Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tee-pee prérijních indiánů / R. Vyškovský, ABC / 1:32

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Diorámata a miniboxové krajiny / Diorama
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 6.6.2006 10:07 út    Předmět: Tee-pee prérijních indiánů / R. Vyškovský, ABC / 1:32 Citovat

Název: Tee-pee prérijních indiánů
Autor: Arch. Richard Vyškovský
Vydavatel: ABC č. 15/47 (3. vyd., vyšlo 22.7.2002)
Měřítko: 1:32
Rozsah: 2,0 strany A4
Počet dílů: 23 (číslovaných)
Obtížnost: 2 / 5

Model typu "rychlá radost". Na žádné akci nebyl vystaven a ani nebude, slepil jsem jej totiž před Vánoci 2003 jako dárek skautskému oddílu, kde chodí mé dcerky. Od té doby nemám tušení, kde se model toulá, a zbyly mi jen dvě-tři ne moc povedené fotografie z analogového bakeliťáku.

Model tee-pee měl štěstí, vyšel v ABC celkem 3× (rudé tváře to prostě měly v redakci vždy dobré Cool). Historie se u mne opakuje, již první vydání z č. 22/23 (červenec 1979) jsem slepil jako vánoční dárek sestře. Dále jsme model nalezli v ABC přesně o 10 let později v č. 22/33. Pro tuto poslední kreaci jsem zvolil až 3. vydání, které má bezesporu nejlepší tisk, je ale na tenkém papíře. Štíhlý totem proto doporučuji podlepit, sic se snadno v dolní části zlomí. Jinak se model lepí bez potíží. Na podložku jsem položil trochu patinátorů (díky, Bernie, za tento skvělý terminus technicus) pro iluzi táborové idylky ve stylu Tam blízko Little Big Horn...

Námět pro dlouhé zimní červnové večery: Tyto dva stany s totemem jsou jen fragmentem z opravdu velké diorámy, kterou nám ejbísí kdysi nabídlo: Ze stanů lze vytvořit celou indiánskou vesnici (stany možno nakopírovat anebo použít střih a vybarvit dle vlastní fantazie - střih vyšel jen u 1. vydání). Dále lze scenérii doplnit figurkami indiánů a vojáků americké armády, civilního obyvatelstva indiánské vesnice, bizonů a lovců (vyšly v číslech 21-23/23, autor akad. mal. Karel Toman) a figurkami k indiánskému táboru od Přemysla Kubely (č.23/33). Rovněž možno použít dřevěnou pevnost s papírovými doplňky Fort Red Rose (č.6/24) a celou velkou krajinu doplnit řekou s loveckou kánoí Algonkinů (č.23/33, autor obojího Mistr RV).
Takovouto papírovou zemi z dob, kdy bledé tváře zamořily původní americké obyvatelstvo civilizací, parním pendolinem, ptačí chřipkou a mobilními telefony, jsem dosud neviděl (Iron Maiden: White man came across the sea, brought us pain and misery...Run To The Hills).

"...my jsme přátelé, přátelé, přá-...thud!!!" (Old Shatterhand)

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Diorámata a miniboxové krajiny / Diorama Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: