten tvůj Florex, jak je pevný, kde se dá sehnat, už jsi psal, že brousit jde lehce, jak na tom drží lepidlo?
Za druhé, až budeš vyplňovat ten originální kus, tak se snaž aby ti v žádném případě žebra nelezly, pak budou ti lést pak na obšívce - ale to píšeš, že víš.
djpavel

PříspěvekZaslal: 9.1.2012 12:37 po    Předmět: Citovat

Florex je aranžovací hmota na kytky. Wink
Gut

PříspěvekZaslal: 9.1.2012 15:26 po    Předmět: Citovat

Aranžovací hmotu na vyplnění prostoru mezi žebry jsem používal u stavby IJN Yubari, můžeš se podívat a nabrat inspiraci. Mám k tomu napsané i jak jsem postupoval.
Myslím, že na té originální kostře se ti to bude brousit lépe. Ta originalni kostra je určitě pevnější než karton který jsi použil na kopii kostry. Takže bych se nebál toho, že tě žebra pustí tam kde bys nechtěl.
A kdyby náhodou se ti něco nepovedlo, vždycky můžeš tu určitou část vyříznout a nahradit novým kusem hmoty a brousit a brousit až se ti to bude zdát OK.
Tak držím palce.

P.S. Myslím, že mi v květinářství nabízela několik druhů té hmoty ( podle toho jestli tam budu aranžovat živé nebo suché kvítí, respektive jestli to budu vlhčit vodou nebo ne ) Samozdřejmě jsem vybral tu, která se mi zdála vhoudnější svou strukturou. Ale to jen tak na okraj Very Happy
MDK

PříspěvekZaslal: 9.1.2012 16:38 po    Předmět: Citovat

Ta aranzovaci hmota je velice dobry napad, u pristi lodicky to urcite vyzkousim. Levna, dobre se s ni pracuje a jde opravit/vymenit kdyz se neco nepovede.
Asiolo

PříspěvekZaslal: 9.1.2012 17:43 po    Předmět: ... Citovat

Ahoj.
Já jen , jestli při tom broušení dokážeš zachovat křivku trupu mezi jednotlivimy žebry . Abys mezi žebry neměl roviny ?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sete15

PříspěvekZaslal: 10.1.2012 23:13 út    Předmět: USS Heermann / Halinski / 1:200 Citovat

Zdravím všechny a děkuji za rady a náměty.
Dnes jsem zase chvíli pokračoval na trupu. Vlepil jsem do části trupu Florex a teď večer jej vybrousil. Prvně jsem obrousil palubu podle žeber. Následně jsem si vyrobil kopii paluby a tu přišpendlil na trup (společně s bočním žebrem pak sloužila jako druhá hrana pro vedení kostky s brusným papírem). Nejtěžší bylo vybrousit příď, ale snad se mi to povedlo.
Bohužel jsem nenafotil vyplněný trup před broušením a tak to napravím jakmile budu pokračovat na spodní části trupu Wink

A teď něco málo k Florexu.
Ano, jedná se o hmotu pro aranžování květin a dá se koupit v květinářství nebo na internetu. Je ho více druhů. Já použil šedý (pro aranžování suchých květin), protože se méně drolí a nesaje vodu (bylo mi to doporučeno v květinářství). Cena je kolem 40 Kč (já ho koupil za 37 Kč/ks).
Pro lepení jsem použil lepidlo Herkules (jen jsem pro jistotu dával větší vrstvu) a po zaschnutí drží Florex dost pevně.

Nechci sem dávat odkaz na internetové stránky, kde se dá Florex koupit (abych nedělal reklamu), tak aspoň fotka jak vypadá i s popisem.

Asiolo

PříspěvekZaslal: 10.1.2012 23:19 út    Předmět: Citovat

Hmmm takže koukám že tu křivku neudržíš...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Lodě / Ships Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přejdi na: