Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dioráma "Výtopna"
Jdi na stránku Předchozí  1, 2

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Diorámata a miniboxové krajiny / Diorama
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
NolthA

PříspěvekZaslal: 25.4.2009 20:18 so    Předmět: Citovat

No já se tak trochu považuji i za železničního modeláře a nemám problém s tím že vodní jeřád není podle žádného reálného apod.... dio se mi líbí a je to hezký pohled, je pravda že já bych ho koncipoval uplně jinak, ale modelářským zpracováním na tuto práci nemám, zatím se stále učím.

jediné co mi "vadí" a co tu nezaznělo je to že jen popel a uhlí vedle sebe, popel z lokomotiv byl žhavý a uložení hned vedle uhlí není asi tím nejlepším nápadem, ale to spíše jako panaučení pro příště a pro ostatní.

hank: k tebou zmíněným vedením modelářským klubů, ano jistě jsou tam i zdatní modeláři a umí vést a naučit, ale bohužel se najdou i tací kteří od toho spíše odradí, vždy je to o lidech

hopi: no modelová železnice se staví často podle fantazie, ale měla by zachovat nějaké zákonitosti železnice skutečné. to že mnohým se líbí vláčky a proto si doma postaví "kolejiště" bych nebral jako jasný důkaz že se staví jen podle fantazie, viděl jsem dost kolejišt, u některým se mi chtělo brečet ale jsou i taková která mě oslovila .... vždy je to o přístupu.

ale shrnuto, já mám rád železnici (hlavně tu českou a slovenskou ) a z tohoto pohledu tu moc modelu není, takže jsem rád za každý hezky zpracovaný a rád se podívám, železnice je celkem složitý celek a ne všichni mu rozumí, ale je fajn že se snaží a jistě se člověk muže poučit i z chyb jiných a někdo další kdo by chtěl stavět dio z výtopny tu muže nalézt informace které mu budou nápomocny.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Listy

PříspěvekZaslal: 26.4.2009 11:38 ne    Předmět: Citovat

Co se týče toho popela, já si to představuju ( jako Hurvínek válku Confused ) tak, že se popel z lokomotivy vyhrábl do kanálu a až po vychladnutí se vybral a uskladnil v ohradě. Na některých foto ( např. v publikaci "Parní lokomotivy řad 476.1 a 477.0", obr, č. 199 ) se mašiny popelem doslova brodí. A obsluhující personál s nimi, takže tak horké to zase být nemohlo.
NolthA

PříspěvekZaslal: 27.4.2009 18:00 po    Předmět: Citovat

Listy:
no já jsem na tom velmi podobně, také jen představy přeci jen jsem se narodil v době kd pravidelný parní provoz končil tudíž toho moc nevím, ale myslím že i kdyby se z jámy vyklízel už vychladlý, tak i ta popelová jáma vypadá že je v blízkosti uhlí, co jsem se kde dočetl tak se uvádělo že uhlí a popelová jáma nejsou v těsné blízkosti, ikdyž kdo ví na lokálkách to mohlo být blízko Smile)))
Listy

PříspěvekZaslal: 28.4.2009 9:10 út    Předmět: Citovat

No tady nešlo ani tak o stanici na Bohem zapomenuté lokálce, jako spíš naopak - o nádraží příměstké dopravy nacházející se uprostřed husté zástavby. Když se pozorně podíváš, možná zjištíš, že základy pod lampami jsou poněkud předimenzované. To je tím, že na jejich místě měli původně stát pilíře nesoucí lávku pro pěší. Ta měla vést nad kolejemi a ústit schodištěm na cestu podél výtopny ( od kolejí oddělená plotem ). Lávka s hustým pěším provozem měla být prvkem, který měl v pozorovateli vyvolat dojem přítomnosti sice neviditelné leč tušené přítomnosti velkého města. Odborníci mě možná opraví, ale předpokládám že v podmínkách kdy bylo nádraží prostorově limitováno okolní zástavbou byla určitá míra improvizace a zjednodušení přípustná.

Ještě k lávce. K realizaci nakonec nedošlo z několika důvodů. Jednak jsem podobný motiv již před časem použil na jiném dioramatu ( Ocelové město ), druhak se mi zdálo, že to celé začíná být tak trochu přeplácáné a obě "hlavní hrdinky" tedy lokomotivy se v tom začínají ztrácet. ( No ale hlavně se mi do toho už fakt nechtělo Wink !!! ) Proto zůstalo před výtopnou tolik volného místa ( což mi také několik kolegů vytklo )

To jen znovu dokazuje, že dioráma je komplexní disciplína, kterou je třeba dobře plánovat a při stavbě přemýšlet. Stačí něco vynechat nebo naopak něco zbytečného přidat a už to celé ztrácí smysl!
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Diorámata a miniboxové krajiny / Diorama Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

Přejdi na: