Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zapojení diod

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Letecká a kosmická technika / Aircraft, space ships
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mechatronik

PříspěvekZaslal: 3.12.2011 19:50 so    Předmět: Zapojení diod Citovat

Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat ohledně jednoho obvodu, právě dělám jeden model a chtěl bych do něj zapojit čtyři LED diody dvě bílé a dvě červené, mám zdroj 4,5V složený ze čtyř baterií, to jsou ty o něco menší než tužkové, a chtěl bych je zapojit paralelně ty diody, protože mi to situace ani nijak jinak neumožňuje protože v seriovém zapojení by to zkrátka zdroj nezvládl, a nevím jak to celé zapojit, tedy vím, ale nevím jak je to s těmi odpory, vím že v paralelním by měl být odpor před každou diodou, ale nevím jestli by to ten zdroj vlastně zvládl, 4,5V na čtyři diody v paralelním zapojení, napětí je stejně jako napětí zdroje to znamená že na každou diodu bude přivedeno napětí 4,5V ale jak je to s proudem, ten se přeci rozdělí na čtyři části tohoto paralelního zapojení, a to je právě to co nevím jestli by to baterie zvládly, darovat tolik proudu těm všem čtyřem diodám, a také by mě zajímalo jestli, se odpor před diodu v paralelním zapojení počítá stejně jako v zapojením seriovém. Předem děkuji za odpovědi.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wlofy

PříspěvekZaslal: 3.12.2011 20:18 so    Předmět: Citovat

Hodne bude zalezet na tom jake ty diody jsou, mam na mysli jestli to jsou obycejni male na cca 10-20mA nebo vykonove se s prikonem v jenotkach amper.

Pokud jsou to ty male tak spocitas odpor pro kazdou diodu podle klasickeho vzorecku
R= (4,5 - V diody)/I diody
4,5 je tvoje napajeci napeti
Vdiody je napeti 2-3,6 podle typu diody nutne najit v katalogu
I diody je jmenovity proud diody naleznes na sejnem mise
A zapojis ke kazde diode odpor a to nasledne spojis paralelne a to pripojis na baterku.
Baterie ti jsou schpny dat proud cca 0,5A bez vetsich problemu.

Pokud tam mas ale nejakou vykonovu tak tam uz bude problem v tom ze ti ten predradny odpor bude hodne topit tak je pak lepsi reseni menic. To je ale pak na delsi povidani.

Docela vycerpavajici prispevek na tohle tema je na http://papermodelers.sk/viewtopic.php?f=89&t=1359&hilit=diody
Mechatronik

PříspěvekZaslal: 3.12.2011 21:31 so    Předmět: Citovat

wlofy děkuji za odpovědi, jsou to jen svítivé LED diody, co se týče těch diod tak je to červená s nápajecím napětím 2V a proudem 0,025A a studená bílá s napětím 3,3V a proudem 0,025A, ale to jsem našel jen v katalogu na internetu takže je to přibližné, až půjdu do krámu kde jsem je kupoval tak se podívám jaké oni mají přesné ty hodnoty, případně se zeptám, ale mělo by to odpovídat, a také si musím koupit ty odpory které vypočítám, ale nevím jestli to vše do toho modelu půjde dát ale snad se to vejde, ještě jsem přemýšlel o 9V baterii ale to je myslím zbytečné, ještě jednou moc děkuji za odpovědi.
wlofy

PříspěvekZaslal: 3.12.2011 22:08 so    Předmět: Citovat

9V baterii tam nedavej
1) ma malou kapacitu takze ti to nebude dlouho svitit
2) Velke mnozstvi energie ti zustane na tech odporech a zmeni se v teplo takze ti budou zbytecne hrat a mohlo by se stat ze to odpory shori, ty obycejne maji maly vykon. Pri napajeni 4,5V te to ale trapit nemusi.
Mechatronik

PříspěvekZaslal: 3.12.2011 22:53 so    Předmět: Citovat

Dobře wlofy, děkuji za radu 9V baterii tam tedy nedám, já jsem to měl totiž už zapojené v sérii ty čtyři diody na 4.5V zdroji ale bez odporů a stávalo se mi že svítili jen tři a ta poslední už ne, nebo jen chvilku a potom zhasla, ale byla v pořádku nespalená, tak nevím.
TOm.a.s.h.

PříspěvekZaslal: 3.12.2011 23:04 so    Předmět: Citovat

Na sérii se vykašli a udělej to paralelně a případně ošetři odporama.
skoda

PříspěvekZaslal: 4.12.2011 15:31 ne    Předmět: Citovat

JJ přesně tak udělej to jak já na svém tahači dioda+odpor

http://www.forum.rc-auta-kobyli.eu/viewtopic.php?f=4&t=23

Rozděláno-U.S.S. Nostromo, U.S.S SULACO ,Transporter Serenity ,
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
B@F

PříspěvekZaslal: 6.12.2011 18:40 út    Předmět: Re: Zapojení diod Citovat

Mechatronik napsal:
...mám zdroj 4,5V složený ze čtyř baterií, to jsou ty o něco menší než tužkové...

Technická: 4,5 V jsou tři baterie (1,5 V), čtyři by byly 6 V. Nebo v případě nabíjecích (1,2 V) 3,6 resp. 4,8 V. Předpokládám, že to byl jenom překlep, ale jestli ne, diody by to nemusely přežít.
Sorrow

PříspěvekZaslal: 7.12.2011 7:35 st    Předmět: Citovat

Udělej to jak píše wlofy. Pokud si ze své bastlířské praxe dobře pamatuju (je to přeci jen už skoro 25 let) tak pro běžnou 4,5 V baterii se ke svítivým diodám sériově připojovaly odpory 330 ohmů a domnívám se, že se to doposud nijak významně nezměnilo.

Kdyby volby cokoliv měnily, byly by už dávno zakázané ...
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Letecká a kosmická technika / Aircraft, space ships Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: