Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LIAZ 111_154 DAKAR 88 / R.Vyškovský, Albatros / 1:32

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Velká dopravní technika - sport & Dakar / Racing trucks
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Waclaf

PříspěvekZaslal: 14.8.2011 0:02 ne    Předmět: LIAZ 111_154 DAKAR 88 / R.Vyškovský, Albatros / 1:32 Citovat

Říznul jsem do Lízy!
Někdo by to mohl chápat jako přiznání k trestnému činu ublížení na zdraví, ale jsem přesvědčen, že na tomto DF bude moje první věta pochopena správně, tedy takto:
Waclaf začal stavět model nákladního automobilu Liaz! Very Happy

Jsem zde téměř nový. V jiném vlákně tohoto DF jsem se už představil, i když ne moc slavně - pokroucenou Tatrou GTC, kterou jsem stavěl nekonečně dloouho. Pořádně jsem "papírařil" naposledy někdy na konci dětství a začátku puberty, což už je dávno. Toto je tedy po dlouhé době trochu vážnější modelaření, do kterého jsem se pustil. Tento model beru jako "tréninkový". Už teď vím, že se s ním nebudu nikde chlubit. Chci spáchat několik takových cvičných modelů, kterými budou bez vyjímky staré dobré modely od mistra Vyškovského. Pak bych se rád pustil do něčeho současného a více "hi-fi". Wink

LIAZ 111_154 DAKAR 88 nebudu představovat. Je to notoricky známý vůz, a jeho papírová zmenšenina od RV snad ještě více.
Model vlastním ve třech originálech, jednou od Albatrosu, dvakrát vyškubnutou z ABC.

Začal jsem v pondělí 8.8.2011. Stavím vždy pouze pár hodin večer. Toto je tedy shrnutí za první týden stavby.

Pustil jsem se do verze od Albatrosu, je na kvalitnějším papíru:

Rozhodl jsem se stavět metodou lepení "na tupo", takže uřezávám chlopně.

Začal jsem rámem:

Svislé (obvodové a vnitřní) díly rámu jsem podlepil silným kartonem. Teď už vím, že jsem to neměl dělat. Měl jsem trochu strach o pevnost modelu kvůli metodě lepení "na tupo". Rám je sice velmi pevný, pocitově snad jako dřevo, ale geometrická přesnost utrpěla. Takže do práce nastoupil i "pan Šmirgl" a následně i "paní Vodovka Černá"... Embarassed Jestli odvedli dobrou práci, posuďte sami.

Dále jsem kompletoval nárazník. Mistr RV v návodu straší, že, cituji: "...se jedná o jednu z nejsložitějších prací na modelu." Dopadlo to následovně:

Nárazník jsem připevnil na rám. Model je na fotografiích "vzhůru nohama", tedy spodkem nahoru. To mi při focení bohužel nedošlo... :

Pak přišel na řadu blok motoru a třmen, který drží přední nápravu:

Dnes jsem zkompletoval chladič a spojil jej s blokem motoru:

Následovalo ovšem nemilé překvapení. Chtěl jsem si zkusit na sucho vložit motor s chladičem do rámu. Ejhle, ono to nejde! Jsa profesí strojař, popadnul jsem "šupléru", a počal kontrolu jakosti mých výrobků. Zjistil jsem neshodu znemožňující montáž zmíněných komponent: prostor v rámu je o 0,4 mm užší, než je šířka chladiče... Embarassed Evil or Very Mad Sad Sad Sad
Závěť, loučení s manželkou a dětmi, chůze na nedaleké nádraží, skok před rozjetou lokomotivu... Sad
Ne, tak zlé to nebude. Zase povolám pana Šmirgla a paní Vodovku. Materiálu k úběru mám více než dostatek, vzhledem k šílenému podlepení rámu.

Odcházím do hajan.
Pokračování příště...

Název vlákna upraven dle místních zvyklostí. moderátor Zrzek
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 14.8.2011 22:40 ne    Předmět: Citovat

Dobrá práce i písemný projev Cool. Stavba z alba-trosky se už málo vídává. Bezchlopňový RV - inu, proč ne - držím palce a budu přičumovat! Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
yvan

PříspěvekZaslal: 14.8.2011 23:37 ne    Předmět: Citovat

Shocked "Rozšmikal albatrosku!" Shocked

Trochu pečlivěj na hrany a bude to dobré. Papír půjde v oblinách proti tobě, jak vidno už na nárazníku, zkus na něj příště trochu přesvědčivěji Wink
Waclaf

PříspěvekZaslal: 15.8.2011 18:59 po    Předmět: Citovat

yvan napsal:
Shocked "Rozšmikal albatrosku!" Shocked

Tak to vypadá, že jsem provedl něco ne-košér... Embarassed Jestli jsem někoho pohoršil či urazil, tak se omlouvám. To už jsou albatrosí vyšmikávánky taková vzácnost? Nebo to prostě patří k bontónu, že se z Albatrosu nelepí? Poučte mně, ať nezpáchám nějakou další neplechu!

Včera večer, při pohledu na mé dosavadní dílo, jsem se rozhodnul, že to udělám ještě jednou a lépe, ze zálohy. A když se to nepovede, tak znovu, a znovu... Až to bude vypadat tak, abych se za to nemusel stydět, tak zveřejním fotky.

Takže o mně možná hodně dlouho neuslyšíte... Surprised Wink
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 15.8.2011 19:41 po    Předmět: Citovat

Neboj, nikoho jsi neurazil rozpižláním originální albatrosky a klidně rvi dál Smile - jde jen o to, že tenhle živočišný druh se už mnoho let nerozmnožuje a zastřelením každého kusu se stádo albatrosů nevyhnutelně zmenší. Bez náhrady.

Čili albatrosky jsou již spíše středem sběratelského zájmu. Nejmarkantnější je to na příběhu Tatry kolem světa od RV - v kopřivnickém tech. muzeu toho léta měli hromady po desetikačce a nemohli se toho zbavit. Pak najednou lup!, poslední zrnko přesýpacích hodin se dosypalo ... a dnes za ni dáš pětikilo i víc někde v aukci.

Každý ale není schraňovací a nedělá mu problém vzácnější originál rozkrouhat - onehdy tu jeden mladý Slovačisko lepil z originálu velmi vzácnou chaloupku z dávno zaniklého slovenského Elektrón-Zenitu - tak to už bodlo u srdce Wink.
Waclaf

PříspěvekZaslal: 17.8.2011 0:24 st    Předmět: Citovat

Klapka!... Rám & nárazník podruhé!

Jak jsem slíbil, tak jsem udělal. Postavil jsem rám a nárazník znovu, ze zálohy.
Pro porovnání jsem je vyfotil oba najednou:

Pokud byste to nepoznali, tak nový je ten vlevo ve směru jízdy. Dokonalé to není ani náhodou, ale určitá zlepšení nastala.

Ještě si dám repete motoru a chladiče. Ale až někdy jindy. Mám mlhu před očima, a bolí mně sedací část těla. Takže hurá do postele. Modelařina je docela fuška... Surprised Laughing
To be continue...
yvan

PříspěvekZaslal: 17.8.2011 12:13 st    Předmět: Citovat

Ještěže máš zálohu a neřízls do druhého originálu Wink

Je to lepší, zdá se mi. Předpokládám, že takovou překližku jak měli v albatrosu do tiskárny nedostaneš, takže se ti to muselo i líp kompletovat.
Waclaf

PříspěvekZaslal: 17.8.2011 14:16 st    Předmět: Citovat

yvan napsal:
Předpokládám, že takovou překližku jak měli v albatrosu do tiskárny nedostaneš, takže se ti to muselo i líp kompletovat.

To jsi trefil přesně s tou překližkou. A já jí ještě podlepil... Rolling Eyes
Zálohu jsem tisknul na papír 200 g/m2, a pracovalo se s tím nádherně. Nárazník se mi tvaroval podstatně lépe. Tiskárna mi zvládne papír do 209 g/m2 (dle návodu od výrobce).

Podání barev je poněkud jiné, než v originál albatrosce, je to vidět hlavně na reflektorech v nárazníku. Světlé barvy jsou světlejší, černá trochu temnější.
Důvody vidím dva:
1) Zálohu jsem skenoval z ABC-verze.
2) Trochu to zkreslil skener nebo tiskárna. Spíš podezřívám ten skener, protože jiné tisky z této tiskárny, např. fotky, vypadají celkem věrně.

Navíc je to celé lesklejší, což bude papírem a laserovou tiskárnou.
samotr9

PříspěvekZaslal: 19.8.2011 23:18 pá    Předmět: Citovat

kdysi jsem jí stavěl, i s tou tatrovkou...lepí se luxusně,vše mi sedělo....i s chlopněma,na jednu stranu chlopně ne,ale já je používám radši...ale šmiknout do origa....umřel bych.Vrátil jsem se k modelaření po 10-letech a kromě dvou modelů (originálů) se snažím stavět skeny z origa...zrovna pracuji na Broyt X30 od p. RV....prostě stará nádherná klasika...přeji úspěšné dokončení.....a držím palce Wink
Waclaf

PříspěvekZaslal: 13.9.2011 22:10 út    Předmět: Citovat

Po delší odmlce způsobené rodinnou dovolenou a následnou delší služební cestou, přináším opět novinky z mého modelářského pracoviště.

Motor, chladič a filtr podruhé, ze zálohy:

Necelá přední náprava:

Všechny pohyblivé spoje jsem zhotovil systémem "brčko-drát". Chci, aby byly perfektně pohyblivé a odolné opotřebení. Vzhledem k tomu, že mám 2 malé děti, z nichž jedno je automobilový nadšenec, tak předpokládám, že se s modelem bude občas dělat "brm brrrrrm". Wink
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Velká dopravní technika - sport & Dakar / Racing trucks Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: