Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

INVICTA / Balů / 1:25

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Železnice / Railways
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PI

PříspěvekZaslal: 16.7.2011 21:34 so    Předmět: INVICTA / Balů / 1:25 Citovat

Během několika letních večerů, které trávim doma, jsem se pustil do tohoto "budíku na kolečkách". Pro pořádek - jedná se o freemodel, který vytvořil Balů - http://papermodelers.sk/viewtopic.php?f=93&t=3073 v měřítku 1:16,5 . Hned v úvodu musím autorovi vyseknout hlubokou poklonu - staví se to famózně!
Pokud vím, je zatím kromě autorova reportu k dispozici jediný - Tatův luxusní kousek v původním měřítku 1:16,5 ... http://papermodelers.sk/viewtopic.php?f=24&t=3115&hilit=invicta .

Já stavím v měřítku 1:25 (aspoň vynikne, jak to byla malinká mašinka) - tzn. zmenšoval jsem při tisku na 66%, navíc jsem při podlepování musel dávat pozor na výslednou tloušťku (autor ve většině případů udává celkovou tloušťku dílu po slepení).

Díky zmenšení vycházejí některé díly dost mrňavé (mohu-li srovnávat s železničními modely polského MODELIKU).

Zatím mám hotová čela a tělo kotle.

U tohoto modelu jsem si poprvé ve velkém vyzkoušel metodu napouštění papíru sekundovým lepidlem a jeho broušení. Naštěstí jsem k narozeninám dostal sadu kornajsen, takže nebyl problém při osazování 0,5mm nýtů na panty dvířek kotle ...
Lokomotiva byla sestavena z dílů odlitých z litiny, takže většina spojů je šroubovaná - hlavy šroubů i matice jsou čtverhranné! Konce šroubů trčících z matic (čtvrtá fotografie) jsem vyřešil pomocí koleček vysekaných z papíru 0,3mm pomocí zbroušené injekční jehly (žlutá) - postup viz např. http://papermodelers.sk/viewtopic.php?f=89&t=728 .

Naposledy upravil PI dne 17.7.2011 15:47 ne, celkově upraveno 2 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PI

PříspěvekZaslal: 17.7.2011 15:45 ne    Předmět: Citovat

Slepil jsem kotel a osadil ho na podvozek. Osy jsou ze svařovacího drátu (nechtělo se mi obrušovat špejle).

Podvozek není podle autora osazen souměrně podle středu kotle. Doufám, že jsem ho přilepil správně ... Čas a další díly ukážou Rolling Eyes
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tata
Moderátor

PříspěvekZaslal: 17.7.2011 21:05 ne    Předmět: Citovat

Držím palec je to fakt parándí kousek do vytríny .
PI

PříspěvekZaslal: 23.7.2011 20:31 so    Předmět: Citovat

Dneska jsem dokončil několik částí, jejichž díly jsem vyřezával postupně podle nálady - pojezdová kola, ozubená kola převodu, setrvačník a srdce lokomotivy - pístnici s ventily.

Vše se stavělo bez problémů. Protože stavím zmenšeninu originální slepovánky, stačilo kola slepovat ze dvou vrstev (v originále jsou tři). U převodových kol se mi "povedlo" je špatně podlepit (v návodu jsou správné hodnoty) - středy kol s loukotěmi mi vyšly silnější než ozubení. Takže jsem je dělal znovu z pásků ...
Narazil jsem na první nedostatek modelu - u komponentu R3 (zadní díl malého převodového kola) chybí informace o tom, že má být podlepen. Použil jsem odhadem karton 0,6mm - výsledek vidíte na 4. fotce. Není to úplně ideální - vyvažovací závaží je těsně u ozubení - asi by mělo být kousek od něj - tzn. velké kolo a/R3 podlepit o něco víc. Už to nebudu předělávat.
Brzdic
Moderátor

PříspěvekZaslal: 24.7.2011 10:23 ne    Předmět: Citovat

Fascinuje mě tvoje čistota řezu, fakt paráda. Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PI

PříspěvekZaslal: 26.8.2011 0:19 pá    Předmět: Citovat

Vracím se zpět ke staré dámě ... dnes dokončen komín (zatím ho kvůli barvení nebudu osazovat na kotel) a konzole vodících tyčí. Ty jsem dal až napodruhé - v první variantě jsem je podlepil na výslednou tloušťku (tj. 1,3mm) a pak snažil ohnout, dopadlo to strašně. Takže podruhé jsem je podlepil na polovinu tloušťky, vyříznul, naohýbal podle šablony, postupně podlepil zbývající tloušťkou a obříznul. Tentokrát jsem spokojen.

IceZero

PříspěvekZaslal: 26.8.2011 13:10 pá    Předmět: Citovat

Shocked mě málem vypadly oči... jenom mě napadlo: jak ten "blázen" udělal ty ozubený kolečka? Napřed mě napadl výpalek od Tea, ale když sem kouknul pořádněji vidím, že je lepeno z několika vrstev - takže nejspíš vážně stříháno postupně... v tom případě skláním hlavu a smekám klobouk před hodně pevnou rukou. Laughing
určitě budu dál sledovat a hledat ponaučení
Jarek

PříspěvekZaslal: 26.8.2011 14:59 pá    Předmět: Invicta Citovat

jj. On to má ručně. Je dobrej... Výpalek od tea mám já na 1/16,5
Ale moje invicta čeká až na ni přijde řada po T-805 a Cat D-5N XL...
PI

PříspěvekZaslal: 6.9.2011 22:10 út    Předmět: Citovat

Objevil jsem tohle vlákno -http://www.papermodels.pl/index.php?topic=7985.0
Mám z toho deprese ...
Jarek

PříspěvekZaslal: 6.9.2011 22:41 út    Předmět: invicta Citovat

Tak deprese aj. z toho mít nemusíš.. Řekl bych ,že je to model kterej byl později prodán polskému nově vzniklému časopisu swiat kartonu.Podle webu vydavatele je nutné stáhnout jako opravu díly ,které při tisku tzv. vypadly a ted uvolnily k lokomotivě i jakýsy vagon.. Jenže pokud koupíme komplet i s laser díly ,zjistíme,že máme kola jen na loko a na vagon bohužel ne.. Není to chyba.. Lasery byly vydány dřív než uvolnily vagon.. Takže bud kola od tea - nebo koupit dvě sady laserů, s tím ,že z druhé použijeme jen kola...
štefíno

PříspěvekZaslal: 6.9.2011 22:42 út    Předmět: Citovat

V tom Polsku jsou samí lepší Very Happy
Jarek

PříspěvekZaslal: 6.9.2011 22:50 út    Předmět: invicta Citovat

Jak to myslýš..
PI

PříspěvekZaslal: 7.9.2011 11:02 st    Předmět: Citovat

To Jarek: projdi si celé vlákno a prohlédni si fotky. Pak pochopíš, proč mě to rozhodilo ...
Jarek

PříspěvekZaslal: 7.9.2011 11:24 st    Předmět: invicta Citovat

Já reagoval na štefína..
niki68

PříspěvekZaslal: 29.1.2012 22:27 ne    Předmět: Citovat

Witajcie

"Tak deprese aj. z toho mít nemusíš.. Řekl bych ,že je to model kterej byl později prodán polskému nově vzniklému časopisu swiat kartonu.Podle webu vydavatele je nutné stáhnout jako opravu díly ,které při tisku tzv. vypadly a ted uvolnily k lokomotivě i jakýsy vagon.. Jenže pokud koupíme komplet i s laser díly ,zjistíme,že máme kola jen na loko a na vagon bohužel ne.. Není to chyba.. Lasery byly vydány dřív než uvolnily vagon.. Takže bud kola od tea - nebo koupit dvě sady laserů, s tím ,že z druhé použijeme jen kola..."

http://www.papermodels.pl/index.php?topic=7985.0

Ten model nie został nigdzie sprzedany i przez nikogo nie został wydany. Z tym wydawnictwem nie ma nic wspólnego. Model z wydawnictwa jest fajną kartonówką dla początkujących. Mój chyba jest trochę dokładniejszy.

Jest autorskim projektem od początku do końca, zbudowanym od podstaw i na podstawie własnego opracowania. Model znajduje się u mnie w domu i nie mam zamiaru go nigdzie sprzedawać.

Jeśli dobrze zrozumiałem tłumaczenie, to kolega Jarek powinien zastanowić się nad tym co pisze. Jeśli źle, to bardzo przepraszam i życzę udanej pracy.

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś przetłumaczył to na czeski

Pozdrawiam
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Železnice / Railways Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: