Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tatra 813 TNH 4X4, NÁVĚS NS 26. / ABC, CPM / 1:32 - HOTOVO

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Velká dopravní technika / Heavy vehicles, trucks
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Zdene

PříspěvekZaslal: 26.12.2006 21:51 út    Předmět: Tatra 813 TNH 4X4, NÁVĚS NS 26. / ABC, CPM / 1:32 - HOTOVO Citovat

TATRA 813 TNH 4X4
Arrow Vydavatel- ABC č. 4+5/47
Arrow Autor - Jaroslav Kučera
Arrow Rozsah - 4 strany A4
Arrow Návod - 2xA4 1x návodová kresba
Arrow Složitost - 3/5
Arrow Počet dílů - kolem 100 číslovaných

Do modelu tohoto krásného žlutého vozidla jsem se pustil koncem prázdin,ikdyž jsem si myslel,že na lepení sáhnu nejdříve na podzim až bude zima a mráz (kdybych čekal na počasí,model bych ještě nezačal Smile ) nejprve jsem si Tatru překopíroval,páč z ultra tenkého papíru se mi dělat nechtělo,sice jsem použil 120g/m2,ale rozhodně to bylo lepší než původní papír a drobnější díly se mnohem lépe tvarovaly. Model se mi dělal velice dobře nepřišlo nějaké větší překvapení a stavba probýhala naprosto v pohodě!!! U čeho jsem se asi nejvíce zapotil,tak to byly osy. Použil jsem sice špejli o průměru 2mm,ale i tak jsem musel dost dobrušovat,což se ještě zhorší,když použijete špejli z tvrdého budového dřeva... Rolling Eyes Ale po chvilce stráveným s papírem (smirkovým,tedy šmirglem) sem dosáhl zúžení a oska krásně zapadla do "nápravy". Na kola jsem tradičně použil vnitřních pásků,tedy bez chlopní a na tupo!! Cool
Co závěrem u tahače? Tuto stavbu jsem prováděl ještě bez retuše a to jen fixkou,což je znát,ale překopírování se barvy mnohem oživily a zlepšilo to vzhled tohoto krásného tahače!!!

TATRA 148 CAS 32 PMHT 008 100% hotovo Smile

Naposledy upravil Zdene dne 26.12.2006 22:50 út, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zdene

PříspěvekZaslal: 26.12.2006 22:46 út    Předmět: Citovat

Po slepení tahače jsem se chtěl pustit do návěsu který vyšel jako model pro členy CPM,model se mi podařilo stáhnout na poslední chvíli,protže těsně potom byl z vebu smazán a nahrazen jiným modelem... Crying or Very sad

Ale z5 k návěsu
Arrow autor pan Jaroslav Kučera
Arrow Vydal CPM
Arrow Měřítko 1:32
Arrow Složitost 3/5
Arrow Počet stran 6,návod pouze kresba 1xA4
Arrow Počet dílú 89 číslovaných

Ikdyž jsem napsal,že do návěsu jsem se chtěl pustit hned po slepení žluté Tatřice,tak jsem práce na chvíli odložil,protože jsem se pustil do zelené Tatry 815 AV14,takže na návěs došlo kolem konce Listopadu po dokončení ávéčka. Chtěl jsem si vyzkoušet konečně retuš bez fixek a to temperama,prostě jsem model použil jako cvičení,protože kdyby to nedopadlo nějak dobře,návěs si nechám vytisknout znova a nic nebude dít. Místo roubování nožíkem jsem po radě od Rippera použil lehce tupý skalpel a musím přiznat,že práce je mnohem lepší a zvlášť u laserového tisku,kdy se barva ráda loupe,je ohyb kvalitnější!!!
Jak jsem napsal výše k návěsu není text návodu,pouze kresba,proto jsem začal rámem a podle čísel vzestupně... Podvozek nebyl nějak těžký,vše sedělo jak mělo,což u modelů pana Kučery je standart!!! Jen mě vznikla malá nepřesnost a to u blatníků,proto jeden je lehce ohlý,ale asi to bude moje chyba. Na hydraulický píst jsem použil špejli nabarvanou na bílo.
Podvozek jsem zakončil koly,které s oblibou lepím na tupo bez chlopní,lepení koles mě docela i baví (což asi někteří nepochopí... Smile) ),napříště použiji lehké zaprášení prachem z křídy... Rolling Eyes
Korbu jsem započal bočnicemi,ze začátku jsem absolutně nevěděl jak vyrobit sloupky,protože celá vystřihovánka je bez "lomení" tedy bez trojúhelníčků u kterých jsme zvyklý u modelů ABC,připomíná to spíše polské modely. Už jsem chtěl i napsat o radu Berniemu Smile,který návěs taky dělal,ale pak u relaxování u TV jsem si nějak uvědomil,že čárečky ne které jsem nechápavě hleděl jsou oné sloupky bočnic,které je nutné narýhovat. Na lepení sloupků k bočnici jsem použil moje tradiční disperzní lepidlo,což se ukázalo jako velká chyba,protože se celá bočnice zkroutila,i s velkým zatěžkáním,proto došlo na lepidlo KORES,ke kterému jsem neměl nějak velkou důvěru,ale nyní si ho nemůžu vynachválit. Další práce jak na dalších bočnicích,tak i na "podlaze" korby byla v pohodě,KORES mě mile překvapil a na plošné lepení i se zatěžkáváním použiji jen jeho!!! O retuši jsem se už zmínil,je to můj první model,který jsem "podrobil a potrápil" mím výtvarným duchem Rolling Eyes Laughing Na některých hranách je patrné,že jsem barvu moc zředil a v tomto mě kamoš Canon moc nepodržel a hezky ukázal,že jsem neodvedl 100% ní retuš.... Crying or Very sad
Co závěrem?? Návěs se lepil naprosto v pohodě a bez větších problémů,trochu je to zapraseno barvou,ale kdyby viděla toto učitelka výtvarky na ZŠ Heda Živná,jistě by mě pochválila,páč jsem u ní měl vždy za 3,dokonce na sobě pozoruju mírné zlepšování,proto se nebráním za názory a připomínky...

Rád bych poznal pana Kučery a potřásl mu pravicí,protože s jeho modely jsem naprosto spokojen a velice pěkně a pohodově se mi lepí!!! Už si brousím zuby na 813 kolos 8x8... Wink

Foto celé soupravy:

Jirka

PříspěvekZaslal: 27.12.2006 0:31 st    Předmět: Citovat

Zdene napsal:
Jasan,BAF udělal z obyčejné vystřihovánky naprostý SUPR MODEL!!! Ale toto je můj model a tak se nehodí to dávat k jeho vláknu... Rolling Eyes

Jasně, to bylo jen na okraj. Jinak pěkný model, hlavně ten návěs jsem ještě neviděl.
Jedna technická poznámka (deformace z povolání Very Happy ): Nevím, jestli je chyba u autora návěsu nebo u tebe, ale ty blatníky u sklápěcího návěsu by moc dlouho bez poškození nevydržely - není tam skoro žádné místo na propérování nápravy.
Jinak návěs se mi líbí, hlavně ta korba je pěkně zpracovaná skoro přesně tak jak vypadá i ve skutečnosti.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
B@F

PříspěvekZaslal: 30.12.2006 17:28 so    Předmět: Citovat

Moc pěkné, Tatra i návěs. Tatrač!

Snad jen dvě malá rýpnutí:
Arrow Fixová retuš podvozku tahače. Fixa je dobrá na původní ultratenký papírek (splyne s obrysovou čárou a není vidět), ale na tom tlustém už je docela znát.
Arrow Trubka výfuku z čisté mědi. V reálu bych jí dal týden, maximálně dva Very Happy .
Jinak supr.
Zdene

PříspěvekZaslal: 31.12.2006 14:22 ne    Předmět: Citovat

Ohhh,díky za TATRAČE!!!! Embarassed

Jinak rejpnutí beru,rád se dozvím co jsem udělal špatně a co je zapotřebí napravit a na co si dávat pozor příště!!! Tatru 813 jsem dělal ještě před AVéčkem a to je už docela dlouho,nyní se budu pokoušet dělat retuš jen barvama,nikoli fixkama,návěs byl takový malý pokusný králíček,kde sem si vyzkoušel jak pracovat s barvou!!! Smile
A pokud jde o výfuk- jsem si toho vědom,ale celkový stav "osumsettřináctky" je jak z továrny,proto sem na něj nešahal.

Jiank BAF od tebe ocenění beru dvojnásobně,tvoje Tatra 813 s interiérem je naprosto supr,za to dostáváš odemě dvojnásobného TATRAČE!!!! Wink

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Velká dopravní technika / Heavy vehicles, trucks Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: