Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LUBAŃ (PL) 2011 / 1. - 2.10. 2011

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Ohlédnutí za akcemi / Photos from paper shows
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
medium

PříspěvekZaslal: 7.10.2011 18:32 pá    Předmět: LUBAŃ (PL) 2011 / 1. - 2.10. 2011 Citovat

Lubań 2011 - druhý ročník souteže papírových a plastikových modelů

Víkendová návštěva modelářské akce v polském městečku Lubań začala defakto již v červnu. To jsem já + tom59herder slíbili pořadatelům, že se zúčastníme jejich soutěže, neboť z Liberce je to pouze nějakých 60 km. V Lubańi na náš slib nezapomněli, a v průběhu času nám zaslali oficiální pozvánku. A ač pouze 2 týdny od modelářské akce v Olešnici, nebo spíše právě proto jsme se i přes značné obtíže rozhodli náš slib splnit....

Každý to známe - času málo, akcí hodně, a do toho se vždy naskytne ještě kupa problémů, a nebo alespoň jste naprosto nepostradatelní v práci. Proto se naše Liberecká účast smrskla na počet 1 + 0,5 + 0,5 = 3. (Definice funkčních hodnot: 1= Michal Gen-d: účast po celý víkend; 0,5 = Tomáš: účast v sobotu přes den, a v neděli nás přijel vyzvednout; 0,5 = já: od sobotního odpoledne do zakončení.)

Jak vypadal průběh sobotního dne budou muset doplnit kluci, ten jsem neabsolvoval. Vydal jsem se směr Lubań až odpoledne. To již na mě čekal osamocený Michal Gen-d na zahrádce místní restaurace se zlatavým mokem, a začal básnit nad tím, jak je to tam super. Už jen samotné městečko dýchá hned od prvních baráků na návštěvníka pohodovou atmosférou. Centrum města zdobí pěkně opravené historické budovy, nad kterými se tyčí několikero věží. Ať to jsou věže kostelní, radniční, či pozůstatky historického opevnění, které je krom věží patrné i v několika zbytcích hradeb prozrazující historickou rozlohu města.

A ani já jsem nepohrdnul jedním vychlazeným pivem, které příjemně osvěžilo, ač v říjnu, tak v doslova letním počasí. Ještě jsem se stihl krátce podívat se do dějiště soutěže v místním kulturním centru, což je novostavba architektonicky velmi citlivě plynule spojena s historickými domy stojícími ve středu hlavního náměstí. Akce patřila mezi ty komornější, plasťáky byly v převaze nad papíráky, ale to vůbec nevadilo. Tak jako tak bylo na co koukat. A blížící se podvečer nás již nasměroval k ubytování na hotel. Jen jsme dorazili na pokoj, už se rozlétly dveře a v nich stál náš přítel Kazmiezr Surowiak z Olešnice, a samozřejmě jak jinak s lahví vodky. Posbírali jsme skleničky a už se zapíjelo naše opětovné setkání. Za chvíli se přišel podívat na nás Michal Grabowski, majitel polského vydavatelství Hobby Model, a vodka opět plnila naše skleničky a to ne jen jednou.

Venku se sešeřilo, a nastala ta pravá chvíle vydat se z hotelu do nedaleké řecké restaurace na večeři. A že to byla opět hostina, jakou jen tak člověk nezažije. K pití vína, limonády, ochucené vody. Jako předkrm se podával zeleninový salát s několika druhy sýrových omáček. Pohostit mě doma kombinací zeleniny, sýru s absencí masa, to bych rozhodně neuvítal s nadšením. Ale to co se nám dostalo na talíře, tak to byla vážení naprostá delikatesa, jež naše chuťové pohárky vybičovala do naprostého stavu blaženosti. Jako hlavní chod se na nás smál grilovaný gyros a americké brambory. V ten večer jsme buď jedli, a když byla volná chvilka, tak jsme diskutovali s polskými kolegy o všem možném - jejich klubech, akcích, či s hlavním rozhodčím o jeho úloze a pravomoci. Hlavní rozhodčí sice nehodnotí detailně jednotlivé modely, ale má právo "posledního slova a práva veta" v rozhodování o modelech. Co on neschválí, to prostě neplatí. Má tedy za úkol zabránit případným "přátelským" hodnocením, či řešit jakékoliv problémy. V noci jsme s Michalem ještě vyrazili do centra Lubańe na pivko a pokochat se nádherně osvětlenými ulicemi s temnou oblohou na střechami. Město jsme si prohlédli opravdu dokonale, ale po 4 kolečku jsem se smiloval a ukázal Michalovi ten správný směr na hotel. (Ten mě teď asi zabije Smile )

Druhé ráno začalo tak nějak již stereotypně - švédskými stoly ke snídani. Ještě jsme se chvilku dospali, zabalili a vyrazili zpět do kulturního domu na výstavu. Hned po tom co jsme museli zakousnout něco z hojné nabídky pamlsků a cukroví jsme si detailně prohlédli vystavené modely. Z papírových modelů patřili mezi nejsledovanější asi letadla, z plasťáků velký obdiv vzbuzovaly diorámka. Jedno z nich - Waršava ve válečném roce 1944 vyhrála i hlavní cenu, pohár udělený samotným starostou města. Velmi zajímavým zpestřením byly modely autojeřábů a zemědělské techniky vyrobené z kovu. Jejich stavitel, již postarší pán, nám prozradil, že se modelařině začal věnovat až po odchodu do důchodu. Vše je pouze jeho práce, od shánění a zpracovávání podkladů, příprava jednotlivých dílů z kovu a jejich konečné sestavení do zajímavého modelu. Jeřábům či přívěsům k traktoru svítí dokonce i světla, či blikají majáčky. Děda za svojí sbírku, která je jinak součástí jakéhosi muzea dostal též pohár udělený představiteli města Lubań. Jak dopoledne ubýhalo, pořadatelé usoudili, že by nás mohl třeba přepadnout nedejbože hlad a již nás hnali k dalším švédským stolům - chlebíčky, jednohubky, plněná rajčátka, atd. Prostě kulinářské orgie. A když něco došlo? Žádný problém, doplnilo se, dolilo se. Chvílemi jsem se těšil až doma otevřu ledničku, a tam jako vždy prázdno.

No a byl tu závěr celého víkendu, a tím bylo jak jinak slavnostní vyhlášení výsledků. Mezi gratulanty a těmi co soutěžícím předávali diplomy a medaile byla část zástupců sponzorů a samozřejmně starosta města Lubań. Počet sponzorů se v konečném součtu dostal na úctyhodné číslo 18. Doslova mně dostal přístp sponzorů, nejenže podpořili akci (čímž se samozřejmně zviditelnili), ale na očích jím bylo vidět, že to co se děje si naprosto užívají jako všichni modeláři okolo. Škoda, že se nenajde podobná sponzorská štědrost i v Čechách. A jak zhodnotit naše úspěchy? No každý jsme ukořistili nějaký ten cenný kov, vzali jsme do soutežě modely i jednomu klukovi z libereckého modelářského kroužku. Stříbrná medaile v kategorii kolové techniky ho samozřejmě velice potěšila.

Největší úspěch ovšem sklidil Michal Gen-d. S letounem Focke Wulf (Halinsky) obsadil skvělé druhé místo, ovšem medaile byla udělena modeláři následujícímu v pořadí. Jelikož tím zlatem ověnčeným, nejatraktivnějším, nejfocenějším a nejdiskutovanějším modelem mezi papíráky byl Michalův stříbrný Mustang (jak jinak než Halinsky). Nebylo pomalu chvíle aby u modelu někdo nepostával a nežasnul s dalšími nad perfektními detaily, či jiní snažící se tyto detaily dostat do svých foťáků. Michala stále ještě neopouští skromnost, a tak to za něj musím holt napsat sám. Já se naopak se svou skromností nijak nepářu, a vždy když se někdo zeptá kdo to stavěl, tak Michala napráším a se vší parádou dodám, že jsem jeho osobní manažer. Kdyť přeci každá správná star má svého manažera. Michal krom zlaté medaile obdržel i speciální cenu za model nejvíce se podobající své skutečné předloze, udělené modelářským klubem z Wroclawi, jenž se specializuje na tunění modelů. Pokud neveříte, tento odkaz mluví zvlášť v podobě tak nějak monotématických fotek a posledním odstavcem za vše: TUTO

A závěrečné zhodnocení?? - fantastický víkend, v nádherném městě za skvělého počasí, a hlavně spousta nových přátel....

Plakát výstavy:

Místo konání:

Letecký pohled na modely:

Kovové modely jeřábů i s jejich tvůrcem:

Něco na zub:

Michalův stříbrný, tedy zlatý Mustang:

Nějaké fotky ještě dodají kluci, ale ode mne je to již...

Michal Dostál

PříspěvekZaslal: 7.10.2011 19:30 pá    Předmět: Citovat

Michale moc děkuji za super report.
Tak já jen přídávám pár fotek ze skvělé výstavy.

Swab

PříspěvekZaslal: 7.10.2011 20:05 pá    Předmět: Citovat

nádhera....nedá my to a musím se zeptat...kdo vydal ten činok na druhé fotce....pokud někdo ví prozradíte? předem díky....
tom59herder

PříspěvekZaslal: 7.10.2011 20:32 pá    Předmět: Citovat

Přispěji se svými fotkami až o víkendu, ale přesto odpovím - Je to práce pana Grabowskeho tedy Hobby Model.
Swab

PříspěvekZaslal: 7.10.2011 22:37 pá    Předmět: Citovat

dekuju...koukal sem na GPM a necelých 80 zl...wau
vítek

PříspěvekZaslal: 7.10.2011 23:54 pá    Předmět: Citovat

Každému českému staviteli papírových modelů bych vřele doporučil navštívit jakoukoliv papíráckou akci v Polsku. Udělat si takový výlet a zažít to. A tím nemám na mysli jen modely, ale i atmosféru a jistou noblesu, v tom dobrém slova smyslu, při vyhlašování výsledků.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tom59herder

PříspěvekZaslal: 8.10.2011 21:17 so    Předmět: Citovat

Dnes jsem se dostal k tomu, že jsem vytvořil galerii modelů, které jsem stačil vyfotografovat během sobotní dopolední přejímky modelů. Nedělal jsem žádné detailní fotografie, protože pro mne byly důležitější poznatky z pořádání takové soutěže. Proto jsem jen vytvořil galerii s přehledem modelů. Galerii najdete http://www.tom59herder.com/car_gallery/luban2011/luban2011.htm.
Přesto vyložím 5 fotografií, které byly z mého hlediska inspirující. Především jsou to tři fotografie místa, kde se vystavovaly modely. Po skončení soutěže pořadatel konstatoval, že výstavou prošlo asi 1100 návštěvníků. Jistě v tom sehrálo i místo konání, předvolební atmosféra a hlavně i podpora ze strany vedení města.

Další dvě fotografie ilustrují atmosféru při zasedání komise rozhodčích. Toto mi připomíná dobu před tzv. převratem, kdy jsme se scházeli jako rozhodčí plastikových modelářů i na našich akcích. Je vidět, že lenost našich modelářů, která vytvořila "velmi úspěšný systém" hodnocení líbí - nelíbí, dostává v Polsku pěkné K.O. Jak ovšem z našeho systému hodnocení ven - Babo raď. Zatím se nám daří stále zdůvodňovat to, proč to nejde.

vítek

PříspěvekZaslal: 8.10.2011 22:30 so    Předmět: Citovat

Tome, všechny tři věci o kterých píšeš mám tak nějak za sebou.

Akce s návštěvností 1100 lidí chce jedno jediné - účinou propagaci. Prostě jen netrpět pocitem, že o tom všichni vědí. A do propagace investovat. A pravidelně + - ve stejném termínu akci rok co rok opakovat. Problém je spíš v tom, aby prostory pro takové množství lidí dostačovaly a aby se byly modely řádně zabezpečeny.

Podpora samosprávy je v Polsku opravdu na výši. Pánové se dají vidět i na předávání cen. Jak je náročné aby na akci přispěli nevím. V Olomouci byla žádost o peníze fascikl a i na zavedenou akci se vyplácelo X měsíců po skončení - problém s profinancováním. A předat Pohár primátora se nikdy z radnice nikdo neobtěžoval. Ani na mezinárodní akci a ani když bylo součástí MČR.

Kdysi, ani ne tak dávno, při vzniku CPM vznikla i Komise rozhodčích. Školilo se, udělovaly certifikáty, na soutěžích se bodovalo atd. Ano, hádali jsme se o pravidla a způsob hodnocení, ale myslím, že to mělo svůj smysl i hodnotu. Dnes ji zejména vidím ve snaze objektivně ocenit modelářský vklad. A odpoutat se od tvrzeních, že papírové modely jsou pro modeláře začátečník - děti. A srovnat se s plastikáři. Vše stálo, ostatně jako obvykle, na lidech, na jejich zájmu, ale i možnostech. Sám si ale nejsem jistý jestli bych dnes při pořádní šel cestou takového hodnocení. Ale určitě bych nešel cestou líbí - nelíbí.

Jestli chceš "brát rozumy" udělej si čas na akci Papírové království v Brně v Lužánkách. V česku je to asi vrchol a hlavně to jede v podmínkách CVČ.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tom59herder

PříspěvekZaslal: 9.10.2011 14:05 ne    Předmět: Citovat

V žádném případě mě nemusíš o ničem, co jsi napsal, přesvědčovat. Známe se dlouho a sám víš, že jsem dokázal přesvědčit své okolí o tom, že některé věci jdou i když jinde se tvrdí, že to nejde. Ale nechci v tomto vláknu vést jakoukoli polemiku, je to o místě kde jsme byli a bylo to tam tak, jak by to mohlo být i u nás a dříve to i fungovalo. Celý problém tkví v mysli našinců. Jen tolik k problematice kolem soutěží. Jsem rád, že mám blízko do míst, kde se v Polsku organizují soutěže a je to jen otázka času, kdy se mi podaří kalendář ostatních akcí v našem DDM uspořádat tak, abych na akcích v Polsku nechyběl.
Trochu mne mrzelo, že jsem s Michaly nemohl být po celou dobu, ale přiletěla mi dcera s vnučkou z Anglie a tak jsem se musel postarat o jejich odvoz z Prahy. A přesto se mi podařilo s mnoha polskými kolegy popovídat a plánovat další společné akce.
Uvidíme, jak se vyvine situace na dalším setkání papírových modelářů v Liberci, jestli se na něčem dohodneme. Osobně bych se asi pokusil spojit s libereckými plastikáři a pokusit se navázat spolupráci při organizaci jejich soutěže pl. modelů s tím, že by proběhla také soutěž papírových modelů. Ale nejdu do soutěže líbí a nelíbí. Takže, ještě se uvidí.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Ohlédnutí za akcemi / Photos from paper shows Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: