Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pz.Kpfw. V Panther Ausf. G / Walter / 1:72

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pásová technika / Tracked vehicles, tanks
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
WalterCZ

PříspěvekZaslal: 29.4.2010 20:17 čt    Předmět: Pz.Kpfw. V Panther Ausf. G / Walter / 1:72 Citovat

Jak už jsem naznačil v komentářích u svého modelu Cromwella, v současné době pracuji na další vystřihovánce v měřítku 1:72. Po dvou spojeneckkých strojích (M113 a Cromwell) přecházím konečně k něčemu pořádnému a hezkému, k německému střednímu tanku, který se nesmazatelně vryl do histrorie 2. války. Jedná se o Pz.Kpfw. V Panther verze G.

Kdo by se chtěl o tomto přenádherném stroji dozvědět něco více, jistě uvítá Panzernet.

Panthera jsem si vybral z prostého důvodu, je to můj nejoblíbenější tank a proto jsem mu nedokázal odolat a pustil se do rýsování. Práce byla zahájena 1. Dubna 2010 a hned zpočátku jsem si ujasnil, do jakých detailů chci jít. Nerad bych si totiž zopakoval situaci, že jsem si to v půlce práce rozmyslel a kompletně předělával celý model, tak jak tomu bylo u Cromwella. Rýsování jde velice rychle a myslím si, že relativně v kvalitním provedení. Podkladů jsem si sehnal spoutu, to také práci hodně zrychlí. Krom 1 týdne jsem pracoval téměž každý všední den, proto hodin strávených nad číčou rychle přibývá a s nimi i dílů a částí tanku.

Začal jsem narýsováním hrubé sítě vany a korby, aby bylo na co "naplácávat" další jednotlivé etapy. První etapou jsem zvolil záď tanku s motorovou částí. Na tomto screenu se jednalo o velmi předběžný nástřel toho, jak by to asi mohlo vypadat. Tisknul jsem to jen proto, abych se ujistil, že dobře pasuje základní síť. Můžete si povšimnout mého původního plánu na podobu kulatých větracívh otvorů. Měly se slepovat z jednotlivých žeber, čím by byla zajištěna jejich tloušťka. Když ale papír vyjel z tiskárny, bylo mi okamžitě jasné, že tudy cesta nevede. Tento způsob by byl zbytečně náročný a zdlouhavý a navíc jeho výsledek nebyl nijak ohromujícíí.

Zde se již začínala rýsovat skutečná podoba motorové části. I kulaté průduchy dostaly nový design.

První náhled na 3D. To co narýsuju vzápětí dělám i ve 3Dčku, abych pak ke konci nemusel dělat celý tank, jako tomu bylo u Cromwella a to bylo vzkutku "nezábavné" (jinak řečeno, dost mi to lezlo na nervy Very Happy). I když musím připustit, že Cromwell byl první 3D model, který jsem kdy dělal a že od té doby se ve 3D sekci AutoCadu orientuji o poznání lépe. Navíc se tímto prokládáním práce velice zpestří.

Tohle už je docela nedávný screen, kde můžete vidět hotová všehna pojezdová kola, jeji osy a uchycení přední rozety a podpůrné kladky.

Ne vždy se mi chtělo přímo rýsovat a proto přišel čas i na pokusy kamufláže a různé povrchovky ve Photofilteru Studio X. Tady vidíte pokus o Zimmerit. Nebyl jsem výsledkem přímo pohoršen, ale na konečném modelu nejspíš nebude, protože spoustu času a nervů mě stál jen tento malý kousek, nedokážu si představti plácat pastu na celý tank.

Německá kamufláž Ambush. Myslím si, že pokus docela vyšel a po vytištění se na to dá vcelku dívat. Tohle kamu je tedy jednou z pravděpodobných variant konečného "nástřiku" Panthera.

To už je fotka včerejší práce, kdy jsem pracoval na poklopech a vůbec na celém předku.

Patrně nejhorší částí bylo střeliště korbového kulometu a to jak narýsování jeho sítě tak převedení do 3D. Oboje se nakonec podařilo a sedí i zkušební kus, který jsem si vytiskl.

A konečně noktovizor, na kterém jsem makal dneska.

CELKOVÝ ČAS: 31hodin

Naposledy upravil WalterCZ dne 13.5.2010 1:05 čt, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Kovář

PříspěvekZaslal: 29.4.2010 20:56 čt    Předmět: Citovat

Tohle obdivuju, taky bych to chtěl umět. Já když mám sednout k počítači a něco dělat tak je to vždycky trápení.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
štefíno

PříspěvekZaslal: 29.4.2010 20:59 čt    Předmět: Citovat

3D v Autocadu je fakt trápení. Taktéž tě obdivuju Smile
lupiklv

PříspěvekZaslal: 30.4.2010 7:19 pá    Předmět: Citovat

3D cadu myslím není trápení jen je to trošku jiný než jiný programy (inventor, solid a nebo 3DSmax Sketchup .....) tyhle programy jsou už hodne user friendly Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
modelar

PříspěvekZaslal: 30.4.2010 7:36 pá    Předmět: Citovat

Velmi odbrá práce Waltere. Obdivuju tvoji práci a modelářskou trpělivost.

http://pencin.myminicity.com/

Pracuji na Mikromodelech 1:250
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
fox

PříspěvekZaslal: 30.4.2010 20:12 pá    Předmět: Citovat

3D v cadu jsem nikdy snad nepochopil... je asi pravda že mi to žádná dobrá duše nikdy nevtloukala do hlavy. Když to invenor mi do hlavy vtloukali. A to sem pak ještě v hodninách vyuky nakresllil 2x tolik než ostatní, chatoval a poslouchal walkmana. Wink
Jinak zatím dobrá práce. Jsem zvědav na výsledek...

Na stole: Bumar Labedy Dut 0502
Hotovo: Tatra 815 VD 13350 6x6.1

Pod stolem: Nohy. Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
WalterCZ

PříspěvekZaslal: 13.5.2010 2:08 čt    Předmět: Citovat

Přináším další novinky z rýsování Panthera...
V posledních čtrnácti dnech jsem se dokončil dalších několik etap stavby.

Téměř kompletní je zadek tanku, včetně výfuků a schánek na nářadí. Zbývají už jen nějaké drobnosti, na které jsem sehnal podklady teprve nyní, takže je tam co nejdříve dodělám.

Také jsem ještě trošku doladil stropní pancíř. Změnou prošel poklop nad motorem, jeho panty, větrací otvory po stranách (zakřivení mřížek) a také všechna oka, která jsem mírně zapustil. Ještě byla přidána možnost "onýtování" celé motorové části, realizovaná taktéž díky nově získaným podkladům. Doufám, že už je to opravdu poslední úprava, protože stropní deska už má za sebou asi 5 podob Very Happy

Možnost onýtování? Co to má být? Vlastně se nejedná o nic jiného, než že jsem pod vrchní papír s texturou do kterého se prorazí díry o průměru nýtů přidal ještě jeden papír, s barvou v místech, kde jsou zmiňované nýty (ve stejné úrovni jsou i postraní větrací mřížky). Už jsem to vyzkoušel a myslím že malé přidělání práce prorážením otvorů stojí za výsledný efekt. Stejně tak mohou být veřezány místa kam patří úchytná oka. Na obrázku si také můžete všimnout vystoupých spodních okrajů v místě, kam patří pancéřová deska nad hlavou řidiče a na desce samotné tento "rantl" chybí. Tímto se zajistí dobré zapadnutí a těsnění, stejně tomu bylo i u skutečných tanků. U modelů to má zajisté velkou výhodu v tom, že se má poklop o co opřít a nemusíte se bát, že vám při nalepování spadne dovnitř (a odtamtut už je prakticky nemožné vydolovat ho ven Very HappyVery Happy)

A včera jsem dokončil etapu, které jsem se, myslím poprávem, smrtelně bál. Vystužená kostra. Když jsem se totiž tady na modelforu díval na velké Panthery (1:25), uvědomil jsem si velikou výhodu pevné a soběstačné kostry. "S tou by se stavba hodně zjednodišila" řekl jsem si a tak se šlo na věc. Kostra je silná necelý 1mm, přesněji řečeno jsou to 3 vrstvy papíru 220g/m2 slepené k sobě.

Na první pohled je jasné, že jsem se nechal inspirovat Poláky a použil stejný způsob kostry jako oni. To znamená za použití zámků. Nejprve jsem se obával, že v tomto měřítku budou zámky příliž malé, ale mýlil jsem se. Lepí se úplně úžasně, zapadají dokonale. Dokonce jsem potřboval jen jednu betastavbu na vychytání mušek a nepřesnotí a při 2. stavbě už vše bylo jak má a plášť bezchybně přisedl. Narozdíl od Poláků jsem však kostrou nevystužil všechny strany. To proto, že v měřítku 1:72 je tloušťka kostry 1mm dost nereálná, protože stropní pancíř měl sílu 30 a boční 40mm.Teď se mi ta práce nezdá zase tak těžká, když se dívám na ten zkromný výsledek, ale vypočítávat tloušťky papíru kůli zůžení a zmenšení... no docela zdlouhavá a depresivní práce, protože tu vám něco přebývá, tady máte zase fugu navíc... Very Happy

Ale abych nebyl pokárán, že na fórum PAPÍROVÉHO MODELÁŘSTVÍ dávám jen nějaké screeny 3D modelů, trošku jsem nafotil i slepený prototip kostry a pláště. Předem se omlouvám za kvalitu fotek, ale vznikaly v 1 hodinu v noci pod světlem zářivky, čili žádná sláva.

Takhle nějak vypadá i konečná verze kostry, jen s malými úpravami. Na těhto fotkách je totiž zachycena 1. stavba, tehdy ještě nevyladěné kostry. Nicméně úpravy se týkali převážně rozměrů, takže to na fotkách není vidět.

Zde si hlavně nevšímejte vyříznutí otvoru pro věž Very Happy dodělával jsem ho tam dodatečně, abych se přesvědčil, jak pasuje vnitřní přepážka oddělující motor od bojového prostoru.

Fotka s fotkou jeho skutečného bratříčka Very Happy

CELKOVÝ ČAS: 49hodin

Naposledy upravil WalterCZ dne 13.5.2010 13:48 čt, celkově upraveno 2 krát.
modelar

PříspěvekZaslal: 13.5.2010 7:29 čt    Předmět: Citovat

Excelentní práce. Seš týpek!

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mikuláš

PříspěvekZaslal: 13.5.2010 21:17 čt    Předmět: Citovat

Co dodat? Snad že nám tu opět vzniká zajímavý kousek! Jen malou drobnost: řekl bych, že by určitě stálo za to pohrát si trochu s tou kamufláží na předním pancíři - ty malé skvrny vypadají jako by byly rozmístěny pravidelně. Ale zbytek trupu máš, zdá se mi, po této stránce v pořádku.
WalterCZ

PříspěvekZaslal: 13.5.2010 23:17 čt    Předmět: Citovat

Bez obav, ukázka Ambushe rozhodně není finální verze! To byla jen taková práce z nudy. Na hotové mudelu bude vypadat úplně jinak, dám si víc záležet na velikosti a tvaru fleků a flíčků.
modelar

PříspěvekZaslal: 14.5.2010 7:41 pá    Předmět: Citovat

Flíčky budou na milimetry přesně Cool

WalterCZ

PříspěvekZaslal: 14.5.2010 7:50 pá    Předmět: Citovat

Ne ne, to právě nemůžou. Proto mi tahle práce nevyhovuje tolik jako rýsování, nemůže to být přesně podle pravítka Very HappyVery Happy
WalterCZ

PříspěvekZaslal: 1.6.2010 23:13 út    Předmět: Citovat

Za necelé 3 týdny od posledních zpráv se toho opět mnoho událo, dovolte mi tedy, abych vás s těmito novinkami seznámil.

Jednoznačně nejdůležitější novinkou je kompletní předělání celé sítě vany. K tomuto kroku jsem se odhodlal po sehnání kvalitní výkresové dokumentace Panthera. Původní síť totiž né úplně seděla a tím, že jsem jí předělal sem ulevil svému svědomí Very Happy Jednalo se o rozdíly v řádech maximálně pár centimetrů v reálném měřítku, takže ve dvaasedmě byl rozdíl skutečně zanedbatelný, ale nevadí, alespoň jsem zase o krok blíž k reálné předloze. Nejmarkantěji je vidět úprava na bočním pancíři při pohledu zepředu (nebo zezadu), jehož sklon nyní činní opravdu 60° namísto 52°-60° jak tomu bylo před úpravou.
Naštěstí původní síť nebyla zase až tak zkreslená, takže se z ní dala použít většina detailů (motorové kryty a poklopy, výfuky atd...). Úpravdou tak musely projít v podstatě jen zadní schránky na materiál a půdorysné rozložení motorové části. Když jsem to celé dělal i ve 3D, trvalo mi to 2 hodiny, přitom stejná práce poprvé mi trvala celý týden Very Happy (cca 10 hodin) Tady je opravdu názorně vidět, že nejužitečnější ze všeho je praxe.
Když byla předělána celá vana, musela zákonitě projít úpravou i kostra z tvrdého papíru. Přerýsování bylo otázkou několika chvilek, ale ještě jsem ji nezkoušel slepit, takže uvidíme jestli to vůbec pasuje Very Happy

Druhou velkou změnou byla pojezdová část. Tady jsem to skutečně prostě celé smazal a začal od znova. Nové je tedy na podvozku všechno. Torzní tyče, zavěšení kol, pojezdová kola samotná, osa rozety i podpůrná kladka. Tento týden k tomu ještě přibyla rozeta jako taková a napínací kolo. Důvod předělání podvozkové části byl naprosto stejný, jako při úpravě zbytku tanku, sehnání dokonalejších podkladů.

A dnes jsem dokončil kapitolu která začala v pondělí. Pásy. Měl jsem na výběr z několika možností jak je ztvárnit a nakonec jsem se rozhodl pro to nejreálnější, i když nejsložitější. Tzn poskládání z jednotlivých článků, které spolu budou spojené osou (v podstatě je to stejená metoda jako používají Poláci u s vých pětadvacetin). Jeden takovýto rozebraný článek jsem si vytisknul a s jeho veliksotí jsem byl spokojen. Není to neslepitelné Very Happy Jen se obávám, že to bude trošku nuda, protože jsou články pásů přeci jenom malé a na Pantherovi jich je 170 Very Happy

Pro názornost pár screenů

Tvorba torzních tyčí a zavěšení pojezdů (ještě bez rozety a upravených pojezdových kol)

Pásy, co víc dodat Very Happy Jo už vím... ve vystřihovánce neplánuji udělat verzy se "vrozky" jako jsou na 3Dčko, protože jsou skutečně příliž malé na vyřezávání, ale v případě zájmu by pochopitelně nebyl problém je dodělat.

Už začíná dostátav ty správné kočičí tvary.

Síť článku pásu.

Celkový počet článků z niž se skládají 2 pásy Panthera (tedy i s několika náhradními kusy)

To by bylo pro dnešek asi všechno Smile Plán na zítřek je udělat doplňky na boky a zkontrolovat, případně ještě doladit, podvozek.

CELKOVÝ ČAS: 78hodin
Mikuláš

PříspěvekZaslal: 17.6.2011 14:30 pá    Předmět: Citovat

Jak pokročily práce v "dílně"?
WalterCZ

PříspěvekZaslal: 17.6.2011 14:38 pá    Předmět: Citovat

Nic moc, přesněji řečeno za ten rok jsem na to mockrát nesáhnul. Bylo to z "osobních" důvodů, které už jsou v současné době odstraněné, ale i tak to vázne. Teď lepím SOTku (1:32), takže veškerý volný čas věnuji jí, ale někdy si vyčlením i něco na Panthera, přeci jen je to kráska bojisť Laughing
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pásová technika / Tracked vehicles, tanks Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: