Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Encyklopedie komiksů v Československu - 1. díl

Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Novinky na trhu / New models in the market
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
medium

PříspěvekZaslal: 19.12.2010 14:09 ne    Předmět: Encyklopedie komiksů v Československu - 1. díl Citovat

Vánoce, to jsou svátky klidu, trávení času s těmi nejbližšími, odpočinku, rozbalování dárků. A jinač tomu ani nemůže být, neboť člověk musí někde nabrat síly po tom, co Vánocům předchází - nákupní horečka. Venku mrznete až na kost, v obchodech zas padáte vedrem. Všude plno lidí, dlouhé fronty, spoustu načančaných zbytečností tvářící se jako ten nejlepší dárek.
A jelikož Vánoce jsou opravdu již za pár, chce nechce jsem musel vyrazit i já na nějaké nákupy. Již plně zmožen nákupy jsem vešel ještě do posledního obchodu - knihkupectví, s úmyslem zakoupit knihu pro rodinného příslušníka, ovšem zapomněl jsem název. Tak jsem tam vlez jen tak nablint, třeba náhodou knihu objevím, jak by měla vypadat jsem přibližně tušil. Při síle mně držela již jen téměř naráz snězená tabulka čokolády, plížil jsem se mezi regály a stolky plných knih, knížek, ....již na odchodu mířím k poslednímu regálu....když tu náhled jakýsi podmět přinutí již nefunkční mozek přeci jen přimět k jakési činnosti. Co to ?! Stojím přímo před....

Koukal jsem jak vyvoraná myš, a ono se tam na mě smála:

Encyklopedie komiksů v Československu
1. Díl: roky 1945 - 1989 věnováno pouze komiksům v abc
Vydalo: Nakladatelství XYZ, 2010
Cena: 399 Kč
Autoři: Josef Ládek, Robert Pavelka (jeden z tria autorů knihy Papírový svět Richarda Vyškovského)
Kdo se dál na knize podílel: velký podíl mají na publikaci i samotní autoři prezentovaných komiksů, od Vlastislava Tomana, Václava Šorela (bohužel již nemohl přispět pan František Kobík), Helenu Kholovou (redaktorka abc a spoluautorka komiksů přes přírodu) a mnoho dalších, až po zde na foru působícího Standu F. a JoKa, jakožto zdroje archivních ábíček či některých dalších materiálů
Další info: http://www.xyz-knihy.cz/

O Titulu:
Jak napovídá sám název Encyklopedie, mělo by se jednat o něco velmi podrobného, kde se dozvíte snad téměř o všem z daného oboru. A tak tomu i je. V knize si připomeneme většině známé komiksové best-"celery" jako jsou Kruanova dobrodružství, Galaxia, Tvrz, či z těch starších komiksů legendárního Pifíka.

Ovšem autoři nezůstaly jen u těchto komiksů, neboť jak se v knížce dozvíme, obrázky s bublinami vycházely v Abíčku již od prvního čísla prvního ročníku. Takže to vezmeme od úplných začátků, které mnozí z nás ani nepamatují (například v příhodách Hradní šestky), až po rok 89. Stejně tak autoři nezůstali jen u asi nejčtenějších žánrů jako je fantasy a sci-fi, ale vzpomněly i na přírodovědné komiksy, různé "pionýrské" stripy, až po komiksy poplatné své době, jako je třeba Lenin a velká revoluce, věnovaný k jubileu narozenin ruského revolucionáře.

Jedním z autorů je Robert Pavelka mající velký podíl na knížce o vystřihovánkách, do encyklopedie přispěli i Standa F. a JoK, tak by bylo divné, kdyby i tato kniha aspoň trochu nesmrděla nějakou zmínkou o vystřihovačkách. A je tomu tak. Ono by asi ani vlastně neměla chybět ta zmínka o modelech doprovázející některé z komiksů. Všem se asi vybaví Galaxie od Mistra RV ze stejnojmenného komiksu, či Hlásenická Tvrz taktéž od RV. Stejně tak najde i snímky slepeného Malého Boha z Kruanových dobrodružství, či hvězdolet Prometheus ze Vzpoury mozků - komiksy i modely pocházející z dílny V. Šorela - F. Kobíka = ŠOK. Ale i starších kousků jako je Rytíř Vítek (svým způsobem dle knížky způsob reklamy, jenž předběhl svojí dobu). A napadlo vás, že i letoun Caudron (jehož model je z dílny Ládi Badalce) si vlastně zahrál v komiksu - a to Nebeská rudá jízda?

Musím říct, že jsem původně s koupí váhal, název encyklopedie mně popravdě odrazoval, pod tím si většinou představíme jen nudná fakta, fakta a zas nudné čtení. Ale opak je pravdou. Vše je napsáno velmi poutavě a čtivě se spoustou doprovodných ukázek, takže to leze do hlavičky jak po másle. Čtenář nemůže čekat, že zde najde všechny komiksy (od toho byly jiné souborné knihy), ale přeci jen tu 2 zajímavé kompletní díla najdeme. Jako velké plus se hodnotí detaily jako každé žánrové odvětví komiksů (sci-fi, příroda, vojenství) značené sobě vlastní barvou. Či ukázky čísel ABC, speciálů ABC s komiksovými postavičkami na obálce. Dokonce tu najdeme i ukázku různých sídel redakce časopisu abc, a nechybí i zmínka o to, že i dnes v abc najdeme komiksy. A podle reakcí čtenářů v každém novém čísle časopisu je to s komiksama stále stejné - stejně jak dnes, tak i dříve jsme sjeli ze všeho nejdřív právě komiksy, že Cool

Takže jestli byste se chtěli dozvědět něco víc o komiksech z abc, nebo si je jen připomenout a k tomu se dočíst něco víc ze zákulisí jejich vzniku, máte ještě poslední šanci si napsat Ježíškovi. Proč si neudělat radost i něčím jiným než jen ponožkami a trenkami, který dostaneme stejně každý rokWink
Kuba78

PříspěvekZaslal: 19.12.2010 15:54 ne    Předmět: Citovat

musim rict ze o serialu o Leninovi sem nevedel. to musim mit.. Smile
Mahdy

PříspěvekZaslal: 19.12.2010 19:34 ne    Předmět: Citovat

Ten komiks o Vladimíru Iljiči vycházel někdy v pátém (e-e, ve 14. roč. Standa F.) ročníku ABC. Zrovna včera jsem na něj narazil při listování starými čísly ABC a taky jsem z něj byl vyvalený Shocked
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 19.12.2010 21:54 ne    Předmět: Citovat

Jen malé upřesnění, pokud budete horečně shánět ten zarudlý příběh Smile - komiks o s. Vladimíru Iljiči Uljanovovi-Lennonovi vycházel ve 14. ročníku (1969-70), v číslech 9-15.

Arrow medium - Michale, no vidíš, jaké sis koupil hodnotné čity-čity na dlouhé zimní večery. Liberec čelí furt sněhové kalamitě, to se Ti sejde Wink.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kuba78

PříspěvekZaslal: 19.12.2010 22:41 ne    Předmět: Citovat

no rocnik 69-70 sem jaksi nezazil Smile ale prohrabnu doma stary abicka snad to tam najdu. kdyztak strejda gugl poradi.. To si musim precist, bude to urcite perla.
Tomys
Moderátor

PříspěvekZaslal: 20.12.2010 15:11 po    Předmět: Citovat

Aby sem předešel zklamání, tak upozorňuji, že v knize jsou kompletní jen dva komiksy a ten o Leninovi to určitě není Smile
Kuba78

PříspěvekZaslal: 20.12.2010 16:58 po    Předmět: Citovat

sure, s tim se pocita ze tam je jen preview. ale vypada to slusne skocim neska ke kanclsbergrovi to vocihnout a kdyztak si to najezim..
diky medium za tip.
Mikuláš

PříspěvekZaslal: 20.12.2010 17:04 po    Předmět: Citovat

No řekl bych, že Badalcův Caudron má blíž k jinému komiksu, i když se tam jen mihne. Jde o komiks, který se objevil ve speciálu "Vzducholodě" a jeho kreslířem byl Jiří Petráček. Na samotný název komiksu si nevzpomenu, ale hlavní hrdina (Čech, který pracuje u samotného Zeppelina a pak slouží i na vzducholodích) v něm sestřelí pistolí z pozorovacího balonu útočícího Caudrona.

V komiksu "Nebeská rudá jízda", který se také objevil ve speciálu (věnovanému tentokrát letectví) měl Caudron naopak výsostné znaky DRRA, tedy rudé hvězdy.

Jinak doufám, že už se pracuje na dalších dílech komiksové encyklopedie!
r.valena

PříspěvekZaslal: 3.1.2011 21:16 po    Předmět: Citovat

Kniha je doma ,ale narazil jsem tam na informaci,která asi není pravdivá,nikde jsem to nenašel

Uploaded with ImageShack.us
dokončeno : http://www.papirove-modely.cz/user/index.php?showuser=r.valena + další dva pytle modelů
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 3.1.2011 21:37 po    Předmět: Citovat

Ááá, Radek je pozorný čtenář! Very Happy Jo jo, člověk míní a Hare Krišna či jiná příroda mění.

Původně měla komiksová knížka vyjít na předvánočním trhu (zdařilo se) zároveň s 1. dílem Papírové archeologie (nezdařilo se).

Teď v lednu proběhne jednání s vydavatelem, jak ji pojmout a kdy vydat - v jaké formě, v jakém rozsahu atd. Na podzim vyvstalo, žel, mnoho realizačních otazníků a nešlo je do Vánoc všechny vyřešit Mad. Upoutávečka v komiksové knížce už ale zůstala ... Cool.

Pokud se Archeologie pohne z místa, dám tady samozřejmě vědět Wink.

EDIT: jmaky - s dovolením jsem tvůj příspěvek smazal, aby nedošlo k nedorozuměním - Papírový svět R . Vyškovského není oním 1. dílem Papírové archeologie.

Naposledy upravil Standa F. dne 3.1.2011 21:39 po, celkově upraveno 1 krát.
r.valena

PříspěvekZaslal: 3.1.2011 21:49 po    Předmět: Citovat

Děkuji za info,já jsem si myslel,že to bude asi tak nějak Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy.
Jinak se mi kniha líbí Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
dokončeno : http://www.papirove-modely.cz/user/index.php?showuser=r.valena + další dva pytle modelů
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikuláš

PříspěvekZaslal: 12.4.2011 12:59 út    Předmět: Citovat

Před časem se mi do ruky dostala tato objemná kniha, a jako příznivec Pifíka musím upozornit na zásadní omyl - jeho autor se nejmenoval Roger Mas, jak je v knize opakovaně uvedeno, ale Roger Masmonteil. Zkráceninu R. Mas používal výhradně kvůli úspoře místa.

Ale kniha je jinak dost povedená, neuvěřitelně působí třeba Íránský komiks, kdysi v abc otištěný (čte se zprava doleva), nebo Pifík v ruštině.
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 17.4.2011 20:55 ne    Předmět: Citovat

Jen drobnička - Mikuláši, celé jméno kreslíře Pifíka v té knize je zmíněno - na str. 70, v dolní polovině, ve výčtu kreslířů. Je ale zřejmě uvedeno s chybkou: Masmontiel místo Masmonteil.

Možná autoři mohli jeho celé jméno zmínit ještě jednou přímo v povídání o Pifíkovi - ale jako "Mas" byl určitě známější.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Novinky na trhu / New models in the market Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: