Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vladimír Rocman

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pohledem do historie / Historic paper models
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mikuláš

PříspěvekZaslal: 1.9.2010 18:14 st    Předmět: Vladimír Rocman Citovat

Jméno Vladimíra Rocmana jistě není lepičům, přinejmenším těm dříve narozeným, neznámé. Na úvod alespoň pár údajů: Akad. mal. Vladimír Rocman, narozen 8. září 1923 v Novém Městě nad Metují. Studia: 1938?1942 vyučen chromolitografem v grafickém závodě Theodor Böhm v Novém Městě nad Metují; 1945?1949 Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, u Antonína Strnadela.

Z modelů, které vytvořil, zmíním alespoň Křivoklát (1. vydání albatros 1972, 3. vydání v r. 1988 dosahovalo, podobně jako jiné vystřihovánky té doby, dnes neuvěřitelných 30 000 výtisků), pak vytvořil robota (jméno neznám, pamatuji si, že tuto slepovánku představovali v TV pořadu Magion). Další kousky a umělce při práci můžete spatřit v odkazu níže. Je tam i pracovní model hradu Sovince (?) - odborníci snad upřesní, jestli jde opravdu o Sovinec a zda byl vydán.

http://www.novemestonm.cz/modules/fotogalerie/fotogalerie.html?op=zobraz_galerii&galerie=22

K sepsání tohoto příspěvku mne přiměla má nedávná návštěva Nového Města. Přes dvanáct let jsem tam nebyl, ale ateliér (či spíše skládek) pana Rocmana v podloubí je tam stále, je skoro přesně v tom samém stavu, jak jsem si jej pamatoval. Až navštívíte Nové Město, zajděte se tam podívat - i přesto, že ateliér není přístupný, můžete přes okna pozorovat v jeho koutech a skrýších ducha umění...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 1.9.2010 19:20 st    Předmět: Citovat

Díky za výborné informace, Mikuláši! Paráda.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
medium

PříspěvekZaslal: 1.9.2010 19:29 st    Předmět: Citovat

Zrovna nedávno jsem přemýšlel nad tím, kdo se asi skrývá pod jménem Vladimíra Rocmana - tvůrce nádherných věcí hlavně pro děcka....a už vím. Díky moc, těch pár řádek udělalo velkou radost.
PS: ten robot je Marťan Martínek Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AD

PříspěvekZaslal: 2.9.2010 12:23 čt    Předmět: Citovat

Jestli tou pracovní verzí myslíš tuto fotografii
http://www.novemestonm.cz/modules/fotogalerie/fotka.html?fotka=547
tak to Sovinec nebude. Pokud se něco nezměnilo, tak sice bylo zadáno zhotovení modelu, ale nebude určený pro modeláře, ale jen pro potřeby expozice. Ale neboj, hrad jednou bude ... s nastupujícím podzimem se vrátím k práci na Nostromu a jak bude dost podkladů, tak se pustím i do Sovince 1643. Bohužel s každou novou informací o jeho tehdejší podobě se vyrojí mnohem víc otázek. Nějak darebáci nestavěli podle obecných zvyklostí Laughing, Oficiálních archeoprůzkumů moc neproběhlo, šlo spíše o soukromé aktivity. Původně z něj měl být rekreační objekt pro Českou filharmonii. Jedinný dobře informovaný historik před několika lety zemřel a i přes snahu jeho pozůstalých se moc z jeho poznámek o hradě moc nenašlo. Nejspíš se na to někde práší.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikuláš

PříspěvekZaslal: 3.9.2010 14:18 pá    Předmět: Citovat

Jsem rád, že můj příspěvek zaujal! Přináším ukázku zmíněného Křivoklátu, mezi zajímavosti patří například prohnutá stěna u rohové sýpky (?) na obálce nebo ztvárnění skal na jednom z listů (autor nezapřel svoje malířské nadání). Model je, dle údajů v návodu, v měřítku 1: 400. Díly na osmi stranách B4 mi svým zpracováním dost připomínají Pražský hrad Vyškovského a Blechy, koneckonců je ze stejné doby.

Co se týče toho pracovního modelu hradu, ten tam byl už před nějakými patnácti lety, přímo ve výloze. Nevím, jestli to je Sovinec nebo ne, nějak si to s tímto moravským hradem spojuji.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pohledem do historie / Historic paper models Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: