Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Laurin & Klement Voituretta /J.Svoboda-ABC/1:43 - HOTOVO

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Malá dopravní technika / Small vehicles, cars
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 19.6.2011 22:18 ne    Předmět: Laurin & Klement Voituretta /J.Svoboda-ABC/1:43 - HOTOVO Citovat

Název modelu: Laurin & Klement 1905 Voituretta
Autor: Ing. arch. Jaromír Svoboda
Vydal: ABC č. 4 / roč. 12 (vyšlo 26. 10. 1967)
Měřítko: Neuvedeno, cca 1:43
Rozsah: 0,75 str. A4
Počet dílů: 19 fyzických + transparent "Start"
Další info:
- 1. model autoveteránu v ABC

- 1. model čtyřdílné řady oldtimerů nazvané výchovně a hygienicky, jak se tehdy slušelo a patřilo ...

Možná jste tenhle modýleček starý 44 let už tady někde zachytili, již jsem jej totiž lepil. Jen výjimečně se pouštím do stavby téhož modelu znovu - život je příliš krátký na takové psí kusy a skříně jsou zoufale plné modelů, na které mi (asi) nikdy nezbude čas.
Přesto se do tohoto malinkého oldtimeru pouštím znovu - jednak by neměl zabrat moc času - skládá se vyloženě z pár dílů - a jednak jej chci slepit trochu lépe než před těmi cca 10 lety. Tehdy jsem jej zmastil přímo z chlupatého ábíčkovského originálu a dnes se mi už nezamlouvá v mnoha ohledech - volant, geometrie a provedení blatníků, neprořízlé "vzduchy" v listových perech, kola ... no, aby trochu zapadl do vytvářené řady veteránů, které poslední dobou mastím, je třeba jej zklejnout iščo adin raz Wink.

V krabicích s dětskými poklady jsem objevil starý, omlácený a zežloutlý plastový igráček, který kupodivu přežil do dnešních dnů a který možná stál modelem panu Svobodovi - ale spíše ne, igrák zobrazuje typ z r. 1906 - má již stupačky. Ani nevím, zda se už tyto hračky prodávaly ve 2. pol. 60. let, neboť tento přeživší pochází tak z roku 1973. Jen mne zaujalo, že je stejně velký, jako ábíčkovský papírák ...

A na úvod ještě jedno památné foto ze setkání tří laurinek v Nár. tech. muzeu v Praze ... šílená zvětšenina Pepy JoKa byla ale opravdu báječně postavená ... Cool

Takže se pusťme, opět, do úplně nejprvnějšího autoveteránu, který vyšel v ABC.
Originál jistěže vlastním - onen slepený Smile a k němu pár archívních placatic. Model má hezkou, dobovou návodnou kresbu ...

Původní vystřihovánku jsem upravoval jen minimálně, sem tam jsem jen obtáhl nějakou čáru kvůli nesoutisku. Na modelu jsem ponechal cedulky, které z tohoto vozu dělají "závodničku" v oné ábíčkovské "rallye", i když jsou i na originálu velmi nezřetelné - především nápisy "Fluora rallye". Čili i když to je vlastně závodní vůz, nechme tuto stavbu tady v sekci běžných malých vozidel, jelikož svým charakterem spíše patří sem, nikoli mezi vyložené soutěžáky. Vytisknuto na lejzru na 160g papír ...

Díl krytu motoru není příliš přesný, stejně jako zadní karosérie ... jak známo, pan Svoboda ve své době kreslil rukou volnou a nezatíženou, měl svůj osobitý styl (např. experimentoval s fotografickými fragmenty ve vystřihovánce) a že někde ujíždí milimetr, ho příliš netrápilo Cool. Takže je nutno semo tamo přimordovat, přistřihnout a přiretušovat chybky.

Naposledy upravil Standa F. dne 9.7.2011 17:53 so, celkově upraveno 6 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 26.6.2011 16:24 ne    Předmět: Citovat

Karosérie smontována. Viditelné (bílé) rubové strany blatníků a skládací střechy nejsou autorem řešeny => blatníky jsem podlepil zeleným papírem a střechu jsem z druhé strany zatřel šedou vodovkou. Zbývá volantík a kolca Smile.

Vrbka

PříspěvekZaslal: 29.6.2011 21:20 st    Předmět: Citovat

Musím uznat že takto odprezentovaná stavba se spoustou glos mě pokaždé posadí na zadel. Very Happy
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 9.7.2011 17:24 so    Předmět: Citovat

Díky, Vrbko Smile
Takže jsem to dokutálel do cíle, přišudlán volantík, kolieska a biomechanický startér, čiližébrž klika od motoru, která ve šmikánce není obsažena:

Oproti své předloze má modýlek příliš masívní pneu - byl jsem si toho vědom už po sestavení první laurinky - měly by to být spíše takové obruče. Ovšem v úpravě pnojmatik mi zabránily tři silné aspekty:
1) Zásah do původní staré vystřihovánky by byl příliš velký (ztráta identity modelu)
2) Lenost
3) Oprávněné pochybnosti o tom, zda bych to vůbec věrně svedl Cool

Dodělán pocta-veček ...

A takhle vypadají tři sestřičky - zleva původní spatlaninka z originálu ABC, uprostřed nejnovější pokus a vpravo igráček:

Závěrem dovolte trochu autoreklamy Cool - snímek původní laurinky se dostal dokonce na obálku i na vnitřní stránky někdejšího výborného polského papíráckého časopisu Kartonówka, č. 1/2002 (roč. V). Pan G. Pomorski, šéf GPM a vydavatel Kartonówky, na dnes již zaniklé, ovšem kdysi parádní akci Morava Open 2002 v Olomouci už asi neměl co fotiti, tak řekl "Stanislawe, pokaź tej pokrotke ..." a už exponoval. Nablblého úsměvu a monoklu kolem levého oka (pozdrav od manželky) si nevšímejte ...

Pozornému patlalovi neujde, že se pan Grzegorz dopustil v popisce snímku několika nepřesností - pramenily zřejmě z toho, že jsme o modýlku mluvili jen zběžně a on si nepsal poznámky k foceným objektům:
- Předně nejde o "Tatru" - tady zapůsobilo zřejmě to, že věděl, že pocházím z Kopřivnice, tak přece nebudu patlat nějakou škodovku, že Cool.
- Vystřihovánka měla v době focení 34,5 roku (přibližných "30 lat" lze akceptovat), ale není "starší o mnoho let oproti staviteli" - to bohužel ne, spatřil jsem světlo světa o dost dříve než tahle laurinka, žel žel Smile.

Takže - šup s autkem do Malého technického muzea ...

Tím máme čtyři původní fluory J. Svobody z krku. Časem přijde na řadu další oldtimer, opět blecho-vyškovánka Wink.
pipiroha

PříspěvekZaslal: 9.7.2011 22:10 so    Předmět: Citovat

Krásné, jen tak dál... Wink Very Happy

Hotovo: VV 100, Zetor 7745, Citroen Jumpy 3x
Ve stavbě: The Brilliant Spider, Březina
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vojta S

PříspěvekZaslal: 11.7.2011 21:42 po    Předmět: Citovat

Pěkné muzeum!
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 12.7.2011 7:56 út    Předmět: Citovat

Děkuji, pánové Smile.
Včera jsem se ještě projel ke svému letnímu sídlu ... Cool

vítek

PříspěvekZaslal: 12.7.2011 13:28 út    Předmět: Citovat

Kterou z těch chalup v podhradí máš konkrétně na mysli? Very Happy Very Happy

Tomuto autu by slušel zámek jak v konci starých časů Idea
Filip M.

PříspěvekZaslal: 12.7.2011 20:27 út    Předmět: Citovat

Standa si myslí ten hrad Laughing Laughing Laughing
Jinak foto se Ti povedlo, vypadá dobře.
A model je též velmi dobře slepený, já bych to tak dobře nedal Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
freeper

PříspěvekZaslal: 12.7.2011 23:21 út    Předmět: Citovat

Přidávám se k obdivovatelům, krásná sbírka.
Tyhle modýlky jsem v ABC vždycky víceméně přehlížel, ale ve tvém podání je to lahůdka. A to jak samotné provedení, tak prezentace.
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 13.7.2011 22:55 st    Předmět: Citovat

Děkuji, pánové Smile.
A už opravdu poslední snímek a hážu to pod lis Cool - dobová reklama z podnikového časopisu Today Tomorrow Laurin, sobotní obrazová příloha Klementík, rubrika Simply Hever:

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Malá dopravní technika / Small vehicles, cars Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: