Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Řezák nebo skalpel
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Stavba, konstrukce, tipy a triky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ofeckin

PříspěvekZaslal: 3.1.2012 17:30 út    Předmět: Řezák nebo skalpel Citovat

Ahoj všichni, vracím se po několika letech k lepení (architektury). Po rozcvičce na ábíčku bych si chtěl doplnit vybavení - dokoupit podložku (beru Olfu) a zejména nahradit plastový odlamovák něčím rozumnějším.

Měl jsem vybraný OLFA SAC-1 (držel jsem ji v paznechtíku kdysi dávno v MOLABu a dělalo se s ní rozumně). Nicméně mi bylo doporučeno kamarádem architektem koupit radši SVR-2 kvůli automatickému blokování čepele (což podle mě SAC-1 nemá - nebo se mýlím?) a nakrmit ho čepelí SAB. Co si o tom myslíte?

Pak jsem našel toto úžasné fórum a zaregistroval skalpely s výměnnými břity.
Skalpelem jsem nikdy nepracoval. Vyplatí se do něj investovat? Napadá mě použití na klenuté oblouky otvorů, ale to zvládnu i kvalitními malými nůžkami, příp. řezákem (ale asi ne tak kvalitně, ale jak říkám, nemohu to posoudit, skalpelem jsem nikdy neřezal). A mám pocit, že při rovných řezech budu skalpelem každou chvíli zakrajovat do pravítka (takže stejně budu objednávat řezák).

Prosím tedy o radu, jestli má smysl si k řezáku pořídit i skalpel, příp. jaký? (Když se zamyslím, tak bych ho používal na drobné výřezy a asi by to byl AK-3).
A jestli pro čepele SAB koupit "tělo" SAC-1 nebo SVR-2?

Díkes za rady...
Aki

PříspěvekZaslal: 3.1.2012 18:07 út    Předmět: Citovat

skalpel každopádně jo... s výměnnýma čepelkama, já používám takový špičatý, 1 čepelka vyjde asi na 7 kaček... a nějaký ocelový pravítko, abys nekrájel plastový trojúhelnáky Smile

některý ženský jsou strašně dětinský... nedávno mi jedna vlezla do koupelny a potopila všechny moje lodičky...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Tomáš B.
Moderátor

PříspěvekZaslal: 3.1.2012 18:09 út    Předmět: Citovat

Taky jsem si kdysi nakoupil od Olfy podložku, řezáky a skalpel. Ale od jisté doby používám jen skalpel od firmy Medin. Konkrétně držák číslo 3 a čepel číslo 11. Čepele jsou daleko levnější než od Olfy a také vyrží (netestoval jsem přímé porovnání). Dělám s tím jak papírové modely, tak všecko ostatní (i věci do školy - taky architektura). Rovné řezy dělám podél pravítka s kovovou hranou.
Aki

PříspěvekZaslal: 3.1.2012 19:18 út    Předmět: Citovat

to pravítko je šíleně drahý... já si pořídil tohle a úplně to stačí Smile

http://www.hobynaradi.cz/cs/ostatni/9093-pravitko-ocelove-nerez-50cm.html

některý ženský jsou strašně dětinský... nedávno mi jedna vlezla do koupelny a potopila všechny moje lodičky...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Ladislav IV

PříspěvekZaslal: 3.1.2012 19:20 út    Předmět: Citovat

Mohu doporučit taktéž držátko skalpelových čepelek č.3 a čepelky č 11 ,jedna vyjde cca na 3 kč
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ofeckin

PříspěvekZaslal: 3.1.2012 20:14 út    Předmět: Citovat

Díky za tip .. ten skalpel není špatný nápad a budoucí tchýně si ho vrazí do nákladů ..

Takže dle vašich zkušeností není odlamovací nůž vůbec potřeba? Přeci jenom, když řežu podle (jakéhokoliv, i řezacího) pravítka, tak se ta čepel odlamováku (která je jenom zespodu) dobře "vede" vedle hrany. Nebo je to u skalpelu obdobné?

OT: Pravítko spíše preferuji průhledné a pokud možno s pravoúhlou mřížkou. Tím, že je pod ním díl vidět, mám lepší pocit, že to nenaříznu pod nepravým úhlem.
frydek665

PříspěvekZaslal: 3.1.2012 20:39 út    Předmět: Citovat

Kam že si ho tchýně vrazí? Laughing Laughing Laughing . Jo, do nákladů... Laughing
Já jsem taky hodně dlouho používal odlamovací nůž za pár kaček. Skalpel jsem začal používat teprve před rokem, dostal jsem ho tehdy k vánocům a dost dlouho jsem si na něj nemohl zvyknout. Když jsem používal odlamovací nůž stačilo mi k němu v pohodě umělohmotné pravítko, ale když jsem pak používal skalpel, tak jsem do něj často zařízl. Kovové pravítko je ke skalpelu určitě lepší.
Zrno.Zaba

PříspěvekZaslal: 3.1.2012 20:49 út    Předmět: Citovat

No když už jsme u těch skalpelů. Tak se zeptám v čem je tolik lepší než odlamovák? Mám jeden již od dětství a nedám na něj dopustit. Dostává jen nové čepele. Skalpel sem ale nikdy nezkoušel tak netuším jak se s ním dělá, ale tady ho snad používá každý. I když na to moje patlání by ho asi byla i škoda. Very Happy

PříspěvekZaslal: 3.1.2012 21:11 út    Předmět: Citovat

Nevím jak ostatní ale já si myslím že je užší než odlamovák Smile
yvan

PříspěvekZaslal: 3.1.2012 21:13 út    Předmět: Citovat

No já znám jednoho, který skalpelem řeže uplně všechno... Cool

Když na hraně nezáleží, tak jsou pro mě nejrychlejší nůžky. Samozřejmě pakliže je toho víc, nebudu furt střídat nástroje kvůli zkrácení chlopně (chlopeň je takový ten zastaralý konjuktivní prvek, kdyby někdo nevěděl). Když je hrana vidět a má být ostrá a nedeformovaná, tak odlamovací nůž. A když je to něco extra, tak teprve skalpel (křivky, obliny, seřezávání hran, detaily, malé otvory, rohy výřezů, otřepy, krájení a já nevim co).

On taky ale odlamovací nůž není jeden jako druhý. Dlouhodobě lepší asi kovový, případně i aretace.

Pravítko je nejlepší celoocelové, průhledné a se sítí. Až na takové narazíte, dejte vědět, koupím Cool

Na patlaní toho není škoda Shocked Myslete na to, že s kvalitnějším nářadím je vyšší šance na kvalitní výsledek Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukáš

PříspěvekZaslal: 3.1.2012 21:19 út    Předmět: Citovat

Tak to bych se snad ani neměl přiznávat, že skoro všechno pořád stříhám nůžkami Embarassed
Zrno.Zaba

PříspěvekZaslal: 3.1.2012 21:29 út    Předmět: Citovat

yvan: já si myslím, že na nástrojích nezáleží až tolik. Je samozřejmé, že s nástroji které jsou tupé to asi nepůjde ani mistrovy, ale jinak je to hlavně v rukách modeláře. Já su patlal a nemyslím, že lepšími nástroji dosáhnu lepších výsledků. Bude to vždy jen o tom jak dobře dokážu nůžky používat.

PříspěvekZaslal: 3.1.2012 21:46 út    Předmět: Citovat

Tak netvrdím, že je to jediná věc, která ze začátečníka udělá absolutního profesionála, ale co takové kulaté okýnko o průměru čtyř milimetrů. To je podle mě dost poznat, jestli na to vezmu skalpel, řezák, nebo nůžky (když nechám stranou ostatní alternativy). Je to jenom o použití a o cviku.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zrno.Zaba

PříspěvekZaslal: 3.1.2012 21:56 út    Předmět: Citovat

yvan: Tak to souhlas. Takovou titěrnost ani nevím jak bych řešil. Asi sem doposud na takové nenarazil. Very Happy

PříspěvekZaslal: 3.1.2012 22:46 út    Předmět: Citovat

rozdíl mezi skalpelem a řezákem? třeba tohle:

kdo to vyřeže takhle řezacím nožem, má u mě pivo Very Happy

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Stavba, konstrukce, tipy a triky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

Přejdi na: