Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tatra 815 VT 26 265 8X8.1 "TOTAL" /RW/ 1:32

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Velká dopravní technika - sport & Dakar / Racing trucks
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jenčik

PříspěvekZaslal: 8.9.2011 20:44 čt    Předmět: Tatra 815 VT 26 265 8X8.1 "TOTAL" /RW/ 1:32 Citovat

Model představuje závodní speciál Tatra 815 VT 26 265 8x8.1, který se zúčastnil závodu Rallye Paříž - Dakar v roce 1988 jako doprovodný i jako soutěžní vůz.. Jednalo se o zdaleka největší stroj, který se tehdy závodu zúčastnil. pro poruchu na zadních listových perech však dojel do Dakaru jen mimo soutěž. Jako doprovodný vůz se pak na trať vrátil ještě v letech 1989 a 1990 Vsoučastné době již tento stroj neexistuje.

Vozidlo bylo odovozeno od sériového vojenského tahače T815 VT 26 265 8x8.1R, krom jiné nástavby se lišilo ještě v pneumatikách, absencí dohušťování, nepřítomností redukcí v kolech (proto také maximálka byla přes 140 km/h), zdvojenými nádržemi a dalšími úpravami nutnými pro závod.
Tolik úvod z vlastního sešitu, který obsahuje cca 1,5 A4 psaného návodu, dvě A4-ky návodových kreseb a sedm stran A4 s díly.

Model jsem zakoupil letos v Kopřivnickém muzeu, je to moje první prezentace zde. K lepeni jsem se vrátil cca po 18-ti letech, když jsem loni v zimě postavil "Varnsdorsfkou" CAS32 T813 8x8. Až se naučím vkládat fotky, pokusím se nějaké vystavit v galerii.

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jenčik

PříspěvekZaslal: 22.9.2011 20:39 čt    Předmět: Citovat

Po nějaké době maličký progres. Práce jde pomalu, protože není moc času, většinu volna spotřebuju na čerstvě narozeného synka Very Happy
Takže - stavbu jsem zahájil nějakými drobnostmi na podvozku - vzduchojemy, převodovky, naviják, nádrže, kastlík...

Lepí se to zatim pěkně, akorát jsem vlastní blbostí prohodil čela na hlavní převodovce, (ještě jsem si to extra popisoval Confused ) ale to se lehce spraví. Omlouvte kvalitu fotek, příště se vynasnažím o větší ostrost, i když... zatím dohromady není co fotit Wink
Další v řadě čeká motor.
jenčik

PříspěvekZaslal: 17.10.2011 12:53 po    Předmět: Citovat

Práce nestojí, po nějakém čase přidávám malý postup - něco málo z motoru. Finální retuš ještě není zcela hotová, momentálně se pracuje na nasávacích traktech a výfuky plánuju udělat drátěné - snad se to povede.

[/img]

Naposledy upravil jenčik dne 30.11.2011 15:19 st, celkově upraveno 1 krát.
jenčik

PříspěvekZaslal: 7.11.2011 10:26 po    Předmět: Citovat

Takže máme tady další malé pokračování - nasávací trakty na motoru. Dle návodu se mělo dvanáct dílků, které jsou mezi motorem a potrubím, podlepit 2mm kartonem a následně vyřezat kolečka o průměru 1,5 mm. Já jsem to udělal jinak, stočil jsem papír na 1,5 milimetrovou trubičku, přebarvil a následně z toho nakrájel ony potřebné dílky. přišlo mi to jednodušší. Na fotkách je to trochu vidět.

Následuje výfukové potrubí, to jsem chtěl udělat z drátku a ne jak je originál na modelu jen vyřezané z papíru. Nejdříve jsem podle dílu 17h vyrobil jednotlivé komponenty výfuku

Na kopii dílu 17h jsem si vyrobil přípravek na skládání výfuku, abych dodržel správný tvar a úhly.

Potom jsem to celé spájel cínem a doladil jehlovým pilníkem. Zbývá mi ještě dolipit tam tři příruby, naohýbat a nastříkat. Příště už budou fotky zkompletovaného motoru.
Zároveň jsem pokračoval prací na předním nárazníku, a podlepil a vyřezal jsem díly na stavbu rámu. S nárazníkem jsem se trochu pral, ale nakonec to není tak nejhorší, paraboly světel jsem udělal ze samolepící alufólie. Fotky dodám příště.
jenčik

PříspěvekZaslal: 30.11.2011 15:33 st    Předmět: Citovat

Mám další postup, trochu jsem se zdržel, víc jak týden jsme byli bez internetu, ale práce nestojí. Motor je prakticky kompletně hotov, myslím, že výfukové potrubí se vcelku povedlo, na to, že to je moje první práce toho druhu.

Dále jsem pokračoval rámem

V součastné době se zabývám prací na nápravách, už mám hotové manžety, zákaldy nosníků a diferenciály.
jenčik

PříspěvekZaslal: 16.1.2012 18:17 po    Předmět: Citovat

Měl bych takoej dotázek - při práci na podvozku jsem narazil na jednu věc - naviják. Předpookládám, ža model je v podstatě upravená vojenská osmikola, ta má vývod lana od navijáku vzadu. Tam chápu i postavení pomocné kladky k navijáku - je vzadu.
U TOTALKY je na modelu vývod lana udělán dopředu v nárazníku, ale ta pomocná kladka je opět vzadu. Technicky si to nedovedu dost dobře představit, jak by to mohlo fungovat?
djpavel

PříspěvekZaslal: 16.1.2012 18:23 po    Předmět: Citovat

Ta kladka by se měla přendavat podle toho ze kterýho směru se vyprošťuje.
jenčik

PříspěvekZaslal: 16.1.2012 22:40 po    Předmět: Citovat

No tak to se mi moc nezdá, vzhledem k tomu, že je umístěna pod nástavbou, na prakticky nepřístupným místě, je to spíš taková rovnací nebo napínací kladka. Na modelu to nechám tak jak to je, spíš mě to zajímalo z technickýho hlediska, jestli se nad tím už taky někdo zamyslel...
rybak

PříspěvekZaslal: 17.1.2012 0:10 út    Předmět: Citovat

Tady máš obrázek, jak se používá naviják u T815. Dá se provléci dopředu, do boku a dozadu.

PříspěvekZaslal: 17.1.2012 9:21 út    Předmět: Citovat

OK, tak teď to už je jasný, díky.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Velká dopravní technika - sport & Dakar / Racing trucks Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: