Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tvrz Kouty / Pavel Pejša / 1:165
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Architektura / Architecture
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Pavel Pejša

PříspěvekZaslal: 12.11.2011 20:57 so    Předmět: Tvrz Kouty / Pavel Pejša / 1:165 Citovat

Po dlouhé práci bych se chtěl podělit o novou tvrz z mé dílny. Jedná se o rekonstrukci tvrze ze vsi Kouty na Voticku. Něco málo k historii:

Nejstarší zmínkou o tvrzi je predikát Předoty a Svatomíra z Koutů, kteří roku 1368 dosazovali nového faráře v nedalekých Arnoštovicích. Někdy před rokem 1394 získal Kouty Jarohněv Kejhák z Křečovic, v jehož rodu zboží zůstalo až do poloviny 16. století. Po jeho smrti r. 1407 spravoval otcovské dědictví i za své nezletilé bratry Petráše, Bohuňka a Jana nejstarší z jeho synů Jarohněv. Když jeho bratři někdy kolem roku 1417 dospěli, připadly Kouty při dělení majetku právě Jarohněvovi. Jeho stejnojmenný syn získal roku 1454 od svého strýce Jana Brandlín a o dva roky později po něm dědil id další majetek, o který se však z rozhodnutí soudu musel podělit se svým bratrancem Petrem.
Genealogie rodu v dalších generacích je nejasné, roku 1469 se na Koutech zmiňují bratři Jarohněv, Svatomír a Jaroš, na přelomu 15. a 16. století pak bratři Jan, Jarohněv, Svatomír a Vilém. Při dělení majetku někdy kolem roku 1520 z nich získal Koutskou tvrz Jarohněv, který zemřel krátce po roce 1542. Když se jeho tři synové o čtyři roky později dělili o rodový majetek, připadla koutská tvrz mladším Oldřichovi a Svatomírovi. Ti si ji mezi sebou museli rozdělit a součástí zápisu do zemských desek je tak i stručný popis sídla (blíže u popisu tvrze). Již o rok později, roku 1547 však byl Oldřich zavražděn Petrem Voračickým z Paběnic a jeho díl tvrze přešel na Svatomíra (+ před 1554). Po jednom z bratrů zůstaly dcery Alžběta a Dorota. Kouty připadly Alžbětě (+1574), která je odkázala své dceři z prvního manželství Elišce Voračické provdané za Bořka Nepoliského. Eliška zemřela již o tři roky později a statek přešel na jejich nezletilé syny. Než dospěli, spravoval jej za ně jejich otec, dědictví po matce jim však nechtěl vydat ani poté, co dosáhli plnoletosti. Teprve když jej obeslali k soudu jim za koutecké zboží vyplatil 5500 kop míšeňských grošů.
Roku 1600 pak Bořek prodal Kout Jiřímu Vítovi ze Rzavého po jehož smrti roku 1604 bylo panství prostřednictvím zemského soudu roku 1606 prodáno Kunhutě z Říčan, manželce majitele nedalekého Smilkova Jana z Talmberka. Koutecké panství bylo připojeno ke Smilkovu, tvrz tak ztratila svou primární rezidenční funkci a začala pustnout. Její zdivo údajně z větší části stálo ještě v 18. století, roku 1813 však bylo z až na několik zdí rozbořeno.

Zatím mám hotový bílý zkušební model a vytištěné stránky barevné verze modelu a nyní se pustím do stavby. Co se týče fotek, tak se předem omlouvám za kvalitu. je to foceno mobilem za umělého osvětlení, ale pro představu to snad bude stačit.

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 12.11.2011 22:50 so    Předmět: Citovat

Že by už inkoustová tiskárna? Wink Asi jediné, co bych na tomto modelu upravil jsou vikýře.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Pavel Pejša

PříspěvekZaslal: 12.11.2011 23:08 so    Předmět: Citovat

Ano inkoustová tiskárna, tak doufám, že to bude lepší práce. Vikýře budou mít samozřejmě přesahy střechy, takže nebudou vypadat jako na bílém modelu. Při konzultaci se Šandíkem jsme došli k závěru, že to budou jen takové prosvětlovací a provzdušňovací malé vikýře, a proto jsem se rozhodl pro jednoduchou formu vikýřů.
mike 000969

PříspěvekZaslal: 12.11.2011 23:12 so    Předmět: Citovat

Knoxi když si klikneš na pátej obrázek, jsou tam ty vikýře předpokládám asi tak jak budou na barevném modelu. Wink

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 12.11.2011 23:23 so    Předmět: Citovat

Jupí!
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Lesy

PříspěvekZaslal: 13.11.2011 12:28 ne    Předmět: Citovat

Další pěkný kousek ! Těším se na stavbu barevného modelu a určitě budu sledovat .
Šandík

PříspěvekZaslal: 13.11.2011 17:55 ne    Předmět: Citovat

Luxus, moc blahopřeju!
Pavel Pejša

PříspěvekZaslal: 13.11.2011 19:50 ne    Předmět: Citovat

Tak pokud napíše Šandík luxus, tak je to pro mě ta největší pocta, a zárověň velmi dobrá zpráva, že naše konzultace byla přínosná a jsem rád že se mu výtvor líbí.
Aki

PříspěvekZaslal: 13.11.2011 19:59 ne    Předmět: Citovat

vypadá to nádherně Smile nešlo by ještě nějak odstranit černý lomový čáry? aspoň na světlých plochách... Wink

některý ženský jsou strašně dětinský... nedávno mi jedna vlezla do koupelny a potopila všechny moje lodičky...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Vita

PříspěvekZaslal: 13.11.2011 20:32 ne    Předmět: Citovat

Vy nás ale zásobujete pane Karfík ! Razz
Pavel Pejša

PříspěvekZaslal: 13.11.2011 23:08 ne    Předmět: Citovat

Tak jsem se pustil do stavby. Jako obvykle jsem začal stavbou vstupní věže s bránou. Podle archeologického průzkumu ji nelze na 100% potvrdit na tomto místě, ale vzhledem k tvaru rybníčku a celkové situaci je to nejpravděpodobnější místo pro bránu. Prakticky celou rekonstrukci provádím podle hmotové rekonstrukce od profesora Durdíka.
Jinak ty lomové čáry odstraňovat nebudu. Mě se to takhle prostě líbí a nezapírá to, že se jedná o papírový model. (Asi jsem příliš odkojen panem Vyškovským)
Zatím se stavba daří, jen se omlouvám za ty fotky, ale jindy než večer se k lepení nedostanu a za světla fotit prostě nemám čas. Snad příště to bude lepší.

j_pajdla

PříspěvekZaslal: 14.11.2011 7:26 po    Předmět: Citovat

Tak zase tady máme jeden moc pěkný kousek..
Pavle obdiv....
Honza P

PříspěvekZaslal: 16.11.2011 0:48 st    Předmět: Citovat

Velice sympatický modýlek Wink Držím pěsti, ať se dílo daří! Jen malá otázečka do pranice Smile.. Bude tento model volně stažitelný, či nikoliv? Dík.
Pavel Pejša

PříspěvekZaslal: 16.11.2011 9:39 st    Předmět: Citovat

Model budu zase posílat když o něj bude mít někdo zájem. Ale až bude hotový.
karelmotlik

PříspěvekZaslal: 16.11.2011 11:52 st    Předmět: Citovat

Tak si myslím že zájem opět bude ... Laughing ... V každým případě palec nahoru ...
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Architektura / Architecture Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

Přejdi na: