Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ocelové město

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Diorámata a miniboxové krajiny / Diorama
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Listy

PříspěvekZaslal: 24.4.2009 10:56 pá    Předmět: Ocelové město Citovat

Exclamation Varování ministerstva papírnictví: Objekt na stránce, kterou jste právě navštívili, není přesným modelem! Jedná se pouze o ilustrační ztvárnění, které si nečiní nárok být technicky a historicky dokonalým dokumentem konkrétních dějů a situací.

Je tomu už pár let, co naše rodinka pod vlivem neuspokojivé finanční a zejména bytové situace opustila stověžatou matičku a přenesla svůj hlavní stan na Kladno. Na rozdíl od většiny starých starých kladěňáků, kteří si jistě v minulých desetiletích užili dost a dost, já nikdy nepřestal litovat, že slavná těžce industriální éra tohoto města a kraje již zřejmě nadobro skončila a Kladno se z kdysi hrdého ocelového města stále více transformuje do podoby ospalé přípražské noclehárny. Abych si alespoň trochu zpřítomnil dobu, kdy po kolejích vedoucích nejen v areálu oceláren ale i v okolí města a v několika případech i přímo jeho středem dnem i nocí duněly soupravy s rudou, uhlím, šrotem, vápnem, pískem a kdoví čím ještě, rozhodl jsem se postavit toto dioráma.

Inspirací k jeho stavbě mi byl jednak stejnojmenný český film, jednak fotografie v knize "150 let parostrojní železnice na Kladně" ( Knižní edice KHKD 2005 ), ale hlavně část expozice v železničním muzeu v Lužné u Rakovníka, která se tématu kladenských průmyslovek věnuje.

Dioráma je opět vytvořeno jako prvostavba s vyjímkou lokomotiv, které jsou přebytkem po mnou již dříve stavěném modelu jakési polské úzkokolejky.

Ta menší je tzv. Krausska, větší pochází z výroby firmy Orestein & Koppel. Zbarvení a označení jsem nechal původní ( snad nějaký polský cukrovar ) ale stejné, nebo velmi podobné lokomotivy se na kolejišti kladenských hutí a oceláren zaručěně vyskytovaly. Vagóny, tzv. struskové kalichy jsou vlastní vytvořené podle fotek z Lužné

Stavbu dioramatu jsem pojal jako příležitost, vyzkoušet si v praxi vědomosti nabyté při četbě odborných modelářských periodik ( MODELÁŘ, NOVINKY ), která se touto tvorbou podrobně zaobírají. Uvedu je několik nejdůležitějších zásad:

- horizontálně členěné dioráma má oproti placce vždy větší šenci zaujmout
- atraktivnosti a dramatičnosti scény napomůže, bude li centrální objekt natočen oproti pozorovately v úhlu 30 - 45 stupňů
- na podložku se nesnažte dostat všechno - nevejde-li se celá budova, stačí jen nároží

Je to také můj první papírový model, na kterém jsem použil patinu - pro rez akrylovku , pro zaprášení a ušpinění pastely a nastrouhanou tuhu.

A na závěr ještě dvě fotky ( včetně jedné "dobové" ), vytvořené prostě tak, že jsem za dioráma postavil rozevřenou knihu o budování šťastné budoucnosti.

Další foto v sekci galerie

P.S.:Jestli mi někdo napíše, že to v pozadí není Poldovka ale NHKG, tak se opravdu naštvu!!! Twisted Evil
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Šandík

PříspěvekZaslal: 24.4.2009 12:20 pá    Předmět: Citovat

Jak to, že jste od rána nenaložili ani metrák matriálu?
Co?
Povídám, jak to, že jste od rána nenaložili ani metrák matriálu?
Stávkujeme!

Sorry za OT, ale když se řekne Kladno a hutě, tak se mi vybaví právě tenhle film ;o)
Dermont

PříspěvekZaslal: 10.9.2009 14:19 čt    Předmět: Citovat

Super vypadá to fakt skvěle...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Diorámata a miniboxové krajiny / Diorama Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: