Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vozy z produkce L & K a Škoda / autoři různí / 1:120

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Malá dopravní technika / Small vehicles, cars
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ml407

PříspěvekZaslal: 6.9.2011 16:32 út    Předmět: Vozy z produkce L & K a Škoda / autoři různí / 1:120 Citovat

Další automobilkou, které se budu věnovat je Škoda Auto a.s.

Na úvod opět něco málo z historie. V roce 1895 si pánové Václav Laurin a Václav Klement v Mladé Boleslavi otevřeli podnik na výrobu jízdních kol. Již v roce 1899 byla kromě bicyklů zahájena výroba motocyklů. Po šesti letech se opět rozšířil sortiment a brány podniku opustila Voiturette A, první osobní vůz mladoboleslavské továrny. Automobilka dosáhla s tímto modelem značného úspěchu. V roce 1907 se společnost stává akciovou, továrna nese jméno obou zakladatelů Laurin & Klement. V polovině dvacátých let hledá společnost nového silného partnera. Proto v roce 1925 dochází ke spojení se společností Škoda. Továrna dále již ponese jméno Škoda a logo s okřídleným šípem. Po skončení druhé světové války v roce 1945 dostává firma jméno AZNP (Automobilové závody, národní podnik) Mladá Boleslav, vozy i nadále nesou označení Škoda. V roce 1990 se automobilka stává součástí koncernu Volkswagen Group a dostává nové pojmenování Škoda Auto, které nese do současnosti.

1. Laurin & Klement typ E

Prvním vozem, který jsem si z produkce automobilky vybral je typ E z roku 1907. Budu jej stavět jako přestavbu modelu, který vyšel v ABC. Autorem modelu je Michal Antonický. Předlohou modelu je luxusní vůz z roku 1907. Poháněl jej čtyřválcový motor o výkonu 28 koní, který dával vozu maximální rychlost až 70 km/h. Při přestavbě zůstane model v takřka původní podobě. Věcí, kterou určitě upravím budou kola vozu. Postup prací ukazují fotky. Úvodem prokázání vlastnictví originálu. Je z ABC ročník 46 číslo 6, pro jistotu na dílu střechy stojí budovaná Tatra TL-2. Wink

Jirka Z. (ml407).
Dle matematických zákonů platí nepřímá úměrnost - čím větší je měřítko, tím méně místa ve vitríně zbyde. A jak řekl klasik: "může se Vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat..."
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ml407

PříspěvekZaslal: 5.10.2011 13:27 st    Předmět: Citovat

Vůz Laurin & Klement typ E jsem stavěl v rámci předvádění lepení modelů na uplynulém veletrhu Model Hobby. Z průběhu stavby tedy bohužel moc fotek není – na focení postupu jsem nějak neměl ani čas ani náladu... Na modelu jsem nakonec musel udělat drobné úpravy oproti originálu. Když jsem srovnal původní vystřihovánku a fotografii vozu, tak jsem si všiml jiné pozice světlometů. Dále jsem ještě přidal čelní sklo.

Při balení expozice došlo na měřítkové setkání – můj drobek se potkal s originálem z JoKovy sbírky.

Včera odpoledne jsem taky konečně měl čas udělat závěrečné fotografie hotového modelu.

Jirka Z. (ml407).
Dle matematických zákonů platí nepřímá úměrnost - čím větší je měřítko, tím méně místa ve vitríně zbyde. A jak řekl klasik: "může se Vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat..."
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 5.10.2011 14:04 st    Předmět: Citovat

Ale jo, jsi tady správně, v tomto bohnickém pavilónu Cool.

Asi si nepřestanu říkat: PROČ, PROČ, PROČ JE TO TAKOVÉ PIDI??? Smile Už se trochu morduješ se samou materiální podstatou papíru, ale vím, že in natura na to bude velmi hezké pokoukání. Ovšem řekl bych, že to nesnese nějaké super-makro snímky - jako by se člověk díval na ženskou lupou - to by asi zdrhal Smile.

Pikantní je, že ta JoKova dvaatřicetina nemá vyřezány "vzduchy" v kolech, ale Tvá stodvacetinka ano Cool.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Tomys
Moderátor

PříspěvekZaslal: 5.10.2011 20:30 st    Předmět: Citovat

Staníku, v Letňanech to live bylo k vidění a byl to opravdu masakr. Lidé jen kroutili hlavou Smile
PI

PříspěvekZaslal: 5.10.2011 21:12 st    Předmět: Citovat

Je vidět, že pan kolega je ještě mladej. Mezi vláčkaři se traduje pravidlo - "Čím je člověk starší, tím větší měřítka staví". Já už jsem na 1:25 ...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
old_Mr_Grim
Moderátor

PříspěvekZaslal: 6.10.2011 15:34 čt    Předmět: Citovat

roztomilé Smile
Jen škoda, žes to nenasvětlil. Ono to focení stinné strany má své stinné stránky, jako třeba to že není mnoho vidět Wink

PříspěvekZaslal: 25.10.2011 14:23 út    Předmět: Citovat

Pár odpovědí úvodem:

To Standa: S Bohnicemi jsem domluven, mám rezervaci jednoho místa, stačí prý zavolat... Otázku proč si často pokládám i já. Ale většinou to ještě doplňuji: „Proč zrovna já jsem takovej magor...“ Jinak tedy proč. Kdo byl na Model Hobby už tuší, protože tam ležel vysvětlujcí papír. Většina modelů, se kterými se momentálně patlám vzniká v rámci projektu 1918 – 2018; 100 let státnosti aneb 100 let techniky na našem území. Rád bych zmapoval a vymodeloval co nejvíc techniky u nás vyráběné nebo používané. Cílem je dát dohromady minimálně 80 modelů a toto měřítko jsem zvolil jednak kvůli vláčkům (které se mi doma klepou v krabicích a čekají až budou mít jednou kde jezdit) a druhak přeci jen množství detailů je menší než u větších modelů.

To Old_Mr_Grim: vím, že moje fotky nejsou ideální. Snažím se nasvětlovat co to jde, ale většinou při tom narážím na vlastní technickou stránku mého foťáku. Aby dokázal mojí „blechu“ zaostřit, tak se dostávám objektivem tak blízko, že si poměrně výrazně stíním. A k přirozenému světlu se poslední dobou doma moc nedostávám, a fotit postup stavby jen o víkendu také úplně nejde. Zkusím pro příště zlepšit nasvícení.

Hurá k novému modelu.

2. Škoda 4R

Původní vozidlo bylo čtyřdvéřový čtyř až pětimístný vůz s motorem vpředu a náhonem zadní nápravy. Vyráběn byl v letech 1928 – 1930. Model bude zachycovat speciální hasičskou nástavbu na podvozku vozu Škoda 4R. Nástavba je tvořena žebříkem, navijákem hadic a sedačkami pro 8 hasičů. Vůz jsem potkal loni na Hasičských slavnostech v Litoměřicích.

Rozvor: 2950 mm
Rozměry: 4690 x 1860 x 1800 mm
Motor: řadový čtyřválec o obsahu 1,944 litru, výkon 24 kW při 2800 otáčkách/min
Spotřeba: 8,6 litru / 100km
Max. rychlost: 90 km/h

Pro pořádek fotka vozu, aby bylo jasné o co půjde.

V tuto chvíli je hotový kryt motoru a částečně i hasičská nástavba.

Jirka Z. (ml407).
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Malá dopravní technika / Small vehicles, cars Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: