Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kostel Stětí sv. J. Křtitele, Krpy / O. Hejl / 1: 150 / Beta

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Architektura / Architecture
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 13.4.2011 22:19 st    Předmět: Kostel Stětí sv. J. Křtitele, Krpy / O. Hejl / 1: 150 / Beta Citovat

Byl krásný letní den.......... tuším, že to byl červenec......
Minulý rok jsme s Ondrou Hejlem podnikli jeden nádherný celodenní výlet na západ Čech. Celý den byl slunečný a pohodový. Navštívili jsme pár památek a cíl naší trasy, park Boheminium. Cestou zpět do Neratovic si Ondra vzpomněl, že kousek od něj leží starý kostelík s dřevěnou zvoničkou, který by si chtěl jednou, až bude mít trochu času, namalovat pro radost. Takto nějak začala vznikat další pohodová vystřihovánka z dílny O.H., na které mám malinko podíl i já Wink
Tímto chci Ondrovi poděkovat, za tento den a hezky připravený model.....

Kostel Stětí svatého Jana Křitele v Krpech:

Kostel v Krpech je zapsán ve státním seznamu kulturních památek. Tento kostel zasvěcený Stětí sv. Jana Křtitele patří mezi velmi staré sakrální (církevní) stavby, neboť je uváděn již roku 1384 jako kostel farní, později se však stal modlitebnou českých bratří jen nakrátko, kdy se opět stal katolickým kostelem. Jak uvádějí zápisy v roce 1650 si vrchnost v krpském kostele vydržovala kněze, ale záhy koncem roku 1650 i v letech 1652 byl již kostel ve správě mšenského faráře. Koluje i pověst mezi lidem, že ve zdejším kostele sloužil poslední mši svatou sv. Jan Nepomucký, když se vracel z pouti ve Staré Boleslavi.
Kostel Stětí sv. Jana Křtitele je kamenná a neomítnutá stavba z místní tvrdé opuky a pískovce, která je orientována od západu k východu a je postavena na mírném návrší. Ve východní části má obdélníkové kněžiště - presbytář, v rozích zvenku je podepřen pilíři, jeho strop tvoří křížová klenba, v jižní zdi je špaletou obezděné okno. Vítězný oblouk mezi presbytářem a kostelní lodí je sklenutý do špice. Kostelní loď je obdélníková, široká, má plochý strop a v jižní zdi dvě okna jako pres­bytář. V severní zdi lodi je gotický portálek s jednodu­chou profilací a s dveřmi do kamenné, přistavěné zvo­nice, zakončené trojdílnou věžovitou střechou, dřevěné konstrukce. V západní stěně kostela je goticky sklenutý, profilovaný hlavní vchod a dvě vyšpaletovaná okna, v nichž hořejší ve štítové zdi je kruhovité. K této zdi v kostelní lodi přiléhá poměrně velká, sloupy nesená dřevěná kruchta s varhanami. Hlavní oltář je barokní umělecká práce, oltářní obraz představuje stětí sv. Jana na přání Salonie, nevlastní dcery krále Herodesa. Dřevěná kazatelna je přístupná ze sakristie, má umě­lecky dobře řešené stěny zdobené obrazy světců, pěk­ně umístěnými mezi ušlechtilými barokními sloupky. Obrazy jsou znehodnoceny různým přemalováním. Poboční oltář sv. Jana Nepomuckého nemá velké umě­lecké ani historické ceny, je dílem protireformační doby. Na oltářích bývaly 4 barokní svícny, které věnoval kostelu v roce 1694 bohatý krpský sedlák Václav Řepa.
Při severním boku lodi je nízká zděná zvonice s dvoudílnou vysokou střechou, spodní šikmá šindelem krytá část, na severní straně byla dole několika dřevěnými prohýbaně vyřezávanými krakorci opřená, nahoře vybíhala v kolmé hranolové bednění nízkou jehlancovou, šindelem krytou stříškou.

Z původních 3 zvonů kostela se zachoval jen jediný velký zvon v průměru 0,755 m, vysoký 0,645 m, který byl zavěšen ve věži zvonice na mohutné trámové konstrukci s latinským nápisem (přeloženo): ?Léta páně 1479 k slávě Bohu všemohoucího a blahoslavené Panny Marie". Dva menší zvony o průměru 0,590 m a vyso­ký 0,440 m, další v průměru 0,490 m vysoký 0,395 m byly rekvírovány za I. světové války a pocházely z let 1727 a 1737.
Kdo a kdy krpský kostelík založil a postavil není přesně známo, i když jak bylo uvedeno výše, je zapsán mezi sakrálními stavbami už v roce 1384 a stejně tak roku 1408, kdy tvrz i s podacím kostela prodal Přibík Vrba z Krp a Jan Dražický z Řetenic Heršovi z Krp.
Po architektonické stránce lze usuzovat - zvláště z obdélníkového tvaru presbytáře a široké plochostropní lodi, z opěrných pilířů a jiných stavebních prvků, že kostel je typickou venkovskou církevní stavbou přechodného slohu, který se u nás vytvořil a stavebně používal v polovině 13. stol. Během dalších století byli patrony krpského kostela majitelé zdejších tvrzí. Kostel si svou základní podobu, i přes řadu stavebních úprav, podržel podstatě beze změny.
Velká oprava kostela ve 20. století byla provedena roku 1903. V roce 1969 byl kostel znovu opraven jako kulturní chráněná památka s umělecky provedenou úpravou oken. Poslední významnou opravou byla generální oprava střechy, která byla provedena kolem roku 2002. Při této opravě byla vyměněna střešní krytina (břidlice) a byly instalovány nové okapy. V současné době by bylo třeba opravit především interiér kostela, do kterého před opravou střechy silně zatékalo.
Kolem kostela se původně nacházel i hřbitov, který byl zrušen a nový byl umístěn severně od obce.
Obec Krpy patřila pod faru v Řepíně, kde byli faráři od roku 1877 P Oliva (děkan), Jäger, Damašek, Čermák, Friedrich, Šimůnek (administrátor), Frant. Veselý. Obec patřila pod vikariát mělnický, kam patřily obce: Řepín, Krpy, Libeň, Radouň, Živonín.
Krpy v 90. letech 19. stol. měly 550 katolíků, 89 protestantů, 9 izraelitů (občanů židovského vyznání), tj. celkem 648 obyvatel.
V té době pod evangelický reformovaný sbor v Mělnickém Vtělně, kde byl farářem Bedřich Fleischer, patřily obce Mělnické Vtelno, Byšice, Čečelice, Choroušky, Chorušice, Kadlín, Krpy, Ledce, Vysoká Libeň, Liblice, Radouň, Zahájí, Zamachy, ale i dalších devět obcí Benátecka, patnáct obcí Mladoboleslavska a čtyři obce Mnichovohradišťska.

Text o historii kostela byl převzat z publikace Kropáčova Vrutice a okolí.

zdroj: www.krpy.cz

Náhled na model:

Počet dílů:

Arrow 81 číslovaných
Arrow cca 143 celkových
Arrow počet stran 1 a půl strany formátu a4
Arrow Možnost alternativních dílů
Exclamation Exclamation Exclamation SLEPENÝ PRACOVNÍ MODEL BUDE MOŽNO VIDĚTI UŽ NA VÝSTAVĚ NA CHODOVĚ Exclamation Exclamation Exclamation
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Vojta Č.
Moderátor

PříspěvekZaslal: 14.4.2011 9:44 čt    Předmět: Citovat

To se mi líbí, tohle Smile Že by vánoční paralelka? Těším se každopádně.
Gerry

PříspěvekZaslal: 15.4.2011 18:04 pá    Předmět: Citovat

Krásná stavbička! Můžu vědět kdy bude vydána? Tuhle si určitě pořídím.... Smile

http://www.gp-team.webgarden.cz/
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JanO

PříspěvekZaslal: 15.4.2011 19:32 pá    Předmět: Citovat

Zase něco malého romantického Very Happy .
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 24.4.2011 21:45 ne    Předmět: Citovat

Ahoj, čas hrozně rychle utíká.Dokonce tak rychle, že nestíham lepit tak jako dřív. Nicméně kontrola pokračuje a tahle klasická Hejlovánka dostává tvary Smile

Hlavní loď kostela:

Zřejmě venkovni schody na kůr:

Detail oken hlavní lodě:

Přízemí zvonice:

Tak takto vypadá stvaba modelu v originále. V následujících příspěvcích bude ukázka případného vylepšení samotného modelu.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 24.4.2011 21:56 ne    Předmět: Citovat

Arrow Vystřihovánka obsahuje základní nakreslený díl dveří a mříží vstupu do přízemí zvonice.
My jsme se však spojili s mistrem laseru Teem a ten nám k modelu vyrobil následující díl.

Ale aby výsledný efekt byl dokonaleší, lze ze si dvou kusů modelu vyrobit i improvizovanou přízemní místonst zvonice:
Exclamation Toto není součástí vystřihovánky! Exclamation

Použil jsem právě díl zvonice, který se mi zdál nejideálnější.

Arrow .... a výsledek:

A tady něco pro inspiraci:

To individuum, tam prosím nezvárňujte. Myslím, že by to výslednému efektu dost uškodilo Very Happy
stop_r

PříspěvekZaslal: 24.4.2011 22:28 ne    Předmět: Citovat

Dobre Knoxi.. dobre... Smile

Človek je hodný slova umelec keď ho začnú vykrádať, napodobňovať a kopírovať.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Martin Č.

PříspěvekZaslal: 24.4.2011 22:39 ne    Předmět: Citovat

Moc pěkný! Mříž to posouvá hodně vysoko.
Na tenhle kostelík se budu určitě těšit. O.H. si vybírá moc zajímavé a pro mne většinou neznámé předlohy, se kterýma se pak seznamuju dodatečně na dovolených. Ale asi je to tím, že jsem Brňák a mám tedy projetou spíš Moravu a vyjma Prahy neznám tolik ty české předlohy.

A v žabkách se, Knoxi, chodí na pláž a ne do opuštěných zarostlých kaplí, zvláště pokud tam lezeme po příkrém schodišti nebo po žebříku Twisted Evil

To musela být šílená práce! Přitom taková blbost! (Pelíšky Smile)
Tomáš B.
Moderátor

PříspěvekZaslal: 25.4.2011 0:23 po    Předmět: Citovat

Hezké práce. Opět to vypadá ne relaxovku od Hejla.

OT: Knox má ty žabky na nohou snad přirostlé. Má je od jara snad až do zimy Very Happy
Aki

PříspěvekZaslal: 30.12.2011 13:17 pá    Předmět: Citovat

koukám, že jsi to nějak nedorazil, či co Smile nebyly by, čistě náhodou, fotky křížků? Wink

některý ženský jsou strašně dětinský... nedávno mi jedna vlezla do koupelny a potopila všechny moje lodičky...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 30.12.2011 13:20 pá    Předmět: Citovat

Ale jo. Pokud budeš listovat fotkama tak jsou na grafikovi. Jak bych to nemohl dorazit, když to nakonec vyšlo? Smile
Aki

PříspěvekZaslal: 30.12.2011 13:45 pá    Předmět: Citovat

no co já vím... třeba si to Ondra nakonec musel udělat sám Very Happy tož koukej doplnit report, než to tu zavřou Very Happy já je včera v noci taky dorazil, ale ta 24-hodinovka by byla na tenhle kousek asi hodně drsná, dá to chvíli zabrat, když to chce mít člověk slepený pořádně... hlavně ty dvoje schody jsou mňamka Very Happy ale lepilo se to parádně, kromě dosednutí jedný hrany střechy ke zdi (patrně moje volšový ruce) a některých delších dílů podezdívky (což já ale nepovažuju za chybu, ale plus, páč si to může aspoň každej zkrátit tak, jak mu to vyšlo) sedělo všechno na chlup... navečer dodám fotky, pošla mi doma v kompu čtečka karet Sad

některý ženský jsou strašně dětinský... nedávno mi jedna vlezla do koupelny a potopila všechny moje lodičky...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Aki

PříspěvekZaslal: 30.12.2011 14:00 pá    Předmět: Citovat

ha, no nazdar... teď koukám, že jsem drobet podělal odpočívadlo nad schodama, jsem ho otočil o 90 stupňů... to jsem zvědavej, jestli mi na něj teď dosáhnou schody, ty jsem kvůli budoucímu terénu pod nima ještě nepřilepil. ono to jde z návodový kresby blbě poznat, jak by to mělo bejt, není tam vidět Confused obávám se, že už to bez poškození neutrhnu, ale aspoň že do tý uličky není skoro vidět...

koukal jsem na toho grafika, ale křížky tam nikde pořádně vidět nejsou... vždycky schovaný v listí...

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Architektura / Architecture Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: