Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 


T-34

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pohledem do historie / Historic paper models
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JoK
Moderátor


Založen: 3.2.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: 20.10.2007 17:56 so    Předmět: T-34 Citovat

Víte kolikrát byl přeslavný tank II.sv.války "vymodelován" do placaté podoby za účelem vystřižení a zbastlení? Já to nevěděl a nevím doteď. Trošku jsem se prošel archívem, serfnul netem a ejhle zatím to dělá lehce přes 30 kusů. Slušnej počet na jednu smradlavou vobludu. Seznam nebude samozřejmě úplný ale věřím, že společnými silami se k něčemu dopracujem.

První mi známý papírový model "russichepanzer" vydalo nakladatelství Dr.M.Matthiesen&Co.KG někdy v letech 1940/41, ještě v době platnosti Rusko-Německého paktu. To se domnívám. Přesný údaj nemám, jen odhaduji. Toto vydavatelství přinášelo na trh mnoho vojenské techniky ať německé či spojenecké ale i protivníků. Lze to považovat za propagandistický počin a v době na počátku války to mělo i smysl v nenásilnou formou se učit rozpoznávat jednotlivé stroje.
Model v měřítku 1:20 byl na naše povědomí o takto starých vystřihovánkách velmi propracovaný. Včetně jednotlivých pojezdových kol a pásů skládajících se z několika mnoha dílů.
Náhled Vám bohužel nenabídnu. Neznám nikoho, kdo by tento kusanec vlastnil a ani na internetu jsem se ho nedopátral. Obrázek tiráže jiného modelu nám ale napoví také mnohé. Pod začerněným místem na okřídleném logu se skrývá svastika.


Druhý mi známý model také pochází z Německa a je také v měřítku 1:20. O časovém zařazení se lze dohadovat. Snad přelom 40. a 50. let.


V roce 1956 východoněmecké vydavatelství pro děti a mládež Frössi vydalo Téčko v měřítku 1:30.


Další známá T-34 pochází opět z NDR. Tentokrát již z vydavatelství JungeWelt z edice Kranich. Změnilo se i měřítko a upřesnil typ. Tank T-34/85 nám povyrostl na 1:25.Do třetice jsme se od severních sousedů dočkali třicet čtyřky/85 v roce 1964. Obsahoval ji první ze "sešitů" věnovaných vojenské technice Armeefahrzeuge I. Měřítko 1:87. Kromě téčka sešit obsahoval PT-76, SPW-40P, ATS-3, obojživelník K-61, houfnici 152, polní kuchyni a ASU-57.


Pokud se zdržíme v "kružítkově" až do sedmdesátých a osmdesátých let, můžeme očekávat jednoduché vystřihovánky tanku T-34 v časopisech ABC-zeitung a Soldatenpost. Nemohu bohužel doložit náhledem, neboť jej nemám ale vyšly tam jiné tanky, tak proč by ne i Téčko, že?

Konec 20. století Německo zřejmě nezmodelovalo žádný tank natožpak ten, který nás momentálně zajímá. Až v roce 2006 "inkoustové" vydavatelství Kartonmodellbau Jena vydala Téčko hned ve třech měřítkách


První mi známý model od poláků pochází z roku 1957 a vydalo je Wydawnictwo Ministerstwa obrony narodowej - zkráceně MON. Bohužel jej nevlastním a tak se mohu jen domnívat o jeho kvalitě. Tipoval bych to na 4 strany A4, lehce propracované úměrně tiskovému rozsahu. Mám z této doby z MONu jiného "pásovce", a ten tak vypadá.


Přelomovým rokem pro T-34 byl rok 1967. Díky, dnes bychom řekli kultovnímu, televiznímu seriálu Čtyři z tanku a pes, se T-34 stal jednou z nejvděčnějších předlohou papírovému modelu. Hlavní role, jež mu scénář předepsal, se tank zhostil na výbornou. Dokonce dostal i své jméno - "RUDY". Stejně jako bylo při natáčení několik Šariků, bylo tak i více tanků. Z celého filmu se mi nejvíce líbi jedna scéna, kdy utečivší tankisté se psem prchají v rozběsněném "Rudovi" před němci, kteří po nich střílí z děl. Skutečně je zasáhnou a několikatunová věž se vznese a odletí. Neuvěřitelné. Tankisté nakonec zmizí v nějakm stohu slámy a zachrání se. Scéna jak z francouzské komedie od Zidiho.
No ale teď zase k modelům.
Prvního "bojového křestu" ve vydavatelství Maly Modelarz se téčko (T-34/76) dočkalo hned v premiérovém seriálovém roce 1967.

Oblíbenost seriálu a seriálových hrdinů se promítla již v druhém vydání z roku 1968. Na obálce se objevily potréty hlavních představitelů. Šarika, Janka, Gustlíka, Grigorije a ? Grzesch je správně. strašný jméno)
Stejně jako u prvního vydání - autorem modelu je Bohdan Wasiak, 7 tiskových stran, měřítko 1:25 a náklad 33.000 kusů.

Třetí vydání z roku 1969 bylo již drobně přepracované. Zřejmě to byla reakce na již zmíněnou mou oblíbenou scénu. RUDY dostal s novou věží i novou hlaveň a od té doby se v Malém modelarzy bude vydávat jen T-34/85. Vydání se také dočkalo rekordního nákladu 80.000 kusů výtisků. To už je panečku pěkná tanková brigáda.

Čtvrté vydání z roku 1975 sice nemělo v podtitulu "RUDY" ale obálka se siluetou Brandenburské brány a vjíždějícího monstra byla zahalena do hodně rudého hávu. Náklad opět 80.000.

Na další vydání si modeláři museli počkat dlouhých 11 let. V roce 1996 vychází první "počítačová" verze na pěkném nechlupatém papíře, na jaký jsme byli léta zvyklí. Dvojčíslo rošířené o jednu tiskovou stranu změnilo dle tehdejšího grafika i obálku. I přestože využilo kompozici z předchozího vydání působí obálka přeci jen "lidštěji".

Prozatím poslední téčko opustilo "bránu" továrny zvané Maly Modelarz v roce 2005.


S ohledem na nepřeberné množství polských konstruktérů a vydavatelů, můžeme se tak setkat na našich soutěžních tankových polích s modely z vydavatelství Modelik, Answer nebo AH (Halinski).

Omlouvám se za špatné náhled ale lepší nemám Crying or Very sad
Dne 28.4. 1973 přichází na či spíše pod pulty 17. číslo 17.ročníku časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců, které ve svých útrobách skrývá zcela nový papírový model. Ze čtyř stran jste si mohli vystříhat tolik dílů a dílečků, že vám to hodilo Lidice. Nikoli světoznámou vesničku srovnanou za Heidrichiády se zemí ale tank T-34 čsl.tankové brigády takto pojmenovaný. Někdo měl Rudy, někdo Imeni Stalina a někdo Lidice. Autorská dvojice Václav Šorel František Kobík vytvořila pěkný podivně hnědozelený modýlek.

Ve zredukované - zmenšené na dvě strany - a přemalované malířem Jaroslavem Velcem vyšlo Téčko v červnu 1982 ve 26.ročníku v čísle 19. Věž měla drobnou vadu v barevnosti. Díly, ze kterých se lepila měli dva různé odstíny a po sestavení to vypadalo přinejmeším podivně.


Modelového převedení do papíru tanku T-34 neušel ani pan architekt Vyškovský. V sérii vojenské techniky, kterou se bavil v devadesátých létech, vyšlo jeho Téčko - T-34/76 v květnu roku 1995 ve dvou číslech 39.ročníku. Ábíčko tak pěkně a důstojně připomnělo 50. výročí konce II.sv.války a osvobození Československa i Rudou armádou. Měřítko 1:34.

Letos jsme se dočkali ještě jedné T-34 od pana Vyškovského. Tentokrát v tiskovině zvané ABC časopis generace XXI. století. Měřítko plus minus padesátina či spíše měřítko 1 strana magazínu.

Panové Hynek a Suk přišli do redakce časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců v roce 1980 s roztomilými modýlky vojenské techniky ve vláčkařském měřítku HO 1:87, mezi kterými byl samozřejmě i T-34/85.
U příležitosti 35 výročí konce války vychází v květnovém ABC dvoustrana vystřihovánek s modely kaťuše, transportéru M-2, tanku LT-38(Hetzer) a našeho tanku T 34-85.


Stejný tank ale v jiné barvě - řekl bych více vojenské - otiskuje vydavatelství Naše Vojsko pro Vojenské muzeum v roce 1981. Tehdejší cena 1,- Kč proti dnešní třicetikorunové antikvariátní za takový tank je neuvěřitelná. No nekupte to.


Kulatá i nekulatá výročí byla vždy příležitostí ke konání nějakých vyjímečnosti. Ať už k udělení cen, medailí, čestných občanství ale i třeba k vydávání vystřihovánek.
Světe div se či spíše Světe motorů div se ale dnes už by jsi si asi nevzpomněl, že tě po několik čísel v roce 1975 okupovali (nebo bránili?) vozidla osvoboditelů. Kulaté 30. výročí příjezdu Rudé armády 9.května 1945 do již osvobozené Prahy si "motory" zpestřily vydáním jednoduchých 3 modelů - gruzavíku, pancéřového vozu a T-34. Autorem je Vladimír Hadač.


Dalo by se říci, že máme lehce zmapovanou oblast střední Evropy, co se Téček týče. Ale asi si říkáte, že by velký bratr, samotný stvořitel nepříteli hrůzu nahánějící stroje nezašel tak daleko a nevrhl se na papírový model slavného tanku. I vrhl, vrhl. V roce 1978 vydavateství Veselka vydává první ze sešitů modelů tanků, který obsahuje i modela tanku T-34. Doprovodný text i návod je v rusko ukrajinské mutaci. Modely nejsou v co do počtu dílů propracované - např. kola jsou malována v "bloku". Ale naopak si dal autor práci s výtvarným pojednáním. "Rákosníčková" zeleň, kterou jsou natřené všechny tři tanky v sešitě je pěkná křiklavá ale nutno ocenit na svou dobu výrazné stínování, které jinak plochámu modelu přidává na plasticitě.


Z mladší doby - z roku 1998 pochází ze Sankt Petěrburgského vydavatelsvtví Model kopia krásný exemplář T-34 v měřítku 1:50. Toto vydavatelství kromě tohoto tanku vydalo celou řadu vojenských "padesátek" a lehce mi připomíná ábíčkovskou snahu o seznámení vystřihovánkářů z dnešního ábíčka se s vojenskou technikou s kterou přišli naši vojáci kdy do styku.
Model z Model kopie je tištěn černobíle na zeleném kartonu. To se to pak retušuje, co?

V polovině 90.let jedno téčko vyšlo také ve vydavatelství BARS. Nic bližšího o tomto modelu nevím.


Další sovětské papírové vystřihovací modely tanku T-34 vám představím jen hypoteticky. Pouze je můžeme předpokládat. Například modelářský časopis JuT - Junnij těchnik tiskl dlouhá léta - minimálně od počátku 70.let jednoduché ale i složitější vystřihovánky. Složitější především díky neuvěřitelné drzosti krást původní modely z ABC a barevně je "degradovat" natolik, že se pod návodovým textem objevují jako avtoři nám absolutně neznámá jména. Opět říkám, stejně jako tomu bylo už u německých časopisů - divil bych se, kdyby tam ten tank nevyšel.

Obrázek tanku, na titulní straně časopisu Modelist-Konstruktor z roku 2006, nemusí automaticky znamenat, že uvnitř se skrývá model obrněnce.
Možná vyšlo Téčko v Ogoňoku, což byl časopis pro české školáky, kteří se učili pa rusky. Vím, že tam vystřihovánky byly, tak proč by ne i tank hrdina.
Ještě než se dostaneme k současné či nedávné produkci Téček zaskočíme si do roku 1998. Tehdy úspěšně se vyvýjející časopis Zenit pionierov a jeho autorská dvojice skrývající se za zkratkou BaJ (Badalec a Jakubčo) přinesly především slovenským modelářům Tip na volný čas. Model tanku T-34. Modifikace 85.


Současnou českou či přesněji brněnskou "továrnu" na tanky včetně naší T-34 zastupují dvě vyhlášená nakladatesltví Martina Homolková/Parodia včele s autorem již několika verzí těchto tanků panem ing.Robertem Navrátilem.
Začalo to "dvojmodelem" T-34/85 a Jeep Scout car T 25 v měřítku 1:35. Pěkné spojenecké diorámko.

Pokračovalo směsí minimilitary modelů tančíků v měřítku 1:87.

Stejné měřítko má i modelové seskupení Berlin 1945, kde se nachází T-34/85.
Pánové Bestr s Navrátilem zavítali i do největší tankové bitvy u Kurska v roce 1943 a připravili i toto pěkné dioráma obsahující pochopitelně Téčko (T-34/76), které právě tato bitva proslavila nejvíce.
_________________
Koupím hrob na Slavíně.
PS.Nespěchá!!!!


Naposledy upravil JoK dne 22.3.2008 15:39 so, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoK
Moderátor


Založen: 3.2.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: 22.3.2008 15:32 so    Předmět: Přiložené Téčko Citovat

Vzpomenete si ještě někdo na Zpravodaj CPM? Na Chodovskou deltu?
Pokud ano, tak se vám mouhou vybavit dva poslední tanky T-34, o který stojí se zmínit. Konkrétně se jedná o členský model č.III a Pamětní list.
Měřítko 1:87 neslibuje nějaké velemodel ale dvorní konstruktér Zpravoddaje ing.V.Jančata vytvořil na pár proužcích barevného papíru milé "nic", které pod rukama minimistra Kavaliera dokázalo upoutat nejedno oko návštěvníka výstav.
Účastníci doprovodné akce Chodovská delta na Papírovém jaru v roce 2003 obdrželi to samé téčko za Zpravodaje ovšem vytištěné v pacifisticky vyhlížející růžové "kamufláži". Limitovaná série 100 výtisků slibovala raritnost modelu.


_________________
Koupím hrob na Slavíně.
PS.Nespěchá!!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
martanek41Založen: 12.3.2007
Příspěvky: 1157
Bydliště: Jablonec nad Nisou

PříspěvekZaslal: 22.3.2008 20:55 so    Předmět: Citovat

Klobouk dolů před tvoji detektivní činností. Very Happy Hodně zajímavý příspěvek Exclamation Exclamation
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ing. SpendlikZaložen: 7.5.2006
Příspěvky: 284
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: 22.3.2008 22:27 so    Předmět: Citovat

Ten Zenit mam dokonca doma Smile Zaujimavostou modelu je to, ze sa veza k trupu ma pripevnit niťou.
_________________
Rozpracované:
•Warhammer 40k JetBike (vlastná tvorba) / Fotky
Hotové:
•WipeOut - EXO, Puma 1, Icaras, Feisar (Aliens Papercraft)
•Warhammer 40k Dreadnought MkV (vlastná tvorba)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JoK
Moderátor


Založen: 3.2.2006
Příspěvky: 361
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: 23.3.2008 10:15 ne    Předmět: Navazuji Citovat

Díky za poklonu.
Hrabat se historií je pěkná věc. Bohužel Shocked se každý den dozvídám o vystřihovacích modelech z papíru tolik, že se obávám, kdy mi z toho hrábne. Bláhově jsem si myslel, že vystřihovánek bude pár kousků. Řádově desítky. Ale oni jsou toho tisíce. Nejšílenější je Evropa před 2.světovou válkou. Tiskárny toho chrlily fakt kvanta a těžko se to "mapuje".
Ještě k těm nitím. Musím se podívat do vydání Téčka od JungeWelt - už v padesátých létech se "modelovaly" článkové pásy a jednotlivé články se pak spojovaly nití.
Jistě by se dalo takových zajímavostí najít nejen u Téček více. Proto budu rád, když na něco takového přejdete, určitě se svým "nálezem" pochlubte Laughing
_________________
Koupím hrob na Slavíně.
PS.Nespěchá!!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pohledem do historie / Historic paper models Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com