Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TKS / GPM / 1:25 - HOTOVO
Jdi na stránku 1, 2  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pásová technika / Tracked vehicles, tanks
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Markulin

PříspěvekZaslal: 10.10.2011 13:40 po    Předmět: TKS / GPM / 1:25 - HOTOVO Citovat

tak jsem tady s dalším polákem.... jde o model tankety TKS.....je to už nějaký ten rok co je na světě takže je to na něm trošku znát.... na výběr jsou dvě verze lišící se výzbrojí....s kulometem a s kanonem ráže 20 mm.....rozhodl jsem se pro kulometnou verzi.....

něco málo o předloze :

Na jaře roku 1933 začaly práce na vývoji nové modifikace, která měla odstranit nedostatky dosavadních TK-3. Hlavním designérem se stal Ing. Edward Habich po smrti Wladyslawa Trzeciaka. Prvním, a hlavním požadavkem bylo zesílení pancíře. Pancíř byl mírně zesílen, takže u prvních sérií TKS byl přední pancíř silný 6 - 10 milimetrů, boční 8 milimetrů, stropní 3 milimetrů a podlaha 5 milimetrů. Pozdější produkce dostávala silnější pláty, takže vpředu, vzadu a na bocích dosahovala síla pancíře 8 - 10 milimetrů. Motor Ford byl nahrazen novým motorem Polski FIAT 122AC o výkonu 42 koňských sil a obsahu 2516 ccm, později s novým typem převodovky. Základ prototypu tvořil původní TK-3, přestavěný do podoby TKS. Výzbroj prototypu tvořil kulomet wz.30 ráže 7,92 mm s charakteristickým chladičem hlavně.
Na rozdíl od prototypu i prvních vozidel nesla sériová produkce jinou výzbroj, a to kulomet wz.25 stejné ráže. Ukázalo se totiž, že kulomet wz.30 není vhodný pro použití v obrněném vozidle.
Stroj byl podroben intenzivním zkouškám, ve kterých uspěl, a na základě právě zkoušek byl přijat do výzbroje a schválena jeho sériová výroba. Do března 1937 bylo vyrobeno 262 těchto tančíků.

Několik měsíců před vypuknutím druhé světové války řešili polští odborníci otázku, co s tančíky dále. Kulomety jsou proti obrněné technice protivníka naprosto neúčinné. Bylo tedy rozhodnuto, že bude pár desítek tančíků přezbrojeno automatickým kanonem ráže 20 milimetrů. Koncem roku byly testovány kanony firem Solothurn a Madsen, ale nepřesvědčily o svých kvalitách polské odborníky. Proto se přistoupilo k vývoji vlastního kanonu. Během roku 1938 byly testovány prototypy kanonů na tančících TK a TKS. Po úspěšných testech kanonů je rozhodnuto přijmout kanon wz.38 do výzbroje polské armády. Kanon probíjel ze vzdálenosti 500 metrů ocelovou desku o tloušťce 20 mm.Zásoba munice v tančíku činila 250 nábojů. Počítalo se s přezbrojením 80 tančíků TKS a 70 TK-3, nicméně, do začátku druhé světové války bylo dokončeno mezi 20 a 24 tančíky.

no a teď už ke stavbě....začal jsem ji už před nějakým časem ale nějak nebyl čas zajít na net a něco o tom napsat Confused začal jsem motorem a vlastně celým pajšlem vozítka....je to taková pohodová práce...sem tam přemýšlím jak co patří a jak to zrovna autor myslel ale zatím všechno sedí...tak snad to vydrží....

no a tady už pár fotek jak to všechno sedí a nesedí v korbě Cool Cool
...stejně z toho všeho půjde ve finále vidět jen málo.....nechám otevřený jen poklop na stanovišti střelce.....tak snad to není tak hrozné Rolling Eyes

Naposledy upravil Markulin dne 1.12.2011 13:33 čt, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Markulin

PříspěvekZaslal: 18.10.2011 10:59 út    Předmět: Citovat

stavba malinko pokročila...z důvodu stěhování nebyl čas sem dávat fotky...tak tady jich pár je
Markulin

PříspěvekZaslal: 31.10.2011 12:23 po    Předmět: Citovat

pokračuju podvozkem a zavěšením kol.....hrůza děs......peru se s tím co to dá tak snad to bude vypadat líp až tobude v celku Confused
Brzdic
Moderátor

PříspěvekZaslal: 31.10.2011 14:39 po    Předmět: Citovat

Pereš se s tou drobotinou parádně, tak držím palce a ať se daří. Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Markulin

PříspěvekZaslal: 31.10.2011 21:43 po    Předmět: Citovat

díky za podporu....je to opravdu drobotina....už jsem měl dokonce i chuť s tím praštit......ale vyžeru si to až do konce Rolling Eyes
Markulin

PříspěvekZaslal: 3.11.2011 13:52 čt    Předmět: Citovat

Pokračuju kompletací podvozku.......

Ještě to budu muset trochu doladit ať to trochu vypadá Rolling Eyes
Markulin

PříspěvekZaslal: 7.11.2011 18:14 po    Předmět: Citovat

Hotové napínací kola a TKS už stojí na všech 8.......

a začínám s kladkovýma kolečkama Confused
Markulin

PříspěvekZaslal: 11.11.2011 14:00 pá    Předmět: Citovat

Kladky jsou hotové a na svém místě...trochu komplikací při osazování vyřešila hrubá síla...už zbývají jenom pásy, kulomet a může se vyrazit Very Happy
Markulin

PříspěvekZaslal: 19.11.2011 13:17 so    Předmět: Citovat

Po dlouhém prasení jsem nasadil první pás Confused Confused .....

Doufám že druhý se mě povede o něco líp....
Dejv

PříspěvekZaslal: 19.11.2011 17:39 so    Předmět: Citovat

V pohodě ne? O článek zkrátíš a je vymalováno Very Happy .
LARY

PříspěvekZaslal: 19.11.2011 18:27 so    Předmět: Citovat

Je to tak, lepší to je vždy s rezervou Wink .
Markulin

PříspěvekZaslal: 23.11.2011 14:02 st    Předmět: Citovat

tak pásy jsou nasazené oba...nejsou podle mých představ tak se s nima pokusím ještě něco udělat...vnitřní stranu pásů jsem radši zabarvil a ani tak to ještě není ono....kulomet je taky už na svém místě a mám skoro hotovo....ještě nějaké poslední drobnosti....stříknout lakem a končím
Markulin

PříspěvekZaslal: 1.12.2011 13:28 čt    Předmět: Citovat

mám hotovo....jen jsem prcka stříkl lakem a udělal lano....i když to asi půjde pryč...abych pravdu řekl....představoval jsem si to malinko jinak ale nakonec se na to dívat dá Cool ....a jsem docela rád že to mám už za sebou...příště se poohlédnu po něčem trochu větším ....takže odlkádám prcka na místo a hledám dalšího poláka Very Happy
Brzdic
Moderátor

PříspěvekZaslal: 1.12.2011 13:59 čt    Předmět: Citovat

Ale jo zmákl jsi to pěkně, jelikož jsem ho taky stavěl, tak vím že dát takového prcka dohromady je někdy velmi úmorný. Smile
Standa

PříspěvekZaslal: 3.12.2011 3:14 so    Předmět: Citovat

Jojo je to malý, ale zákeřný, sám mám rozestavěného tohodle a ještě jednoho docela podobného - teda korba možná i víc komplikovaná než větší Tiger či Panther, ale zvládl si to hezky Smile - jsem zvědav jak dopadnu já, až se vrátím ke svým NZ Rolling Eyes
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pásová technika / Tracked vehicles, tanks Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přejdi na: