Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

RY 151 / V.Zadák / 1:32

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pásová technika / Tracked vehicles, tanks
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
VZadak

PříspěvekZaslal: 2.12.2011 9:22 pá    Předmět: RY 151 / V.Zadák / 1:32 Citovat

Hezký den,

začíná zima, a tak jsem se pustil opět do modelu. Přináším zkrácený report ze stavby pásového lanového rypadla RY 151, vyráběného v letech 1967 - 1969 v Uničovských strojírnách.

Jelikož se rozměrové a proporční údaje rypadla poměrně liší, rozměry kopírují lépe zmapovaný RY 1.

Započal jsem pásy. Vzorek jednotlivých článků jsem si nakreslil a podlepil kartonem asi 1mm silným. Toto byla asi nejhorší práce, vyřezání článků, a drobných dílků pásů. Spojování proběhlo v přípravku ze dvou lišt, články jsem spojil pouze proužkem papíru a na něj jsem přilepil vodící profily. Kompromis mezi efektem a pracností. Pásy byly nastříkány načerno.

Následovala kola. Vysekávání otvorů nepravidelného tvaru bylo docela pracné, kolo je taky podlepené. Po kompletaci kol byla střínuta plničem pro sjednocení dolepovaných profilů.

Po slepení podvozku bylo vše nabarveno a zkompletováno. Provedena základní lehká patina opotřebování kol, bude dokončena až naposled. Točnice vyrobena ze dvou kusů - ozubenéko kola a horního ložiskového dílu, který bude přilepen k nástavbě. Spojeno systémem viz. UDS 110p - špejle s podložkou, předepnutá pružinkou z propisky. Osvědčilo se.

Nyní kompletuji otočnou nástavbu - čekají mne zaoblené části nástavby, okna, interier a vnitřek nástavby. Ten nebude věrnou kopií mechanismu, ale bude zde uložen systém navíjení lan. Aby mi ramena pracovala a stále se nemusela ručně navíjet a odmotávat lana, budou osazeny samonavíjecí bubny, kdy by se při pohybu nástavby měla lana sama navíjet a nespadávat z kladek. Toto je ale zatím jen v mé hlavě, nyní teprve sháním podklady k ramenům.

Na posledním obrázku je porovnání s člověkem 180 cm vysokým, rozměry bagru jsou kombinací údajů z několika podkladů, které si bohužel někdy i odporují. Stále si tudíž nejsem 100% jist měřítkovostí bagru, ale bude se to lišit snad minimálně.

Fotil jsem převážně v noci, kvalita fotek není nejlepší. Blesk vytahuje i věci, které ve skutečnosti vidět nejsou. To je dáno i rozdílnou hrubostí povrchu dílů.

Toť zatím vše, další příště.

PříspěvekZaslal: 2.12.2011 10:35 pá    Předmět: Citovat

Noo. To bude zase pěknej kousek. Shocked Wink Až bagřík vyfotíš hotovej někde venku se 148 S1, tak ti bude věřit málokdo, že nejde o archivní fotografii z nějakého lomu. Wink Jen mám připomínku k těm kolům. Možná se pletu..nevím..ale němela by na kolech po obvodu být guma jako u tanků aby ten styk nebyl kov na kov, ale na druhou stranu ten bagr toho asi moc nenajezdil. Smile Jinak držím všechny palce ať se podaří! Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pipiroha

PříspěvekZaslal: 2.12.2011 15:27 pá    Předmět: Citovat

Pěkné budu sledovat... Wink Zajímalo by mě jak se ten bagr pohyboval (tahem)-nevidím žádné "hnací kola"... Wink Cool Razz

Hotovo: VV 100, Zetor 7745, Citroen Jumpy 3x
Ve stavbě: The Brilliant Spider, Březina
djpavel

PříspěvekZaslal: 2.12.2011 17:41 pá    Předmět: Citovat

Držim pěsti a těšim se na další postup. Wink

něco k těm ramenům:http://bagry.cz/cze/forum/stavebni_stroje/lanove_bagry/%28offset%29/140
VZadak

PříspěvekZaslal: 2.12.2011 21:34 pá    Předmět: Citovat

Hnací kola - velmi dobrá poznámka - na krajní "nápravě" měla kola výstupky, které zapadaly do mezer mezi pásy. Toto mám ještě připraveno bokem, ale bude, bude. Gumové lemy kola myslím neměla, rypadla byla víceméně spíše plazivá.

PříspěvekZaslal: 5.12.2011 16:05 po    Předmět: Citovat

Velmi zajímavý pohon... Idea Cool

Hotovo: VV 100, Zetor 7745, Citroen Jumpy 3x
Ve stavbě: The Brilliant Spider, Březina
VZadak

PříspěvekZaslal: 6.12.2011 8:20 út    Předmět: Citovat

Dopracování přední části nástavby, dotmeleno, obroušeno

Drátěnné doplňky, dveře

Víkendový postup

Nyní ladím konstrukci ramene.

PříspěvekZaslal: 9.12.2011 8:36 pá    Předmět: Citovat

Práce se rozšířily na výložník.

.
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pásová technika / Tracked vehicles, tanks Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: