Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 


Papírová archeologie pokračuje: Papírové Matchboxy

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pohledem do historie / Historic paper models
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Standa F.
Administrátor


Založen: 10.2.2006
Příspěvky: 1563
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: 26.10.2009 0:06 po    Předmět: Papírová archeologie pokračuje: Papírové Matchboxy Citovat

Pokud se zadaří, snad někdy vyjde 1. část čtyřdílné (?) Papírové archeologie tiskem - asi bych to neměl takhle dopředu avizovat, ale když už něco na veřejnosti plácnu, aspoň mne to nabudí k realizaci Cool.

Nutno hodně "zbrojit", oproti textu psaného před devíti lety dosti přepisovat a doplnit bílá místa na mapě.
Otevřme nyní "železný" archív - s angličáky, které se přímo vážou na staré vystřihovánky z ABC. Nemám velkou sbírku Matchboxů - vybíral jsem si jen ty, které stály modelem pro papírové modely.

Známý Packard-Landaulet z r. 1912 už znáte, zmastil jsem ho nedávno pro potřeby výstavy v Muzeu Karlova mostu. Vystřihovánka vyšla v ABC č. 12/13 v březnu 1969 a jde o vůbec první papírový model v ABC autorské dvojice architektů Pavla Blechy a Richarda Vyškovského:Pan Vyškovský použití tohoto angličáku při tvorbě vystřihovánky potvrzuje. Dalším důkazem je též doprovodný text na krabičce, ze kterého jsou převzaty údaje z úvodního textu vystřihovánky.

Pokud trošku znáte řadu starých kovových autoveteránů Matchbox - Models of Yesteryear, již tušíte, že Packard nebyl jediným podkladem pro vystřihovánku. Angličáky bylo lze zakoupiti v těch dobách v Tuzexu, zvláštním to obchodě zahraničním zbožím. S českými korunami jste tam nepochodili, jen s "bony", které se nedaly nikde oficiálně sehnat, pokud jste nepracovali v zahraničí, ale každý je nějak sehnal Very Happy. Jedna tuzexová poukázka (bon) se měnila léta za pětikačku. Malé matchboxy řady Superfast stály počátkem 70. let 5 bonů, tedy 25 Kčs. Yesteryeary z konce 60. let byly asi o chlupek dražší, jelikož šlo o větší a propracovanější modýlky.

Ford T "Plechová Líza" z ABC č. 16/13 má (možná) rovněž "odlitého" předchůdce, ale důkazy nejsou jisté - červený angličák se barevně liší od vystřihovánky a ani údaje z krabičky v textu nenalézám:Renault 1911 z ABC č. 18/13 už "pasuje" s angličákem lépe - odpovídá zelená barva, červené sedačky a uvedená technická data z návodu sedí s krabičkou:Mercer 1913 z ABC č. 20/13 - tady je důkaz velmi markantní - podrobná čísýlka jsou opsána z krabičky - pokud trošku vládnete nářečím britským, viz srovnání níže:

Thomas Flyabout z r. 1909, u návodu "přešotkován" na Plyarout (ehm, tak jako v posledním ABC upoutávka na Simsonový plakát Smile), vyšel v ABC č. 23/13 a rovněž hned upoutá shodná barva matchboxu s vystřihovánkou či text u návodu a na krabičce: Je převzat údaj o exempláři vozu v muzeu ve městě Reno v USA.
Zřejmě kvůli úspoře místa vystřihovánka neobsahuje sundávací střechu a vůz je odkrytý:Maxwell Roadster 1911 z ABC č. 21/14 - redakce musela mít angličák v ruce - obdobná barva vozu a text u návodu obsahuje dosti specifické údaje, které nacházíme na krabičce: Údaje o výrobci, o tehdejší ceně 1400 dolarů a o přítomnosti vozu ve sbírce H. Austina Clarka z New Yorku.
Vystřihovánka rovněž neobsahuje sundávací střechu:Rolls-Royce "Silver Ghost" z r. 1907 vyšel v ABC č. 3/15. Celkem "sedí" barevné provedení vystřihovánky s kovovým autíčkem, chybí ovšem další důkazy - texty se tentokrát liší:Spyker z r. 1904 z ABC č. 18/15 je posledním z řady prvních autoveteránů značky "BV", který má jednoznačný původ u firmy Lesney vyrábějící Matchboxy. "Sedí" zelené sedačky i vzdáleně barva vozu, úvodní text u návodu cituje z krabičky údaje o objemu motoru a ceně v Anglii v r. 1904: 460 liber. Stejně tak je zmíněna filmová komedie Geneviéve, kde byl vůz využit:Na autoveterány dvojice Blecha-Vyškovský navázal nový autor, Ladislav Müller. Jeho prvním počinem byl závodní autoveterán Bentley z r. 1929 (ABC č. 17/15), který jako by z "okna" vypadl matchboxu - včetně zelené barvy, červených sedaček a startovního čísla 5 (zcenzurována byla jen "imperialistická" britská vlajka na malých dvířkách Cool):Peugeot z r. 1907 (ABC č. 19/16) stejného autora je identický s angličákem:I u novějších vystřihovánek najdeme značnou podobnost s matchboxy, ale bylo by spekulativní v této chvíli tvrdit, že autor měl v pozdějších dobách k dispozici jen tuto předlohu - zkusím časem ověřit přímo s Mistrem RV... zde jeho Rolls-Royce 1912 z ABC č. 7/31 (prosinec 1986):Na závěr se rozlučme albatroskou - ano, (tehdejší) přátelé a kolegové z práce P. Blecha a R. Vyškovský měli rádi matchboxy - to víme, to shodně tvrdí oba... WinkJak vidno, důkazů je dosti a poodkrývá se před námi proces vzniku nejstarších vystřihovánek z ABC - nejprve to byly kreace z východního spřáteleného Německa, britské matchboxy... chvilku to trvalo, než si "ábíčkovské" modelářství našlo svou cestu.

Poznatky budu v každém případě konfrontovat s panem R. Vyškovským i tehdejším šéfredaktorem ABC, panem V. Tomanem. Nutno si uvědomit, že v té době - na přelomu 60. a 70. let minulého století - se solidní informace sháněly nesrovnatelně hůře než dnes. Pomáhaly sem-tam časopisy, chabé černobílé obrázky a ... hračky, stavebnice či modely rozličných výrobců z kovu či plastu.

Díky za pozornost a zdraví, SF


Naposledy upravil Standa F. dne 29.3.2011 23:07 út, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MartinusZaložen: 20.4.2009
Příspěvky: 711
Bydliště: Kolín

PříspěvekZaslal: 26.10.2009 9:34 po    Předmět: Citovat

Pls nemá někdo foto sestavených dvou modelů z Albatrosu? Ten sešit se hodně objevuje na *** (však vy víte kde Wink ), ale nikde jsem nesehnal foto sestavených modelů, jestli má cenu do toho zastřihnout...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
r.valenaZaložen: 13.5.2007
Příspěvky: 502
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: 26.10.2009 12:30 po    Předmět: Citovat

Renaulta 1911 jsem stavěl Very Happy Very Happy Very Happy


_________________
Radek
---------------------------------------------------
rozestavěno : SOJUZ 28, kosmická tělesa,Točník
dokončeno : http://www.papirove-modely.cz/user/index.php?showuser=r.valena + další dva pytle modelů
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mediumZaložen: 25.4.2006
Příspěvky: 514
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: 26.10.2009 23:19 po    Předmět: Citovat

A nebo (pokud se nepletu) by mohly býti veterány k zhlídnutí v muzeu na výstavě Mistra RV.
_________________
Do you think they'll try to break my balls?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa F.
Administrátor


Založen: 10.2.2006
Příspěvky: 1563
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: 31.10.2009 22:08 so    Předmět: Citovat

Martinus napsal:
Pls nemá někdo foto sestavených dvou modelů z Albatrosu?

Ano, Michal medium má pravdu - je to bystrý návštěvník Wink. V Muzeu mostu Karla jsou nyní k vidění oba vozy z Albatrosu - takže alespoň rychlé foto skrzevá sklo:

Naposledy upravil Standa F. dne 18.10.2010 17:51 po, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MartinusZaložen: 20.4.2009
Příspěvky: 711
Bydliště: Kolín

PříspěvekZaslal: 31.10.2009 22:14 so    Předmět: Citovat

Díky za foto, takže je uvidím naživo někdy v prosinci. Zatím vypadají, že jsou "větší než obvykle" Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mediumZaložen: 25.4.2006
Příspěvky: 514
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: 31.10.2009 23:35 so    Předmět: Citovat

Standa F. napsal:
Ano, Michal medium má pravdu - je to bystrý návštěvník Wink.


Houby bystrý, zrovna jsem byl přítomen klení Michala Kavaliera, když se modýlky snažil postavi na kola, ovšem jim se moc nechtělo. Naopak, bystrý bude ten, kdo najde víčko od Herkulesu, které v muzeu Michal Kavalier ztratil. Je to ta mrňavá čepička z nejmenší lahvičky v níž se Herkules vyrábí - takže něco o rozměrech 2x4 mm. Nálezce bude třeba od Michala odměněn Cool
_________________
Do you think they'll try to break my balls?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MikulášZaložen: 2.3.2009
Příspěvky: 155

PříspěvekZaslal: 13.12.2009 20:05 ne    Předmět: Krabičky Matchboxů Citovat

Pokud si dobře vzpomínám, tak původní krabičky Matchboxů (hlavně těch úplně prvních) měly být inspirovány - ano, tušíte dobře - zápalkovými krabičkami, a to přímo ze SOLO Sušice, které byly k dostání i na anglickém trhu. První angličáky měly krabičku opravdu zpracovanou tak, že se jedné tehdejší sérii sušických zápalek podobala. Jen hlavní motiv (myslím, že nějaká budova) byl zaměněn za obrázek auta, ale styl písma i ozdobné prvky zůstaly. U těch krabiček od "Vyškovského angličáků" už ta souvislost není tak zřejmá, ale přeci jen se tyto krabičky snaží krabičku zápalek napodobit tím modrým pruhem po stranách (tam, kde je obvykle ta třecí plocha nebo jak se tomu říká).

Takže to vypadá na dvojí kulturní výměnu: sušické zápalky byly podnětem pro výrobce angličáků... a tyto angličáky stály na začátku ojedinělé tvorby architekta Vyškovského!
_________________
Význam zkratky ČD? Čekej dobrodružství!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MikulášZaložen: 2.3.2009
Příspěvky: 155

PříspěvekZaslal: 14.12.2009 19:18 po    Předmět: Citovat

Ještě včera se mi podařilo najít ten zmíněný článek, vyšel před deseti lety.

Chce se mi dodat, že dnes by se už nejednalo o zápalky sušické, ale indické. Bohužel.
_________________
Význam zkratky ČD? Čekej dobrodružství!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Standa F.
Administrátor


Založen: 10.2.2006
Příspěvky: 1563
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: 30.5.2010 14:48 ne    Předmět: Citovat

Probírám se haldou fotek modelů v databázi, když mi to konečně seplo - trvalo to pouze 39 let Smile.

Když mi máma s tátou v r. 1971 koupili v ostravském Tuzexu tenhle Matchbox, supersporťák Alfa Romeo Carabo, byl jsem coby prvňáček na vrcholu blaha. Stál 5 bonů, tj. 25 tehdejších korun, za což jste pořídili dva solidní obědy v restauraci ...Angličáček jsem léty samou láskou a leštěním pochopitelně téměř zničil, ale dodnes jej mám Cool (vyfocený model je jiný kus zakoupený o mnoho let později).
Ale proč o tom píšu - nepřipomíná vám nějaký papírový model? Zrovna v té době, v lednu 1971, vyšlo ABC č. 9/15 a v něm byla vystřihovánka záhadného experimentálního automobilu BV-X1 Carwax Fluid pánů Blechy a Vyškovského ...
Podobnost čistě náhodná? Určitě ne. Oba známí tvůrci vystřihovánek buď měli angličák po ruce, jako v případě několika veteránů (viz začátek tohoto vlákna), anebo měli obrázky skutečného Caraba (vůz z r. 1968) z motoristických časopisů.

V každém případě zkusím malého angličáka někdy přinést a ukázat panu R. Vyškovskému, zda se nerozpomene na tuto vzdálenou dobu ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pohledem do historie / Historic paper models Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com