Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Troleje 1:300

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Železnice / Railways
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dan-Sam

PříspěvekZaslal: 21.10.2008 14:36 út    Předmět: Troleje 1:300 Citovat

Má někdo zkušenosti s tvorbou trolejí pro kolejová vozidla v tomto měřítku? Tramvajová bych si dokázal představit, ale drážní jsou přeci jen trochu složitější.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Supermuf

PříspěvekZaslal: 22.10.2008 16:33 st    Předmět: Citovat

Kde já jsem to jenom viděl .... Question

Idea Idea
Aha, už vím. Není to sice v požadovaném měřítku, ale je to ono.

http://www.papermodelers.sk/viewtopic.php?f=54&t=225
http://www.papermodelers.sk/viewtopic.php?f=54&t=226
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
hank

Bydliště: přes víkend Doksy u Mácháče, v týdnu Litovel na Hané, občas celý svět :-)

PříspěvekZaslal: 22.10.2008 21:21 st    Předmět: Citovat

Asi s tím chlapci budete mít trochu problém.

Průřez vodičů trakčního vedení je v závislosti na použité napájecí soustavě 80 - 120 mm2, což odpovídá průměru 10 - 12 mm (stejnosměrná soustava má větší ztráty, tudíž větší průřez), v měřítku 1:300 tedy 0,03 - 0,04 mm. Těžko si dovedu představit modelářsky dostupný materiál, který by nevypadal nepřirozeně tlustě. Možná lidský vlas? Ten má tloušťku cca 0,05 mm.

Fakt je, že i železniční modeláři v menších měřítkách s tím mají problém. Většinou ta trolej nevypadá modelově věrně. Viděl jsem před léty kolejiště 1:160, kde bylo trakční vedení naznačeno jen sloupy a bránami a vodiče i závěsy byly vynechány. Ani to nevypadalo moc blbě.

Ale nechci vás odrazovat, chraň bůh... třeba už to někdo vymyslel.

zdraví
hank
štefíno

PříspěvekZaslal: 22.10.2008 22:08 st    Předmět: Citovat

Hmmm...tak v tomto měřítku to bude "malý" problém . Jak psal hank, prvním problémem je tloušťka samotného vedení. Při nejhorším by se dal poučít drátek tloušťky 0,1, který myslím si vypadá ještě celkem modelově. Zadruhé si myslím, že dávat dokupy tak tenké drátky tak, aby to vypadalo jako trolejové vedení, by byl taky pěknej záhul. A zaposlední si neumím představit vyřezávat nádražní sloupy(myslím ty s tím diagonálním vystužením).
Kdysi jsem dělal nádraží 1:300 , ale k vedení jsem se nedopracoval. Pokud najdu nějaké "zbytky" tohoto modelu, tak je sem dám, ale moc tomu nevěřím Very Happy .
numi
Moderátor

PříspěvekZaslal: 22.10.2008 23:03 st    Předmět: Citovat

Mistr praguemodels používal cituji"nejlépe se to udělá z rybářského vlasce 0.1 mm . Přesný typ je Colmic Fendreel průměr 0,105 mm."
Dan-Sam

PříspěvekZaslal: 22.10.2008 23:34 st    Předmět: Citovat

Jako energetik samozřejmě vím, jaké jsou průřezy trakčního vedení a při zmenšení v měřítku toto ani nehodlám brát v potaz. Spíš mě zajímají samotné stožáry. Je jasné, že příčkový stožár nemá smysl žádným způsobem vyřezávat a myslím, že tudy cesta ani vést nemůže. Při zakládání vlákna jsem uvažoval spíše betonové stožáry.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JakubK

PříspěvekZaslal: 23.10.2008 8:31 čt    Předmět: Citovat

numi napsal:
Mistr praguemodels používal cituji"nejlépe se to udělá z rybářského vlasce 0.1 mm . Přesný typ je Colmic Fendreel průměr 0,105 mm."

Dají se sehnat i návazcové materiály o menším průměru. Tady např. 0,07 Mám pocit, že jsem zahlédl někde i 0,06, ale na méně se asi nedostaneš.
zrzek
Moderátor

PříspěvekZaslal: 23.10.2008 14:56 čt    Předmět: Citovat

to Dan-Sam: myslím, že nejlepší je nabít aku foťáku a vyrazit ven do terénu. Tam koukat okolo sebe a pořídit dostatek fotek objektu Tvého zájmu. Podle těchto fotek pak, za pomoci zde nejčastěji používaných materiálů (papír, dřevo, drátek) a malé dávky manuální zručnosti, jistě vytvoříš Tebou zmiňované sloupy TV. Je to jen o tom to zkusit. Patlu zdar.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
toudi_sk

PříspěvekZaslal: 24.10.2008 21:58 pá    Předmět: Citovat

jedine, co ma napadlo na stvarnenie troleji, je silonova nitka z rozparanej damskej pancuchy, ale neviem, aky ma priemer a ci by sa dala nasponovat Rolling Eyes
štefíno

PříspěvekZaslal: 5.1.2009 15:21 po    Předmět: Citovat

tak přidávám slíbenou fotku semaforu z mého nádraží, ketrý jsem našel. Na fotce též rozpracovaná lokomtina ČD 363.

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Železnice / Railways Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: